Ranger Builds

Tot ce ține de PvE în Guild Wars 2.
Reguli forum
Atenție! Când scrieți un subiect, vă rugăm să respectați următoarele reguli de numire: Utilizați etichete la începutul redactării subiectului! [Dungeon], [Zona], [Event], [JP] (Jumping puzzle), [Build], [Ghid] (de farm, crafting, leveling, etc), [Story] (Personal story, side story).
Ex: Doresc să scriu despre Ascalonian Catacombs, prin urmare subiectul se va numi [Dungeon] Ascalonian Catacombs. Alte exemple: [Zonă] Cursed Shore, [Event] Claw of Jormag, [Build] Warrior Arah Build, etc

Ranger Builds

Mesajde sebi » 26 Sep 2012, 10:06

Salutare,

Pentru ca doresc sa fac o schimbare in staturi / arme pe ranger-ul meu si stiu ca sunt destui rangeri in comunitatea noastra, as dori sa facem un mic schimb de experienta legat de skill-uri folosite, arme, etc.

O sa incep cu mine. Am un human ranger, level 62 si folosesc urmatoarele trait-uri:

Imagine
Dupa cum vedeti am investit in Marksmanship si Wilderness Survieval pana la 20 iar acum o sa investesc cat mai mult in Skirmishing.

Ca si arme ma bazez pe short bow cu precision + condition damage si pe greatsword. Si pe armura caut / am cautat iteme cu precision + condition damage.

Ca pets folosesc in functie de situatie de situatie: feline pentru damage sporit, ursi pentru rezistenta sau paianjeni pentru range.


As vrea sa va rog sa imi dati niste sugestii din experienta voastra cu rangerul pentru traits, traits la armor si weapons - daca se poate motivate putin si care au functionat cel mai bine pentru voi.

Am gasit pe multe site-uri diferite build-uri, dar as fi curios sa vad / stiu ce folositi voi.
Avatar utilizator
sebi
Gladium
 
Mesaje: 44
Membru din: 09 Apr 2012, 23:36
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: Alleria Fall

Re: Ranger Builds

Mesajde cosmin » 26 Sep 2012, 10:15

Eu pe ranger (credca am 54 :) ) am 20 la Markmanship ,20 la Skirmishing si restu acumm o sa incep sa bag la Beastmastery. Am pus 20 la prima pt dmg mai mare in a 2 pt. crit mai des si trapuri mobile. In Beastmastery bag sa fac petu mai bun ca la urma urmei el ii tanku meu la pve .
Arme is cu shortbow sa pun mult bleed si cu longbow pentru aoe si sniper range.
cosmin
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 46
Membru din: 29 Iun 2012, 15:56
Nume caracter: Cosmin

Re: Ranger Builds

Mesajde lucifix » 26 Sep 2012, 10:18

Eu am un ranger de level 70(parca) si joc pe power si critical. Adica joc cu longbow si greatsword daca trebuie. Iar animalele le folosesc doar ca sa stea in fata si sa ia damage. La traits vreau sa fac 30-30-0-0-10 pentru ca la 10 la beastmastery ai un skill pentru urs(folosesc ursul si petu ala urat tare...nu ii retin numele acuma). Iar la utility iarasi folosesc skilu cand petul absoarbe tot damage-ul ce il iei tu. Skilu merge perfect cu un signet care daca il activezi petu tau nu ia damage. Iar 6 secunde intr-o lupta e mult....
Imagine
Avatar utilizator
lucifix
Legionar
 
Mesaje: 123
Membru din: 05 Iul 2012, 00:21
Localitate: Iasi
Nume caracter: Luci Fix

Re: Ranger Builds

Mesajde sebi » 26 Sep 2012, 11:25

Hmmm... foarte buna ideea cu pet-ul, o sa o incerc si eu.

Acum ca pot sa cumpar training manualul de grandmaster si tot o sa mi se reseteze trait-urile, o sa investesc si eu in Marksmanship, Skirmishing si Beastmastery.

Am doar o intrebare: La armura, ce staturi cautati la iteme? Intreb pentru ca eu nu am gasit (sau poate nu am stiut eu unde sa caut) iteme cu power + critical damage - si de asemenea doar cateva iteme au aceasta combinatie. Ce gasesc eu sunt cu precision + condition damage.
Avatar utilizator
sebi
Gladium
 
Mesaje: 44
Membru din: 09 Apr 2012, 23:36
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: Alleria Fall

Re: Ranger Builds

Mesajde B3aT » 26 Sep 2012, 14:22

sebi scrie:
Hmmm... foarte buna ideea cu pet-ul, o sa o incerc si eu.

Acum ca pot sa cumpar training manualul de grandmaster si tot o sa mi se reseteze trait-urile, o sa investesc si eu in Marksmanship, Skirmishing si Beastmastery.

Am doar o intrebare: La armura, ce staturi cautati la iteme? Intreb pentru ca eu nu am gasit (sau poate nu am stiut eu unde sa caut) iteme cu power + critical damage - si de asemenea doar cateva iteme au aceasta combinatie. Ce gasesc eu sunt cu precision + condition damage.


Poate te ajuta lista asta
http://www.gw2db.com/items/armor/coats? ... sort=level

Iar ca este poti folosi The mists, poti testa orice build gratuit acolo ..la lvl 80.
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Ranger Builds

Mesajde lucifix » 26 Sep 2012, 14:30

Eu caut power+precision/critical damage. In principiu gasesti doar ca trebuie sa pierzi mai mult timp prin trading post sau ti le craftezi.
Si apropo de mist:eu unu nu ma simt bine in pvp cu power decat daca joc cu cineva in party,ca altfel e greu pentru ca in pvp lumea nu sta sa se bata cu animalul tau ci sare direct pe tine, iar skilurile de longbow sunt influentate de distanta.
Imagine
Avatar utilizator
lucifix
Legionar
 
Mesaje: 123
Membru din: 05 Iul 2012, 00:21
Localitate: Iasi
Nume caracter: Luci Fix

Re: Ranger Builds

Mesajde sebi » 26 Sep 2012, 15:59

O sa pierd inseamna ceva timp in trading post sa caut armor items. Eu foarte rar am gasit cate un item care sa aiba power + critical damage.

De craftat nu ma bag inca, am doar in jur de lvl75 la leaderworking si huntsman si vroiam sa astept pana la lvl 80 ca sa ma apuc de craftat, pentru ca presimt ca o sa pierd mult timp pe-acolo.
Avatar utilizator
sebi
Gladium
 
Mesaje: 44
Membru din: 09 Apr 2012, 23:36
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: Alleria Fall

Re: Ranger Builds

Mesajde sebi » 12 Oct 2012, 14:48

A trecut ceva timp... am crescut in level si de aproximativ o saptamana am ajuns si eu la level 80. :D

Am trecut pe armuri cu power, precision si critical damage, la fel si pe arme.
Staturile arata cam asa:
Imagine

In viitorul apropiat o sa termin si setul de Berserker's (armura si jewels).
Armele folosite momentan sunt longbow si axe + warhorn (folosit in principal pentru skill-urile de warhorn).


Voi ce armuri folositi si ce m-ar interesa cel mai mult ar fi runele care le folositi si de ce.

Bafta,
Avatar utilizator
sebi
Gladium
 
Mesaje: 44
Membru din: 09 Apr 2012, 23:36
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: Alleria Fall


Înapoi la Zona PvE

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori