De ce as alege Guild Wars 2?

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Phinto » 24 Mai 2012, 22:04

Mi se pare mai interesant ceea ce a postat. "Got this guy up to level 40 doing WvW during the stress test. Leveling in WvW is actually really fast; was getting 2-3k exp from events and mobs and player kills give over 200 exp". Deci, el intr-un BWE si un stress test a facut un warrior 36 ? -.- Si, se pare ca in WvWvW se face experienta cacalau.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde nea Caisa » 24 Mai 2012, 22:14

nu mi se pare ok deloc daca e asa.
nea Caisa
Gladium
 
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mai 2012, 01:19
Nume caracter: Nanct

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde RandomGuy » 24 Mai 2012, 22:24

Nu am fost in stress test la WvW dar nu luai 2-3k xp si da este posibil sa duci un warrior la 36 in acest timp. Eu am dus un elementalist la lvl 27 in doar 2 zile (vineri/sambata)
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Ronah » 25 Mai 2012, 07:01

Daca se va obtine lvl 80 usor, inseamna ca GW2 pastreaza sistemul din GW1 in care ajungeai la nivelul maxim la cca 15% din durata povestii (daca faceai si quest-urile secundare). Eu cred ca este foarte bine asa. Scapi de gandul pentru leveling si te concentrezi mai mult asupra detaliilor: explorare, events, story, hearts, skill challenges, etc.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde RandomGuy » 25 Mai 2012, 08:40

Eu am ajuns lvl 27 in 2 zile fara somn, 2 zile am stat si am jucat cu caracterul si nu sunt genul de player care sta si admira peisajul. Trebuie sa tinem cont si de faptul ca lvl curve este la capacitatea maxima de la lvl 20. Au spus ca iti trebuie in jur de 3 ore pentru un lvl. Toate detaliile care le-ai spus tu ar trebui sa le faci in timp ce faci lvl nu dupa (eu personal nu am stat sa le fac pe toate).
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Markus Clouser » 25 Mai 2012, 14:21

Eu am ajuns la 28 si am si dormit. Cred ca depinde foarte mult de ce faci in joc si nu neaparat de cat joci. Adica, daca omul a ales sa faca wvw, probabil a si facut ceva el bine pe acolo.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde RandomGuy » 25 Mai 2012, 16:02

Nu am făcut lvl decât în alea două zile și am mai fost și la WvW, plus că depinde și de clasă, cu Elementalist-ul nu pot să fac chiar toate quest-urile solo.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde LorD_PSYCHO » 25 Mai 2012, 18:18

In BWE1 am facut lvl 27 cu un thief si lvl 8 cu un elementalist si am si dormit destul.

WvWvW am jucat doar sambata seara ( daca nu ma insel ) cand eram toti din guilda si mergeam ca zergu de la un obiectiv la altul ... iar acolo in ~2-3 ore am facut 2 levele jumatate.

In WvWvW am observat ca faci foarte mult XP in momentul in capturezi un obiectiv => poti stai 1 ora, sa capturezi 3-4 castele si sa faci un level sau sa stai 5 ore, nu capturezi mai nimic si as nu faci decat jumatate de level. Cum zicea si Markus Clouser .. ceva bine tot a facut.

Ce am observat, faci foarte usor lvl daca incepi cu Personal Story ... apoi faci inimioarele si eventurile dinamice din aceleasi zone.

@RandomGuy - mie cu elementalistul mi s-a parut mult mai simplu decat cu thief-ul sa fac questuri si eventuri.
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde RandomGuy » 25 Mai 2012, 20:02

Depinde de ce build folosesti, am auzit de persoane care foloseau pistol si dagger si tin mob-ul in slow tot timpul sau de persoane care foloseau ca heal acel skill care iti da hp inapoi cand dai dmg si se descurcau dar sunt de acord cu tine thief-ul este putin mai squishy decat elementalistul.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Ronah » 25 Mai 2012, 22:18

Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde volvoxaureus » 07 Iun 2012, 15:07

De ce as alege Guild Wars 2, pai ar fi niste motive. Unul e un joc nou si esti curios sa vezi ce e de capul lui. Altul fiind ca e B2P nu o sa trebuiasca sa platesti o suma lunar ceea ce il face un joc de rezerva. Cand te plictisesti de WoW sau Rift Sau SWTOR mai joci putin GW2 e gratis nu e nici o graba ca sa termina timpul de joc. GW2 nu e un joc full-time ci mai mult asa ca un desert. Oricum in nici un caz nu va fi un "WoW Killer". "WoW Killer" va fi WoW 2 sau poate Titan.
volvoxaureus
Gladium
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Iun 2012, 14:58

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde LorD_PSYCHO » 07 Iun 2012, 16:16

Oau ... serios ????

"joc de rezerva" "GW2 nu e joc full time ci desert " "nu va fi WoW killer" ... tind sa cred ca nu ai petrecut mult timp aici pe forum si nici nu te-ai uitat la toate filmuletele de prezentare pana acum.

Eu am jucat mult timp WoW dar dupa 2 zile de GW2 cand s-a terminat BWE1 deja ii duceam lipsa... rau de tot.

Defapt... acum vad "Membru din: 07 Iun 2012"
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde volvoxaureus » 07 Iun 2012, 19:01

Da serios!
Am vazut filmele dar asa promit toti producatorii.
volvoxaureus
Gladium
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Iun 2012, 14:58

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde LorD_PSYCHO » 07 Iun 2012, 19:34

Arenanet n-a promis ca va face noul WoW Killer. Doar a zis ca va veni cu Next-GEN MMO ... ceea ce au si facut ( din punctul meu de vedere ). Iar eu unul cred ca acest next-gen mmo ( GW2 ) este mult mult peste WoW.

Iar de partea cu joc de rezerva ... e total pe langa... Iti recomand sa iti faci rost de un beta invite ( pentru urmatorul BWE ) si sa vezi cu ochii tai.

Nu sunt Fanboy GW2, WoW sau orice alt joc, doar ca in momentul in care vad ceva bun si care are potential de a fi maret o spun. WoW s-a stricat foarte mult de-a lungul timpului, motiv pentru care m-am lasat. Dupa primul BWE din GW2 eu m-am indragostit de acest joc.
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Ztepam » 07 Iun 2012, 19:54

volvoxaureus scrie:
Da serios!
Am vazut filmele dar asa promit toti producatorii.

Ideea e ca tot ce au promis au cam si facut... si asta s-a vazut dintr-un singur beta. Deci la lansare eu bag mana in foc ca va fi cu mult peste orice va fi pe piata la momentul actual si cu ce a zis covorbitorul meu despre next gen mmo... deja incep sa apara jocuri cam pe aceeasi unda cu gw2(vezi The Elder Scrolls Online) sunt 100% sigura ca nu te-ai documentat destul in legatura cu jocul de ai aceasta parere
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde volvoxaureus » 07 Iun 2012, 20:41

O sa vedem ce o sa fie in urmatoarele luni dupa lansarea oficiala.
"La pomul laudat sa nu te duci cu sacul!"
volvoxaureus
Gladium
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Iun 2012, 14:58

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Ronah » 07 Iun 2012, 21:14

volvoxaureus scrie:
O sa vedem ce o sa fie in urmatoarele luni dupa lansarea oficiala.
"La pomul laudat sa nu te duci cu sacul!"


Majoritatea celor care vor sa joace GW2 au facut pre-purchase. Dupa acest BWE2, cand au fost oferite probabil cateva mii de "free beta keys", cu siguranta numarul de cumparatori va mai creste putin. Tot asa, de fiecare data cand va mai fi un Beta weekend numarul de jucatori va creste astfel incat la lansarea oficiala nu vor mai fii chiar atat de multi cumparatori noi. Am exclus aici pei cei care au facut pre-order si care se presupune ca vor cumpara jocul. in primele zile.
Cu siguranta GW2 nu va fii un "WoW killer" pentru ca fanii WoW sunt foarte devotati, dar va fi cu siguranta un "trend-setter".In ceea ce priveste noile generatii de jucatori tineri (12-15 ani) cu PC-uri cat de cat performante, nu cred ca vor prefera WoW (un joc cu taxa lunara aparut acum 8 ani) in locul GW2 (un joc fara taxa lunara si aparut in prezent), mai ales daca sunt obisnuiti si cu jocuri de PS3 sau Xbox.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Ztepam » 07 Iun 2012, 21:22

Deci am sa-mi exprim opinia mea despre jocul asta de ce este unic din multe puncte de vedere si de ce cred ca va fi mai bun decat orice de pe piata in momentul in care va fi lansat, si zic totul cu argumente solide confirmate de-a lungul timpului, de cand am auzit de jocul asta(1 an jumate), de ArenaNet blog, guildwars2.ro(God bless it) si multe alte site-uri de gaming si site-uri dedicate gw2.

Iata domeniile in care eu cred ca exceleaza in unicitate:
:arrow: Partea audio: Eu n-ma mai intalnit in nici un joc o calitate a sunetului mai buna ca aici, adica in numele Lui Cristi mai mutl de 50% din filme nu au calitatea asta, sa se auda in halul asta de bine fiecare detaliu si sa coincida exact distanta dintre sursa si receptor. Demonstreaza aici un baiat foarte bine, ma rog e mai mult pe partea grafica dar zice si de sunet putin(probabil e enervant accentul pentru unii dar are si subtitrare, nu uita sa dai pe 1080p):
http://www.youtube.com/watch?v=UbWn6740JOg&feature=BFa&list=LLt13yPBaaAGWYAfj3_NPZJw
Si au zis ca 80-90% din sunete au fost inregistrate de ei, desigur si vocile caracterelor:
http://www.youtube.com/watch?v=fi6MIMA2Jxw&feature=BFa&list=LLt13yPBaaAGWYAfj3_NPZJw
Si desigur soundtracks, totul fiind scris de Jeremy Soule... enough said!
:arrow: Partea Grafica: Da, este unic datorita stilului pe care l-au abordat, the art one(laudat fie Daniel Dociu). Poti vedea in video-ul cu baiatul cu accent ciudat dar aici imi permit sa-l citez pe Ronah:
Ronah scrie:

Toate astea sunt dupa primul open beta test, pt. beta-ul de maine s-a imbunatatit mult grafica, iar la lansare va fi completa.
:arrow: Story-line si Personal Story: Se continua incredibila poveste Guild Wars, care dupa parerea mea(am mai spus-o in multe locuri de multe ori) daca ar avea un buget baban ar iesi unul din cele mai bune filme ever, ar concura cu LOTR si Game of Thrones. Cat despre Personal story iar este unic si au vrut intr-un fel sa mentina ideea de PVE instantiat, chiar daca e putin in comparatie cu gw1.
:arrow: Gameplay: Eu nu am mai trait nici un joc in felul in care am trait gw2, si asta datorita gameplay-ului care, ma repet, este unic si asta. Aici voi face doar un rezumat:
-Cross profession combos
-Zice NU la The Holy Trinity
-Ideea pe care au abordat-o cu skillurile, ti se schimba automat bara de skilluri cand schimbi arma, deci si in momentul cand intri sub apa(ceea ce rezulta alt motiv)
-Underwater combat, chiar si pvp underwater.
-Nu este nimeni obligat sa faca level maxim, se poate face frumos jucand doar casual si doar cand vrei sa iei o pauza de la pvp. Si ma rog... desigur pentru iubitorii de pve.
Si mai sunt dar nu-mi vin in minte momentan si deja m-am lungit prea mult.
:arrow: Desigur... PVP: Momentan sunt doar 2 feluri de pvp: Structured pvp si WvWvW. Faptul ca te da level maxim automat cum intrai in aceste zone este incredibil, la structured pvp toti sunt egali din orice punct de vedere(desigur difera profesia care o alegi si talentul fiecaruia), iar la WvWvW esti scalat la lvl maxim dar esti dar cu gear-ul care-l ai initial pe tine si nu ai skillurile toate deblocate, doar ce ai reusit tu sa deblochezi pana la nivelul la care ai ajuns, dar nu esti o leguma acolo... cu siguranta conteaza fiecare.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cam astea am reusit sa le gasesc acum pe moment, dar sunt sigur ca daca esti interesat vezi gasi mult mai multe informatii.
Ca o adaugare...
:arrow: Pana si forumul lor este unic:| eu n-am vazut un forum mai bine structurat si care sa arate atat de bine si diferit nicaieri(si cred ca toti care avem internet de cativa ani am vazut peste 100 de forumuri)
Si... la naiba... asta nu cumva inseamna tot jocul???

Tot ce am spus este doar din punctul meu de vedere. Dar cred ca un joc este foarte bun atunci cand fara sa fiu platit de developeri ii fac reclama in stanga si in dreapta fara sa-mi dau seama si o fac cu placere pentru ca merita, si nu cred ca sunt singurul
Nu ma consider fan, eu prima oara am auzit de Guild Wars 2 si dupa aia m-am interesat de gw1, am cumparat si gw1 full(trilogia si eye of the north) imediat dupa ce am luat si gw2 pentru ca am vrut sa ma pun mai bine la punct cu poveste si de ce nu... pana apare poate fac hall of monuments(care apropo.. am lvl 18 si nu am reusit sa deblochez nimic decat partea care mi-am introdus numele caracterului si am luat 3 puncte, dupa ce termin cu examenele si practica la facultate trebuie sa caut ajutor printre voi)

Sper ca s-a inteles ideea si iti urez numai bine!
(Catre volvoxareus scris totul)
Ultima oară modificat de Ztepam pe 07 Iun 2012, 21:42, modificat 1 dată în total.
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde volvoxaureus » 07 Iun 2012, 21:40

Deocamdata nu stie nimeni cum e endgame-ul.
volvoxaureus
Gladium
 
Mesaje: 4
Membru din: 07 Iun 2012, 14:58

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Ronah » 07 Iun 2012, 22:38

volvoxaureus scrie:
Deocamdata nu stie nimeni cum e endgame-ul.


Lets make it simple :)

http://wiki.guildwars2.com/wiki/Achievement

http://wiki.guildwars2.com/wiki/Armor#Rare_armor
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori