Unparking CPU core (creste FPS la unii)

Aici puteţi găsi diverse utilitare sau aplicaţii recomandate pentru membrii înregistraţi.

Unparking CPU core (creste FPS la unii)

Mesajde cosmin » 11 Sep 2012, 17:49

http://www.coderbag.com/Programming-C/D ... ng-Utility : eu am facut ce o zis acolo si mio crescut fps din 30-50 la 80-110 pe harta normala si in WvWvW de la 13-30 la 40-70 (depinde de cata lume ii)

A ...am uitat sa zic ca parca numa pe win 7 merge
cosmin
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 46
Membru din: 29 Iun 2012, 15:56
Nume caracter: Cosmin

Re: Unparking CPU core (creste FPS la unii)

Mesajde Wicked » 11 Sep 2012, 17:50

Ai cumva procesor cu hyperthreading ?
Avatar utilizator
Wicked
Legionar
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Feb 2012, 20:34
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Zarroc Wickedblade
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Unparking CPU core (creste FPS la unii)

Mesajde cosmin » 11 Sep 2012, 18:27

nu ma pricep tare la procesoare , am amd Phenom II x4 955 de 3.2 cu overclock la 3.6
cosmin
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 46
Membru din: 29 Iun 2012, 15:56
Nume caracter: Cosmin

Re: Unparking CPU core (creste FPS la unii)

Mesajde sNap » 14 Oct 2012, 13:29

acu` incerc si eu sa vad daca apar imbunatairi!
Imagine
Avatar utilizator
sNap
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 80
Membru din: 30 Sep 2012, 22:22
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: Andariel Snowstorm
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Unparking CPU core (creste FPS la unii)

Mesajde B3aT » 15 Oct 2012, 15:23

Nu ma mira daca ar merge programul, windowsul este facut de microsoft :)) umbli in registry pac cresti performanta sau ai BSOD

Bottleneckul, mai ales la wvw nu este din procesor de obicei, cel mai frecvent este HDD-ul si apoi procesorul, ramul, placa video ..
De cand am trecut pe SSD texturile/hartile, loadingul de orice fel nu il mai simt

In wvw este si lagul, puteti vedea singuri latenta din task manager (performance/network), am testat Battleping tot cu un MMORPG cu serverele in SUA si au crescut FPS-rile cu vreo 20% (bine jocul avea un engine f vechi). Problema este ca si cantitatea de informatii venit prin net creste, si numarul de obiecte incarcate are un mare spike cand intalnesti 50 oameni.

As face ceva la procesor numai cand ai si alte activitati ex Fraps/streaming.
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Unparking CPU core (creste FPS la unii)

Mesajde cosmin » 15 Oct 2012, 15:29

B3aT scrie:
Nu ma mira daca ar merge programul, windowsul este facut de microsoft :)) umbli in registry pac cresti performanta sau ai BSOD

Bottleneckul, mai ales la wvw nu este din procesor de obicei, cel mai frecvent este HDD-ul si apoi procesorul, ramul, placa video ..
De cand am trecut pe SSD texturile/hartile, loadingul de orice fel nu il mai simt

In wvw este si lagul, puteti vedea singuri latenta din task manager (performance/network), am testat Battleping tot cu un MMORPG cu serverele in SUA si au crescut FPS-rile cu vreo 20% (bine jocul avea un engine f vechi). Problema este ca si cantitatea de informatii venit prin net creste, si numarul de obiecte incarcate are un mare spike cand intalnesti 50 oameni.

As face ceva la procesor numai cand ai si alte activitati ex Fraps/streaming.



Eu am jocu pus pe SSD ,am 16gb rami , video 560ti cu 2gb, si tot aveam putine FPS in w3 asa ca am facut chestia aia si un overclock de la 3.2 la 3.6 si o crescut si FPS destul de bine in w3. Dar problemele cu incarcatu texturilor la multi oameni tot o ramas. Banuiesc ca ii de la joc (din moment ce am jocu pus pe SSD si zici ca se incarca pe nesimtite).
cosmin
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 46
Membru din: 29 Iun 2012, 15:56
Nume caracter: Cosmin


Înapoi la Utilitare / aplicaţii pentru comunitate

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori