Guild Wars 2 Ban

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Guild Wars 2 Ban

Mesajde ionoobmaster » 31 Aug 2012, 09:08

In atentia celor care au utilizat exploitul de ieri cu obiectele rasiale care se vindeau eftin, daca ati abuzat de acest exploit in deplin ve-ti fi banati permanent, daca numa un pic, pe o perioada de 72h, daca nu l-ati utilizat si ati fost banati puteti sa contestati ban-ul.

Source: http://tinyurl.com/8u8rc6u
Kill it, kill it with FFFIIIIIRRREEEEEEE!!!!!!!! Kill it before it lays eggs!!!
Avatar utilizator
ionoobmaster
Gladium
 
Mesaje: 42
Membru din: 15 Iul 2012, 23:20
Localitate: Cluj-Napoca/Toplita
Nume caracter: Musca In Lanturi

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde Khasar » 31 Aug 2012, 09:11

Stim, multam fain.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde Pasarea » 31 Aug 2012, 09:42

yep... dau astia ban cu nemiluita... aparent toate o sa fie la 72h daca promiti ca o sa distrugi ce beneficii ai avut de la exploit... lol.

http://www.reddit.com/r/Guildwars2/comm ... s_exploit/

"please make sure that when you see an exploitable part of the game, you report it and do not attempt to benefit from it"

atentie! si cu numele de caracter e problema sau daca vorbesti urat... dau ban destul de sever pentru comportamente care in WoW sunt de apreciat :)
Avatar utilizator
Pasarea
Gladium
 
Mesaje: 15
Membru din: 28 Aug 2012, 10:25
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Pasarea

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde Khasar » 31 Aug 2012, 10:14

Sincer, desi sunt unul dintre cei care au comis fapta, imi pare bine ca sunt duri. Sper doar sa nu aibe tendinta de a face exces de zel in alte cazuri unde poate ban-ul nu ar fi necesar.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde Pasarea » 31 Aug 2012, 10:20

nah... cred ca abuzeaza acum din cauza ca oricum suntem prea multi care calca pedala la maxim, nu fac fata serverele si resursele umane... in vreo 3-4 saptamani cand o sa mai stabilizeze trebuirile o sa fie mai lejer... in 6-12 luni, poti o sa poti sa faci ce vrei :D, n-o sa mai existe buton de ban :)
Avatar utilizator
Pasarea
Gladium
 
Mesaje: 15
Membru din: 28 Aug 2012, 10:25
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Pasarea

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde lanaiba » 31 Aug 2012, 21:34

Eu nu inteleg cum este exploit sa cumperi un ITEM de la un VENDOR ? Ce vina am eu ca player ca tu nu esti in stare sa pui un pret corect la Itemul ala ?

Ma rog eu nici nu am stiut de "exploiturile" astea, am jucat doar 4h de marti pana azi :(

App.: perma ban ptr 8 gold! >>>
http://www.youtube.com/watch?v=OMTmBrwm ... ture=g-u-u

P.S: e roman :)
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde Ronah » 31 Aug 2012, 21:38

lanaiba scrie:
Eu nu inteleg cum este exploit sa cumperi un ITEM de la un VENDOR ? Ce vina am eu ca player ca tu nu esti in stare sa pui un pret corect la Itemul ala ?


Daca ti-ai fi luat doar pentru tine unu-doua nu ar fi zis niumeni nimic, asa cum s-a si intamplat, dar cand abuzezi de un bug se numeste infractiune.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde Masseria » 01 Sep 2012, 00:37

Oamenii trebuie sa inteleaga faptul ca daca ai platit un mmorpg box sau digital key, indiferent de titlu, nu ai un priviliegiu anume in acel joc,ci doar intrarea intr-un club de ''cinci stele''.Acolo trebuie sa te supui unor leguri sau the Big-Bouncers vor intervenii, cateodata cu interdictii permanente.
E ca o masina luata in leasing pe minim 100 de ani, care este a ta dar nu prea . :lol:
Deci, daca ai obs. sau auzit de un bug, nu trebuie sa il abuzezi fiindca niciodata nu va fi vina ''lor''.
Esti clientul ''clubului''si nimic altceva.
Imagine
Avatar utilizator
Masseria
Romanian Spirits [SoR]
 
Mesaje: 6
Membru din: 19 Apr 2012, 14:39
Nume caracter: Xirucio Cassar

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde Googsy » 01 Sep 2012, 09:09

Ma bucur ca iau actiune. Asta mi-a placut la echipa GW ca nu se lasau asa usor.

NB: N-am nici cea mai mica idee care era exploit-ul.... :)
Imagine
Love me or hate me! I don't care. Your end is the same!
Avatar utilizator
Googsy
Gladium
 
Mesaje: 78
Membru din: 16 Oct 2011, 11:12
Nume caracter: Holly Fire Rain

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde dem0 » 01 Sep 2012, 10:05

E de apreciat faptul ca acesti exploiteri nu au fost tolerati de catre ANet.
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.
Avatar utilizator
dem0
Legionar
 
Mesaje: 173
Membru din: 24 Sep 2011, 19:14
Nume caracter: sQzz

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde Markus Clouser » 01 Sep 2012, 11:57

Eu am o vorbă care se aplică foarte bine când e vorba de exploits.

Când ceva miroase a rahat .... este rahat. Și-au meritat-o, la mai mare.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde shaggy140 » 01 Sep 2012, 18:33

Cu toate acestea nu as fi de acord cu un ban permanent, din prima, ca ai luat acele iteme sau nu. Pana la urma nu e vina nimanui decat a lor ca a aparut pret eronat.
Cu ban temporar sunt de acord totusi.
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde Life Snatcher » 01 Sep 2012, 22:30

Hai sa o luam putin altfel, ca discutia asta a fost si pe TS si au fost foarte multe controverse. Uni zic ca a fost exploit, alti doar un bug. Corect ar fi bug, mai mult sau mai putin, bug-ul consta in faptul ca ei au gresit pretul unui item, nimic mai mult, de unde lumea a profitat din greu :) Daca era exploit ar fi fost vorba de un 3rd party program care si-ar fi facut de cap prin serverele lor sa schimbe anumite fisiere in beneficiul unui player, cum de obicei se gasesc in jocurile F2P, dupe items, extra speed, extra attack speed, etc.
Problema existentiala pe care o au majoritatea care si-au luat ban e ca vai domle' de ce si-au luat ban pe greseala celor de la A-net, adicalea nu e corect, majoritatea doar au gasit din "greseala" si au zis sa faca si ei un ban gramada. Nu am citit niciodata Terms of Service, dar sunt sigur ca si ei specifica ca la orice joc ca daca se gaseste vreun bug/exploit/ trebuie raportat, end of story. Am raportat si eu intr-un joc un bug asemanator, am facut un fraps, le-am trimis, si drept recunostinta mi-au facut viata mai "usoara" in joc.
Acu e problema ca uni au apucat sa cumpere doar 10-15 iteme, altii au cumparat 1000 sau chiar mai multe. Da, pentru cei care au luat doar 10-20, 72 de ore e ok, pentru restul din punctul meu de vedere perma ban nu ar strica. Curios, ai timp sa cumperi 1000 de iteme, sa le spargi, sa vinzi materialele si sa o iei de la capat dar nu ai timp sa raportezi bug-ul respectiv?
Parerea mea personala, nu ca ar conta cine stie ce, dar ar trebui sa ne gandim de doua ori inainte sa facem o "prostie" de genul. Orice actiune e inregistrata, orice overflow de iteme/materiale/gold se vede imediat :)

Daca se mai gasesc bug-uri de genul, si vreti sa castigati de pe urma lor faceti ca mine :) Profitati, trimiteti x suma la diferite caractere in joc, sume mici sa nu se vada cine stie ce dupa care delete la caracter. Daca merge pana se sterge caracterul ti-ai umplut prietenii de gold si tu esti safe :)
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde Markus Clouser » 02 Sep 2012, 05:10

Un exploit este un bug. Termenii nu se exclud.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde Vespasian » 02 Sep 2012, 09:40

Un bug este o eroare de programare datorita careia programul nu functioneaza asa cum ar trebui. Un exploit este actiunea prin care o persoana profita de un bug/scapare in program pentru a obtine un avantaj pe care altfel l-ar obtine greu sau deloc.

Aici este foarte clar despre ce a fost vorba. Existenta bugului (ANET fault) nu minimizeaza vina celor care fac exploit, lucru interzis de orice EULA. Despre pedeapsa se poate vorbi, dar discutii suplimentare despre a cui e vina nu-si au rostu.
Imagine
You should never be in the company of anyone with whom you would not want to die.
Avatar utilizator
Vespasian
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 65
Membru din: 07 Iun 2012, 19:36
Nume caracter: Vespasyan
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde LorD_PSYCHO » 02 Sep 2012, 09:54

Hai sa inveselim atmosfera de pe threadu asta
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde nazby21 » 02 Sep 2012, 09:57

Vespasian scrie:
You should never be in the company of anyone with whom you would not want to die.


Dougal Keane ?
Imagine
Avatar utilizator
nazby21
Gladium
 
Mesaje: 79
Membru din: 25 Iul 2012, 21:47
Localitate: Piatra Neamt
Nume caracter: Rotasiv / Slade Hellscream
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Guild Wars 2 Ban

Mesajde B3aT » 03 Sep 2012, 08:17

Problema a fost la armele de rasa care erau 1k karma ? cand m-am dus aseara sa cumpar era 9500 ..firas al naibii de ce n-am luat una :oops:
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori