Tablet Pc

Discutăm de toate

Tablet Pc

Mesajde Asky » 20 Aug 2011, 09:26

De cateva saptamani incerc sa deci ce tableta sa cumpar, citind reviews si forums, pe moment ma gandesc la asta capacitive screen si geanta cu tastatura, ajunge la 160€ cu tot cu transport
Vre-o idee sau opinie?
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Tablet Pc

Mesajde Orthias » 20 Aug 2011, 13:38

Am mutat post-ul tau in sectiunea Coltul Vesel deocamdata pentru ca nu exista o sectiune potrivita creeata pe forum inca (o sa se creeze astazi probabil).

Cat despre tableta: nu ma pricep foarte tare la tablete, dar Android is the way to go daca ma intrebi pe mine, si de produsele samsung (din care am o tona) sunt foarte multumit. Asa ca, in opinia mea ai face o alegere buna.
Imagine
Orthias
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iul 2011, 11:39
Nume caracter: Orthias

Re: Tablet Pc

Mesajde Cronos » 20 Aug 2011, 14:17

Subscriu celor zis mai sus.
Android e momentan din punctul meu de vedere mai versatil decat orice alt OS de pe tablete in momentul de fata.
Detin mai multe produse samsung si sunt foarte multumit de raportul calitate pret.
Insa nustiu exact ce anume vrei tu de la o tableta (pentru ce anume o sa vrei sa o folosesti) si de ce buget dispui.
Oricum, thank god ca nu ai zis ceva de iPad :mrgreen:
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Tablet Pc

Mesajde Asky » 20 Aug 2011, 15:13

bugetu ajunge in 200 euro. nu prea vreau sa trec de 200 sa am ceva de cheltuiala cand ajung in tara luna viitoare, iar cat despre folosint mai mult multimedia (Hdmi si 1080 necesare), plus ca voi incerca sa il folosesc pt citit/invatat/modding cel mai mult, procesor si memorie pt multi task ii destul de necesar.
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Tablet Pc

Mesajde Cronos » 20 Aug 2011, 15:33

Ptr 160 de euro , in conditiile de mai sus, se merita. Altfel daca era un buget putin mai maricel (cred ca si 200 era suficient) te intrebam de ce nu iti iei direct un mini notebook. Ce e drept e mai mare si mai greu decat o tableta, dar are si puncte in plus.
Oricum, go for it :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Tablet Pc

Mesajde Ceos » 20 Aug 2011, 15:35

La 200 de euro nu prea ai ce sa iti cumperi. Tableta din linkul postat de tine nu este samsung este o chinezarie. Scrie ca are CPU Samsung nu ca ar fi Samsung.
Cei de la Samsung au doua tablete mari si late cea de 7inchi si cea de 10 care costa mai mult.
Daca ti-o iei pe cea pe care ai postat-o o sa te enervezi mai mult. In banii de 200 de eu nu prea gasesti tablete noi.
Cunosc destule persoane care ziceau da ce ma ca e bun si telefonu/tableta asta si cand le ajungea mergea touchscreenu doar in centru cand te duceai cu degetul in extreme trebuia sa apesi tare ca sa mearga :)
Imagine
<- Outlaw =))
Avatar utilizator
Ceos
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 28 Iul 2011, 13:17
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Ceos

Re: Tablet Pc

Mesajde Asky » 20 Aug 2011, 16:00

Daca te uiti pe roice product 80% din ele o sa fie made in china, singura diferenta is taxele, si la noi in tara in solectron de ex(cand functiona), se fabricau tot felu de aparate, trimise in italia pusa eticheta de made in italy si ceau, 400% pret, nu vreau sa platesc pt un nume scris pe aparat ci pt asparatu insine, de aceea caut o tableta de la un retailer cunoscut pt supportu tehnic, iar acest site este recomandat cam pe toate forumurile ce am gasit.
inteleg frica de imitatii in comparatie cu siguranta de firma, dar eu mai vreau sa platesc pt o bucatica de scris stiind unde si cum is fabricate

Laptop am deja, destul de bunicel, dualcore 1.8 4gb ddr .. 8400 gs gcard, dar a cara u laptop dupa tine nu este la fel de elegant ca si o tableta din aluminiu :P
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Tablet Pc

Mesajde Ceos » 20 Aug 2011, 17:04

Ai si tu in mare parte dreptate dar tableta de care zici tu nu intra in categoria slap a sticker and u get a samsung tablet.
La noi printre cele mai ieftine sunt Archos pe la 900Ron INSA te sfatuiesc sa te duci intr-un Altex sau Emag si sa testezi Archos si un Samsuns sau un Asus si vei intelege la ce ma refer.
Pana la urma cat dai atata face.
Imagine
<- Outlaw =))
Avatar utilizator
Ceos
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 28 Iul 2011, 13:17
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Ceos

Re: Tablet Pc

Mesajde Asky » 20 Aug 2011, 18:49

nu is in tara, si m verificat multe tablete prin malluri, obsevand singura diferanta ii prezentarea si vizualu, dar ce cam 5 ani is in zona de modding/hacking, nu is pea inpresionat de vizual/prezentare cat despre libertate de a moda/schimba.
Sa fiim seriosi, cati dintre noi nu au schimbat softu de pe telefon/pad cu unul modat/mai performant decat cel oficial(care scoate garania/¨caltiatea¨)
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Tablet Pc

Mesajde Nasty » 20 Aug 2011, 23:08

Asky scrie:
nu is in tara, si m verificat multe tablete prin malluri, obsevand singura diferanta ii prezentarea si vizualu, dar ce cam 5 ani is in zona de modding/hacking, nu is pea inpresionat de vizual/prezentare cat despre libertate de a moda/schimba.
Sa fiim seriosi, cati dintre noi nu au schimbat softu de pe telefon/pad cu unul modat/mai performant decat cel oficial(care scoate garania/¨caltiatea¨)


Pick me! Pick me! :D
Prima oara cand m-am aventurat la chestii de genu a fost cu primul meu smartphone. Flash-uiam la ROM-uri ca un bezmetic pe Windows Phone 6.5, not to mention the heavy registry tweaks. :D

Eram nebun. Dormeam dimineata la ore in a 12-a cand imi pierdeam noptile cu modatu`. Those were the days! :roll:
Avatar utilizator
Nasty
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 05 Aug 2011, 20:53
Nume caracter: Nasty Something

Re: Tablet Pc

Mesajde Asky » 20 Aug 2011, 23:50

oricum o sa apara ¨ice cream sandwitch¨ noul system de la android ce se poate instala pe orice platforma, fara cerinte, cand vine ala modding de sistem devine destul de irelevant dar oricum nu strica un mic ¨tweak¨
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Tablet Pc

Mesajde Nasty » 21 Aug 2011, 00:21

Am intrat recent pe XDA-Developers sa vad ce mai e nou. Ma simt atat de depasit fata de tot ce e pe acolo acum. S-a schimbat tot! It used to be my haven... :cry: Now I feel like a stranger! :mrgreen:
Avatar utilizator
Nasty
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 05 Aug 2011, 20:53
Nume caracter: Nasty Something

Re: Tablet Pc

Mesajde Valky » 28 Apr 2012, 14:22

Am 2 tablet-PC acasa, ambele HP TouchSmart tm2, concluziile strict personale legate de ele sunt urmatoarele:
- nici nu le mai includ in categoria PC-urilor din casa, le consider doar "tablete electronice", utile ca alternativa cand n-ai chef de ceva serios sau cand ti-e lene sa te deplasezi de pe un fotoliu pe altul;
- sunt bune daca vrei un iPad cu mai multe posibilitati dar si mai multa rabdare in a utiliza Windows-ul vs. Mac OS / IOS;
- daca iei unul cu ecran de 12" - 14", iti este util ca secondary tool langa main gaming computer, pentru live mail, net browsing, digital searching;
- pentru gaming nu se pot folosi, decat daca esti adeptul unui PSP cu ecran marit si procesor mai slab;
- pentru business, pe post de mapa A4, tot un iPad este mai usor de carat, mai subtire si mai util;
- folosesc mai des iPhone-ul 4 decat tablet-PC-urile in a cauta ceva rapid pe net, daca vorbim de mobilitate si confort;
- partea de touch-screen este dureros de incomoda, iar faptul ca poti intoarce ecranul sa faci flip-flat si sa-l folosesti ca tableta te ajuta doar daca vrei sa pierzi vremea pe e-bay cand stai in pat, tot un iPad este mai rapid, mai slim si mai versatil.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Tablet Pc

Mesajde Cosmo » 28 Apr 2012, 14:38

Ceva micut si super strong.. Galaxy Tab 7.7. dar iti sare usor din buget. :p
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda


Înapoi la Discuţii generale

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori