Topicul universal de "nu merge"

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde radiovideo441 » 26 Aug 2012, 15:17

e asa trist ca oamenii nu stiu sa astepte putin.
Avatar utilizator
radiovideo441
Gladium
 
Mesaje: 26
Membru din: 09 Iul 2012, 20:45
Nume caracter: nymphadora sky

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde Azharat » 26 Aug 2012, 15:17

Cand am intrat si eu, gameplay 1 minute apoi new build available, am iesit si acum error code57327 bla bla bla.... :?: :?
Avatar utilizator
Azharat
Gladium
 
Mesaje: 11
Membru din: 12 Feb 2012, 00:08
Nume caracter: Rhagar Ironstorm

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde B3aT » 26 Aug 2012, 15:21

ultimul update a fost mai prost ..s-a crashuit iar login serveru :D
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde VladF » 26 Aug 2012, 15:23

Iarasi da eroarea cu firewallu...
VladF
Gladium
 
Mesaje: 6
Membru din: 20 Mar 2012, 23:06

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde Ronah » 26 Aug 2012, 15:25

radiovideo441 scrie:
e asa trist ca oamenii nu stiu sa astepte putin.

e trist ca atunci cand totul merge ok, se gasteste un [...] care sa faca ceva si sa il strice.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde B3aT » 26 Aug 2012, 15:28

s-ar putea sa fie din cauza ca jocul i-a deconectat pe toti deodata pt update ..si acum toti jucatorii incearca sa se logheze ...
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde Yami » 26 Aug 2012, 15:29

Eh nici chiar asa... Daca prin acest patch s-au rezolvat probleme ca de exemplu guildele sau trading post atunci e bine venit... Dar daca nu s-a rezolvat nimic atunci da, mai bine il lasa asa cum era.
Yami
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Iul 2012, 19:20
Localitate: Valenii de Munte-Prahova
Nume caracter: Yumi Azumy

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde Ronah » 26 Aug 2012, 15:31

Yami scrie:
Daca prin acest patch s-au rezolvat probleme ca de exemplu guildele

Guild-urile erau deja rezolvate. Eu am vazut ca mergeau ok.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde Haya » 26 Aug 2012, 15:33

B3aT scrie:
s-ar putea sa fie din cauza ca jocul i-a deconectat pe toti deodata pt update ..si acum toti jucatorii incearca sa se logheze ...

Cel mai probabil de acolo e... de multe ori am scapat pana in Character selection si acolo imi dadea error: 42:xxxx . Acum am reusit sa intru in joc, see you there.

Last edit:
Au rezolvat mailul dar nu Trading Postul :(
Imagine
Avatar utilizator
Haya
Gladium
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Ian 2012, 22:20
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Psycho Lou (DrHigh.2517)

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde seeptim » 27 Aug 2012, 00:06

Am si eu o problema cu GW2. Merge sa ma joc aproximativ 45 de minute si la un moment dat imi iese instant din joc si imi da doar o fereastra d-aia cu "send error", insa nu specifica eroarea sau cauza ei. Mai intampina cineva crash-uri de genu, sau este ceva de la mine? Cand am instalat GW2 mi-a zis sa iau un alt driver grafic pt. placa video, insa unul Beta de la nvidia si am refuzat. Va rog daca stiti sa-mi ziceti si mie...
seeptim
Gladium
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Aug 2012, 23:21
Nume caracter: SeeptimVonory

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde B3aT » 27 Aug 2012, 00:21

Jocul din ce stiu eu iti zice sa iei ultima varianta de driver stable, cei de la support gw2 ti-au zis de cel in beta ?
Eu n-am avut crashuri, doar PC freeze ..am ATI.
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde seeptim » 27 Aug 2012, 00:25

Inainte sa dau install mi-a aparut notificarea asta cu driver-ul, nu cred ca este de la placa video, ultima oara cand m-a scos mi-a zis ca "Guild Wars 2 Game Client has stopped working". Nu cred sa fie problema de la mine.....
seeptim
Gladium
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Aug 2012, 23:21
Nume caracter: SeeptimVonory

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde bwlf » 27 Aug 2012, 00:44

Nu-i (doar) la tine. Si mie imi crapa, dar mult mai rar, la cateva ore.
bwlf
Gladium
 
Mesaje: 12
Membru din: 11 Iun 2012, 19:23

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde Haya » 27 Aug 2012, 01:25

Am patit si eu de 2 ori in 20 de ore de joc sa ma scoata din senin afara. Treaba cu "send error" e un sistem automat facut de ei..dai send si intri iar in joc :)
Eu zic sa le pui un Ticket la support (acolo te intreaba si de game account) si daca ai dat send la erorile respective pana acum...o sa poata sa-ti zica de la ce este si ce ar trebui sa faci :)
Imagine
Avatar utilizator
Haya
Gladium
 
Mesaje: 51
Membru din: 02 Ian 2012, 22:20
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Psycho Lou (DrHigh.2517)

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde Valky » 27 Aug 2012, 08:52

La sectiunea "Support" pe forumul oficial al jocului sunt documentate toate tipurile de erori intalnite pana acum in joc, cu explicatiile aferente si solutiile posibile. In alta ordine de idei, trebuie un pic de rabdare, jocul are chiar neasteptat de putine probleme pentru primele zile de functionare fata de alte MMO-uri, tinand cont ca lansarea oficiala este abia marti.
@Septim
Daca ti-a dat notificarea despre driver zilele trecute in pagina de login, atunci fa neaparat update la driverul grafic recomandat (probabil nVidia 403.79) altfel vei continua sa ai crash-uri.
@cei care au efect de flicker la full-screen
Setati din Options in joc "Windowed mode maximized"
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde stevecelrau » 27 Aug 2012, 09:35

In afara de sambata dimineata cand cu totii stim ca au fost probleme cu login-ul... NIMIC. Totul a mers smooth, chiar si in luptele mari cu 30-50 de jucatori pe ecran, fara lag, fara nimic. Nu am avut probleme cu disconnect-uri, si am jucat sambata seara de pe la ora 20:00 pana la 6 dimineata, 10 ore :)

P.S. sa vina Asky sa va zica ce si cum, ca are lvl 40+ parca...
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde Vio » 27 Aug 2012, 09:45

Eu cu Asky am jucat 2 zile aproape fara oprire si pot sa va spun ca am avut prea putine probleme ca sa ma plang. Cei drept am vrut sa facem instanta de lvl 30 dar se pare ca e bug acolo. Am reusit sa facem pana in momentul de fata lvl 45 amandoi. Oricum Asky va fi 100% primul om din legiune care va face lvl 80 :). Tot respectul pentru el ! Buguri in joc sunt mult prea putine, stiu ca am intampinat la un skill point un bug, dar in 2h-3h baietii l-au rezolvat si a mers. Jocul asta merita fiecare banut ! Am ramas foarte placut impresionat pana acum.
Imagine
Avatar utilizator
Vio
Gladium
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Apr 2012, 14:10
Localitate: Suceava
Nume caracter: Vioo

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde Googsy » 27 Aug 2012, 10:34

Stefan scrie:
La fel...merg un pic pe off-topic

Off-topic. Ar merge jocul pe o conexiune de 256 kb/s?


Da insa tb sa ai rabdare. Din pacate va trebui sa-i reduci setarile de caliate a sunetului si imaginii. Nu ca nu ar face fata PC-ul ci este posibil sa nu faca fata conexiunea (cantitatea de informatii up/down cu care comunica pentru ati afisa ce trebuie).

Poti incerca cu setarile pe care le doresti si reduci putin cate putin pana cand esti multumit de rezultat.

-------
Back on topic

NU este de la firewall si nici de la antivirus. Este un raspuns comun cand se verifica porturile prin care comunica jocul (stiinduse ca anumite porturi sunt mai "filtrate si periate" de anumite programe de antivirus si/sau firewall datorita istoricului cu folosirea acestora de catre virusi/troieni).

Eu unul, W7 64, merg linistit cu AV de la Microsof si firewall-ul de la OS si nu am nici o probleme. Am renuntat de mult la alte aplicatii care prea mancau aiurea resurse. Este adevarat ca nici nu mai am frecventa pe care o aveam in a incerca tot felul de programe de pe cine stie ce site-uri dubioase... In orice caz sunt multumit si nu am avut nici o problema de conexiune cu nici un joc.

NB: Se tot face referinta la Stress Test. Fratilor, acel test a fost orientativ si a putul identifica (poate) doar probleme majore. Priviti in ansamblu problema. N-ati vazut mai rau? Asta inseamna ca nu ati incercat AION sau Diablo 3, sa numesc doar doua. Una este cand 100-200 de useri pe nu stiu cate server-e se logheaza si alta este cand 2 mil se logeaza.

Pana una alta pot spune, fara sa-i periez, ca problemele pe care le-am intampinat sunt relativ minore (lipsa unui NPC, mici artefacte, lag in anumite conditii ceea ce rupe chain-skills, problemele de logare...).

Apropos de lag - nu mai put toata polologhia despre ce poate genera lag-ul insa, inainte de a sari cu dura pe ei, priviti putin si la configuratia pe care o aveti. Daca sunteti pe WiFi vedeti istoria semnalului (putere, pierderi, zgomot de fond, viteza la care este conectata fata de viteza declarata la care merge, etc).. Daca sunteti pe cablu (un in principiu nu ar trebui sa apara probleme de semnal loss sau noise), verificati cate zeci de programe antivirus aveti, profy sau firewall. Nu uitati ca aceste programe (iar unele fac asta indiferent daca sunt invatate sa nu o faca) filtreaza/verifica fiecare pachet de date care este primit de joc (in principiu sa nu fie folosite pe post de carausi pentru troieni si alte programe maligne). Faceti un test cu toate acestea dezactivate si vedeti daca lag-ul este persistent sau nu.

Nu confundati lag-ul cu probleme legate de grafica, dinamica. Daca jocul este putin "sacadat" este posibil si la comunicare sa apara "ping mare" insa nu este neaaparat problema de la conexiune ci la imposibilitatea PC-ului de a tine pasul cu informatia primita, de unde si "salturile". Nu fiti ghelbani si reduceti calitatea grafica putin si verificati daca inca sunt probleme (mai ales cand stiti ca este la limita specificatiei recomandate!).

Bafta!
Imagine
Love me or hate me! I don't care. Your end is the same!
Avatar utilizator
Googsy
Gladium
 
Mesaje: 78
Membru din: 16 Oct 2011, 11:12
Nume caracter: Holly Fire Rain

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde Valky » 27 Aug 2012, 17:14

Corectie la post-ul meu anterior, era 304.79, in loc de 403.79, scuzele de rigoare, si vezi post noul driver aici viewtopic.php?f=15&t=737&p=9423#p9423
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Topicul universal de "nu merge"

Mesajde seeptim » 28 Aug 2012, 00:06

am rezolvat Valky, multumesc. chiar merge fara probleme ultimul driver beta de la nvidia.
seeptim
Gladium
 
Mesaje: 5
Membru din: 26 Aug 2012, 23:21
Nume caracter: SeeptimVonory

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori