Tips & Tricks

Tot ce ține de PvP in Guild Wars 2.

Tips & Tricks

Mesajde RandomGuy » 16 Iun 2012, 11:29

In Gw2 sunt multe lucruri minore care fac diferenta in pvp, prin acest topic vreau sa impartasim toti lucrurile minore cu care am reusit sa facem acesta diferenta.

1.ESDF>WASD - prima si prima regula cand jucati un mmo cu atat de putine comenzi dar care fac diferenta este sa aveti mai multe butoane la indemana. Un mouse si o tastatura de gaming cu butoane da te ajuta dar aceasta pot ajunge destul de scumpe ( nu cumparati razor naga pentru GW2 sunt bani aruncati pe fereastra si mai mult ca sigur o sa va intoarceti la mouse-ul vechi din cateva motive:
1. nu aveti nevoie de 12 butoane, nu este wow sau l2 in care sa aveti nevoie de 12 skiluri in plus.
2.barbati deobicei au mana mai mare si nu o sa aveti dexteritatea sa apasati un singur buton si nu 4, pentru o femeie ii va fi incomod sa foloseasca butoanele de la baza din cauza curburii
3.ultima oara cand am verificat costa in jur de 500 de ron (un mouse cu numai 9 butoane in total si o tastatura de gaming buna ajunge pana in 450, cea ce va este de ajuns)
Cea ce va permite esdf este ca eliberati mai multe butoane pentru utility traits care le spamati sau pentru call target astfel:
WASD - Q,E,R,F,C,X,Z
ESDF - Q,W,R,T,G,A,V,C,X,Z
La inceput o sa fie greu dar dupa cateva meciuri nu o sa mai stiti sa jucati cu WASD( pe butonul F este o ridicatura, cautati-o intotdeauna cu degetul mare aceasta ridicatura sa va pozitionati mana ca sa nu va uitati 24/7 la tastatura)

2.Spotter (A spotter is someone trained to look for something), fiecare echipa trebuie sa aiba unul si acesta trebuie sa se foloseasca de aceasta functie deoarece se poate crea destul de mult haos iar fata de alte mmo-uri aici nu trebuie sa faci fake dmg ca sa distragi healerul. Comanda este ctrl+T, dublu click sau poti face rebind tu( recomandarea mea este sa fie Q ). Intrebarea este acuma "dupa ce ma uit?", simplu:

1. Elementalist =>low hp, high dps
2. Thief => low hp, high dps
3. Mesmer => low hp , a lot of CC
4. Engineer => medium hp, boons/condition, CC
5. Ranger => medium hp , high dps (never target the pet, its just waste of damage)
6. Warrior => high hp, very high dps if you dont look out
7. Guardian => high hp, high CC, high everyting (this guy will just not die, kill him last or he will start to run away)
8. Necromancer => high hp (the hp of a warrior whit death shroud and lich form). Daca nu ii face un nerf la hp este recomandat sa il omorati ultimul. Daca sunteti experimentati si prindeti un cc pe el si credeti ca il omorati inainte sa isi foloseasca death shroud sau lich form DO IT.

3.The kill - Nu dati finishing move toti 5 pe unul, strigati cand dati un finishing move cand sunteti mai multi prin preajma. Daca aveti posibilitatea sa aveti quickness pe voi cand omorati pe cineva este perfect deoarece o sa casteze animatia de doua ori mai repede ( rangerul poate sa aiba pe el tot timpul quickness cand face un FM [finishing move], este recomandat sa il lasati pe el sa o faca)

Warrior => nu ii dati FM deoarece va da knockback, recomandarea mea este dati 2 pe el FM ori kill him the old fashion way.
Thief => nu incercati sa ii dati FM deoarece se va face invizibil si va fugi, recomandarea mea este sa ii dati damage si cand isi da invis uitativa in jur iar cand apare damage din nou (pana ajungeti la el ii gata invisul din nou)
Elementalist => prima oara isi va da fumul sa fuga, fugiti dupa el si datii FM (NUMAI O SINGURA PERSOANA)
Mesmer => are blink, recomandarea mea este sa lasati target call-ul pe el sa stiti unde este
Restul au lucruri minore sau au dps deci nu au cum sa va incurce la FM

4. Always have a plan - intotdeauna sa aveti un plan la ce o sa faceti pe tot parcursul meciului (cine captureaza punctul de langa voi, cine omoara boss-ul si etc)

5. Cand moare pet-ul in pvp nu ii da revive, fa swap si cand il vrei inapoi el va fii alive. (Ranger Tip)
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Tips & Tricks

Mesajde Loa » 16 Iun 2012, 15:17

Frumos post. Este foarte util. Singura adăugare pe care o am este ce-am observat la meciurile sPvP din ultima zi BW2; când un aliat pică nu ar fi mai bine să-i dăm toți revive înainte să primească finish? Lumea trebuie să se obisnuiasca cu ideea de a da revive și a lăsa pentru o secunda dps-ul pe inamici. Mi s-a întâmplat o astfel de situație. Doi vs unul, omori 1/2 și când să-i dai finish iși ia revive.
The art of being feminine.
Avatar utilizator
Loa
Legionar
 
Mesaje: 227
Membru din: 17 Feb 2012, 23:51
Nume caracter: Le Loa

Re: Tips & Tricks

Mesajde RandomGuy » 16 Iun 2012, 17:12

Nu, daca stai putin si te gandesti este o greseala imensa. Din puncte de vedere al combatului sa prinzi 5 inamici in acelas loc si mai stau si acolo este "mana cereasca". Intra un warrior intre voi si da un furry sau un necromancer isi "toarna" well-urile sau un ranger da o ploaie de sageti. Aici intervine cat timp ai pana iti iei revive, daca ai 5 secunde pana poti da revive lasai sa te omoare daca ai 20 de secunde fa tot posibilul sa le ocupi timpul sau sa iti dai singur revive. Parerea mea este sa nu dati revive deoarece iti pui o tinta foarte mare pe cap.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Tips & Tricks

Mesajde Tudy » 17 Iun 2012, 12:40

Cred că răspunsul la a da revive sau nu atunci când un teammate e downed e de fapt ”depinde”. Uneori e o decizie tactică bună, alteori nu - există exemple și contraexemple în ambele cazuri. Nu are sens să mergem în extreme. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Tips & Tricks

Mesajde Valky » 17 Iun 2012, 23:59

De acord cu tot post-ul, RandomGuy, imi amintesc ca am specificat si eu remaparea tastelor ca fiind benefica, doar o mentiune am de facut: cele 12 butoane de pe partea stanga a lui Razor Naga au dimensiunea de 0.8 X 0.5 cm fiecare, deci n-ai cum sa le ratezi chiar daca ai degetul mai gros, in plus ai trainer-stickere pentru butoane pana te obisnuiesti sa le apesi din reflex. Cat despre numarul de butoane... nu stiu, eu ma inteleg foarte bine cu 12 si toate au un rol clar. Acum, sigur, chestie de obisnuinta. ;) Cu revive, e functie de situatie, intr-adevar.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Tips & Tricks

Mesajde RandomGuy » 18 Iun 2012, 10:14

6. Bindati "Movement: Reverse Direction" va ofera mobilitate mai multa deoarece va puteti intoarce la 180 de grade instant.Orice leap poate deveni un blink astfel, press C=>use leap=>press c and you got some distance (recomandare personala pe "A")

7.Nu activati "Fast Cast Ground Targeting" in pvp, chiar daca pierdeti 1-2 secunde cand castati un skill recuperati in departamentul "dont waste skills", astfel nu o sa dati un Barrage la picioarele voastre pentru ca ati dat click pe skill. Nu uitate sa faceti lead the target daca sunteti un elementalist si vreti sa folositi Unsteady Ground ca sa ii dati slow.

8. Mesmer tip => Daca dai Chaos Storm si iesi din storm daca dai Phase Retreat iti iei Chaos armor pe tine

9. Thief tip=> Daca pui Smoke Screen la picioarele tale si folosesti Cluster Bombpe toata duratia smoke screen-ului o sa ai un invis care face stack pe duratie (ipotetic vorbim daca ai traits care regenereaza initiativa poti mentine acest invis permanent). Este perfect pentru scouting, infiltrare, revive, spotter.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Tips & Tricks

Mesajde Ronah » 27 Iul 2012, 22:39

the Cow Finisher

Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Tips & Tricks

Mesajde RandomGuy » 12 Aug 2012, 15:15

10. Cand omori pe cineva in Spvp intra invis si apoi dai finishing move prin metoda asta poti da finish unui warrior mai noob
11. Ca sa combati tip-ul de mai sus poti sa castezi in continuare acel intrerupt chiar daca nu este vizibil si va functiona.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Tips & Tricks

Mesajde Cronos » 12 Aug 2012, 20:01

12. Ca Warrior, daca ai un skill de stability, il poti folosi sa dai finish la un Warrior fara sa iei knockdown. De asemenea daca ai Frenzy, castezi mult mai repede finisherul si nu apuca cooldownul sa iti dea knockdown.
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Tips & Tricks

Mesajde fox » 13 Aug 2012, 20:59

Avatar utilizator
fox
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 42
Membru din: 01 Mai 2012, 08:51
Nume caracter: Le Fox

Re: Tips & Tricks

Mesajde default » 21 Aug 2012, 14:48

@fox
Ghidul postat de tine este foarte folositor, mai ales pentru cei care au jucat alte MMO-uri unde nu era necesară prea multă mişcare.
Mulţumesc.
Membru Veteran al ghildei World Guardians - http://WvW.club
Avatar utilizator
default
Gladium
 
Mesaje: 31
Membru din: 17 Aug 2012, 21:57
Nume caracter: Acrisor
Zona de interes: Casual/Competitive SPvP

Re: Tips & Tricks

Mesajde lanaiba » 23 Aug 2012, 08:29

MS de guide Random, o adaugire la punctul 1 daca se poate
Eu mi`am luat logitech g600, sunt barbat evident :) am mana medie si mouseul acesta mi se potriveste ca o manusa. Am fost la emag in magazin si am testat si naga, si intradevar parea ciudat, cam micut, iar butoanele laterale nu prea puteam sa le apas individual
http://www.youtube.com/watch?v=WH8a7fzrQTY

Pros: are 3 butoane, deci inelarul nu mai atarna pe langa mouse, butoanele laterale sunt destul de mari si sunt separate in 2 grupe, te inveti foarte usor cum ai spelurile pe ele. Este logitech si este facut sa reziste, mai am un mouse de aproape 4 ani si inca merge doar ca are doar 5 butoane.

Cons: e cam scump si nu stiu daca ai nevoie de 20 butoane pentru GW2
Are un glich care il face sa sara neasteptat uneori, vorbeste si tipul ala in review despre el. Am instalat programelul din descrierea video si 90% s`a rezolvat problema, se mai intampla rar cand sunt in league of legends
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: Tips & Tricks

Mesajde TheCrusher » 28 Sep 2012, 21:42

As dori sa stiu ce comenzi pe ce taste mai aveti cei care folositi combinatia esdf in loc de wasd.

Dupa ce mi-am mutat deplasatul pe esdf am descoperit ca nu mai ajung la TAB sa dau target ... ma gandesc sa il mut pe q. Dar ce sa mai pun pe w atunci?

Pareri ?

Multumesc.
TheCrusher
Gladium
 
Mesaje: 2
Membru din: 28 Sep 2012, 10:05
Nume caracter: Distrugatorul

Re: Tips & Tricks

Mesajde Undoo » 20 Dec 2012, 11:46

Salut,

Schimbarea wsad>esdf este excelenta, dar daca totusi nu va acomodati cu acest lucru, puteti face urmatoarea chestie:
- faceti macro pe un Side-button de la mouse si il faceti modifier ( alt - ctrl - shift ); puteti sa ramaneti pe wasd...sa bagati keybinduri shift + qwerasdf si alt ( care o sa fie mouse button ) + qwerasdf. Credeti-ma ca va obisnuiti repede cu lucrul si dupa mine va ajuta foarte mult e mai rapid si mai practic dupa ce va obisnuiti. sper ca va ajuta.
Undoo
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 3
Membru din: 19 Dec 2012, 17:39

Re: Tips & Tricks

Mesajde B3aT » 20 Dec 2012, 13:14

Lumea pune prea mult accent pe butoanele de pe mouse si ignora cat de folositoare pot si inca 4-5 taste la indemana pe tastatura, eu folosesc asa ceva
http://xsreviews.co.uk/reviews/peripher ... gamepad-2/
Si avand 5 butoane pentru degetul mare de spamat ..mai ales in GW2 este foarte ...util

Cel mai bun sfat pentru jucatorii de usual fantasy mmo sau RPG este : mobility , cred ca videoul de mai sus spune tot, cam jumate din jucatori am vazut cum stau intro lupta fara sa se miste, dapai sa dea un dodge..
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Tips & Tricks

Mesajde stevecelrau » 20 Dec 2012, 13:31

Interesant gamepad-ul ala, se poate gasi la vreun magazin din Romania?
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Tips & Tricks

Mesajde B3aT » 20 Dec 2012, 14:20

Pana in vara era in mai multe magazine, eu lam luat acum cativa ani de la Pcgarage, acum se pare ca numai este ..pacat..nici nu am gasit altceva similar. Este pentru FPS-uri dar l-am folosit in multe MMO-uri si este imba, mai ales pentru PvP.
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)


Înapoi la Zona PvP

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori