Time Zone servere europene

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Time Zone servere europene

Mesajde CosminD » 08 Noi 2012, 12:30

Buna.
Nu stiu daca a mai intrebat cineva (sper sa nu), pentru ca nu gasesc pe nici un forum ceva concludent: serverele europene au time zone diferit de cele americane? GMT sau ceva de genu, si nu PST?

Pentru ca, de exemplu, urmatoarea stire (sau stiri de genu) ar afecta toti jucatorii din Europa:
"Don’t Miss the Halloween Surprise at Noon Pacific October 28!"

https://www.guildwars2.com/en/news/dont-miss-the-halloween-surprise-at-noon-pacific-october-28/

Pai europenii la Noon Pacific dorm sau sunt la job. :(

Noi cum participam la eventuri oficiale daca nu avem time zone european (GMT)?
Exact asta pateam tot timpul cand jucam alte mmo-uri pe servere americane, nu prindeam nici un GM event sau chestii de genul.
CosminD
Gladium
 
Mesaje: 15
Membru din: 30 Sep 2012, 14:42

Re: Time Zone servere europene

Mesajde lemonpowah » 08 Noi 2012, 13:56

Treaba stă în felul următor. Ei fac parte din Pacific Time Zone ( PST ). După cum poți observa din postările lor recente, pe lângă acea oră PST, au oferit și GMT-ul. Cu alte cuvinte, ca să-ți dau exemplu din post-ul lor de Halloween 12:00 PM PST = 19:00 GMT ( Greenwhich Mean Time ). Noi suntem GMT+2. Adică event-ul a început la ora 21:00 pentru noi. Practic, peste tot inițializează event-ul în același timp doar că la unii e zi, la unii e noapte.
Au spus la un moment dat într-un post că au ales ora respectivă în funcție de numărul jucătorilor aflați pe server. Acum, fiind one-time only event nu pot nici ei să-i mulțumească pe toți ( pentru că da, intervin probleme, dar nu țin de cei de la arenanet să rezolve treburile personale ale fiecărui jucător ), cel mult pot să mulțumească cel mai mare procent ( de jucători ) posibil.
lemonpowah
Gladium
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Sep 2012, 01:12
Localitate: Botoșani
Nume caracter: Sabeer

Re: Time Zone servere europene

Mesajde CosminD » 08 Noi 2012, 14:01

Ai si tu si ei dreptate cu multumirea majoritatii.
Dar PST nu inseamna cumva GMT+8? Eu stiam ca ora 12 PST (noon) inseamna 20 in UK si 22 la noi.
Cel putin asa zice si site-ul asta: http://wwp.greenwichmeantime.com/time-zone/usa/pacific-time/convert/index.htm
CosminD
Gladium
 
Mesaje: 15
Membru din: 30 Sep 2012, 14:42

Re: Time Zone servere europene

Mesajde lemonpowah » 08 Noi 2012, 15:11

Sincer, nu știu ce să zic. Probabil au decalat event-ul cu o oră, însă nu am auzit pe nimeni să se plângă de asta.
lemonpowah
Gladium
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Sep 2012, 01:12
Localitate: Botoșani
Nume caracter: Sabeer

Re: Time Zone servere europene

Mesajde B3aT » 08 Noi 2012, 15:40

PST este GMT-8 si cu dailight -7
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)


Înapoi la Discuţii generale despre joc

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], Google [Bot] şi 15 vizitatori