Elementalist build pvp/wvw/pve dagger/dagger

Zonă dedicată membrilor ghildei și activităților organizate în cadrul ghildei

Elementalist build pvp/wvw/pve dagger/dagger

Mesajde Chupa » 05 Ian 2013, 13:05

Hallo,

Acest build este destinat celor ce doresc sa joace acest class "melee". Asta presupune close combat si o perioada de acomodare de pana la 2-3 zile in functie de priceperea fiecaruia.

Sa incepem cu un link catre traits : http://gw2skills.net/editor/?fEEQJAoYhI ... lrKZVDImTA

Acestea arata cam asa: EARTH 20P - III - IX
WATER 20P - III - IX
ARCANA 30P - IV - V - XI
Gear/echipament: power/toughness/vitality (luate pe badges of honour) Rune of Elementalist (power+cond damage)
Weapons/arme: daggers power /vitality/cond damage (superior sigil of bloodlust and speed)
Jewels/accesorii: amulet of valkyrie si earrings/rings of carrion

Statusuri personale caracter "Didona" attack 3047/armor 2274/health 20465/ power 2066/ precision 916/ toughness 1354/ vitality 1812/ critical damage 8/ critical chance 4/ defense 920

Plusuri: hp si defense ridicat, speed, heal, abilitati de a scapa ridicate, suport heal.
Minusuri: damage/hit redus (gata cu hituri de 7000dmg)
Recomandari personale: am jucat acest build in toate 3 variantele pvp/wvwvw/pve. Pana acum este cel mai "strong" build pentru elementalist incercat. Am optat pentru condition damage pe accesorii si arme tocmai pentru ca aveam pe critical chance o valoare mica. Incercati sa evitati gear cu precision si crt dmg. In wvwvw probleme pot aparea contra guardian/heal si elementalist cu acelasi build. Jucati cat mai dinamic, schimbati cat de mult puteti earth/water/fire/ice, loviti din lateral, folositi "cantrips" mist form, armor of earth, spamati dodge pentru heal/armor/might/swiftness. Folositi nurishments/mancare pentru extra stats power si cond damage.

Mentiuni: Multumesc lui Adnase(SOR)pentru ajutor. Sper sa va fie folositor, accept critici si recomandari. Daca doriti informatii mai multe lasati un mesaj aici, in joc Chupa.9601 caracter "Didona" sau ne vedem in wvwvwv.
Tip: daca aveti nevoie de badges of honour pe elemnatlist va recomand sa folositi scepter ca arma, primul skil pe lightning este exceptional pentru acest lucru. Pana va adunati badges mergeti pe sceptru si dagger cu set complet berserker. Aoe-ul nu prea produce badges, cel putin in experienta mea de pana acum. In acest caz si traits vor arata diferit.

Skill intins !
Avatar utilizator
Chupa
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2012, 18:49
Localitate: Brasov
Nume caracter: Chupa

Re: Elementalist build pvp/wvw/pve dagger/dagger

Mesajde Chypers » 05 Ian 2013, 15:59

pareri personale :

pt pvp : nu prea tine figura cu cond dmg. de cand cu asaltul de necros , se joaca foarte mult la condition removal. ca ele pui un burn si un bleed, din care burnul e sustained comparativ cu bleed-ul de pe earth . se scapa usor de conditiile ele-ului, exceptive cand maxezi burning dmg si il mentii , atunci pui probleme.

pt wvw : merge pt rogue fights, 10 maxim, in zerg never ever ever dagger dagger , staff ftw berzerk.

pt pve : merge bine pt ca ai 30 arcana si ajuta partyu. si conditii si ceva sustained dmg , e ok :D
Imagine Imagine
Avatar utilizator
Chypers
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 79
Membru din: 15 Sep 2012, 19:48
Localitate: OprescuVille
Nume caracter: Chypers

Re: Elementalist build pvp/wvw/pve dagger/dagger

Mesajde Chupa » 05 Ian 2013, 21:54

Chypers scrie:
pareri personale :

pt pvp : nu prea tine figura cu cond dmg. de cand cu asaltul de necros , se joaca foarte mult la condition removal. ca ele pui un burn si un bleed, din care burnul e sustained comparativ cu bleed-ul de pe earth . se scapa usor de conditiile ele-ului, exceptive cand maxezi burning dmg si il mentii , atunci pui probleme.

pt wvw : merge pt rogue fights, 10 maxim, in zerg never ever ever dagger dagger , staff ftw berzerk.

pt pve : merge bine pt ca ai 30 arcana si ajuta partyu. si conditii si ceva sustained dmg , e ok :D


Foarte corect. Conform celor spuse mai sus acest build nu va fi potrivit pentru absolut toate situatiile intalnite. Player-ii cu mai multa exeprienta in pvp pot "demonta" un build relativ usor.
Fiecare dupa intelegere si abilitati il poate modifica si sper sa postati aici variantele interesante.
Avatar utilizator
Chupa
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2012, 18:49
Localitate: Brasov
Nume caracter: Chupa

Re: Elementalist build pvp/wvw/pve dagger/dagger

Mesajde Chupa » 06 Ian 2013, 11:27

Am uitat sa specific condition damage : 908
Avatar utilizator
Chupa
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 19 Oct 2012, 18:49
Localitate: Brasov
Nume caracter: Chupa

Re: Elementalist build pvp/wvw/pve dagger/dagger

Mesajde vasilekitrosu » 07 Ian 2013, 11:01

chupa pe forum...asta e ceva extraordinar ....eu sunt de acord cu el..personal mie imi place cum fuge....in w3...e ca blitzu
Imagine
Avatar utilizator
vasilekitrosu
Gladium
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Sep 2012, 08:53
Nume caracter: vasile kitrosu

Re: Elementalist build pvp/wvw/pve dagger/dagger

Mesajde Wicked » 07 Ian 2013, 13:30

d/d hybrid-auramancer ele pentru tournaments http://intothemists.com/calc/?build=-k3 ... V2DsV2D4Bp

- burst mare
- crowd control
- survivability
- roaming
- healing/support, condition removal pe party
- 100% disengage daca iti dezactivezi autotargeting :)

Alte variante pentru build:

- signet heal pentru cei rapizi
- teleport in loc de arcane blast
- armor of earth/arcane shield(traits) daca ai probleme cu melee

Stil de joc, din punctul meu de vedere:

- roam in air, 4, 5, 3
- fire, 3, 4, 8, 7, 5
- earth, 3, 2, 4, (5). Aici orice inamic sub 1500 toughness e jos daca nu ai dat miss.
- water(scoti o conditie automat din trait), heal cu 5, 2, chill cu 3, 4
- fii sigur ca esti langa party cand activezi auras

Va astept pe general chat la pvp pentru intrebari.
Avatar utilizator
Wicked
Legionar
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Feb 2012, 20:34
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Zarroc Wickedblade
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Elementalist build pvp/wvw/pve dagger/dagger

Mesajde Chypers » 07 Ian 2013, 18:02

^ that , cu 2-3 modificari :

=> trait pe water VII in loc de III ( sinergia mist form cu regen si vigor e mai slaba datorita cd de 75s comparativ cu removal a 2 conditii printrun simplu dodge )
=> mai mult w3 dar si pvp , arcane shield in loc de arcane misile
=> sigil of battle procuie cam ciudat , again mai mult w3 dar si pvp , sigil of hydromancy merge perfect si are si range maricel
=> pt un burst si mai mare, insa cu conditia sa reusiti rotatia pusa de wicked, schimbati traitu de aura share XII cu vital striking , VI . sinergiul e bun , mai ales ca rotatia are un burst mare daca prindeti updraftul , in mare parte inamicul va sta downed, stuned, imobilized ceea ce va permite sa mentineti hp-ul peste 90% (o puteti forta si merge pe full scholar runes insa devine foarte tricky din punctul asta :) ; Dezavantajul este evident aura share pierdut , care ajuta enorm de mult partyul. puteti incerca ambele variante, distrati-va , vedeti ce si cum va place :)
Imagine Imagine
Avatar utilizator
Chypers
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 79
Membru din: 15 Sep 2012, 19:48
Localitate: OprescuVille
Nume caracter: Chypers

Re: Elementalist build pvp/wvw/pve dagger/dagger

Mesajde James Blond » 08 Ian 2013, 16:27

un mic sfat despre echipament? carrion? invader? sau cleric set? si cu ce rune?
Daca spun ca mint, mint? Sau spun adevarul?
James Blond
Gladium
 
Mesaje: 13
Membru din: 25 Apr 2012, 10:43
Nume caracter: James Blond

Re: Elementalist build pvp/wvw/pve dagger/dagger

Mesajde Chypers » 08 Ian 2013, 18:43

noi in pvp mergem pe divinity . ideal ar fi si in pve, dar e mai scump . eu ca set folosesc knight , pwr prec tough, insa in w3 si pve eu merg pe alt build, nu pe cel de mai sus de pvp, si anume cel de aura fury - signet :

20-20-30 cu traits : 5-9 / 1-6 / 2-6-12 .

build-ul de aura fury pe elementalist are 2 variante. cea de mai sus , in care sacrificati traituri pt perma fury , o varianta mai neortodoxa zic unii pt ca iti pot obtine aurele si in alt fel fara sa bagi 3 traituri aiurea , si cea de a doua varianta in care nu se merge pe 30 earth si nici 20 fire, ci maxim arcana pt boon duration , obtinand aure din cele 2 skile de pe daggere si eventual combo ring of fire + skill 3 earth

eu merg pe prima varianta din cateva motive simple : burstul plus sustained dmgul este muuuult mai mare, survivability crescut , knight set + 30 earth , iar in w3 de regula cand am un target rareori scapa datorita perma imobilized.

ca utilities evident folosesc toate signets : restoration, fire , toughness si air ( water in anumite circumstante, dar mai rar ).
rune : eu ma joc cu might-ul si mi am pus un mix de 2 cate 2 cate 2 cu might duration si gain might , si imi mentin un stack de 15 de regula, insa recomand cu incredere rune of rage, 6 bucati .
Imagine Imagine
Avatar utilizator
Chypers
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 79
Membru din: 15 Sep 2012, 19:48
Localitate: OprescuVille
Nume caracter: Chypers

Re: Elementalist build pvp/wvw/pve dagger/dagger

Mesajde Adnase » 22 Ian 2013, 14:29

Un build D/D bazat pe aure, asa cum il vad eu:

Build Elementalist D/D

Prin acest build se pot obtine toate cele 4 aure: 2 din weapon skills, 1 din rune, 1 din combo (Ring of Fire + Earthquake). Fiecare aura pune ca boons Swiftness, Fury, Protection. + 40% Protection Duration cu multiple surse (aproape perma Protection, Fury si Swifness). 629 Healing Power ceea ce imbunatateste binisor regeneration si heal (heal pasiv de la signet devine 202+63=265 per cast). Scoate conditionale la fiecare regeneration pus. Rezistenta mare (2825 armura).

Edit: Scuze, am gresit un pic. Se pot obtine doar 3 aure, combinatia Ring of Fire + Earthquake da 3 stack de might cu durata 20s (conform wiki).
Imagine
Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Adnase
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 25 Sep 2012, 13:10
Nume caracter: Adnase


Înapoi la Discuții interne și evenimente

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori