GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Ronah » 25 Mar 2012, 10:50

Salut, tuturor.

Dupa cum poate ati vazut deja pe net, au aparut imagini cu item-urile din Cash-Shop
Aveti aici un link http://imgur.com/a/yOKsM

Pe ce lucruri am da banii reali incat sa fie rentabil ? (nu vorbim aici de faptul ca putem cumpara gems de la alti jucatori folosind in-game gold)
Nota: acestea sunt doar opinii personale.

1) Additional Character
- cazul in care am terminat pe cele 5 disponibile avand 5 personaje de nivel maxim si inca ne mai place sa jucam GW2. Pentru cei care doresc toate professile de la inceput, inca 3 slot-uri sunt necesare.

2) Account Bank Tab
- este convenabil sa fie cumparat chiar din primele zile si in functie de banii disponibili, unul cate unu pana la numarul maxim acceptat pentru ca este util tuturor personajelor. Aceste tab-uri nu vor fi deblocate in-game.

3) Unlock Bag Slot
- doar in cazul in care nu jucati mai multe personaje si va concentrati doar pe unul singur. In acest caz pot fi cumparate cate unul pana la numarul maxim admis. Totul depinde daca si cand se vor debloca aceste slot-uri in-game.

4) Experience and Karma Boosts
- doar in cazul in care va jucati cca 1h / zi si nu doriti sa petreceti 5-6 luni pentru a avea un personaj de nivel maxim tinand cont ca un nivel se obtine in cca 2h adica 160h in total.

5) Costumes and Minipets
- daca sunt disponibile pentru toate personajele din cont ca in GW1 si nu sunt legate de personaj (character-based) ca in alte MMO-uri. Achizitia acestor lucruri nu este necesara dpdv al gamplay-ului, dar pot fi considerate un suport material pentru ANet in cazul in care deveniti un fan GW2.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Liked screens

Mesajde Kenzo » 25 Mar 2012, 14:32

Se pare ca au facut ceva compromisuri legate de promisiunile lor din trecut ca nimic cumparat din Item Shop nu va avantaja jucatorul respectiv , m-a deranjat foarte mult acele Mystic Keys si karma / exp boosts , deja presimt ca vor fii acei gold sellers / item sellers care vor juca doar pentru lvl si echipamentele le vor avea servite pe tava , asta in cazul in care perfect crafturile vor fii mai puternice decat Explorable Dungeon Mode items.
Sper ca tot ce va fii cumparat cu bani reali ( pe care ii schimbi in gems ) din Item Shop sa fie account bind si sa existe Npc care sa vanda gems pe gold , acele gems sa fie tot account bind.
Tot echilibrul din casual si hardcore va disparea o data cu Item Selling pe gold. ( corectati-ma daca am gresit )
Imagine
Avatar utilizator
Kenzo
Gladium
 
Mesaje: 89
Membru din: 10 Noi 2011, 22:04
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Kenzo Firefist

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Liked screens

Mesajde Cronos » 25 Mar 2012, 15:00

Cam de aceasi parere sunt si eu. Chestile astea cu extra character, minipets si costumes sunt cam peste tot si denota suportul pentru joc, insa restul de "marfa" sunt magarii. Nu sunt de-acord ca cel care plateste sa aiba acces direct la niste facilitati iar prostul de rand sa "se bucure" ca merge pe jos pana la banca sau sa stea sa farmeze sa isi permita un bag pe care altul il cumpara direct din shop. Mi se pare urat ce fac, si nu prea ma incanta directia asta, cel putin pve speaking.
Tot ce pot spune e ca devine cam pretentioasa treaba, si deobicei unde incepe tiganeala, e clar ca e ceva in neregula cu produsul. Momentan isi fac prea mari griji pentru incasari si venit, incepand cu pre order, shops etc. Aici ar trebui sa ia aminte de la TF2
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Liked screens

Mesajde Stalker » 25 Mar 2012, 15:50

Adevarul e ca avantajele ce le poti cumpara pe bani reali nu sunt chiar asa considerabile si trebuie sa va ganditi ca ei trebuie sa mentina servere pentru sute de mii de oameni iar maintenance-ul serverelor, ma gandesc, atrage dupa sine un cost deci trebuie sa ofere "marfa" care sa atraga mai multi oameni ... nu toata lumea e atrasa de lucrurile astea estetice gen minipets and stuff si ei incearca sa ofere si alte lucruri care ar interesa mai multi oameni. Yeah its not very fair dar totusi trebuie sa se descurce si ei cumva.
Life is short when reflecting on how long you will be dead.
Imagine
Avatar utilizator
Stalker
Gladium
 
Mesaje: 32
Membru din: 08 Mar 2012, 18:43
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Stalker Firstborn

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Tudy » 25 Mar 2012, 15:56

Discutăm despre toate acestea la emisiunea de diseară :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Ronah » 25 Mar 2012, 17:16

Ce ar trebui sa fie in Cash-shop? parerea mea
(unele sunt deja, altele probabil vor fi adaugate)

1) Additional Character- pentru cei carora nu le place sa manance aceasi mancare zilnic
2) Additional Bank Tab - pentru ca nu toata lumea este "colectionara"
3) Character name change - pentru a putea schimba numele ales la repezeala
4) Character customization items - face / hair / color / body / genre - pentru remodelarea personajului facut fara prea multa inpiratie
5) Costumes - pentru cei pentru care imbracamintea reprezinta modul lor in viata
6) Minipets - pentru cei care sunt colectionari de suveniruri
7) Ranger pets - pentru acei vanatori prea lenesi sa vaneze (vezi GW1)
8) Transmutation stones - pentru cei vanitosi, probabil aceiasi care vor cumpara si costume
9) Special emotes - pentru a impresiona audenta
10) Dyes unlock packs - pentru a nu vedea viata doar in roz

Daca aveti si alte idei, puteti sa continuati lista facuta de mine, urmand aceeasi linie de a nu crea avantaje.

Cash-shop-ul fiind inca in Beta, posibil ca se va schimba in viitor in urma feedback-ului asa cum s-au scos potiunile si cum s-au re-proiectat Trait-urile
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Kenzo » 25 Mar 2012, 17:19

http://penny-arcade.com/patv/episode/microtransactions

Inainte de a da foc la torte si a chema satenii nervosi , va sfatuiesc sa vizionati ce am pus mai sus.
It's still in beta folks :)

Ranger Pets - Nu , deoarece va exista un imbalance intre dmg-ul varietatii de pets si skillurile aferente.
Character Slots - Aici este cea mai mare marsavie din partea lor , au obligatia sa iti ofere un continut complet indiferent de caracterul pe care joci , trebuia cate 1 slot pentru fiecare clasa asta fiind valabil si pt Gw1.
Mystic Key - Un mare NU , chiar daca chest-ul deschis va oferi un buff / potiune / sigil va fii un imbalance.
Imagine
Avatar utilizator
Kenzo
Gladium
 
Mesaje: 89
Membru din: 10 Noi 2011, 22:04
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Kenzo Firefist

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Tudy » 25 Mar 2012, 18:27

Da, e foarte relevant episodul cu MTX de la Penny Arcade, ne gândeam chiar să-l difuzăm în emisiune.

www.thetyrianorder.com/home/m/2850070/article/638922 e un alt articol interesant pe tema asta, care merită citit.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Cosmo » 25 Mar 2012, 22:35

Chill.. tot ce vad acolo sunt chestii de accesibilitate si de confort. Nu va ganditi ca facilitatile oferite pe bani sunt 'standardul'. Ganditi-va ca puteti plati 2-3$ acolo, sa nu mai mergeti pana la banca de fiecare data, sau sa nu mai 'trebuiasca' sa stati atatea ore intregi prin nush ce instanta/arene "farmand" karma sau influence.

Nu stiu daca ati vazut vreun MMO coreean facut strong pe Item Mall... acolo sa vedeti pay-to-win.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Cronos » 25 Mar 2012, 23:26

Uite aici e problema, comoditatea. Daca toti s-ar revolta si ar arata cum e stupid sa introduci anumite "facilitati" contra cost, asa ceva nu s-ar mai intampla. In schimb mereu exista lumea care zice "meh, is cativa dolari, vreau neaparat sa am aia" si uite asa de la jocurile full lansate acum 10 ani, s-a ajuns la kkturi incomplete, DLCuri, si chestii de bun simt care le ai doar contra cost. Daca e ceva care ma poate ajuta si sa-mi faca jocul mai accesibil, atunci de ce naiba sa platesc 2-3$ pentru el ? E ca si cum ai avea in wow optiunea sa te teleportezi intre orase pentru 4$. Restul, aka as plebea, sa mearga pe jos, doar ce naiba, daca te zgarcesti la cativa dolari. Intelegi unde bat ? :)
Poate bat prea tare moneda pe sistemul din TF2, dar asta numai pentru ca este genial si nu te scupia in ochi cum fac restul de shopuri. Am vazut cu ochii mei puterea de marketing atunci cand colegul meu de camera, pirat pana in maduva oaselor, care mai bine ar orbi decat sa vada ziua in care o sa cumpere un joc original. Acest personaj, dupa ce a jucat TF2 ca devenise free, a vazut ca ii place, a fost usor incomodat de faptul ca are backpackul prea mic pentru itemele pe care le-a adunat, asa ca a dat 3 euro pe cel mai ieftin item din shop, si si-a facut full account. Fara sa fie fortat, sau obligat cumva sa dea bani ca sa se bucure de joc.Consecinta acestei decizii de marketing ? Si-au marit veniturile de 12 ori, totul pe baza acestui lucru bine gandit.

Da,sa dea mai multe sloturi in banca contra cost, sa introduca chestii de bun simt, dar care sa te faca sa simti ca dai acea suma stiind ca jocul o merita. Cum te-ai simti daca nici macar nu ti-ar oferi banca, ar fi alt "feature" contra cost.

Si atunci revenind la ideea de baza, de ce sa trebuiasca sa dau bani pentru ceva ce ar trebui sa fie deja in joc ? De ce sa existe lucruri la care sa nu am acces decat contra cost ?
Mereu se gasesc scuze cand tii atat de mult la un joc si refuzi sa crezi ca ei intr-o anumita masura gresesc. Ba ca costa intretinerea serverelor si jocul totusi e free, ba ca noul sistem de "x mechanic" o sa fie bun, ca e inca in beta, and so on. Am vazut eu cata discutie era cu holy trinity in vara, cum reinventeaza roata, and guess what, tot acolo s-a ajuns, doar ca nu mai e healer, e support :)

Wake up people! :)

PS: Propun o intrebare, daca ipotetic Anet anunta ca jocul o sa aiba taxa lunara, cum ati reactiona ? A: Da, era oarecum de asteptat, e vorba de mentinerea unor servere, etc B: O sa-l cumpar oricum C: Fuck this shit, macar GW1 avea GvG :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Cosmo » 25 Mar 2012, 23:54

Nu ma mint. Vor sa-si scoata parleala pe GW2 ca stiu ca nu a fost facut din pink magical fairy dust. Cine nu se astepta la microtranzactii se insela grav. Doar zic ca nu e nici pe departe atat de rau cat poate sa fie, ci sta adanc in limita decentului. Discutia de DLC-uri este alta mancare de peste, dar tot la fel de plina de speculatii si de discutii, si oricum, nu face obiectul subiectului curent.

Daca GW2 ar avea taxa lunara? Lasand la o parte trendul din gaming din ziua de azi? Atata timp cat nu ar avea microtranzactii, sau cel putin s-ar limita strict doar la estetice, as plati taxa lunara fara nici o problema. Ca idee, si WoW desi are monthly payments, expansionurile... sunt cam retail. Zi tu cine e bigger evil.

Am vazut acu cateva zile cand am dat un login in GW ca au bagat, contra-cost, optiunea de a recruta proprii caractere ca eroi. Nu a fost posibil pana acum, si acum este posibil, desigur, doar contra-cost... Cine vrea, cumpara, cine nu, ramane cu Vexx. Nu vad cine forteaza pe cine sa cumpere 'avantajul' asta.

Pe de alta parte, eu sunt mare fan Shadow Wars. Un online TCG, unde e almost-literally, pay-to-play. Boostere/seturi random de carti costa 'golzi'/bani reali, si eu am bagat pe putin vreo 30$ in jocul asta. Poti sa joci fara foarte bine, sa cumperi carti individuale cu ingame cash strasi farmand in joc si alte treburi, dar putem fi de acord ca jocul e mult mai fun cand ai cu ce sa te joci. Trage din asta ce concluzii vrei.


PS: Treaba cu 'mentinut servere' nu stiu cine o mai foloseste, de departe costurile de net/servere din ziua de azi sunt insemnificative comparate cu marketing/publishing etc.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Tudy » 26 Mar 2012, 16:34

Guild Wars 2: The Economy
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Tudy » 28 Mar 2012, 17:59

http://www.pcgamer.com/2012/03/27/arena ... tion-free/

Citat:
“We’re betting our entire company on Guild Wars 2, and so we need to have the relationship with our fans where we’re giving content that people value. If people value the work that we’re doing, then they’re going to pay for the work that we’re doing.”
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Stalker » 28 Mar 2012, 18:13

Now thats perfectly said and thats all there is to it :)
Life is short when reflecting on how long you will be dead.
Imagine
Avatar utilizator
Stalker
Gladium
 
Mesaje: 32
Membru din: 08 Mar 2012, 18:43
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Stalker Firstborn

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Tudy » 11 Apr 2012, 00:27

http://www.reddit.com/r/Guildwars2/comm ... egaphones/

Pare a fi un nou leak, deoarece link-urile respective nu mai sunt disponibile. Not cool.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Wicked » 11 Apr 2012, 01:15

Uite din cauza asta nu e bine sa apara leak-uri. Ne-am incantat cand am vazut ce poate face megaphone-ul si acum il scoate.
Avatar utilizator
Wicked
Legionar
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Feb 2012, 20:34
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Zarroc Wickedblade
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde taffy » 11 Apr 2012, 01:48

de obicei aceste "leakuri" apar si intentionat sa ia putin pulsul comunitatii...
Nu fi ma idiot...dar defapt...
Avatar utilizator
taffy
Gladium
 
Mesaje: 3
Membru din: 11 Apr 2012, 00:54
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: taffy

Re: GW2 Cash Shop Items - Beta Leaked screens

Mesajde Life Snatcher » 13 Apr 2012, 21:15

Uhmm, din cate am citit si am observat despre leak-urile respective, multe dintre ele sunt facute in photoshop, nu mai stiu unde exact am citit un raspuns dat de stafful de la GW2, in care a confirmat ca link-urile respective sunt niste fake-uri.
Din tot forumul de la GW2, cat am cautat am inteles ca CS-ul e doar pt fashion, nimic din ce se poate cumpara nu va fi mai OP decat ce poti obtine in joc ...
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori