În atenția membrilor LG!

Forum dedicat - ghilda Legio Gemina

În atenția membrilor LG!

Mesajde Loa » 31 Aug 2012, 02:40

În atenția tuturor membrilor care fac parte din 'Legio Gemina', doresc să vă comunic că întâmplarea ce a avut loc ieri (30/08), în care anumite persoane au profitat de niște exploit-uri, nu atrage decât reclamă negativă. Nu suntem o ghildă oarecare ci facem parte dintr-o comunitate care este luată în vedere de ArenaNet, care ne-a oferit sprijin, premii de dat și nu numai. Din clipa în care ați acceptat să completați acel formular pentru înscrierea în ghildă, trebuie să luați în calcul implicarea voastră într-un colectiv, faptul că acțiunile voastre afectează alți playeri, imaginea ghildei și nu în ultimul rând comunitatea.
În urma abuzului acestui exploit, mai mulți membri Legio Gemina au primit ban permanent în timp ce alții au fost ceva mai norocoși, primind un account suspension de câteva zile.

Dacă vă mai întâlniți cu o situație similară, raportați bugul/exploitul, NU abuzați de el și nu mai anunțați alți playeri/membri ai comunității.


Vă mulțumesc.
The art of being feminine.
Avatar utilizator
Loa
Legionar
 
Mesaje: 227
Membru din: 17 Feb 2012, 23:51
Nume caracter: Le Loa

Re: În atenția membrilor LG!

Mesajde L3gi0naru » 31 Aug 2012, 03:42

Eu m`am exprimat pe TS asupra acestui aspect si cel putin pentru mine este limpede si clar ca banul este justificat dar unii chiar cred ca nu e normal ca au luat ban.

2 raspunsuri de pe twitter de la GW2 lamuresc acest aspect :

Guild Wars 2 @GuildWars2

If you bought a few weapons - you were not banned. If you massively exploited it - you were. read here: ow.ly/dmq3e ^MK
Expand
Reply Retweet Favorite
1h
Guild Wars 2 @GuildWars2

Let me assure you: All the people we banned were fully aware of it being an exploit. Feel free to give your details here:...
Expand
Reply Retweet Favorite
L3gi0naru
Gladium
 
Mesaje: 45
Membru din: 30 Apr 2012, 20:25
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Angelium

Re: În atenția membrilor LG!

Mesajde Phinto » 31 Aug 2012, 04:30

Treaba a fost in felul urmator. Au fost oameni care au facut buti si au primit ban 3 zile. Au fost oameni care, teoretic, au butat in Genderan Fields si au scapat. Tot ceea ce am facut a fost facut cu buna stiinta. Toti eram constienti ca o sa fim pedepsiti. Asta este, imi pare rau ca am patat imaginea guildei. Sper sa ne vedem in alte jocuri.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: În atenția membrilor LG!

Mesajde WhiteFang » 31 Aug 2012, 07:59

http://www.reddit.com/r/Guildwars2/comm ... s_exploit/

"Today we banned a number of players for exploiting Guild Wars 2. We take our community and the integrity of the game very seriously, and want to be clear that intentionally exploiting the game is unacceptable. The players we banned were certainly intentionally and repeatedly exploiting a bug in the game. We intended to send a very clear message that exploiting the game in this way will not be tolerated, and we believe this message now has been well understood.

We also believe and respect that people make mistakes. This is in fact the first example of a widespread exploit in the game. With this in mind, we are offering the members of our community who exploited the game a second chance to repair the damage that has been done.

Thus, just this once, we will offer to convert permanent bans to 72-hour suspensions. Should those involved want to accept this offer of reinstatement, contact us on our support website--support.guildwars2.com—and submit a ticket through the "Ask a Question" tab. Please use the subject heading of "Karma Weapons Exploit Appeal", then confirm in the body of your ticket that you will delete any items/currency that you gained from the exploit. You should submit only one ticket. Once you have done so, we will lower your ban to 72 hours, and following your re-activation we will check your account to make sure that you have honored your commitment. If that commitment is not honored, we will re-terminate the account.

This is a first and final warning. Moving forward, please make sure you that when you see an exploitable part of the game, you report it and do not attempt to benefit from it.

We look forward to seeing you in game,

Yours Sincerely,

Chris Whiteside- Lead Producer ArenaNet"


Eu unul recunosc ca am cumparat arme din acelea, dar nu am forjat nici una, doar le-am decompus pentru ceva materiale, ores si woods...si pentru asta cred ca era totusi cam mult perma ban, cum am luat eu...Anyway, trimiteti ticket cei ce aveti perma ban.
WhiteFang
Gladium
 
Mesaje: 17
Membru din: 26 Apr 2012, 20:11

Re: În atenția membrilor LG!

Mesajde Khasar » 31 Aug 2012, 08:21

Si eu la fel ca si ceilalti, eram constient ca nu o sa scap bazma curata. Imi asum responsabilitatea pentru asta, am primit doar 72 de ore si nu am sa comentez nimic. Toti eram constienti ca o sa ne-o furam, dar atunci pe moment, mai ales pe canalul de TS, era al naibii de amuzanta toata situatia unde toti radeam ca prostii iar glumele erau absolut dementiale. Eh, oricum acum o sa aiba sotia motiv sa ma scoata in acest week-end din oras. Ne vedem luni de dimineata in joc. Sa aveti un week-end minunat.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: În atenția membrilor LG!

Mesajde nihasa » 31 Aug 2012, 09:57

Cumparat 4 arme si nu am luat ban :)

Lacomia se mai si pedepseste :P
Avatar utilizator
nihasa
Gladium
 
Mesaje: 12
Membru din: 28 Apr 2012, 12:15
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: nihasa the engineer
Zona de interes: World vs World

Re: În atenția membrilor LG!

Mesajde LorD_PSYCHO » 31 Aug 2012, 10:57

La mine ban-ul e permanent :). Ms asteptam la o pedeapsa dar nici chiar asa.... Asta e, sunt constient ca toate actiunile au consecinte, consecinte care mi le-am asumat cand an facut ce am facut. Acum astept cateva zile sa vad daca mi se scoate ban-ul permanent sau ma duc la Media Galaxy sa imi cumpar jocul din nou....

P.S. Oricum aveam nevoie de o pauza ca am niste restante de care trebuie sa scap neaparat.
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Re: În atenția membrilor LG!

Mesajde stevecelrau » 31 Aug 2012, 11:39

Mda, serios acum oameni buni, s-a meritat sa luati ban pentru niste amarate de arme, si alea nici macar nu erau de level maxim? S-a meritat sa luati ban pentru o distractie de o ora pe TeamSpeak? Daca spuneti DA atunci nu imi pare rau de voi :P
Din punctul meu de vedere nu ar fi fost o problema daca luati o arma, doua, hai 4 ca Nihasa, dar sa cumperi fara numar... Pana la urma fiecare are alte asteptari de la un joc si il joaca cum crede de cuviinta.

Pe de alta parte vad ca unii dintre voi nu inteleg asteptarile pe care le are "conducerea"(sic!) de la voi. Eu zic ca Loa a rezumat destul de bine ce se doreste de la guilda, si de ce nu, de la comunitate. Mi-ar place sa cred ca asta vreti si voi ;)
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: În atenția membrilor LG!

Mesajde Khasar » 31 Aug 2012, 11:52

Din punctul meu de vedere nici nu are de ce sa-ti para rau de noi. Fiecare a facut cu buna stiinta ce a facut, subsemnatul fiind inclus aici. Daca este careva care spune ca nu a stiut ce face si ca nu este corect, atunci inseamna ca nu-si asuma responsabilitatea pentru faptele sale. Iar omul din greseli invata, daca pot spune asta. Si nu, nu vreau sa intru in polemici cu absolut nimeni. A fost o prostie de o banalitate crasa, la care am participat extraordinar de multi (in total sunt peste 3000 banati permanent si peste 1000 cu suspendare de 72 de ore).

Eu unul am invatat niste chestii destul de interesante din treaba asta (am si raportat bugul printre altele), si cel mai presus de toate, ne-am dat seama ca nu te joci cu cei de la Anet. Iar legat de guilda, nu cred ca a aratat nimeni cu degetul ca cei din Legio Gemina au facut nu stiu ce, momentan nici nu se cunosc ca lumea guildele intre ele si cel mai probabil intr-o saptamana se va si uita de acest incident.
Daca se vor decide sanctiuni din partea guildei, iarasi eu unul nu am nimic de comentat doar repet ca cel putin cu aceasta faza nu stiu si nu cred daca cineva a zis sau va zice ceva de Legio Gemina. Oricum eu sunt in "probe" asa ca pot fi cernut repede de se va considera necesar. Scuzele de rigoare daca imaginea guildei a fost afectata intr-un fel.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: În atenția membrilor LG!

Mesajde nihasa » 31 Aug 2012, 12:23

Mie mi se pare cam drastica sanctiunea. In esenta e vina lor ca au uitat niste 000-uri. Nu poti sa ai pretentia de la un jucator sa stie ce se intampla. Poate era super oferta la armele alea de tier2. Cat timp nu s-a dat niciun mesaj in joc ca e bug/exploit pls dont ... nu vad de ce te-ar bana pentru ceva ce ei au gresit.

Dar ma rog. Mi-am sters cele 4 arme. Partea amuzanta e ca azi vorbeam cu un prieten si spunea ca a mai gasit alt vendor buguit - de data asta armuri de lvl80 :)

No ... incepe sa fie un trend.

[later edit]

ArenaNet is utilizing Reddit to provide official notices to the community. This is unfortunate because many comments are often buried and difficult to find. In addition, many players do not even use Reddit at all. It would make more sense if notices were published in the official client where everyone could see them!
With that said... These are the official statements to those who purchased a small quantity of karma weapons from the Norn vendor and were not suspended or banned:
Destroy your weapons![1]
Your account is still flagged![2]
You have been warned![3]
Avatar utilizator
nihasa
Gladium
 
Mesaje: 12
Membru din: 28 Apr 2012, 12:15
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: nihasa the engineer
Zona de interes: World vs World

Re: În atenția membrilor LG!

Mesajde Valky » 31 Aug 2012, 17:10

Just my opinion:
:arrow: EULA precizeaza clar ca atunci cand gasesti un flaw al jocului trebuie sa-l consideri bug si sa-l raportezi, iar daca profiti de el devine exploit. Prin urmare, ban-ul a fost corect acordat (optiunea de limitare in timp sau permanentizare a acestuia fiind la latitudinea producatorului). Dupa ce am aflat ca prietenii nostrii din guild au cumparat iteme de la vendorul bugged, le-am spus ca exista aproape certitudinea ca vor fi banati, deci nu cred ca a venit ca o surpriza pentru ei.
:arrow: In alta ordine de idei, consider ca masura de permanent-ban este un pic cam dura avand in vedere ca a fost prima abatere si imediat dupa lansare. Nu s-a comis o crima, ci s-a incalcat (constient de catre unii si inconstient de catre altii) un contract (EULA), aspect care se poate solutiona fara extreme gen perma-ban sau actionare in instanta.
:arrow: Asa cum spuneam intr-un post mai vechi, din pacate majoritatea userilor nu citesc EULA sau nu iau in serios acest agreement care este de fapt un contract perfect valabil in SUA si UE, contract pe care userul il semneaza in momentul in care apasa butonul de "Accept" la instalarea jocului.
:arrow: Tot aseara am spus prietenilor din guild care au fost banati ca singura speranta ca administratorul jocului sa revina asupra deciziei de perma-ban este ca toti cei 3000 de jucatori banati sa recunoasca civilizat greseala si sa solicite pe canalele oficiale de comunicare ale jocului intelegere avand in vedere ca este prima abatere si imediat dupa lansare. Am avut dreptate, daca cititi cu atentie post-ul lui WhiteFang de mai sus, in urma avalansei de scuze si solicitari ale jucatorilor banati, compania s-a oferit sa reduca perma-ban la temp-ban de doar 72 de ore, cu anumite conditii care trebuie indeplinite de jucatorii banati.
:arrow: Sigur ca imi pare rau de cei din guild care au fost banati, este o situatie neplacuta si pentru ei si pentru restul guildei, chiar daca un bug apare din vina producatorului nu din vina jucatorului care il intalneste in joc, contractul este contract si cel mai potrivit cred ca ar fi sa invatam cu totii din aceasta intamplare ce este de invatat.
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World


Înapoi la Legio Gemina [XIII]

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori