14 Mai Stress Test

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde shaggy140 » 15 Mai 2012, 16:24

putin cat am jucat, nu am putut intra neam in Eternal Battlegrounds, zicea mereu ca e full si sa intru in Queue...
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde LorD_PSYCHO » 15 Mai 2012, 16:35

Avand in vedere ca s-au facut modificari doar la partea de back-end ... s-au vazut schimbari majore legate de partea de logging. Au fost cateva minute la inceput cand loading-ul a ramas la 95% dar si-a revenit repede. Probleme de lag au fost doar putine pe la 3 jumatate dimineata, in rest all went smooth :)

Aveam de gand sa fac structured PVP dar nu a mers asa ca am hoinarit cateva ore cu cei din XIII and it was tons of fun. Jocul arata SENZATIONAL ( in cazul ca nu stiati asta deja ) multe din environment-uri sunt absolut superbe - la un moment dat am ajuns intr-un swamp populat de Sylvari si am stat vreo 5-10 minute doar admirand peisajul din acea... iar chestia asta nu mi s-a mai intamplat in nici un joc pana acum.
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde B3aT » 15 Mai 2012, 16:50

S-au facut multe modificari la partea de grafica, si clientul s-a si updatat de vreo 3 ori dupa BWE ...
Grafica per total mi sa parut un pic mai buna, au aparut elemente noi (ex desene pe podurile din lions arch)
Mi-a mers mai bine ca in BWE probabil ca a fost luni seara ...
Oricum a fost prima data cand am apucat sa intru in eternal battlegrounds, si a fost exact ce ma asteptam ..zerg rush all the way ..sa dai cu arma de lvl 15 in caractere de lvl 80...dar totusi fun, iar siegeurile chiar au feelingul potrivit.

Tot nu am putut sa trec de personal story lvl 17 la norn cu guardianul ...
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde Sparks » 15 Mai 2012, 16:52

e usor cu guardianul:D...........mi se pare foarte fain facut .... ai grija doar sa-ti pui traitsurile, ca la mine a fost problema de bani pt ele.
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde Phinto » 15 Mai 2012, 16:54

Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde catgov » 15 Mai 2012, 17:15

Nu stiu ce experiente au avut altii insa pentru mine luni a fost unul din cele mai "fara de evenimente" stress test-uri la care am participat. In termeni de servere am jucat pe Steamspur Mountains (US server) fara lag sau disconnect pentru 3 ore. Apoi m-am transferat pe Desolation si am avut aceeasi situatie. Diferenta dintre US si EU servers, in legatura cu performanta si conectivitatea (un lucru care vroiam sa il verific) este minima.
Cel mai memorabil moment pentru mine din cat am jucat Guild Wars 2 beta este: http://i45.tinypic.com/309rn2h.jpg. (Un moment de "Goodbye cruel adventure game!" pentru cunoscatori)
Ultima oară modificat de catgov pe 15 Mai 2012, 17:20, modificat 1 dată în total.
Prepare to experience your new obsession!
We will live and see...
Avatar utilizator
catgov
Gladium
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Apr 2012, 03:36
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Potaissa Moranya

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde Valky » 15 Mai 2012, 17:19

Cum spun si prietenii nostri, conexiunea si overflow au mers mai bine decat in BWE1, deci BW2 ar trebui sa mearga mult mai bine decat primul, good job. In afara de blocajul initial la loading screen in primele minute (cred ca l-am avut toti, probabil momentul de stabilizare a alocarii in buffers la cereri multiple) si un mob care umbla neautorizat "pe sub harta" in padure (il aveam in target, ii scadeam HP-ul si nu eram in spike de lag, dar nu era in campul vizual, era sub "pamant") nu am intalnit alte probleme, a mers okay. De asemenea, un amic s-a mutat de pe un server US pe Ring of Fire in doar 30 secunde, fara probleme. Overall, nicely done.
OT-@Phinto, funny pozele, seamana cu o greva cornuta la Southfork Ranch :lol: (healing-utility skill blocat la lvl 18 sau nu am fost atent?). Bring za cow`on!
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde boydrek » 15 Mai 2012, 17:34

Eu n-am reusit sa joc in primu BWE deci aseara eram complet nou, ce mi s-a parut ciudat e ca n-am putut sa-mi fac caracter Asura sau Sylvari... Pe langa asta, am dat de un 'feature' enervant care ma scotea din character creator cand am incercat sa-mi fac al doilea character...

Cam astea (si timpul scurt de incercat, si prietena care mormaia din pat 'Nu te mai culci odata???') or fost singurele experiente neplacute, jocul arata f bine si pot sa sar!!! :lol:
Imagine
Avatar utilizator
boydrek
Gladium
 
Mesaje: 81
Membru din: 14 Mai 2012, 10:13
Nume caracter: Azadrea

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde LorD_PSYCHO » 15 Mai 2012, 17:46

@boydrek - Asura si Sylvari vor fi disponibile doar la release ( tre sa tina si ei ceva special pentru lansare nu ? ) :)

Aseara am intampinat si eu cateva erori cand am vrut sa imi creez un caracter nou, in primul BWE n-am avut probleme majore.
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde boydrek » 15 Mai 2012, 17:56

fair enough, dar de ex. la Beta-urile de SWToR era acces la toate 'rasele'/'profesiile'...
Imagine
Avatar utilizator
boydrek
Gladium
 
Mesaje: 81
Membru din: 14 Mai 2012, 10:13
Nume caracter: Azadrea

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde Phinto » 15 Mai 2012, 17:57

Valky scrie:
Cum spun si prietenii nostri, conexiunea si overflow au mers mai bine decat in BWE1, deci BW2 ar trebui sa mearga mult mai bine decat primul, good job. In afara de blocajul initial la loading screen in primele minute (cred ca l-am avut toti, probabil momentul de stabilizare a alocarii in buffers la cereri multiple) si un mob care umbla neautorizat "pe sub harta" in padure (il aveam in target, ii scadeam HP-ul si nu eram in spike de lag, dar nu era in campul vizual, era sub "pamant") nu am intalnit alte probleme, a mers okay. De asemenea, un amic s-a mutat de pe un server US pe Ring of Fire in doar 30 secunde, fara probleme. Overall, nicely done.
OT-@Phinto, funny pozele, seamana cu o greva cornuta la Southfork Ranch :lol: (healing-utility skill blocat la lvl 18 sau nu am fost atent?). Bring za cow`on!


A fost un stress test foarte ok pentru mine. In primele 2-3 ore am hoinarit singur ca apoi sa fac party cu Master, psh si SirPsycho si sa ramanem in formula asta pentru alte cateva ore; timp in care am incercat un underwater boss (ceva cu witch) de vreo 5-6 ori. La un moment dat am dat peste cativa playeri care nu vorbeau pe chat si nici nu dadeau ress, si iar am luat wipe, boss-ul regenerandu-si viata instant, fuck life. Am plecat de acolo apoi am ajuns intr-o zona de "sylvari", unde prima impresia a celor din pt si implicit de pe ts a fost: Ba cum arata sa********. Dupa alte cateva ore cu un alt party din XIII am incercat sa facem iar acel boss de sub apa, bineinteles wipe ca la drumu' mare. Iar seara a continuat cu ferma si apoi cu ceva jumping puzzle-uri, unde din cand in cand se mai adauga ceva la frigider:).

Nu inteleg ce vrei sa spui prin "blocat". Am vazut ca in poza apar 2 lacatele dar tot nu-mi dau seama ce si cum. Dar la lvl 18 mi-a deblocat ultimul utility, aveam healing, glyph, telerpot si mist care facea teleportul cam useless, oricum puse de dragul de a fi. Spre finalul serii ne-am distrat copios in zona de charr. De la ferma am plecat spre Ascalon wall sau ceva de genul unde ne-am luat niste wipe-uri memorabile.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde Larry 2F » 15 Mai 2012, 18:07

Mie ultimul utility mi s-a deblocat la 20, intocmai cum scrie pe wiki.
Avatar utilizator
Larry 2F
Gladium
 
Mesaje: 65
Membru din: 25 Apr 2012, 12:57

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde RavenAssassin09 » 15 Mai 2012, 18:18

M-am bucurat sa vad ca la stress test serverele au mers mult mai bine :D Din pacate nu am jucat decat vreo 3 ore, dar mi-am mai linistit setea de GW 2 trezita de primul BWE... acum pot sa astept in voie viitorul BWE. In cele 3 ore am facut numai SPvP si m-am distrat de minune, mai ales cu Mesmerul, insa am avut ceva probleme cu thieful, ori eram eu aseara obosit si mi se parea ca totul se misca prea repede cand jucam cu el... ori eram eu prea incet pentru el... Guardianul mi-a placut si el in PvP si mi se pare chiar destul de greu de doborat. Astept viitorul BWE!
Imagine
Avatar utilizator
RavenAssassin09
Gladium
 
Mesaje: 23
Membru din: 19 Feb 2012, 21:39
Localitate: Vaslui
Nume caracter: Ven Khai

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde B3aT » 15 Mai 2012, 21:14

Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde Xas » 15 Mai 2012, 21:55

They told me I could be everything, so I became a ... wait what?
http://i.imgur.com/aHSMy.jpg
Avatar utilizator
Xas
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 219
Membru din: 14 Ian 2012, 00:54
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Xasiki
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde RandomGuy » 16 Mai 2012, 10:13

@Phinto se referea la faptul ca in transformare nu aveai skilul de heal

And here you go http://i.imgur.com/EEKWe.jpg
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde ecksit » 16 Mai 2012, 10:34

Se pare ca forumurile sunt up again (cum erau si inainte de primul BWE) si clientul si-a facut update azi dimineata. Probabil in curand o sa ne fie anuntat BWE #2 :P
Imagine
Avatar utilizator
ecksit
Gladium
 
Mesaje: 42
Membru din: 20 Apr 2012, 15:19
Localitate: Pitesti

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde Mototol » 16 Mai 2012, 11:08

Se pare ca majoritatea ati avut un stress test fara probleme .
Eu pe de alta parte am avut lag dupa ora 1 noaptea si era destul de nasol cu pana la jumate de secunda latenta.
Frameurile dintrun motiv straniu mi-au scazut , am ajuns chiar pana la 8 frameuri iar in forest of mists( pvp thingy) aveam sub 30 de frameuri.

Posibil sa fii inbunatatit grafica putin dar nu am sesizat .
Oricum upgrade la system am nevoie mai mult ca sigur , vazant cum sa comportat pc-ul in acest stress test, desi in OBT1 nam avut probleme.

q6600 2.4 ghz , 4 gb ddr2 800 , gtx 460 gs glh . Si nu reusesc sa scot mai mult de 40 de frameuri din joc.

Sunt curios de i5 3550 ivy bridge + 8 gb ddr3 1866 + z77mx -ud3 + inca un gtx 460 .

Daca aveti vreunu un system asemanator ca performante , mi-ati putea spune si mie cate frameuri scoateti in zone aglomerate , in pvp , si in zone cu putine detalii grafice.

Multumesc :)
Avatar utilizator
Mototol
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 14
Membru din: 26 Mar 2012, 01:27
Nume caracter: Mototol

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde B3aT » 16 Mai 2012, 11:27

@mototol eu zic ca 40fps e bine pentru PC-ul ala pentru mass pvp sau zone aglomerate, am avut si eu un sistem similar pana sapt trecuta dar nu am fost atent la fps. Acum trecerea la SSD si ddr3 1866 este naucitoare :D, si oricum nu sar acum de 60fps, decat 100+ in instante si cutscenes.

Cel mai tare lucru descoperit in stress test - RIP
https://plus.google.com/photos/104929092282414239353/albums/5742808010398718625/5742808332383366850?hl=en
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: 14 Mai Stress Test

Mesajde roliii » 16 Mai 2012, 12:16

ecksit scrie:
Se pare ca forumurile sunt up again (cum erau si inainte de primul BWE) si clientul si-a facut update azi dimineata. Probabil in curand o sa ne fie anuntat BWE #2 :P

Ar fi super sa anunte BWE 2 , si legat de calculatoare eu am un sistem format din urmatoarele : Procesor intel core 2 duo de 2,53 , 2gb ram, placa video nvidia gt 240, si jocul mia rulat binisor la o rezolutie de 1024x720 cu setarile grafice pe medium, cand il bagam in 1280x1024 incepea sa sacadeze si nu imi placea, poate dupa release o sa fie ceva mai bine :). Oricum , astept cu nerabdare urmatorul BWE, vreau sa testez necromancerul neaparat si warriorul, deocamdata nu ma jucat numa cu un ranger pana la level 10, ce sa aleg? Charr sau Human?
roliii
Gladium
 
Mesaje: 34
Membru din: 14 Mai 2012, 10:23
Nume caracter: Orcher

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori