WvW & commander & implicatii

Zonă dedicată membrilor ghildei și activităților organizate în cadrul ghildei

WvW & commander & implicatii

Mesajde Becca » 09 Apr 2013, 21:33

Astazi a avut loc un eveniment nefericit pe SFR borderland: un commander de la noi a primit feedback negativ din partea altor jucatori de wvw.
Era de asteptat sa se intample asa ceva, mai ales la inceputul "carierei" unuia dintre commanderi. Din pacate insa atacul a venit din partea unui membru a unei legiuni prietene, BOOM (si cred ca este chiar mai mult decat un simplu membru), iar "feedback negativ" e un understatement: http://i45.tinypic.com/1g0gtt.jpg

Din pacate evenimentele nu s-au oprit aici: Amater i-a raspuns. Looka (care are caracterul Meanytechnicus din cate stiu) a venit pe canalul de WvW si a inceput sa tipe. Amenintari peste amenintari. Ce mai: FUUUUUUUUUUN.......

Eu unul intru in joc sa ma relaxez. Si sincer nu cred ca sunt singurul. Pe TS intram toti ca sa ne intelegem mai bine si sa socializam. Nu sa suport "iesirile" unuia sau altuia.

Voi ce credeti despre asta?

P.S. Parca pe undeva prin regulile TS-ului scria si ceva legat de jigniri si atacuri la persoana. Dar posibil sa ma insel. Le-am citit pe diagonala :D
Ultima oară modificat de Becca pe 09 Apr 2013, 21:59, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Becca
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 21 Ian 2013, 10:07
Nume caracter: Becca Valentine

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Ztepam » 09 Apr 2013, 21:42

Sincer nu ma intereseaza ce au vorbit intre ei, Looka nu trebuia sa intre pe canalul de TS si sa injure in stanga si in dreapta + ca a adresat injurii si asupra intregii ghilde XIII.
Repet, nu am intereseaza ce au vorbit intre ei, trebuia rezolvata in privat cu orice implicatie sau deznodamant si nu sa vina Looka pe ts si sa vorbeasca asa, andrei si-a cerut de 2 sau 3 ori scuze si el continua sa injure desi ii spuneam mai multi sa o termine, nu-mi pasa ce se intampla cu cei 2 referitor la ghilde dar cred ca vorbesc in numele tuturor din acel moment pe ts ca Looka trebuie sa-si ia ban, zic eu permanent pe ts din moment ce a fost de acord cu termenii si conditiile utilizarii serverului nostri si le-a incalcat!
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Abo » 09 Apr 2013, 22:00

da..fiecare cu educatia lui.Nu il cunosc personal pe Looka si nici nu imi doresc dupa evenimentul care a a vut loc azi...eu am tot respectul fata de toti comanderii de pe serverul nostru si am incredere ca Anonymity Striker o sa faca treaba buna.Fiecare mai greseste si nu trebuie judecat..despre ce sa discutat pe TS nu mia placut deloc..eu intru in w3 sa ma simt bine si sa ma distrez..nu sa aud injuraturile la un jucator care nu are bunul simt.As avea mai multe de spus dar ma abtin...Mias dori daca se poate ca personajul Looka din BooM sa nu mai intre niciodata pe Ts cu noi..asta e rugamintea mea fata de XIII
Abo
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 09 Dec 2012, 14:15
Nume caracter: Aboromanu

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde petronel » 09 Apr 2013, 22:02

Parerea mea e ca Looka sa comenteze si sa aibe pretenzii cand am sa-l vad commander si cand am sa-l vad facand ceva in W3. Asa de criticat si injurat....
petronel
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Mar 2013, 20:00
Localitate: Iasi, Romania

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde sNap » 09 Apr 2013, 22:04

Nu a fost prezent la discutie, dar va rog pastrati-va calmul, sa nu creeam o drama.
Imagine
Avatar utilizator
sNap
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 80
Membru din: 30 Sep 2012, 22:22
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: Andariel Snowstorm
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Valky » 09 Apr 2013, 22:06

Confirm incidentul si solicit ban pe TS (cel putin in canalele Legio Gemina si W3 - General Community Events) pentru user Looka din BooM. M-am saturat sa vina cine pofteste pe canal si sa-si exprime frustrarile prin injuraturi extreme de fata cu 30 de insi, sa ne tina lectii de morala injurandu-ne. Nu am intrat in guild ca sa ascult problemele personale ale cuiva exprimate trivial la maxim de fata cu toata guilda. Cat despre motivul pentru care a injurat, si anume ca l-a injurat Amater pe map, consider ca Amater a fost bland tare cu el, eu nu-l injuram, il desfiintam in situatia respectiva. Se chinuie omul de dimineata pana seara sa suplineasca lipsa de commander in borderland ca sa vina cineva sa-l faca noob, sa-i spuna ca este cel mai prost commander de pe server ????? Sincer? Nici eu si nimeni altul n-ar tolera asa ceva. In conditiile in care copilul asta se chinuie sa faca tot ce poate, atat cat poate? Dupa ce-si cheltuie banii si nervii sa faca ceva cand altii nu au curaj, sa te faca altul prost? In alta ordine de idei, am vorbit cu Drq si Kresh, commanderi obisnuiti in W3 si ambii au o parere foarte buna despre ce face Amater in conditiile W3. Si are votul meu, fie si pentru curajul de a mentine commander activat si pentru nervii pe care-i varsa in W3. Sa ne lase Looka in pace ca eu m-am saturat de iesirile aceste necontrolate la extrem. Toti avem momente cand ne enervam, si eu spun ceea ce gandesc chiar daca celorlalti nu le convine, dar nu ne varsam injuraturile pe cineva in public, in acest hal. Am exact aceeasi varsta ca si Looka, dar asa ceva n-am mai vazut si nu mi-am permis sa fac niciodata. Pacat.
Ultima oară modificat de Valky pe 09 Apr 2013, 22:16, modificat 1 dată în total.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde lucifix » 09 Apr 2013, 22:15

Subiectul trebuia tratat mai in privat intre cei doi,dar Looka a venit pe ts tipan si injurand. Printe injuraturi a cerut si scuze publice din partea lui Andrei care a facut asta dar el tot nu a incetat sa injure. Cred ca ar fi corect ca Looka sa isi ceara scuze public de la ceilalti care erau pe ts si i-a injurat fara motiv.
Imagine
Avatar utilizator
lucifix
Legionar
 
Mesaje: 123
Membru din: 05 Iul 2012, 00:21
Localitate: Iasi
Nume caracter: Luci Fix

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde WhiteFang » 09 Apr 2013, 22:18

Nu am fost pe SFR border in acel moment, jucam pe Desolation, dar fiind prezent pe ts am asistat la toata aceasta drama ieftina si lipsita de cele mai elementare notiuni de bun simt. Nu accept crize de isterie din partea nimanui ca utilizator TS si sper ca aceasta situatie sa fie rezolvata in mod corect si ferm

Nu incurajez nici atitudinea lui Andrei de a raspunde asa cum din pacate a facut la afrontul adus de Looka, dar ceea ce ma intereseaza in mod personal este extrem de urata actiune a celui din urma de a aduce injurii intregii guilde XIII si mai ales expresiile extrem de urate folosite la adresa celorlalti care nu aveau nici o implicatie in conflictul celor 2.
WhiteFang
Gladium
 
Mesaje: 17
Membru din: 26 Apr 2012, 20:11

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Meiyo » 09 Apr 2013, 22:25

postez si eu in calitate de martor la aceasta "iesire". totul a plecat de la discutia pe general in v3(vezi ss incarcat de Becca + inca cateva jigniri care nu sunt cuprinse in ss din partea lui Anonymity Strike)motivul pentru care postez este discutia de pe ts care a depasit cu mult limita bunului simt la care DIN PACATE am asistat. umila mea parere...Anonymity Strike a gresit foarte mult pe general,asa ceva nu se face cand ai responsabilitatea unui commander(exista metode mai discrete de descarcare a nervilor),calitatea sa de commander nu o contest pentru ca nu imi permit. pe ts insa Anonymity Strike si-a cerut scuze in mod repetat...oficial, acolo Dl.Looka a inceput"cum iti permiti tu bai mucosule sa vorbesti asa...etc" si a finalizat prin a jignii intreaga guilda(nu reproduc cuvintele pentru ca nu imi fac cinste nici sa le reproduc). deci vina, parerea mea, e impartita(ca sa vorbim cu cartile pe masa). In concluzie...Anonymity Strike as trebuii cred eu incurajat pentru initiativa de a indeplini acest rol insa si constientizarea unor responsabilitati, individul din Boom ar trebui sa inteleaga ca suntem o comunitate si trebuie sa luptam sa intarim randurile ca suntem toti romani...nu inamici.
Meiyo
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 1
Membru din: 27 Dec 2012, 10:42
Nume caracter: Ujiio

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde lemonpowah » 09 Apr 2013, 22:34

Am avut plăcerea de a juca de mai multe ori alături de Anonimity și pot spune că se descurcă destul de bine. Eu unul nu l-am văzut pe Looka să conducă niciun squad până acum, așa că nu avea niciun drept să ofere acel feedback negativ lui Anonimity. De criticat e ușor, dar să încerce să ia situația în mâinile sale ? E mai greu. Ce a avut de împărțit el cu Anonimity nu mă prea interesează că dispute avem toți, dar să vină Looka pe teamspeak, pe canalul de w3 și să strige tot ce nu-i convine e aiurea. Trebuia să primească un canal întreg de oameni injurii de la un singur om ? Bineînțeles că nu, și totuși nu i-a răspuns nimeni la injuriile aduse. Eu unul îi mulțumesc că ne-a stricat seara. Have a nice evening everyone !
lemonpowah
Gladium
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Sep 2012, 01:12
Localitate: Botoșani
Nume caracter: Sabeer

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde vaporeanu » 09 Apr 2013, 22:36

Eu nu am participat la criza de isterie a individului in cauza, dar cu o zi inainte de acest incident a intrat la noi pe canal solicitand ajutor, noi am raspuns solicitarii si asta af ost singura interactiune cu el. Nu am eu o lunga cariera de w3 dar nu l-am intalnit nicodata. Nu mi se pare deloc corect sa jigneasca fara rost un jucator si cu atat mai mult guilda cu sau fara motiv. Andrei isi da toata silinta sa fie un commander cat mai bun chiar daca e incepator nu trebuie jignit si in fond si la urma urmei daca nu ii convenea felul lui de a conduce putea sa nu il urmeze sau sa devina el commander sa ne dovedeasca superioritatea.
vaporeanu
Legionar
 
Mesaje: 110
Membru din: 27 Mar 2012, 10:34
Localitate: Campina
Nume caracter: Kykw
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Snowrosse » 10 Apr 2013, 00:23

Andrei e la inceputul carierei de commander, mai are multe de invatat.
Un feedback negativ in w3 era inevitabil.
Mie imi place ca Andrei are curaj si se straduieste sa conduca guilda in w3. Incet, incet va invata. Un sfat pentru el, din partea celor mai experimentati, este binevenit.
Faptul ca i-a raspuns urat pe map chat acelui player, a fost o mare greseala. A fost prima reactie. Fapta e consumata, dar e de apreciat ca si-a recunoscut greseala.

Looka e doar un player crizat, care nu stie sa-i respecte pe cei din jurul lui. Daca se crede mai bun, sa dovedeasca. Reactia lui , aruncand injuraturi celor prezenti pe canalul de ts, demonstreaza adevarata lui valoare.
Snowrosse / Alikador
Snowrosse
Gladium
 
Mesaje: 24
Membru din: 22 Sep 2012, 12:41
Nume caracter: Snowrosse

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Pretender » 10 Apr 2013, 01:59

Nu am fost martor la cele intamplate, dar citind cele scrise pe aici si in special titlul, m-am gandit sa va impartasesc cateva idei care mi-au venit in minte, asa la repezeala.
In primul rand, commander e ceva mai mult decat 100g, implica o "responsabilitate" ca sa ii spun asa, e chestia aia albastra dupa care se tine 'zergul', dupa care se uita un player care intra singur de exemplu in WWW. Pentru a fi commander, si aici ma refer la unul bun ofc, trebuie sa cunosti in primul rand tu foarte bine jocul, harta, sa ai o idee generala despre tactici, etc. Am mers pe harta cu commanderi care te lasa cu impresia ca, chiar daca ai luat wipe, ai murit eroic, cu cate 3 inamici de gat si commanderi care nici ei nu stiu de ce 'zergul' lor a luat wipe de la un numar mult mai mic de jucatori.
Commanderii iau decizii, pe care trebuie sa si le asume, unele mai bune, altele mai putin bune (vezi commander thief :P). Ideea principala e sa iti asumi deciziile luate si sa fii capabil sa inveti din erori. Cu siguranta ca orice commander face greseli, ca se gasesc tot timpul unii care sa comenteze ca ar fi facut mai bine. Atitudinea insa trebuie sa fie alta, parerea mea. Pentru cei care nu sunt commanderi, e foarte simplu: nu iti place cum joaca unul din ei, nu te obliga nimeni sa te tii dupa el. Urmezi un alt commander si selectia naturala se va face de la sine :) Daca esti commander, te straduiesti sa conduci cat mai bine 'zergul', sa gandesti nu pentru tine, ci pentru gloata si NU te apuci sa te certi cu lumea. Daca deciziile tale sunt contestate/ puse la indoiala, incerci, calm, sa explici ce aveai de gand, ce nu a iesit si eventual ce o sa faci data viitoare sa iasa mai bine. Asta bineinteles, foarte concis si la obiect (am ramas la bataie, crezand ca avem o sansa reala sa castigam, nu am realizat ca sunt de 3 ori mai multi ca noi, data viitoare ne retragem pe deal, asteptam sa se imprastie si atacam pe urma, etc). Sunt sanse foarte mari ca o astfel de explicatie, data pana se aduna din nou zergul, sa multumeasca marea majoritate si sa le confere incredere ca totusi stii ce faci, stii ce s-a gresit si mai ai si o idee despre cum s-ar putea face mai bine. Vei fi catalogat ca un commander cel putin de perspectiva. Daca se mai gaseste unul care sa spuna ca nu prea aveai capul pe umeri cand ai luat asa o decizie, cel mai bine este sa nu o iei personal, sa il iei ca atare, pe principiul ca nu poti multumi pe toata lumea si important e ca 90% sunt fericiti. Daca vrei neaparat, poti sa ii raspunzi, cel mult pe privat, la modul politicos, de ce nu esti de acord cu el sau dimpotriva, ca o sa incerci si varianta lui data viitoare. Daca nu ai cu cine te intelege, ii dai pur si simplu ignore si iti vezi de treaba. Sa te lansezi in schimburi de injurii, sa vezi care este mai inventiv, mi se pare o totala pierdere de vreme, nervi si credibilitate. Iar credibilitatea va face ca zergul din spatele tau sa fie mult mai mic si sa plece in momentul in care o sa apara si alt commander pe harta. Ca nah, e democratie, si de exemplu mie imi place sa joc cu baietii de la Red Guard, care chiar stiu ce fac prin W3, nu se bazeaza doar pe 100>50 :) Asa ca, daca am de ales, aleg unul din commanderii de la ei, cu care am mai fost si care mi-a lasat amintiri chiar placute.
Fara a avea pretentia de veteran al W3, asa vad eu lucrurile si joc fara sa ma enervez pe acolo. Sper sa va ajute si pe voi sa aveti experiente mai placute in WvW.
No matter how closely you examine the water, glucose, and electrolyte salts in the human brain, you can't find the point where these molecules became conscious.
Deepak Chopra
Avatar utilizator
Pretender
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 12
Membru din: 15 Sep 2012, 10:46
Nume caracter: The True Pretender

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde sNap » 10 Apr 2013, 08:30

Fara a diminua respectul meu pentru Andrei si ce incearca el sa faca intr`o parte a jocului care cere o dedicare foarte mare, sunt de acord cu tot ce a spus Pretender.
Imagine
Avatar utilizator
sNap
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 80
Membru din: 30 Sep 2012, 22:22
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: Andariel Snowstorm
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Vespasian » 10 Apr 2013, 09:46

Foarte corect, dar noi nu discutam despre cat de competent sau inspirat este un commander, ci despre reactia deplasata a unei persoane pricinuita de parerile personale despre un commander, intemeiate sau nu.
Din cate stiu eu nu este prima iesire de acest gen a respectivului, iar a implica toata ghilda intr-o problema ce putea fi rezolvata in privat este deplasat, ca sa nu spun mai mult.
Imagine
You should never be in the company of anyone with whom you would not want to die.
Avatar utilizator
Vespasian
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 65
Membru din: 07 Iun 2012, 19:36
Nume caracter: Vespasyan
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Akvila » 10 Apr 2013, 15:14

Aparitia situatiei era inevitabila din punctul meu de vedere. Nu iau partea nimanui pt ca fiecare e reaspunzator pt greselile de comportament atunci cand face parte dintr-o comunitate. Atata timp cat unii sau altii iau decizi care sa afecteze un grup mai mare de oameni se pot inatmpla 2 sau mai multe lucruri. Unul tocmai s-a produs...acuma ce pot sa zic...atunci cand porti o coroana de obicei tre sa stai bine cu gatu' ca sa nu pleci capu'. Nu sugerez nimic care sa remedieze situatia pt ca fiecare stie ce a gresit si are de facut si cel mai important ce nu mai trebuie sa faca pe viitor. In concluzie propun o singura sanctiune : " SA LI SE TAIE CAPUL!!!" :))
Prostia este suferința nedureroasă a inteligenței.(E.C.)
Avatar utilizator
Akvila
Gladium
 
Mesaje: 19
Membru din: 04 Ian 2013, 19:00
Nume caracter: Akvila Nightfall
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Wolfskin » 10 Apr 2013, 15:29

Personal sunt interesat de ce masuri se vor lua. Avand in vedere ca 20 oameni care am fost prezenti in acel moment pe canal am fost jigniti, fara a avea nici o legatura cu frustrarile acestor persoane.
Din cate am citit, in posturile anterioare (cat si parerea mea) suntem deacord ca au gresit amandoi. In opinia mea mai grav este ca amadoua persoanele sunt ofiteri ( lideri de comunitate).
Wolf Taimer - Necromancer lvl 80
Wolverinx - Guardian lvl 80
Avatar utilizator
Wolfskin
Gladium
 
Mesaje: 15
Membru din: 02 Ian 2013, 23:54
Localitate: Sibiu
Nume caracter: Wolf Taimer

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Shob » 10 Apr 2013, 16:36

Deja s-au luat masuri. Looka are ban 30 de zile pe ts, iar andrei 3.

Ps: imi pare bine sa vad ca activati din nou pe forum, chiar daca imprejurimile nu-s cele mai imbucuratoare

LE: cineva a mintit... am extins banul lui andrei la 30 de zile + demote la recrut.

Sent from my GT-I9100
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde stevecelrau » 11 Apr 2013, 12:01

Reactia lui Looka a fost exagerata, intr-adevar. Dar si Andrei are probleme in interactiunea cu alte persoane - la nervi. Are gura cam sloboda, un mare minus din partea mea.

Andrei, mai ales ca este mic (ca si varsta) ar trebui sa se impuna prin limbaj si atitudine, lucru pe care nu il face (momentan). Sunt multi oameni care nu se uita la ce "realizari" au unii (in mediul virtual), si gandesc cu totul altfel: "cum pot sa ascult eu de un pustan de 15 ani". Poti sa contracarezi lucrul asta, cum am mai zis, prin limbaj si atitudine, dar momentan Andrei nu s-a ridicat asteptarilor.

Pe langa asta, romanii sunt "free spirits", fiecare isi da cu parerea pe Team Speak despre ce ar trebui sa se faca si in momentul cand ai 4-5-6 astfel de pareri iese un mare haos. Ca si commander ar trebui sa te impui, sa pui "parul" (cu ghilimelele de rigoare) pe ei sa asculte si atunci lucrurile merg bine. Amintiti-va de vremea cand era Ax commander si cum mergea treaba in W3 atunci...

Cu parere de rau in momentul cand discutia a degenerat pe TS eu am iesit, si de pe TS si din W3, pentru ca dupa o zi nenorocita la munca venisem acasa sa ma "relaxez", nu sa ascult frustrarile altora.
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Eddy » 11 Apr 2013, 15:54

nimeni nu a mintit cu nimic am fost martor.
dar sa revenim la regula de 3 simple.. andrei NU A INJURAT PE TS luca da iar banul ar trebui sa se refere efectiv la comportamenul lui andrei si luca relativ la ts..
Sa inteleg ca daca ma apuc sa imi bag si sa imi scot random prin LA pe guild wars chat imi iau ban pe ts? cam asta e politica implementata dar ma rog poate e vb si de pile. Eu personal nu sunt de acord cu aceasta decizie iar daca acea persoana care zice ca s'a mintit as vrea sa ne confrute pe toti cei prezenti si martori la momentul respectiv in wvw ca na suntem toti mincinosi.
Ms va urez o zi buna ^^
Eddy
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 2
Membru din: 31 Mar 2013, 21:28
Nume caracter: alabalaportocala

Următorul

Înapoi la Discuții interne și evenimente

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator