Cateva intrebari

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Cateva intrebari

Mesajde Phinto » 01 Mar 2012, 21:44

Salut, de ceva vreme urmaresc aceasta comunitate pentru a-mi face o oarecare parere despre gw2, pe primul nu l-am jucat. Momentan oscilez intre Continenth of the Ninth (l-am jucat pe serverele din Korea o buna perioada de timp, dar i-am dat drop pentru ca majoritatea europenilor cu care jucam aveau lag, long live RDS) care momentan urmeaza sa intre in CB. M-am uitat si la TERA dar pretul mi se pare cam mare la subscription. Diablo 3, la fel, am multi prieteni care se vor muta dar a trecut ceva timp de cand l-am terminat pe precedentul. Momentan imi pierd vremea cu DotA 2 asteptand unul dintre cele 3 jocuri mentionate mai sus. Vreau sa aleg unul si sa raman acolo asa ca intrebarile mele sunt:

Care vor fi metodele de achizitionare a jocului? Ex: Steam, computergames.ro, in magazine, direct de la ei, habar nu am.

M-am uitat pe wiki la game specification, "A four-core processor and 4GB of memory has been suggested by Guild Wars Technical Suppor", si mi se pare cam mult. Sper ca un quad core sa fie necesar pentru high settings, cu shadows, AA, etc. A jucat cineva, l-a testat sau macar a auzit de playeri care l-au jucat pe pc-uri nu chiar end tier? Gen dual core etc...


PS: Oh, si la multi ani fetelor:).
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Cateva intrebari

Mesajde RandomGuy » 01 Mar 2012, 22:03

Depinde acuma ce vrei, cred ca toata comunitatea ti-ar recomanda Guild Wars 2 dar sarputea ca nu te incante chiar tot ce ofera el. Adica din ce observ esti mai mult inclinat spre un brawler type of gameplay precum Vindictus , Continenth of the Ninth si cum va fi Tera. Daca vrei un joc cost effective atunci cel mai bun lucru este guild wars 2 , one time pay si iti garantez eu ca o sa "pierzi" peste 2000 de ore in el.In momentul actual arena.net are un parteneriat cu steam pentru primul guildwars deci sunt sanse sa apara pe steam. ComputerGames mai mult ca sigur vor incerca si ei sa prinda un deal si sa vanda jocul, in magazine nu cred , adica retail stores pierd teren pe zi ce trece si 100% va fi la ei pe site un digital copy. Acela mai mult ca sigur este un recomanded, de jucat ei sustineau ca poti sa joci si cu un pc de acum 3 ani ( au spus ca trebuie sa faca comanda de anumite componente care numai sunt pe piata ca sa testeze jocul). Sigur vei putea juca cu un dual core dar sa nu speri sa ai 60 de fps in WvWvW. Daca mai ai alte intrebari te ajutam cu cea mai mare placere
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Cateva intrebari

Mesajde Phinto » 01 Mar 2012, 22:39

Nu este problema, eu oricum joc fara shadows/AA/specular bloom/bloom/ s.a.m.d. Singurul lucru care nu ma incanta este rasa "char". Am vazut cateva video-uri in care ditamai animalu' tinea in maini 2 toporase si facea miscari gen "Black Swan" :D. Nu stiu despre sistemul de pvp, dar pentru mine etalon este cel din C9, este cel mai bun sistem de pvp care l-am testat, si am testat destule. Am vazut si cateva episode din emisiunea celor din staf (frumoasa initiativa btw) si am mai inteles cate ceva despre joc.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Cateva intrebari

Mesajde Tudy » 01 Mar 2012, 22:47

Îți recomand să vizitezi următoarele două link-uri pentru mai multe informații despre joc:

http://faq.guildwars2.ro/ - o serie de întrebări pe care le întâlnim frecvent pe forum/site, precum și câteva link-uri extrem de utile (întrebarea 6)

http://live.guildwars2.ro/ - înregistrările emisiunii pe care o realizăm cei de aici de pe GuildWars2.ro, precum și o colecție de video-uri atent selecționate pentru cei care vor să afle mai multe informații legat de Guild Wars 2 (sunt două butoane în partea de jos a paginii care îți permit să alegi secțiunea corespunzătoare)

Hope this helps! :)


P.S. Bine ai venit pe forum!
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Cateva intrebari

Mesajde Phinto » 01 Mar 2012, 22:55

Mersi, trecusem mai devreme pe la FAQ, dar am vrut si cateva opinii de la useri. Nu vreau sa invat prea multe despre joc, ca apoi sa-mi para rau pentru ca nu-mi place. Ceva asemanator mi s-a intamplat cu AION, o ghilda intreaga de pe Cabal ne-am mutat, eu l-am sters dupa 3 zile. Vreau sa descopar lucruri noi, sa "fuck up characters", sa fiu noob iar. Pentru mine a fi noob iar intr-un joc este un pas important, acolo se contureaza foarte multe amintiri and so on. Am vrut doar sa aflu cum vei putea cumpara jocul si daca o sa fie optimizat ca GTA IV. Am vazut ca site-ul este destul de "imbacsit" de informatii, asa ca am de unde invata.


PS: M-am inscris si pentru beta cand a fost deschis, sa speram ca prind o invitatie sa-mi fac o idee despre joc.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Cateva intrebari

Mesajde Tudy » 01 Mar 2012, 23:01

La partea de performanță/optimizare încă se lucrează (de obicei această fază are loc mai aproape de finalul dezvoltării unui joc), așa că ne putem aștepta la îmbunătățiri semnificative până la lansare.

Dincolo de asta, pe partea de PvP, Guild Wars mi s-a părut întotdeauna un model excelent atunci când vine vorba de balancing/mechanics. Aici ai un link la un interviu interesant cu Isaiah ”Izzy” Cartwright, persoana care a avut responsabilitatea directă de a se ocupa de tot ce înseamnă balancing în primul Guild Wars: http://youtu.be/_uvbNKll-Vc

Tot el e implicat și în partea de balancing din GW2.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Cateva intrebari

Mesajde Phinto » 01 Mar 2012, 23:21

Mersi ptr ajutor.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Cateva intrebari

Mesajde RandomGuy » 02 Mar 2012, 18:12

Am eu o intrebare pentru "Tudypedia" ai ideie daca acel revive time este la fel si pentru o persoana cu 10 k hp si pentru una cu 20k hp? Am vazut la TB spre exemplu uneori isi ia 700 heal in alte video am vazut 300.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Cateva intrebari

Mesajde Shob » 02 Mar 2012, 18:21

Citat:
All revived characters come back with 25% of their max health, the energy they went down with and are invulnerable for 1 second

http://wiki.guildwars2.com/wiki/Revive
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Cateva intrebari

Mesajde Tudy » 02 Mar 2012, 18:26

Citat:
The time needed to complete the revival process is influenced by the number of players attempting to revive a target and the Death Penalty.
...tot din link-ul dat de Shob. Durata procesului de revive influențează și ea ”cifrele” de heal care apar, pe lângă acel 25% health. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori