WvW & commander & implicatii

Zonă dedicată membrilor ghildei și activităților organizate în cadrul ghildei

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde vaporeanu » 11 Apr 2013, 20:09

Shob dar daca se poate sa stim si noi referitor la ce a mintit? totusi de la 3 zile la 30 e diferenta mare, nu am fost prezent la discutia respectiva dar ar trebui sa stim si noi cat mai multe detalii...
vaporeanu
Legionar
 
Mesaje: 110
Membru din: 27 Mar 2012, 10:34
Localitate: Campina
Nume caracter: Kykw
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Shob » 11 Apr 2013, 20:50

Faptul ca a injurat de 2 ori, si mai mult decat atat, ca a omis sa spuna ca looka a izbucnit abia dupa ce a fost injurat a 2-a oara (pe TS de data asta), de aia am extins. Nementionand aceste lucruri, situatia a fost denaturata si asta a dus la niste consecinte urate in ceea ce priveste relatia dintre ghilde. Looka este la fel de vinovat ca si la prima afirmatie pe care am facut-o, dar nici Andrei nu a fost mielusel. Punand cap la cap toate lucrurile, am considerat ca amandoi sunt la fel de vinovati, indiferent ca e prima abatere lui Andrei. Demoteul la recrut vine ca si o pedeapsa aditionala pentru faptul ca nu spus adevarul complet atunci cand a avut sansa, nici in fata mea si nici in fata lui Para. Mai mult, astfel de comportament, INDIFERENT DE SITUATIE, nu are absolut nici o scuza si nu exista circumstante atenuante. NU IMI PASA DE starea emotionala/sprituala a persoanei. Cand ai intrat in XIII, ai fost de acord cu anumite lucruri, iar acele lucruri vor fi respectate fara compromis.
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Shob » 11 Apr 2013, 21:53

Ok, sa lamurim un lucru: Insulte/injurii/injuraturi sunt in aceeasi categorie cu atacurile la persoana. Si daca injuri in LA si cineva vine si-mi raporteaza asta, nu, pe TS nu-ti voi face nimic, dar sa nu te astepti sa zic yeah whatever. Orice zici si faci in public cat timp reprezinti [XIII] reflecta si imaginea ghildei intr-o anumtia masura, prin urmare orice chestie care afecteaza imaginea ghildei va avea repercusiuni. De la demote pana la excludere. Si e non-negociable. Suntem prieteni, jucam, radem, dar toate pana la un anumit punct.
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Valky » 12 Apr 2013, 18:47

Nu comentez masurile luate, sunt decizia Consiliului / Guild-Leaderului si le respect ca atare. Dar solicit sa aflam si noi de pe thread cine si cu ce a mintit si sa-i aflam si punctul lui de vedere, daca se poate. Ceea ce s-a intamplat atunci s-a intamplat cu peste 20 de martori. Andrei si-a cerut scuze de 2 ori pe TS si a fost injurat de vreo 5 ori pe acelasi TS. Andrei nu a injurat deloc pe TS. Daca Andrei ia si el 30 de zile, atunci CER IMPERATIV ca Looka sa intre pe TS, individual cu fiecare din cei 25 de insi care eram acolo, sa-si ceara scuze de 2 ori la fiecare in parte asa cum a facut Andrei. Altfel, nu este echitabila sanctiunea. Vreau sa cunosc motivul prelungirii sanctiunii lui si sunt convins ca toti doresc sa-l afle :!:
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: WvW & commander & implicatii

Mesajde Shob » 12 Apr 2013, 19:42

Minciuna/omiterea ii apartine lui Amater/Andrei. Cum spuneam mai sus, faptul ca nici de fata cu mine, nici de fata cu Para nu a recunoscut ca au fost 2 injuraturi/insulte aruncate de el (trecand peste acel "i'm commanding for you f*ckers"), a 2-a injuratura fiind cea care de fapt a inrautatit situatia (desi, ce-i drept, nu el a inceput) pana in punctul in care s-a lasat cu scandal.
Nu stiu care este parerea voastra, dar pentru mine si pentru Tudy (cred ca pot vorbi si in numele lui aici), a alimenta un scandal e la fel de rau (intentionat) precum a creea un scandal. Mai mult decat atat, Andrei e de mult timp in ghilda, iar daca pana acum nu a reusit sa inteleaga care sunt valorile pe care ghilda le promoveaza, atunci trebuie luate niste masuri mai dure pentru a ne face intelesi. Repet, nu zic ca Andrei este vinovatul principal, nu exista un top aici, zic doar ca amandoi sunt la fel de vinovati pentru conflictul creat. Obiectiv pot spune ca amandoi au avut niste atitudini complet gresite, amandoi au aruncat niste cuvinte grele, amandoi au incalcat regulamentul. Ca unul are 18 ani, iar celalalt are 40+, nu pot judeca modul in care au fost crescuti si ce ar trebui sa cunoasca pana acum, judec ce au facut.

A si ca sa clarific alt lucru: Nu zic ca trebuie sa intorci obrazul cand dai de o nesimtire de genul, dar nici nu arunci paie pe foc. Pe viitor: ca si la sofat, condusul (in cazul de fata, comportamentul) preventiv este cel mai bun mod evita situatii de genul. Iar cand all else fails, folositi acel /report in-game, incercati sa inregistrati daca incidentul se intampla pe TS (CTRL+SHIFT+R), raportati cui trebuie, nu va aruncati la justitie proprie.
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Anterior

Înapoi la Discuții interne și evenimente

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori