Nu am jucat Guild Wars dar...

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Tze » 17 Apr 2012, 14:22

Stefan scrie:
Ma gandesc ca ai sa poti juca oriunde Guild Wars 2 cu contul tau.


Oriunde pe același continent deoarece Guild Wars 2 va fi region locked. :)
Avatar utilizator
Tze
Legionar
 
Mesaje: 132
Membru din: 27 Iul 2011, 20:31
Localitate: București
Nume caracter: Tze Loves Loa

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Ronah » 17 Apr 2012, 21:04

CD-key-ul se va folosi pentru crearea contului si nu pentru inregistrarea jocului.
Vei putea sa instalezi jocul pe cate calculatoare vrei, numai ca nu poti sa fii logat pe toate in acelasi timp.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 20 Mai 2012, 13:36

Fiecare week-end este un "beta" :?: Sau pana acum a fost doar unul si urmatorul trebuie sa fie anuntat :?:
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde RandomGuy » 20 Mai 2012, 13:55

A fost doar un singur beta weekend pentru cei cu pre-purches iar urmatorul nu a fost anuntat. (nu, nu este in fiecare week-end beta)
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 20 Mai 2012, 14:05

Ok, am inteles. Cand este anuntat urmatorul Beta voi cumpara si eu GW2-ul (Deluxe):D

Daca mai am neclaritati am sa revin cu intrebari, ce sa fac:)

Multumesc de raspuns RandomGuy.
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Valky » 20 Mai 2012, 16:48

DACA vom avea un BWE pentru 25-27, vom afla probabil luni, cel tarziu marti (desi am impresia ca sarim un weekend, data trecuta parca l-au anuntat un pic mai devreme).
Revino cu oricate intrebari doresti, Stefan, de aceea suntem intr-o comunitate, ca sa ne ajutam reciproc si sa ne lamurim neclaritatile :) Oricum, cred ca e bine sa-l cumperi cu 1-2 zile inainte de eventul propriu-zis, ca sa fi sigur ca ai acces (contul trebuie validat de tine, nu toti care au clientul au acces in BWEs, doar cei care au facut pre-purchase) si sa ai si timp sa downloadezi / instalezi cei 13 GB.
_________
P.S. - Ma uitam la discutia din prima pagina a thread-ului, astept cu nerabdare sa intre Tudy in posesia Collector`s Edition sa ne spuna daca are jocul pe CD sau nu :geek:
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 27 Mai 2012, 21:05

Are cineva idee cum arata Mistfire Wolf elite skill? Este singurul lucru pentru care sunt tentat sa cumpar deluxe-ul. Ca Ranger se poate chema langa pet sau e o inlocuire momentana a acestuia? La ce durata se poate folosi acest skill? Este skill-ul valabil doar de la lvl 30 in sus? (fiind "elite skill").
Nu cred ca ArenaNet ar diferentia prea mult puterea dintre jucatori doar pe baza acestui skill, dar pe de alta parte face 20$ daca nu luam in calcul ce ne mai da cateva zile.
Multumesc.
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde RandomGuy » 27 Mai 2012, 23:53

Este o elita care dureaza 30 de secunde, poti sa ii chemi alaturi de pet-ul tau de ranger dar asta nu inseamna ca este o elita buna pentru el, va fi valabil doar de la lvl 30 in sus, ceva asemanator cu el este http://wiki.guildwars2.com/wiki/Hounds_of_Balthazar
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 11 Iun 2012, 10:34

Care este ora (ora Romaniei) la care se termina BWE2? Vad ca am cateva probleme la conexiune dar asi fi crezut ca mai dureaza 4-5 ore.
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde shaggy140 » 11 Iun 2012, 10:58

S-a terminat la 10 cred
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 15 Iul 2012, 13:46

GW2-ul merge destul de bine pe un Asus K53SC (i5, 4ram etc) dar se incinge foarte tare si am decis sa il testez si pe TowerPC. Am configuratia de mai jos, care pare putin mai slaba decat minimul recomandat. Credeti ca sunt totusi sanse sa functioneze cat de cat?

Imagine

Multumesc.
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Phinto » 15 Iul 2012, 15:03

Cat de cat o sa-ti functioneze, dar in orase si in zonele populate o sa-ti sacadeze de mama-mama. Nu mai vorbesc de WvWvW unde nu ai nicio sansa.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde shaggy140 » 15 Iul 2012, 19:37

Stefan, nu te lua musai dupa poza de mai sus, la multe jocuri mi-a aratat fail dpdv al cerintelor dar mi-au mers bine spre foarte bine.
Testul acela mai e si putin comercial, parerea mea...Oricum nu te astepta nici la performante uluitoare ;-), tine si de cum e optimizat jocul iar producatorii vad ca depun mult efort tocmai in acest sens.
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Floppy » 15 Iul 2012, 21:03

Stefan, din cate inteleg ai jucat pe laptop cu i5 si 4gb ram, eu am aceeasi configuratie si la mine se incalzea cam tare laptopul. Incearca sa cureti putin coolerul de la procesor si sa il ti intr-o pozitie in care sa se poata ventila, la mine temperatura a scazut destul de mult dupa ce l-am curatat.
Oricum inainte a fost cpu-based, dar pe viitor o sa iti foloseasca mai mult placa video, astfel incat nu o sa se mai simta asa de tare solicitarea procesorului.
Folosesc "CPUID HWMonitor" pentru monitorizarea temperaturii, inainte aveam procesorul pe la 100 C, acum pe la 80, iar dupa ce nu o sa mai fie cpu based o sa se mai reduca temperatura.
Imagine Never mistake motion for action.
Avatar utilizator
Floppy
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 27 Apr 2012, 13:26
Localitate: Bilbao
Nume caracter: Flopy

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 15 Iul 2012, 21:25

@Floopy :) Am facut o prostie ca l-am rulat pana acum cu graphic proccesor (integrated graphics) in loc de nvidia.
Laptopul e aproape nou deci nu cred ca e timpul sa curat coolerul; in schimb am sa folosesc programul sa monitorizez temperatura:) merci.
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Markus Clouser » 16 Iul 2012, 10:15

Stiu că sună prea simplu, dar daca se incinge, ia-ți un cooler pentru laptop. E vreo 10-20 lei. Poate chiar ai deja.

Cat despre configuratia de mai sus, cu 2GB de RAM e posibil sa primesti erori de low memory si sa-ti crasheze. Cu 256MB la video nici nu stiu ce sa zic. Oricum, low FPS sigur pentru ca nici procesorul nu o te ajute prea mult. Vezi cat de multi poti sa cresti FSB-ul din BIOS. Daca primesti BSOD și crashuri in jocuri = prea mult.

Eu nu cred că o să meargă nici măcar decent, dar încearcă. Poate ai noroc. Eu sper să nu am dreptate.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 16 Iul 2012, 17:01

@Markus Clouser: am un cooler dar il folosesc direct la priza cu un adaptor; pur si simplu suge prea mult din bateria laptop-ului. Pe langa asta, in GW2, pe baterie (aproape noua) tine maxim 20 de minute; cu cooler mult mai putin. De asta cand joc pe laptop scot bateria pentru ca o nenorocesc si tin laptopul doar la curent; (de asta vroiam in special sa vad daca tine pe PC)

Astept urmatorul beta, si revin cu ce am rezolvat, atat pe PC cat si laptop:)

Multumesc pentru raspunsuri :)
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Cronos » 18 Iul 2012, 17:32

Stefan, in general nu ai cum sa ai pretentia sa te joci pe un laptop folosind bateria, pentru ca nah, iti consuma destule resurse si mai ales la modelul tau la care ai o durata de 2-3 ore max unplugged, e normal sa te tina 20 de minute in joc. Nu e necesar sa scoti bateria din laptop pentru ca majoritatea de o buna bucata de vreme incoace au circuitele bine puse la punct si nu iti "strici" bateria daca e bagata in laptop in timp ce e conectat la priza.
Ca si idee, eu am un Asus K53SV :)) deci tot pe acolo pe undeva, singura diferenta e ca am placa video Nvidia 9500m GS. Sfatul meu e sa iti bagi ultimele drivere video (cel putin la mine au schimbat enorm performanta) si sa faci vesnicele tweakuri pentru un laptop de acum 6 ani, respectiv -> Shadows Off, AA 2x cu indulgenta, m-am obisnuit si cu trilinear:)) , Vsync Off, si rezolutia tatonezi terenul , de obicei prefer sa reduc din setari ca sa pot rula fin 1400, daca nu, iti indesi putin imaginea la 1240.
Acuma depinde si de optimizarea lor, am vazut jocuri la care chiar nu aveam probleme grafice majore, iar in GW2 ma declar multumit de cum imi mergea, asta pentru Beta cand au recunoscut ca inca nu e bine optimizat si se bazeaza prea mult pe procesor. Sa vedem .
Cheers

Ah, btw, stiu ca userii de laptop se impart intre cei care folosesc cooler si cei care nu, eu personal cu monitorizarea temperaturii nu am observat vreo diferenta cu plita aia sub laptop, asa ca e mai bine sa il ai fara praf prin coolere. :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 18 Iul 2012, 21:41

@Cronos, coolerul il folosesc doar in gaming si in programe care solicita putin laptop-ul. (http://www.pcbit.ro/media/product_imagini/-cooler-pad-laptop-trust-nb-8050p-black-0.jpg <<asta e coolerul meu).
Cum nu il folosesc decat cu un adaptor la priza asi putea sa il folosesc tot timpul, dar nu e chiar silentios :)

Am updatat driverele la Nvidia (odata cu reinstalarea windows-ului), inainte de reinstare am jucat gw2 si nu mai tin minte daca erau driverele updatate. Oricum, am updatat tot ce se putea iar la urmatorul beta il voi rula cu nvidia (daca nu m-a dus capul si inainte).

Am sa ma mai joc si in setarile din GW2, sa incerc sa il fac sa ruleze decent pe laptop si la minim pe PC.

Multumesc :)
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde RandomGuy » 19 Iul 2012, 13:58

Nu imi place coolerul ala , adica sigur ai gaura pe centru pentru un asemenea ventilator ? este recomandat ca coolerul sa fie plasat pe gaurile laptopului
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori