Guild Wars 2 - Angry Review

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde daniels » 07 Sep 2012, 14:02

daniels
Gladium
 
Mesaje: 22
Membru din: 03 Mai 2012, 11:22
Nume caracter: daniels

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Shifty » 09 Sep 2012, 13:45

Angry Joe este unul dintre cei ami buni revieweri pe care ii stiu. Din punctul meu de vedere review-ul a fost foarte la obiect si ina celasi timp in stilul lui caracteristic. :D Tinand cont ca singurul joc care a mai luat nota 10-Legendary a fost Skyrim, lucrul asta spune multe despre parerea lui asupra lui Guild Wars 2. :))
Avatar utilizator
Shifty
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Sep 2012, 23:02
Localitate: Galati

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Monk » 10 Sep 2012, 00:02

nu-mi place review-ul asta deloc, "uiteeee ce fain eee jocuuu, ai alea alea, asta-i jocu care l-am asteptat, ceeeee eroic!" zici ca-i propaganda ieftina, iti da senzatia ca un vanzator ambulant incearca sa-ti bage pe gat "pahare de crystal"

un review adevarat trebuie sa fie transparent total, sa arate ce-i bun la joc, dar si ce nu, un gamer stie ce e bun la un joc si ce e rau si vorbeste de toate partile jocului, nu asa

astia de la ncsoft sunt experti in propaganda, cred ca Angry asta a luat bani frumosi pentru propaganda care-o face, ncsoft platesc siturile de top sa le puna produsul ca "cel mai tare" joc votat, cand in realitate e vax albina, exact cum au facut si cu Aion, exact! aceaiasi strategie ieftina, nu spun ca gw2 nu-i fain, dar nici asa cum vorbeste asta.

asta nu-i review prietene, e propaganda
Monk
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 19 Oct 2011, 15:39

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Yami » 10 Sep 2012, 00:43

Chiar daca ar plati cei de la NCSoft pt a avea produsul sus, tot gamer-ul e cel care alege jocul si nu ca e pe primul loc in nu stiu ce top, ci pentru ca ii place jocul si ar vrea sa il joace. Guild Wars 2 pana la urma e altceva si e chiar bun, sa vad acum review-ul sa vad daca chiar il ridica asa in slavi.
Yami
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Iul 2012, 19:20
Localitate: Valenii de Munte-Prahova
Nume caracter: Yumi Azumy

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Tudy » 10 Sep 2012, 00:52

@Monk - Let me guess, site-urile serioase de reviews care au dat note mari sunt tot pe statul de plată al NCSoft, nu?

http://www.metacritic.com/game/pc/guild ... ic-reviews
Spre exemplu: G4TV - 100, Eurogamer Italy - 100, PC Gamer - 94, Ten Ton Hammer - 94, etc.

Tot NCSoft i-au plătit probabil și pe jucători:
http://www.metacritic.com/game/pc/guild ... er-reviews
User Score 8.4 out of 10 - based on 1097 Ratings
Positive: 923 out of 1097
Mixed: 38 out of 1097
Negative: 136

:?:

Spui că exact așa au făcut și cu Aion. Spre comparație: http://www.metacritic.com/game/pc/aion
Metascore: 76/100 (față de 93/100 pentru GW2)
User Score: 6.6 (față de 8.4 pentru GW2)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Shifty » 10 Sep 2012, 01:23

E aberant sa spui ca NCSoft plateste pe cineva pentru a le da o nota mare. Nu neg ca asa ceva este posibil, dar daca ai merge pe principiul asta atunci orice reviewer care acorda unui joc o nota mai mare de 9 (oricat de bun ar fi jocul ala)asta inseamna ca reviewer-ul ala a fost cumparat de nenea Corporate Commander care manipuleaza pe toata lumea.
Angry Joe face review-uri subiective, adevarat. Iti poti da seama de la o posta...dar in acelasi timp incearca sa se puna in pozitia de gamer de rand cu anumite standarde de la un joc. Din experienta mea pot spune ca cele mai bune review-uri ale sale sunt acelea pe care le-a facut jocurilor proaste...de aici si numele de Angry Joe. Si da...au fost jocuri proaste si de la companii mari (gen EA). La naiba...unul dintre jocurile mele preferate (defapt iubesc toata trilogia)...Mass Effect 3 a primit 8/10 in timp ce altii ii dadea 9/10 sau 9.5/10. Alt joc genial din punctul meu de vedere si al majoritatii care a primit doar o nota de 8/10 il reprezinta Deus Ex: Human Revolution. Daca niste companii precum EA sau Sqare Enix nu l-au platit pentru a le da o nota favorabila, nu vad de ce o companie relativ necunoscuta publicului larg gen NCSoft ar face-o.
Consider ca inainte sa judeci trebuie sa te documentezi.
Avatar utilizator
Shifty
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Sep 2012, 23:02
Localitate: Galati

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Valky » 10 Sep 2012, 09:28

Niciun reviewer serios nu se lasa "cumparat" pentru ca in clipa in care devine subiectiv / partinitor isi pierde rapid credibilitatea si automat audienta datorita careia exista. Sigur ca nu este un MMO perfect, suporta imbunatatiri, insa in acest moment chiar este cel mai bun MMO de pe piata iar producatorul pare decis sa implementeze acele "imbunatatiri" pe baza feed-back-ului / sugestiilor clientilor, deci A++ so far. Faptul ca pana si reviewerii consacrati contribuie la "hype" este o dovada in plus ca jocul chiar place tuturor. Just my opinion.
@Shifty + 1, si eu iubesc trilogiile Mass Effect si Deus Ex.
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde AncEv » 10 Sep 2012, 13:46

In primul rand, fiind primul meu post, as vrea sa salut pe toata lumea.
In al doilea rand, on topic, as vrea sa cred ca sunteti romani si nu americani creduli. Suna cam dur stiu dar trebuie sa tineti cont de faptul ca e ridicol sa credeti ca o afacere de sute de milioane de dolari cum e NCSoft e lasata la voia intamplarii si la mila unor oameni care au un canal de Yotube sau un website. "Gaming companies" si site-urile de profil gen mmorpg.com sunt intr-o perfecta simbioza.
Tot acest "hype" creat in jurul lansarii unui nou MMO nu are la baza gestul altruist de a promova un joc doar de dragul jucatorilor. Notele pe care le acorda jocurilor nu reflecta neaparat calitatea jocului respectiv ci mai ales "playerbase"-ul sau.
Spor la joc :)
AncEv
Gladium
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Aug 2012, 10:50

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Raikidd » 10 Sep 2012, 14:26

acum sa vedem si ce spun cei de la ign despre gw2
Avatar utilizator
Raikidd
Gladium
 
Mesaje: 12
Membru din: 04 Mar 2012, 11:39
Nume caracter: Reikidd
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Shifty » 10 Sep 2012, 15:10

@Valky eu sunt fan inrait RPG in general si consider ca in orice joc (exceptie facand cateva genuri) cea mai importanta componenta etse povstea.
Cat despre joc...eu consider ca isi merita laudele. Cred ca multi timp Guild Wars 2 va fi nou WoW ca sa spun asa. Un joc ce va revolutiona piata MMO-urilor si va impune noi standarde.
Avatar utilizator
Shifty
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Sep 2012, 23:02
Localitate: Galati

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Vespasian » 10 Sep 2012, 17:26

Valky scrie:
Niciun reviewer serios nu se lasa "cumparat" pentru ca in clipa in care devine subiectiv / partinitor isi pierde rapid credibilitatea si automat audienta datorita careia exista.

Din pacate exista din ce in ce mai putini "revieweri seriosi", majoritatea acestora facand parte din entitati care depind mult prea mult de diferiti publisheri pentru a fi impartiali. Tocmai din acest motiv este de preferat sa faci o medie, incluzand cat mai multe player reviews.
Angry Joe este unul dintre putinii reviewri in care chiar poti sa ai incredere, cu toate ca aici pare sa fi exagerat putin cu laudele (sau mai bine zis nu a scos in evidenta minusurile, care totusi exista).
Imagine
You should never be in the company of anyone with whom you would not want to die.
Avatar utilizator
Vespasian
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 65
Membru din: 07 Iun 2012, 19:36
Nume caracter: Vespasyan
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Khasar » 10 Sep 2012, 17:46

Vespasian scrie:
... cu toate ca aici pare sa fi exagerat putin cu laudele (sau mai bine zis nu a scos in evidenta minusurile, care totusi exista).


Asa mi s-a parut si mie. Un pic cam prea exagerat cu laudele. Mult prea entuziasmat. Pe mine tot review-ul sau, daca nu as fi jucat incat GW2, m-ar fi facut sa ma intreb direct: "ce nu este in regula cu acest joc?"
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Ando » 10 Sep 2012, 20:15

joci ceea ce iti place, degeaba vine cineva si iti aduce argumente pozitive despre un joc daca tie nu iti place (pe mine nu ma prins Skyrim nu am avut rabdare cu el)
Ando
Gladium
 
Mesaje: 20
Membru din: 13 Iun 2012, 07:43

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Shifty » 10 Sep 2012, 23:09

@Ando Aici ne asemanam...dintr-un motiv oarecare nici pe mine nu prea m-a prins Skyrim. Probabil este un defect ce provine din zilele cand jucam GTA cu coduri pentru ca era mult mai distractiv, doar ca in Skyrim nu este mai distractiv ci din potriva, face jocul mult mai boring. De-asta nu ma dau in vand dupa jocurile care iti dau acces la o consola precum cele din seria The Elder Scrolls sau Fallout 3 si New Vegas...tentatia e prea mare. :))si ma rog...si libertatea e prea mare.
Avatar utilizator
Shifty
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 08 Sep 2012, 23:02
Localitate: Galati

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Bogdan » 12 Sep 2012, 10:02

Si un review al celor de la IGN : http://www.ign.com/articles/2012/09/12/ ... iew?page=1.
Mie mi se pare un review complet al jocului si sublinieaza acelasi lucru care imi place si mie la joc: te-ai plictisit de questing, faci pvp sau world pvp, sau story questline, etc.
Avatar utilizator
Bogdan
Gladium
 
Mesaje: 43
Membru din: 05 Apr 2012, 16:41
Nume caracter: WarX

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde vidockq » 12 Sep 2012, 10:23

Review-urile de la IGN sunt un adevarat dezastru...

Cele mai bune exemple :

WoW 9.5
Diablo 3 9.5
GW 2 9

Nu cred ca exista mod de comparare concreta in cele 3 afisate de mine, doar ca GW2 primesti 10/10 in termeni de bani dati - ce ai primit si 99% din ce au promis au si livrat cei de la arena net.
Pe cand cei de la blizz, nici acuma nu au implementat PvP si restul ce au promis si 100% le vor implementa pe bani suplimentari ... NEVER AGAIN ! e parerea mea la blizz.

Standardul la care a ridicat ArenaNet stafeta acuma este unul impresionant si cei care vor mai scoate MMO's va trebuii sa il ajunga, daca ai sperenta la profit, ceea ce e bine pentru noi ca utilizatori si cumparatori.
Avatar utilizator
vidockq
Gladium
 
Mesaje: 27
Membru din: 28 Apr 2012, 21:52
Nume caracter: Vido

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Bogdan » 12 Sep 2012, 18:17

Recunosc ca nu l-am citit printre randuri, dar din ce am vazut au scos in evidenta lucrurile fun la GW2. Cat despre note nush ce sa zic, din punctul meu de vedere WOW isi merita nota din plin, pentru mine a revolutionat zona MMORPG plus ca banuiesc ca grafica si toate cele sunt judecate la momentul lansarii,altfel evident wow ar pierde mult la acest capitol.
De diablo nu pot sa zic acelasi lucru, eu nu cred ca merita sa treaca peste 8, reusind sa ma plictisesc de joc in mai putin de o luna si asta intr-o perioada in care chiar nu aveam ce altceva sa joc :D.
Cred ca nota primita de Gw2 este una meritata si foarte buna care nu va descuraja pe cineva sa se apuce de joc.
Avatar utilizator
Bogdan
Gladium
 
Mesaje: 43
Membru din: 05 Apr 2012, 16:41
Nume caracter: WarX

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde nea Caisa » 17 Sep 2012, 16:03

nu exista site-uri/revieweri fara interese. acum cativa ani a fost si un scandal cand kane and lynch a primit nota 6 pe gamespot, site-ul respectiv fiind plin de reclame cu jocul respectiv, iar redactorul respectiv a fost dat afara. in orice domeniu de munca sunt interese si interese, nu vad de ce aici nu s-ar aplica.
pe de alta parte, trendul in ultimii ani e ca jocurile mari sa fie primite f bine de redactori si dezastruos de public (relativ la notele de pe metacritic, nu la vanzari). faptul ca nota primita de gw2 este totusi una buna inseamna ca jocul nu a fost supraapreciat
nea Caisa
Gladium
 
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mai 2012, 01:19
Nume caracter: Nanct

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde ukyo » 20 Sep 2012, 16:26

Eu sunt pe aceiasi unda cu Angry Joe, un review reusit si o nota bine meritata pentru jocul pe care zilele acestea il joc cu placere. Pana la urma trebuie sa-i dea si cineva 10, nu? :)
Avatar utilizator
ukyo
Gladium
 
Mesaje: 4
Membru din: 29 Aug 2012, 16:46
Localitate: Brasov
Nume caracter: Elleon Kubel

Re: Guild Wars 2 - Angry Review

Mesajde Tigros » 12 Oct 2012, 18:23

Inca un review al jocului, de data asta critic:

http://www.reddit.com/r/Guildwars2/comm ... rage_post/

Nu am foarte multa experienta cu GW2 pentru ca nu l-am jucat suficient de mult, in special la end game. Insa sunt de acord cu afirmatia legata de MMORPG-urile asiatice din experienta cu Aion.

Bosii in GW2 sunt prea simpli comparativ cu World Bosses in Aion, de exemplu.

Stau si ma gandesc la ce insemna in Aion sa ajungi sa omori un Jeshuchi sau un Zapiel sau un Saendukal sau un Menotios, bosi pe care poate 80% din playeri nu i-au omorit niciodata. Sau sa omori un Omega/Ragnarok mai spre zilele noastre.

Da, daca aveai o legiune/alianta care stia bosul pe de rost si ce trebuia facut si cand, totul era usor. Dar era intotdeauna mai mult decat tank & spank.

Pe de-o parte ce e acum in GW2 e mai bine ca permite tuturor accesul la astfel de bosi, pe de alta parte e un turn off pentru hard core players care nu au un challenge pentru calitatea abilitatilor lor.

La fel si WvW este mult prea simplu. Este ok ca permite tuturor sa participe, dar pe de alta parte e un turn off pentru multi ca li se pare prea simplista si limitativa mecanica jocului.

Eu sper insa sa rezolve toate aceste lucruri, din ce spun ei au planuri mari legate de WvW si sPvP cel putin.

Vom vedea, sper sa apuc sa-l joc si eu mai mult :).
Avatar utilizator
Tigros
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 137
Membru din: 24 Aug 2011, 14:56
Nume caracter: Tigros


Înapoi la Discuţii generale despre joc

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], Google [Bot] şi 15 vizitatori