Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde AlexDW » 27 Mar 2012, 16:49

Buna. Sunt un nou membru al comunitatii Guild Wars 2 Romania.
Sa incep prin a spune ca faceti o treaba excelenta.

Acum stiu ca nu are rost sa speculam prea mult si sa ne ingrijoram de lucruri inainte sa le inceram, dar o putem face ca sa treaca timpul mai repede pana apare jocul :D.

O sa pun cateva lucruri care nu neaparat ma ingrijoreaza, dar pentru care nu am vazut un raspuns, sau care ar putea sa nu functioneze intr-un live envirnoment cum va fi cel din guild wars 2 cand apare.

Completati si hai sa discutam :)

1. Cat de bine vor face comunicarea unui eveniment in curs de desfasurare. Spre exemplu ajung intr-o zona in care nu stiu cine (de partea carora voi lupta) va asedia cetatea nu stiu cui. Mi se va comunica suficient de clar de ce atat cetatea respectiva? Ca acum 5 pasi in eveniment acestia ne-au atacat sau au facut nu stiu ce, si noi i-am impins in spate pana a ajunge la cetatea lor? Sau doar voi primi informatia sa atac o cetata ca aia sunt rai si merita?

2. Am inteles ca lanturile de evenimente se reseteaza daca sunt impinse intr-o directie. Spre exemplu ne ataca centaurii, le respingem atacurile, ii impingem in spate, mergem la ei acasa, le omoram iepele si capitanul. Pace si liniste in zona pana reseteaza si centaurii invadeaza din nou. Dar daca nu respingem atacul, daca ei cuceresc satul, cuceresc satale vecine, se instaleaza acolo. Am inteles ca va fi un eveniment in care sa recucerim satul. Dar daca nu sunt jucatori, sau nu sunt jucatori in stare, va ramane zona blocata acolo. Asta ar putea fi cazul pentru zone de level mic mai tarziu in joc cand nu vor fi atatia jucatori disponibili. Se vor uni NPC-urile si vor incerca sa elibereze zona fara sa astepte dupa jucatori, sau se bazeaza ca vor fi tot timpul jucatori care sa impinga lantul intr-o directie?

3. Cam in aceasi idee. Daca evenimentele sunt prea usoare, sau prea grele, si lanturile vor ajunge sa fie in marea majoritate a timpului ba la un capat ba la altul? Centaurii doar incearca sa cucereasca primul oras dar nu reusesc daca sunt jucatori prin preajma.

Doar cateva puncte de discutie. Sunt sigur ca raspunsurile le vom primi la lansarea jocului sau luni bune dupa ce se descopera lumea din guild wars 2, si, daca va fi cum spun ei, vocea noastra va fi auzita si in momentele alea.

O zi buna!
Avatar utilizator
AlexDW
Gladium
 
Mesaje: 11
Membru din: 26 Mar 2012, 14:39
Localitate: Timisoara

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Stalker » 27 Mar 2012, 17:28

Pfff grele intrebari ai tu aici :)) ce pot eu sa spun e ca la prima problema care o pui am vazut ca primesti un warn mare ceva de genul "New event near you" si daca te uiti pe harta iti arata zona in care are loc eventul ... cred ca daca vrei sa intelegi mai bine ce se intampla e un NPC acolo care iti explica or at least so i think.
Life is short when reflecting on how long you will be dead.
Imagine
Avatar utilizator
Stalker
Gladium
 
Mesaje: 32
Membru din: 08 Mar 2012, 18:43
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Stalker Firstborn

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Phinto » 27 Mar 2012, 19:36

Pai cu cat mai multi jucatori cu atat mai multi centauri, sau mai puternici. Mi se pare foarte tare ideea ca centaurii sa puna stapanire pe un oras/ferma ceva si sa fie nevoie sa postezi pe forum de exp pentru ajutor. Din cate am citit, romanii din beta se plangeau de proasta optimizare a jocului.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Cosmo » 27 Mar 2012, 20:24

*cough*nda*cough*
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Tudy » 27 Mar 2012, 23:11

Cosmo scrie:
*cough*nda*cough*

This.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Phinto » 28 Mar 2012, 00:22

Era vorba despre cei de pe computergames...sacalilor.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde SandFox » 28 Mar 2012, 00:37

Nu cred ca or sa fie probleme cu optimizarea jocului ... deoarece v-a fi un produs de larg consum .
Imagine
Avatar utilizator
SandFox
Gladium
 
Mesaje: 39
Membru din: 12 Mar 2012, 15:50
Localitate: Targu Jiu
Nume caracter: Sandfox

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Xenubis » 28 Mar 2012, 18:58

Eventurile dinamice par o idee buna atata timp cat zonele au o populatie de jucatori stabila. Suna foarte distractiv sa participi la aceste eventuri alaturi de grupuri mari de jucatori, dar atunci cand esti singur, ele risca sa devina monotone sau mult prea dificile. Probabil orice jucator se va lovi de o asemenea problema deoarece e greu de imaginat ca populatia jocului va fi distribuita in mod egal in toate zonele.

Serverele low pop vor suferi mult din aceasta cauza presupun.
Xenubis
Gladium
 
Mesaje: 6
Membru din: 28 Mar 2012, 18:42
Nume caracter: Xenubis

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Kenzo » 29 Mar 2012, 18:50

Nu te impiedica nimeni sa omori un World Boss in 5 oameni =D
Imagine
Avatar utilizator
Kenzo
Gladium
 
Mesaje: 89
Membru din: 10 Noi 2011, 22:04
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Kenzo Firefist

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde vaporeanu » 29 Mar 2012, 19:28

din cate am vazut in momentul cand nu sunt prezenti alti jucatori vor exista npc care sa te ajute :)

deci nu o sa fie o probleme sa faci un event

mai greu va fii la meta eventuri dar acolo nu cred ca nu o sa vina lumea
vaporeanu
Legionar
 
Mesaje: 110
Membru din: 27 Mar 2012, 10:34
Localitate: Campina
Nume caracter: Kykw
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Ronah » 01 Apr 2012, 09:28

@AlexDW

Dont worry, vor fi jucatori in toate zonele pentru ca vei putea sa schimbi serverele la fel ca in GW1, asta in caz ca nu punem la socoteala "title hunter-ii" care cu siguranta vor dori sa obtina toate titlurile ceea ce ii va face sa fie prezenti si in zonele de start. ( vezi doar Slayer Achievements pentru GW2 si comparativ cu numarul de jucatori GWAMM's din GW1)

Daca stoyline-ul va fi la fel de "scurt" ca in GW1 pot spune ca in mai putin de 1 luna, vor fii jucatori vor trece la alte personaje si vor relua jocul. Anet ofera 5 personaje pe cont ceea ce este suficient pentru a juca cele 5 rase ale caror storyline-uri sunt complet diferite intre ele.

HUman story http://www.youtube.com/watch?v=HlKI5xGzQxM&list=PL1C41E4D364C7E507&index=3&feature=plcp

Norn Story http://www.youtube.com/watch?v=ODnA25j1PHI&feature=BFa&list=UUy9XROzKKzW49uoNhlbxcjQ&lf=plcp
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Cronos » 01 Apr 2012, 13:13

Suna bine in teorie, dar sa fim seriosi, dupa cateva luni zonele respective nu o sa fie la fel de populate, majoritatea o sa se adune pe zonele high level. Daca in GW1 trebuia sa apelezi la guild members ca sa faci unele missions pentru ca nu mai era lume pe acolo, cam asa o sa se intample si aici. Oricati title hunteri ar exista, sau playeri care vor sa creasca un nou character, tot nu ajungi la cifrele necesare care sa acopere toate dynamic events and so on. In general un MMO creste odata cu nr de playeri, si devine mai bun pe parcurs. Se aduna mai multa lume, se pun la punct serverele, se rezolva mai multe buguri, balanceuri, and so on. Cel mai probabil GW 2 o sa aiba 1-2 mil(poate putin exagerat, dar cam atatia s-au inscris pentru beta) de jucatori in prima luna, din care marea majoritate odata ce ajung lvl 80, o sa stea o perioada de timp se exploreze contentul la acel nivel, si deabia apoi sa se apuce de titles, alte charactes samd.
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Tudy » 01 Apr 2012, 13:18

Content-ul zonelor mici va fi tentant pentru cei care vor să obțină achievements, indiferent de nivel (mai ales că e și challenging). Vor mai fi și cei care încep mai târziu sau pur și simplu fac reroll, pe care îi vom întâlni în acele zone.

Însă nu uitați că, în final, cea mai mare parte a content-ului e solo-able (Personal Story, Dynamic Events). Locurile unde ai neapărat nevoie de party sunt Dungeons și Elite/Group Events. În rest, prezența altor jucători, deși utilă, e opțională.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Cronos » 01 Apr 2012, 13:22

Chiar si asa, tot nu ajungi la numarul necesar, cel putin pana ce creste nr de playeri. Aici discutia e cat de "dynamic" o sa fie eventurile low lvl. E ca si cum ai intreba cata lumea gasesti sa faci o instanta lvl 10 in WoW :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Tudy » 01 Apr 2012, 14:40

Numărul necesar = 1, cu excepțiile pe care le-am menționat mai sus. :)

Până la urmă, atunci când e vorba de numărul de jucători dintr-o zonă sau care participă la un event, e o diferență între must-have și nice-to-have. Dacă vrei mai mulți players, poți oricând să joci cu lumea din ghildă.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Lucruri care va ingrijoreaza la GW2

Mesajde Kenzo » 01 Apr 2012, 14:55

Cronos scrie:
Chiar si asa, tot nu ajungi la numarul necesar, cel putin pana ce creste nr de playeri. Aici discutia e cat de "dynamic" o sa fie eventurile low lvl. E ca si cum ai intreba cata lumea gasesti sa faci o instanta lvl 10 in WoW :)


Nu a existat niciodata un nr. recomandat de jucatori pentru un dynamic event .
Cat pentru acele dynamic events de la inceput mereu vor fii jucatori care vor constitui un player base stabil , cel putin in urmatoarele luni de la lansarea jocului , chiar si in 2 jucatori nu cred ca vor fii probleme atat timp cat mobii / boss-ul isi vor da scale.
Plus , acei Npc care ii vei intalni in Character Story Line in functie de ce ai ales la Personal Story , stiind ca Rytlock + '' that norn female ranger'' vor fii prezenti in Ascalonian Catacombs.
Imagine
Avatar utilizator
Kenzo
Gladium
 
Mesaje: 89
Membru din: 10 Noi 2011, 22:04
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Kenzo Firefist


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori