Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde wildrose » 18 Apr 2012, 17:18

Hey

Am si eu nevoie de un sfat.

Suntem un grup de 5-6-7 playeri, jucam momentan Lineage 2(de cativa ani buni), insa flirtam cu ideea de a ne apuca de GW2.

De doua zile ma uit pe wiki la rase...profesii...lore...si sunt confuza. Din L2 pot spune ca imi dau seama in mare ce inseamna fiecare profesie, insa exista o anumita rasa care e mai potrivita pentru un anumit job sau...nu?

Imi dau seama ca e mult de studiat, practic combinatiile fiind infinite, dar as aprecia daca un player cu experienta in GW ar putea sa puncteze ... principiile, ce anume sa urmaresc atunci cand imi aleg rasa, in functie de ocupatia pe care doresc sa o am in joc. (spre exemplu, in L2 cel mai bun mag era dark elf pentru ca are cel mai mare magic atack dintre rase - arguable, pentru ca se putea modifica asta prin iteme in joc, dar ca principiu)

In alta ordine de idei, exista vreun setup pentru un grup care sa fie valabil si la pve si la pvp? (tank, healer si dmg dealeri - era basic setup in l2) Daca vrem sa jucam impreuna ar trebui sa alegem, presupun, clase cu roluri complementare? care sunt clasele indispensabile intr-un grup/pvp?


Intrebarile sunt de NUB, va rog scuzati-mi nestiinta daca am facut vreo greseala si va rog sa ma corectati, am aflat de existenta acestui joc in urma cu doua zile si nu stiu de unde sa incep. In mod cert numai in character creation screen o sa stau cel putin vreo 2 zile :mrgreen:
wildrose
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Apr 2012, 15:20
Nume caracter: WildRose

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Cosmo » 18 Apr 2012, 17:26

Rule #1. Rasa nu afecteaza sub nici o forma abilitatile caracterului. Desigur, exista racial skills, putin la numar, si care nu fac mai mult decat sa dea un pic de savoare si unicitate caracterului, dar nu afecteaza jocul in asa hal incat sa fie un punct primar in a alege o rasa.

Acu, GW2 e facut in principiu dezaxat pe focusul standard de a avea nevoie neaparat de caractere specifice, cel putin pentru PVE. Sa nu fie nevoie, asa cum a fost si in GW1 si in alte MMOuri, sa iti faci alt caracter ca sa poti sa joci cu amicii, doar fiindca in seara aia aveau destui <insert class here>.

Singura clasa oarecum focusata pe protection, si mentionez protection ca nu o sa avem healuri, si nici un caz target-uite pe un anumit personaj (doar area), este Guardian-ul, dar nu se stie momentan cat de necesar este. Un Guardian in plus poate insemna un alt caracter in minus, si nu se stie daca o sa fie super-nevoie.

Deci ca set-up de grup, tinand cont ca aproape fiecare clasa poate sa faca cate ceva, jucati practic ce vreti sa jucati dpdv al stilului de gameplay adica Warrior/Ranger/Necro, fara sa va bazati ca trebuie sa jucati o clasa "necesara". Play what you want to have fun with.

PvP-wise, e alta discutie. Ca in orice joc, o sa se iveasca diferite builduri si strategii. Rumor-ul este ca o sa fie totusi un sistem mai putin versatil decat GW1, dar chiar si asa, se anunta a fi cel putin bun si satisfacator dpdv strategic.


LE: Mai mentionez ca pentru Structured PvP, PvP-ul care este foarte competitiv si facut in asa fel incat sa dea a ESport, caracterele, aceleasi ca cele de PvE, vor fi boost-ate la max stats si vor avea la dispozitie aceleasi echipamente care le vor avea si restul jucatorilor. Nu va exista nici un crossover de level/equipment intre caracterul de PvE si PvP, in afara de numele si daca nu ma insel, clasa caracterului.

World Vs World Vs World PvP, e facut sa fie unbalanced. Acolo singurul lucru boostat este fix raw stats. Health/atribute, fara skills/echipament. Destul cat sa nu faca zone de nivel diferit, sau sa fii inutil, level 5 batandu-te cu un level 20.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Phinto » 18 Apr 2012, 18:02

Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde B3aT » 18 Apr 2012, 18:45

Salutare,

Din pacate si pt mine L2 a fost cel mai jucat (ca timp) mmorpg, trecerea la GW2 e ca din caruta in ozn :). In l2 era indispensabil din pacate si un buffer (mai nou iss).

Aici exista alt trio (control,support si damage) dar mult mai flexibil, fiecare clasa isi poate face un build sa indeplineasca cel putin 1 rol din cele 3.
Ex aici magul poate sa si healeze/bufeze, si melee classes poate sa foloseasca bine si ranged weapons (cutitarul cu pistoale, warriorul cu arcul ..)
Cum au zis si baietii aici nu exista heal (cel mai puternic fiind self heal care il au toate clasele), tank (nu exista agro doar posibilitatea sa preia damageul/proiectilele stand in fata ta), si buffele ar sta mai mult la guardian daca nu ma insel.

Un alt sfat e sa analizati fiecare efect de aici, si asa vedeti si ce clasa ce poate face ...
http://wiki.guildwars2.com/wiki/Effect
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Valky » 18 Apr 2012, 23:02

Deci:
No tanks, no healers, no dps. No holly trinity. Asta inseamna ca poti sa alegi orice rasa doresti, fiecare are racials interesante (http://wiki.guildwars2.com/wiki/Racials), cat despre profesii (echivalentul claselor in alte jocuri) cred ca exceptand mesmer-ul celelalte iti vor fi foarte familiare (http://wiki.guildwars2.com/wiki/Professions). Si cum spuneam, no tanks, no healers, no dps, just fun.
______________
(clip vechi, dar sumarizeaza bine)
______________
Cat despre documentare, incearca sectiunea GW2.ro TV (sus in dreapta) la "Alte videouri", ai acolo tot ce este relevant pentru o informare corecta despre fiecare profesie (aka clasa).
Cheers
.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Tudy » 18 Apr 2012, 23:05

@wildrose: Bine-ai venit pe forum!

Îți recomand http://live.guildwars2.ro - secțiunea ”Alte videouri” ar trebui să-ți ofere suficiente informații legate de profesii, mecanici de joc, etc. Acel playlist e special gândit pentru persoanele care au luat contact recent cu Guild Wars 2. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Deian » 19 Apr 2012, 00:47

Salutare,
Si eu am jucat lineage si ma gandesc sa incerc gw2.
Am vazut ca sa vb de clase....
Totusi ma gandesc ca tot o sa se mearga pe varianta tank/dps.
Warior + nukeri ma gandesc ca warioru da dmg mai mic si mai rezistent iar casteru opus,corectatima daca gresesc.
Pe ce servere ati jucat?
In viata nu poti avea totul dar poti incerca orice !
Avatar utilizator
Deian
Gladium
 
Mesaje: 12
Membru din: 19 Apr 2012, 00:34
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Deian

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Valky » 19 Apr 2012, 01:04

In GW2 nu poate exista niciun tank, intrucat nu exista taunt/aggro mechanics. Boss-ul / mob-ul se orienteaza doar dupa nivelul de range si damage. Ca tank-wannabe, daca ai armura mai buna (plate/chain) sau un build de resistance, inseamna ca este posibil sa dai un damage mai mic decat profesia cu armura mai slaba (leather/cloth), deci ai toate sansele sa nu poti tine boss-ul pe tine. Exista "support class" fie pentru boons-conditions (buff-debuff) fie pentru healing fie pentru group-protection, dar nu poti sustine ca healer pe nimeni din party in viata daca respectivul nu se protejeaza singur, mai ales ca trebuie sa ai grija de tine, sa te misti permanent ca sa nu mori.
Support-class only, no tanks, no healers, no holly trinity.
@wildrose Aici http://www.youtube.com/watch?v=M5Kj7Wg- ... 6401128C39 ai o compilatie bine explicata a fiecarei profesii (aka clase)
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde B3aT » 19 Apr 2012, 10:53

Eu joc pe magmeld acum,

Avand in vedere ca Warriorul e una din cele 2 clase care pot purta heavy, si este cea cu cel mai mare damage (fata de guardian), warriorul ar fi cel mai apropiat de vechiul tank, dar pentru ca sta in linia 1, probabil se vor dezvolta niste tactici in timp de "tank", 2 warriori in fata sa preia loviturile (vb de pvp)
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Deian » 20 Apr 2012, 21:57

Ms. de raspuns valky.
Vad ca faci parte din guilda LG,o sa se mai recruteze si pe parcurs?

@beat Da la asta ma gandeam si eu o tehnica de pvp wariori linia intai.
Ce clase o sa alegeti?
In viata nu poti avea totul dar poti incerca orice !
Avatar utilizator
Deian
Gladium
 
Mesaje: 12
Membru din: 19 Apr 2012, 00:34
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Deian

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Tudy » 20 Apr 2012, 22:01

@Deian: Off-topic, Legio Gemina încă recrutează :) Ai mai multe detalii pe site-ul ghildei: http://gemina.guildwars2.ro/
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Deian » 20 Apr 2012, 23:25

Da am vazut topicul si citit tot de pe acolo :),nu stiu daca are lumea nevoie de newb,vroiam intai sa experimentez putin si dupa aceea sa aplic.
In viata nu poti avea totul dar poti incerca orice !
Avatar utilizator
Deian
Gladium
 
Mesaje: 12
Membru din: 19 Apr 2012, 00:34
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Deian

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde vaporeanu » 20 Apr 2012, 23:45

Nu cred ca o sa te poti decide inainte sa intri in joc ...eu unul incerc de 3 luni sa imi dau seama ce o sa joc ....este destul de greu toate rasele sunt foarte versatile, in momentul cand schimbi arma primesti alt set de skiluri, cea ce inseamna ca oricine poate tank... gasesti foarte multe lucruri interesante pe acest site si cam tot ce ai nevoie ca sa iti dai seama ca GW2 merita jucat !!!

Hf te asteptam in joc
vaporeanu
Legionar
 
Mesaje: 110
Membru din: 27 Mar 2012, 10:34
Localitate: Campina
Nume caracter: Kykw
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Tudy » 20 Apr 2012, 23:45

Deian scrie:
Da am vazut topicul si citit tot de pe acolo :),nu stiu daca are lumea nevoie de newb,vroiam intai sa experimentez putin si dupa aceea sa aplic.

We're all newbs when it comes to GW2 :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Valky » 21 Apr 2012, 00:26

@Deian
Cum spune si Tudy, we are all newbs at GW2, deci indrazneste si aplica daca simti ca te poti identifica cu valorile din regulament.
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde Life Snatcher » 21 Apr 2012, 01:32

E atat de greu sa alegi clasa cand observi ca de fapt toate clasele sunt bune la ceva, azi am vazut un filmulet cu un Mesmer care participa in WvWvW, fantastic gameplay, mesmerul face exact ceea ce inseamna, plays with your mind :)) Inca ma mai gandesc la ce clasa sa ma stabilesc, sunt fan ranger, dar imi plac toate clasele pe care le-am vazut pana acum.
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde SickTear » 21 Apr 2012, 01:57

Din cele postate mai sus se pare ca sunt multi care inca nu inteleg ca nu va mai exista treimea (tank - dps - heal).

@B3at nu subestima guardian-ul. un prieten a prins beta la sfarsitul lui martie si mi-a zis ca erau 2-3 in pvp care se chinuiau sa dea jos un guardian. nu subestima nici o clasa / profesie.

Toate profesiile au chestiile lor si mai ales combinatiile care le obtii din ceea ce le vei pune tu in mana. Trebuie un mic research si sa vada fiecare in ce profesie se regaseste, ce-i place lui mai mult.
No plan survives contact with the enemy.
Avatar utilizator
SickTear
Gladium
 
Mesaje: 13
Membru din: 27 Feb 2012, 10:59
Nume caracter: Sicktear

Re: Cum sa aleg o rasa / profesie? - newbie tips

Mesajde B3aT » 21 Apr 2012, 02:28

Nu va mai exista treimea, dar un build la un moment dat tot va fi mai bun la heal/tank, si exista si un "cel mai bun build/gear" pentru x rol (sa stai cat mai mult in viata, sa faci cel mai mult dmg cu profesia x ...etc). Mai ales in constant parties, unde fiecare va avea cate un rol, si presupun ca si un rol de backup pentru fiecare tip de pvp.

Eu voi fi guardian cu full support +/- tank/pivot :) deci nu il submestimez Dar un guardian axat pe damage nu cred ca va face mai mult dps decat un warrior axat pe support ... Cred ca un warrior va tanka mai bine si in PvE pentru ca face dmg, si in pvp pentru ca este un real pericol, dar toate astea le vom afla la anul, dupa cateva luni de joc :).
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori