Legio Gemina Creed

Forum dedicat - ghilda Legio Gemina

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde MosGerila » 22 Aug 2012, 18:51

Si o chestie personala cu mare insemnatate pt mine: "Pain is Temporary! Glory is Forever!" - latina = Dolor est temporale! Gloria est in saecula!
Si cand zic ca e o chestie personala, frazele le am tatuate pe antebrate, una pe stanga si cealalta pe dreapta! :twisted: 8-)
Pain is Temporary! Glory is Forever!
Imagine
Avatar utilizator
MosGerila
Gladium
 
Mesaje: 33
Membru din: 19 Aug 2012, 20:21
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: MosGerila

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde Orthias » 23 Aug 2012, 16:48

Imi place "Vincit qui se vincit" al lui Tudy extrem de mult, posibil mai multi decat propunerile mele, dar daca tot m-am bandit la ele hai sa le pun aici:

"Bella! Horrida Bella!" - War! Horrible War! - din Eneida lui Virgil.
Motiv: imi place sensul dublu care poate fi dat de catre cineva care atribuie rapid cuvantului "bella" sensul de "frumusete", cand de fapt inseamna razboi aici. Si mai mult imi place ironia ca in aceasta eroare se ascunde un adevar: razboiul are frumusetea lui, altfel nu ar fi subiectul atator carti, fileme, jocuri, legende. Ne fascineaza si ne oripileaza (sau ar trebui). Oribil si grandios, mizer si glorios - putine lucruri se pot masura cu acest nivel de duplicitate aproape schizoida.

"Quales fuerimus in nostra pandimus fabula [aprox]" - in joaca noastra aratam ce fel de oameni suntem - de catre tizul meu Ovidius .
Motiv: cred ca se potriveste extrem de bine la ce se intampla aici, sa nu uitam ca e de fapt un joc pana la urma, dar in acelsi timp tot ce facem se reflecta asupra noastra ca indivizi.
Cred ca ar servi mai putin la factorul de "cool" pentru ca e mai lung, dar ar fi extraordinar daca membrii ar putea sa isi aminteasca de fraza asta mereu, in timp ce joaca - cred ca ar face atmosfera mult mai placuta pentru toata lumea si la o ghilda mai puternica pe termen lung.

"Omnia mutantur, nihil interit" - totul se schema, nimic nu piere - acelasi Ovidius, in Metamorfozele.
Motiv: e unul dintre citatele mele favorite :P
Imagine
Orthias
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iul 2011, 11:39
Nume caracter: Orthias

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde Ztepam » 23 Aug 2012, 18:13

Mai este o zi jumatate pana la lansare, iar eu sunt nerabdator sa aflu e creed vom avea :D !
Eu as vrea sa fie tot in latina, dar asta depinde de guild leaders. Deci pana la urma vom sti pana se lanseaza jocul? :)
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde MosGerila » 23 Aug 2012, 19:44

EU zic ca ar trebui sa se faca un poll si sa voteze lumea ... :) Caci sunt cam multe.
Pain is Temporary! Glory is Forever!
Imagine
Avatar utilizator
MosGerila
Gladium
 
Mesaje: 33
Membru din: 19 Aug 2012, 20:21
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: MosGerila

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde Asky » 23 Aug 2012, 20:17

Esse quam videri malim - Prefer să fiu, decât să par.

Deci pe scurt, eu is eu daca nu iti place inchide ochii :P
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde lemonpowah » 17 Sep 2012, 02:42

Citat luat dintr-un film extrem de bun și adaptat puțin : "We are an idea, and ideas are bulletproof."
lemonpowah
Gladium
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Sep 2012, 01:12
Localitate: Botoșani
Nume caracter: Sabeer

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde ChevalieR » 17 Sep 2012, 04:03

My name is Legion for we are many. And thought we are many we all act as one.

Prima parte e luata din Mass Effect 2 si 3 d la caracteru Legion si partea a 2-a e adaugata d mn k sa arate solidalitatea guildului.Prima parte arata faptul k avem acelasi tel.

Tudy scrie:
Propunerea mea: ”Vincit qui se vincit” (”Învingător e acela care se învinge pe sine” / ”He conquers who conquers himself”)

Aceasta e de fapt varianta prescurtată de la "Bis vincit qui se vincit in victoria" (Publius Syrus) - o traducere aproximativă, în engleză: “He conquers twice who in the hour of conquest conquers himself.”; în română: ”Învinge îndoit acela care, în izbândă, se învinge pe sine.”

Epic!!!



Plus traducerea in latina de pe google din pacate nu stiu latina ca sa verific traducerea

Legio nomen mihi est quia multi sumus. Etsi non omnes sunt unum agunt.
Battles are won by slaughter and maneuver. The greater the general, the more he contributes in maneuver, the less he demands in slaughter.
Avatar utilizator
ChevalieR
Gladium
 
Mesaje: 20
Membru din: 14 Sep 2012, 14:39
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Andre Du ChevalieR

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde Nebiru » 17 Sep 2012, 10:04

ChevalieR scrie:
My name is Legion for we are many. And thought we are many we all act as one.

Prima parte e luata din Mass Effect 2 si 3 d la caracteru Legion si partea a 2-a e adaugata d mn k sa arate solidalitatea guildului.Prima parte arata faptul k avem acelasi tel.
[...]


Legion este un grup de demoni din Biblie si fraza aceasta se regaseste tot acolo... Dupa parerea mea, o fraza buna pentru creed! :twisted:
Nebiru
Gladium
 
Mesaje: 5
Membru din: 08 Sep 2012, 21:31
Nume caracter: Nëbiru

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde ChevalieR » 17 Sep 2012, 10:44

Cred k am facut o greseala desi creedul merge si asa

in loc de "My name is Legion" ar trebui sa vina "Our name is Legion" acuma depinde cum vrei sa il folosesti. Dak ar fi folosit cu "Our" ar fi corect din punct de vedere gramatical dar folosit cu "My" da o senzatie mai speciala ca si cum Guildul ar fi viu si fiecare player face parte din el ca si Pale Tree si Sylvari cu cunostinta impartasita.

Acuma depinde de voi cum il folositi probabil pana il alegiti io nu o sa ajung in guilda pentru ca comanda mea de la altex ajunge cam p 1 octombrie.
Battles are won by slaughter and maneuver. The greater the general, the more he contributes in maneuver, the less he demands in slaughter.
Avatar utilizator
ChevalieR
Gladium
 
Mesaje: 20
Membru din: 14 Sep 2012, 14:39
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Andre Du ChevalieR

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde Tudy » 17 Sep 2012, 11:02

@ChevalieR: Ti-am recomandat deja să recitești regulamentul. Se pare că nu ai făcut-o cum ar trebui, așa că ai un warning.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde Khasar » 17 Sep 2012, 16:14

Nu stiu daca faza cu "My name is Legion bla bla bla" se potriveste. Legio Gemina este un nume cu rezonanta in istorie, iar o replica din filmul Ghost Rider (pariu ca majoritatea stiu de acolo aceasta expresie, nicidecum din "Noul Testament"), chiar nu se potriveste sub nici o forma. Pana acum, cea mai.... atractiva varianta, mi se pare aceea a lui Tudy, desi "Quales fuerimus in nostra pandimus fabula" a lui Orthias imi place la fel de mult. :)
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Legio Gemina Creed

Mesajde Tudy » 17 Sep 2012, 17:41

În urma discuțiilor din Guild Council, s-a ajuns la concluzia că varianta care ar reprezenta cel mai bine viziunea ghildei și atitudinea spre care tindem este ”Vincit qui se vincit”.

Thread închis.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Anterior

Înapoi la Legio Gemina [XIII]

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori