Conturi furate

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Conturi furate

Mesajde Altceva » 31 Iul 2011, 17:17

Nu mai stiu cine a scris ca i-au furat contul si ia sters caracterul sau toate caracterele. Cum putem sa prevenim asa ceva. Cand jucam wow am cumparat un autentificator ca sa nu poata nimeni sa-mi sparga contul. Exista asa ceva si la cei de la ArenaNet.
Imagine
Avatar utilizator
Altceva
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 20 Mai 2011, 20:58
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Altceva

Re: Conturi furate

Mesajde Immer » 01 Aug 2011, 14:36

Cel mai simplu e sa nu cumperi cu bani reali gold, ecto-uri sau mai stiu eu ce de pe vreun site de pe internet.
Din cate am inteles doar daca cumperi din alea risti cu adevarat sa ti se fure contul.
Avatar utilizator
Immer
Gladium
 
Mesaje: 27
Membru din: 31 Iul 2011, 01:33
Nume caracter: Immer Noch Verliebt

Re: Conturi furate

Mesajde Classic » 02 Aug 2011, 06:36

O alta solutie este introducerea parolei folosind copy-paste.
Classic
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 50
Membru din: 29 Iul 2011, 17:40
Nume caracter: Classic

Re: Conturi furate

Mesajde Orthias » 02 Aug 2011, 11:34

Eu am patit-o, si pe mine personal nu m-au ajutat toate metodele astea de securitate, dar le recomand oricum pentru ca fara ele e mare riscul:

1. Scanari anti-malware /antivirus periodice, si mare atentie la prevenirea infectarii (firewall, securitatea browserului, mare atentie la ce descarcam, etc.) + scanari de keylogger-e
2. nu se memoreaza parola de la GW in shortcut-uri
3. nu se da contul / parola nimanui. Asta inseamna nimanui

Din cate am citit / auzit, eu mi-am pierdut contul impreuna cu multi altii datorita unui "inside job" la nivelul NC Soft. Un angajat care a plecat sau a fost dat afara de la NC Soft si a plecat cu o gramada de conturi NC Soft, cu toate jocurile care erau legate (linked) de ele.

Eu aveam un singur joc pe cont, GW, dar in momentul in care mi-a fost compromis contul de NC Soft, a fost posibil sa mi se schimbe parola de la contul de Guild Wars, si astfel sa se capete acces.

De atunci, au instaurat masuri suplimentare (draconice, pe alocuri) de securitate, pentru conturile NC Soft, dar asta nu ma mai incalzeste cu nimic...

Deci morala pe viitor, ar fi: "Shit happens..."

Partea proasta e ca, fara legarea contului de GW la cel de NC Soft, nu puteam cumpara nimic din magazin, deci nu am prea avut de ales...
Imagine
Orthias
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iul 2011, 11:39
Nume caracter: Orthias

Re: Conturi furate

Mesajde Altceva » 02 Aug 2011, 17:17

Aha. Urat ce a facut nesimtitu ala trebuia sa fie batut :D, Nu a raspuns nimeni daca exista autentificator la cei de la Arena Net. Daca nu exista am sa va rog sa faceti o intrebare la cei de la Area Net poate pana apare jocu fac si ei ceva asemanator. Multam
Imagine
Avatar utilizator
Altceva
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 20 Mai 2011, 20:58
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Altceva

Re: Conturi furate

Mesajde Immer » 02 Aug 2011, 18:10

La ce te referi cu autentificator?

La GW ca a nu-ti sparga contul sunt 3 chestii pe care nu trebuie sa le stie.
1- Un nume de caracter de pe cont.
2- Parola contului.
3- Adresa de email folosita la crearea contului.

Cand cumperi minuni de pe net contra bani reali aia iti pot afla 2 din cele 3 chestii. Daca le dai vreun email iti afla adresa de email, in caz ca e aceeasi cu cea folosita in joc, si dupa aia cand vezi doamne te intälnesti cu ei in joc, iti afla si numele unui caracter. Parola sa zicem ca nu e neaparat nevoie ca exista programe de ghicit parole.

Astia de la GW au zis in repetate randuri sa nu folosesti programe 3rd party, pentru ca exista riscul sa contina chestii suspecte, de genul ca inregistreaza ce tastezi si transmit mai departe.

Si ca fapt divers, nu m-ar mira sa ma trezesc si eu cu contul spart, ca atunci cand m-am inregistrat aici, cerea sa scrii un nume de caracter cu care joci :-) . Emailul inteleg sa fie nevoie dar si nume de caracter, un pic suspect.


@Orthias
Prima data cand aud ca un angajat NC Soft ar fi spart conturile.
Sigur nu ai mai facut tu ceva ce nu trebuia, sa fi cumparat gold sau ectouri?
Sau ai suparat pe vreunul care-ti stia datele contului?

Ca de obicei aia care se ocupau de spart conturi o faceau ca sa obtina bani in joc, si vindeau tot ce era de vandut pe contul respectiv. Pana si armurile de pe caractere. Parca nu stergeau caracterele ca nu aveau nimci de castigat in asta, doar timp pierdut.
Daca te-ai trezit cu caracterele sterse, inclin sa cred ca a fost careva care stia datele contului tau si poate l-ai suparat cu ceva sau daca ai imprumutat contul cuiva si ala a crezut ca nu o sa mai joci si o fi vrut sa-si creeze caractere proprii.
Avatar utilizator
Immer
Gladium
 
Mesaje: 27
Membru din: 31 Iul 2011, 01:33
Nume caracter: Immer Noch Verliebt

Re: Conturi furate

Mesajde tenebrum » 02 Aug 2011, 18:14

Din cunostintele mele nu exista authenticator pentru GW. Sper sa nu ma insel dar vad o tendinta a producatorilor de MMORPG-uri de a mari masurile de securitate ale conturilor prin atasarea authenticatorului, a se vedea World Of Warcraft si Rift, iar in viitorul apropiat Star Wars - The Old Republic (l-am adaugat pentru ca varianta de colectie vine cu authenticator din ce am vazut). Cred ca Arena Net vor recurge la aceasta solutie la GW 2, probabil nu va fi un token pentru ca presupune o suma de bani pentru el+cheltuieli de expeditie etc ci se va merge exclusiv pe varianta smartphone-urilor cum fac cei de la Trion cu Rift.
tenebrum
Gladium
 
Mesaje: 2
Membru din: 01 Aug 2011, 08:28

Re: Conturi furate

Mesajde Classic » 03 Aug 2011, 07:32

Immer sunt sigur ca Orthias nu a cumparat ceva:)) si eu am fost in aceiasi situatie - si nu mai jucasem de cateva luni - asa ca a trebuit o saptamana sa tot fac schimb de mailuri cu cei de la ncsoft care se ocupa de asta ca sa mi recuperez contul - e drept ca nu prea avea ce sa mi ia :) - ca nu prea m am omorat cu pve ul dar totusi situatia a fost una foarte enervanta.
Oricum am avut noroc ca un prieten a vrut sa vada jocul ca altfel mai dura probabil pana sa mi dau seama si sa iau legatura cu cei de la ncsoft.
Classic
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 50
Membru din: 29 Iul 2011, 17:40
Nume caracter: Classic

Re: Conturi furate

Mesajde Altceva » 03 Aug 2011, 07:34

Immer. Nu am suparat pe nimeni, nu am intrat pe nici un site sa cumpar gold cu bani reali, nu le-am dat nici o sansa sa-mi sparga contul. Doar vreau sa ma simt in siguranta cand e vb de contul mea. Nu am avut contul spart nicodata sa stiu cum este dar nici nu vreau sa aflu. Din cauza asta am facut acest topic, sa nu am neplacerea sa aflu pe pielea mea cum este. Cred ca GW 2 o sa fie cel mai jucat joc vreodata si nu vreau sa ma trezesc dupa juma de an ca imi sterge cineva vrun caracter nu stiu din ce motiv.

tenebrum. Indiferent ca e token sau orice alta varianta e bine sa faca ceva, eu sunt pentru chit ca e pe bani sau nu, as prefera sa nu fie pe bani :P. Multam
Imagine
Avatar utilizator
Altceva
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 20 Mai 2011, 20:58
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Altceva

Re: Conturi furate

Mesajde Immer » 03 Aug 2011, 14:55

Tocmai asta vroiam sa te fac sa intelegi ca daca nu cumperi chestii cu bani reali sau dai datele contului tau altcuiva, nu prea au cum sa-ti sparga contul.
Avatar utilizator
Immer
Gladium
 
Mesaje: 27
Membru din: 31 Iul 2011, 01:33
Nume caracter: Immer Noch Verliebt

Re: Conturi furate

Mesajde Tudy » 04 Aug 2011, 00:00

Immer scrie:
Si ca fapt divers, nu m-ar mira sa ma trezesc si eu cu contul spart, ca atunci cand m-am inregistrat aici, cerea sa scrii un nume de caracter cu care joci :-) . Emailul inteleg sa fie nevoie dar si nume de caracter, un pic suspect.

Oh, come on! :shock:

1. Numele caracterului e strict pentru a ajuta lumea să ia legătura mai ușor unii cu alții ingame. Dacă te uiți și pe alte forumuri, e plin de oameni care-și dau numele caracterelor ingame, atunci când se cer guild invites sau când se formează un party pentru achievements farm.

2. Câmpul respectiv e opțional. Dacă nu vrei să dai nici o informație n-o dai - nici acolo, nici pe forum în alte discuții.

3. Doar administratorii forumului au acces și îți pot vedea adresa de mail. Iar datele mele de contact sunt publice (tudy.tel). Mai mult decât atăt - ținând cont că și domeniile gw2.ro și guildwars2.ro sunt pe numele meu, aș trebui probabil să mă simt atacat personal de acuzația ta cum că site-ul acesta ar avea ca simplu scop să ”fure” conturi de GW1.

Really uncool, man. Really uncool.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Conturi furate

Mesajde Orthias » 04 Aug 2011, 00:06

Immer,

Sunt un adept ferm al prezumtiei de nevinovatie, pe care imi pare rau sa vad ca nu ne-o acorzi, nici mie personal nici staff-ului guildwars2.ro .

Campul pentru numele caracterului este pentru a asocia oamenii de pe forum cu cei din joc, si nu se cere neaparat a fi completat de catre nimeni, cu atât mai putin ad literam.

Cat despre faptul ca am cumpărat sau nu gold/ecto, daca as avea un orgoliu tipic m-as simți ofensat, dar cum nu e cazul, ma rezum la a fi amuzat de asemenea prejudecați și la a simți o ușoara strângere de inima la vederea unor priviri atât de înguste.

Aceasta falsa dihotomie (ori ai cumpărat gold, ori ai dat datele contului, altfel nu se poate) cred ca nu se bazează pe nici un argument real. Daca nu e asa, sunt oricând foarte curios sa aud asemenea argumente.

Am fost în aceeași situație cu Clasic, după câteva luni de inactivitate m-am întors pentru a vedea ca nu ma mai pot loga în GW. Arena-Net mi-a răspuns la mail-uri anunțându-ma ca mi s-a suspendat contul pentru gold-selling.
Spre norocul meu A-Net mi-a acordat prezumția de nevinovăție, si mi-a restaurat contul, nemaiputând însa sa îmi redea caracterul principal, ce fusese sters probabil la întâmplare, pentru a creea un slot liber care sa găzduiască un Ritualist spirit spammer, cu build si eroi de farmat UW, si destul ecto in inventar (asta am găsit in locul lui).
Imagine
Orthias
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iul 2011, 11:39
Nume caracter: Orthias

Re: Conturi furate

Mesajde Immer » 04 Aug 2011, 03:10

@Orthias
Zici ca nu ai orgliul acela tipic care sa te faca sa te simti ofensat cand am presupus ca ai cumparat ceva dar in schimb spui ca esti ofensat ca nu te cred in general.

De obicei tind sa cred ca cea mai credibila varianta e cea care e cea mai simpla.
Tu ai venit si-ai zis ca un fost angajat NCSoft a furat mai multe conturi printre care si al tau, eu am zis ca ori ai cumparat ceva ori altcineva stia datele contului tau.
Sa nu zic ce parere am despre teoria ta, ca te superi.

In schimb de fiecare data cand auzeam de conturi furate era pe baza ca hackerii obtinusera cele 3 date, adresa email, nume in joc si parola.
De cele mai multe au cumparat ceva pe bani reali si au comunicat cu vanzatorii prin email, parca auzisem si ca se intamplase sa fie spart guildwarsguru si cum acolo multa lume isi pune ign ori sub avatar ori cand da bid la ceva ce la mai trebuia era adresa de email care au obtinut-o din baza de date a site-ului. Si vezi care cont merita vanat ca vezi ce oferte pune lumea la cumparat sau ce au de vanzare, si un cont cu obiecte de valoare face cat 1000 de astea normale. Obtinand adresele de email si stiind oricum ign-ul nu le ramanea decat parola de aflat, ceea ce nu e chiar asa imposibil. Puteau sa aiba aceeasi parola in joc ca si pe forumul ala.

Acum revenind, a 2-a solutie este sa fi stiut cineva datele. Presupun ca nu esti singura persoana care stia datele contului tau ca pana si eu am avut acces la cel putin un cont ce nu-mi apartinea. Am mai auzit si ca multi cand s-au lasat de joc au imprumutat contul altcuiva sau pur si simplu au dat datele contului altcuiva.

Acuma ca sa-ti fure contul cu ajutorul uni keylogger imi vine greu de crezut. In primul rand ca si adca vad ca tastezi parola nu au neaparat de unde sa stie pentru ce e, si daca sa zicem tastezi de fiecare data si emailul si parola si numele caracterului ca sa intri in joc, desi prima si ultima merg salavate in memorie, mai trebuie sa afle si pentru ce sunt acele date, si sa stie ca sunt datele de intrat in GW, cand jocul in sine nu e chiar asa raspandit, mi se pare mai greu de crezut.

Am si eu 2 conturi si cel secundar exista de peste 5 ani si nu a fost suspendat niciodata. Pe cel principal nu l-am imprumutat niciodata cuiva iar cel secundar cand a fost sa-l imprumut cuiva primul lucru care l-am facut a fost sa-i schimb parola inainte sa i-o zic amicului respectiv.
Dupa ce respectivul nu a mai vrut sa joace mi-am pus la loc parola initiala.
Chiar acuma in timp ce scriam aici am testat sa vad, si nimic suspect cu acel cont.

Si ca fapt divers, ce ramane de vazut. In ghilda in care sunt, cumparase un tip niste ecto de pe net mai acum vreo 2-3 saptamani. In momentul actual are 1 saptamana de offline, desi incepuse sa intre aproape zilnic. L-am vazut mai acu 2-3 zile pe messenger, dar sa zicem ca ar fi plecat sau e ocupat cu servici sau mai stiu eu ce si nu poate intra.
Nu cred ca i-au banat contu si de aia nu mai intra, dar nu m-ar surprinde sa aud.

Mai intalnisem un caz cu foarte mult timp in urma, cred inainte de Factions sau in orice caz inainte de Nightfall, un tip in GW, roman, in timp ce vorbeam noi pe guildchat de cumparat gold, pe atunci nu se vindeau ecto parca, incepuse sa se intereseze ce si cum. Cine farmeaza, cum farmeaza, cum vinde, unde vinde, si ce ajunsese el la concluzia, ca ar putea si el sa farmeze cam 1000k lunar si sa vanda pe 50$ cat era atunci si ca i-ar conveni.
Cand am incercat sa-l descurajez sa nu faca prostia sa se apuce, s-a ofensat ce de ce ii zic sa nu farmeze ce nu eu i-am dat lui bani sa cumpere jocul si ca face ce vrea cu jocul si timpul sau.
Singura mea intentie era sa-l conving sa joace jocul de placere nu ca sa ajunga sa trateze jocul ca pe un al 2-lea servici.

Habar n-am ce-a facut pana la urma.

Ca incheiere, daca zici ca nu ai cumparat nimic, atunci tind sa cred ca altcineva stia datele contului tau, si poate ti-a facut figura fara sa-si dea seama. Ectourile alea pot sa fi fost cumparate, nu neaparat pentru vandut. Sincer nu stiu nici daca se farmau ectouri cu eroi si imi vine mai greu sa cred asta pentru ca de obicei nu vrei sa iei eroi la farm ca nu-ti mai pica tie tot.
Insa daca ai imprumutat contul altcuiva ala poate pur si simplu a vrut sa joace ritualist, iar spirit spammer e in PvE cel mai folosit build pe ritualist, deci nimic suspect acolo. La fel poate omu vroia ceva itemuri mai scumpe si neavand bani in joc a cumparat alea de pe net si asta a rezultat in ban.
Asta deduc eu pe baza informatiilor date de tine.

@Tudy
Aia era mai mult in gluma, dar.
Mai stiu un tip care facuse o site asemanator acestuia doar ca pentru GW1, cred c-ai "auzit" de el, si facuse acel site si forum "furand" ceva de la "altcineva".
Sincer dupa ce am auzit de toata poveastea cu el am ajuns la concluzia ca faptele sale au fot cauza principala pentru care comunitatea romaneasca de GW nu a ajuns sa fie ceva ca lumea.

Pe ala l-as crede in stare sa faca un forum doar ca sa fure conturi :-) .
Avatar utilizator
Immer
Gladium
 
Mesaje: 27
Membru din: 31 Iul 2011, 01:33
Nume caracter: Immer Noch Verliebt

Re: Conturi furate

Mesajde Tudy » 04 Aug 2011, 15:01

Immer scrie:
@Tudy
Aia era mai mult in gluma, dar.
Mai stiu un tip care facuse o site asemanator acestuia doar ca pentru GW1, cred c-ai "auzit" de el, si facuse acel site si forum "furand" ceva de la "altcineva".
Sincer dupa ce am auzit de toata poveastea cu el am ajuns la concluzia ca faptele sale au fot cauza principala pentru care comunitatea romaneasca de GW nu a ajuns sa fie ceva ca lumea.

Pe ala l-as crede in stare sa faca un forum doar ca sa fure conturi :-) .

Indiferent ce s-a întâmplat atunci, sunt evenimente deja de mult trecute și nu cred că are sens să le discutăm aici. ;)

În fond, cu GuildWars2.ro încercăm să creăm o comunitate în adevăratul sens al cuvântului. Nu vrem să ne axăm în jurul unei ghilde, nu va fi necesar ca lumea să fie într-o anumită ghildă/alianță, iar resursele puse la dispoziția comunității (gen TS, event calendar, etc) vor fi disponibile în egală măsură pentru toată lumea. Aș vrea de asemenea ca toată lumea să vină cu orice idei/propuneri/sugestii legat de cum ar fi cel mai eficient să ne organizăm. Chiar dacă nu s-au dat încă detalii legate de Guild system, un sistem de valori comun și câteva elemente de organizare internă cred că pot fi totuși discutate. :)

Oricum, asta se poate discuta pe alt thread, aici ar fi off-topic.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Conturi furate

Mesajde oroles » 13 Aug 2012, 15:52

Mie mi-au furat contul de 2 ori. Si tot de 2 ori am reusit sa-l recuperez(cu greu) de la ncsoft.
Ideea e f simpla....intram pe site-uri dubioase din afara(siteuri "compromise' si baietii imi bagau keyloggere).
Mai mult decat atat(din lene sau neatentie) nu foloseam varianta copy/paste(nu ca ar fi 100% sigura).
M-am prins de toate astea abia in momentul cand , la un moment dat updatandu-mi Kav-ul acesta a gasit un keylogger. Interesandu-ma de el am aflat ca era exact acela cu care se furau conturile. Din pacate nu mai stiu cum se numeste programelul.
Si inca o chestie evidenta ca nu mi l-a luat "un prieten'. Nu mi-a sters niciun caracter. Doar ca a vandut tot(dar absolut tot: armuri, arme, ecto..tot).
Ba ultima data m-am pomenit membru intr-o guilda de germani.

Masuri de precautie(nu 100% ptr ca nimic nu mai e sigur 100%). Copy/paste, antivirus bun si upgradat la zi si nu in ultimul rand maaaaaaare atentie pe unde navigati pe internet.
Ca si gluma: unii au incercat sa downloadeze boti si au downloadat programe care i-au lasat latrand la luna. :lol:
Imagine
Avatar utilizator
oroles
Gladium
 
Mesaje: 12
Membru din: 26 Oct 2011, 15:33
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Oroles Tracul

Re: Conturi furate

Mesajde fox » 13 Aug 2012, 16:19

Folositi un antivirus cu virtual keyboard de ex kaspersky

La tot ce tine legat de cont: email, ncsoft master account, login in joc. Si NU va logati pe site-uri similare(clone) nu da-ti click din mailuri si daca par autentice sa va logati mai repede mai bine scrie cu mana ta in adress bar, si nu fiti naivi sa credeti ca a-ti castigat ceva pet sau upgrade intrati pe Team speak si intrebati si pe restu daca au primit ^^
Avatar utilizator
fox
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 42
Membru din: 01 Mai 2012, 08:51
Nume caracter: Le Fox

Re: Conturi furate

Mesajde Markus Clouser » 13 Aug 2012, 16:25

Ca să stați mai liniștiți, in GW1 se poate da rollback la cont. Din Octombrie parcă. Chiar daca se întâmplă ceva, caractere sterse, etc, ei au back-up.

Eu încă țin minte (și e pe bune faza) când acum vreo 2 ani se trezeau random people cu conturile sparte, mă trezeam zilnic cu grija ca mi l-au spart si pe al meu.

N-am pățit-o din fericire.

Recomand să aveți două conturi diferite. Unul să fie mule, poate să aiba doar o campanie, cu care să share-uiți gold, iteme, ecto, etc.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Conturi furate

Mesajde tetshukay » 13 Aug 2012, 18:30

CEL mai bine e sa implementeze un cod pin format din 8 cifre chiar 12 daca e nevoie
Imagine
tetshukay
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iun 2012, 11:04
Nume caracter: .....LOADING


Înapoi la Discuţii generale despre joc

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori