Roleplaying ? anyone ? ...

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Roleplaying ? anyone ? ...

Mesajde Kingster » 29 Feb 2012, 00:14

Roleplaying , RP , joc de rol .. zicetii cum vreti :D e ceva de care m-am atasat in ultimul timp cat am jucat LOTRO , pentru cei care nu stiu ,roleplaying-ul este practic teatru improvizat sau regizat(cu mici diferente) in care scena este lore-ul si lumea jocului iar actorii sunt playerii , jucatorul creaza un caracter bine conturat caruia incearca sa-i dea viata in diferite imprejurari prin dialog si animatii (emotes) respectand profilul creat caracterului respectiv .... intr-o oarecare masura , exista mai multe feluri de RP , relaxed , casual , story-driven , strict , intelegeti idea ....

so..

1.As fi curios sa stiu daca exista roleplayeri in comunitate , sau dornici sa practice , poate reusim sa formam un guild rp :D (desi nici eu nu am cine stie ce experienta)
2.Stie careva daca or sa implementeze servere RP separate ? cum sunt in alte mmo-uri ...

daca doriti sa aflati mai multe despre roleplaying:
http://www.gwrpc.org/
Imagine
"Religion is doing what you are told no matter what is right , morality is doing what is right no matter what you are told" -Albert Einstein
Avatar utilizator
Kingster
Gladium
 
Mesaje: 28
Membru din: 10 Aug 2011, 17:31
Localitate: Petrosani
Nume caracter: Glenwig

Re: Roleplaying ? anyone ? ...

Mesajde Cosmo » 29 Feb 2012, 00:30

It's all fun and games until someone breaks OOC.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: Roleplaying ? anyone ? ...

Mesajde Tudy » 29 Feb 2012, 02:25

Kingster scrie:
2.Stie careva daca or sa implementeze servere RP separate ? cum sunt in alte mmo-uri ...

Pe scurt, nu. Community Managers mi-au răspuns la întrebarea legat de asta în interviul pe care l-am avut ieri cu ei.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Roleplaying ? anyone ? ...

Mesajde Kingster » 29 Feb 2012, 19:40

Tudy scrie:
Pe scurt, nu. Community Managers mi-au răspuns la întrebarea legat de asta în interviul pe care l-am avut ieri cu ei.

hmm ..ms pt raspuns, nasol oricum , au vreun motiv anume ? , ai postat cumva interviul ? as vrea sa vad si varianta lunga :D
Imagine
"Religion is doing what you are told no matter what is right , morality is doing what is right no matter what you are told" -Albert Einstein
Avatar utilizator
Kingster
Gladium
 
Mesaje: 28
Membru din: 10 Aug 2011, 17:31
Localitate: Petrosani
Nume caracter: Glenwig

Re: Roleplaying ? anyone ? ...

Mesajde Tudy » 29 Feb 2012, 20:13

Voi transcrie înregistrarea interviurilor după ce revin în țară, va trebui să treacă întâi printr-un review al celor de la ArenaNet, deci va mai dura vreo 2 saptamani probabil până le publicăm. Sunt două interviuri, unul cu CMs și altul cu Daniel Dociu și alte câteva persoane din Art team.

Oricum, legat de RP - ideea e că în general RP servers generează foarte multe request-uri pe partea de support (cei care preferă RP de obicei ajung să fie foarte ”plângăcioși” atunci când alții nu respectă RP rules și merg să se plângă la producătorul jocului). Personal, cred că acesta e probabil principalul motiv. Cei de la ANet au spus totuși că nu au nimic împotrivă să lase comunitatea să se ocupe de așa ceva și există posibilitatea să se întâmple ca și în cazul altor jocuri care nu au dedicated RP servers: jucătorii vor declara server-ul X ca fiind RP, așa că toți cei interesați de așa ceva se vor muta acolo.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Roleplaying ? anyone ? ...

Mesajde Kingster » 02 Mar 2012, 21:36

mi se pare corect , oricum nici in GW1 nu erau servere dedicate si totusi comunitati sau format
Imagine
"Religion is doing what you are told no matter what is right , morality is doing what is right no matter what you are told" -Albert Einstein
Avatar utilizator
Kingster
Gladium
 
Mesaje: 28
Membru din: 10 Aug 2011, 17:31
Localitate: Petrosani
Nume caracter: Glenwig

Re: Roleplaying ? anyone ? ...

Mesajde Markus Clouser » 13 Apr 2012, 11:50

Am facut putin RP in Guild Wars, dar era cam greu cu lumea care nu stia nici macar lore-ul de bază. Am facut si in Freelancer pe un server de Star Wars (eram Sith!).
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori