Întrebări pentru ArenaNet - call to action

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Nasty » 06 Aug 2011, 13:55

Tudy scrie:
Legat de 1v1/duel s-a discutat deja. Am adăugat celelalte două întrebări la listă. :)


Oh... right! Well, I'll just have to hunt down some lonely prey in WvWvW :twisted: :twisted: :twisted:
Avatar utilizator
Nasty
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 05 Aug 2011, 20:53
Nume caracter: Nasty Something

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde RandomGuy » 23 Aug 2011, 19:49

Din moment ce au implementat un sistem cu stats , vor fi dealungul campaniei o modalitate de a da reset la stats si de a le primi inapoi ?

Edit:
Mi-am mai adus aminte cateva intrebari :)

1. Din closed in open beta se vor pastra caracterele ?
2. Va fi o recompensa [titlu,pet,ceva] pentru persoanele care participa in closed/open beta ?

Asta este o intrebare mai inutila dar importanta pentru mine , elemntalistul trebuie sa faca lvl pe fiecare attunement pentru fiecare arma , sau cand deblocheaza un skill pe fire , il deblocheaza si pe water. Intrebarea asta poate o raspunde cineva de pe forum , din moment ce nu am reusit sa gasesc un video cu un elementalist care deblocheaza skiluri , doar gameplay de lvl mare
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Cronos » 23 Aug 2011, 21:13

Incerc eu sa iti raspund la cateva intrebari desi nu sunt GW guru :)

Cu siguranta va exista o modalitate de a da reset la stats daca la asta te referi.

1)Din closed in open beta nu ai niciodata garantia ca iti ramane caracterul, depinde de ce decid cei de la Anet. De regula, din ce am testat pana acuma in beta(din pacate nici un MMO, just RTS and FPS)existau momente in care dadeau reset la statusuri, achiv etc, dar contul era pastrat. Acuma fiind MMO, ca sa nu faca beta test doar la zonele de inceput e foarte probabil ca caracterele sa ramana. Insa doar pe durata closed sau open ai garantia asta, daca se face trecerea de la closed la open, e foarte posibil sa existe un fresh start pentru toti.

2)Ar fi o chestie dragutza, dar de regula nu exista, dinou tine de cei de la Anet, insa pana acuma nu am vazut asa ceva, pentru ca ii defavorizeaza pe cei care nu au fost alesi pentru beta, si pentru ca pur si simplu recompensa cea mai mare e ca poti juca free, si mai devreme inainte de lansare, un joc la care intr-o mica masura, contribui si tu.

3) Din ce s-a vazut la gamescon, skillurile pentru un anumit tip de arma/attunement sunt deblocate pe masura ce folosesti acea arma/attunement. Intr-un video postat de Tudy cu TotalBiscuit, o sa vezi ca joaca un warrior, si initial e pe sword, o foloseste, si deblocheaza un nou skill pentru sword. Dar cand trece pe Axe, are doar un singur skill, restul venind de asemenea pe masura ce va folosi axeul. Deci nu, chiar daca ai deblocate 5 skilluri pe sword/fire attunement, cand vei trece pe axe/water, daca nu ai mai folosit pana acuma acea arma/attunement, vei avea doar 1 skill. E ca si cum devi expert pe masura ce bati mai multe cuie cu un ciocan, dar nu esti expert daca apoi pui mana pe un fierastrau :)

Probabil ca altii o sa vina cu GWiki quotes and stuff sa te lamureasca mai bine :D
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Tudy » 23 Aug 2011, 21:28

RandomGuy scrie:
Din moment ce au implementat un sistem cu stats , vor fi dealungul campaniei o modalitate de a da reset la stats si de a le primi inapoi ?

ANet au confirmat deja că se va putea face reset la stats (inclusiv acum la Gamescom), însă nu au detaliat cum. :)

Uite aici una dintre surse:
Citat:
Ten Ton Hammer: Can players still directly adjust their attributes, or will these be handled differently in GW2 than they are currently in the original Guild Wars?

Eric: Players can still adjust their attributes. A character is given attribute points each time they level and players can assign them as they see fit. These attributes are much more like traditional RPG attributes and are shared among all professions. Respeccing attributes will of course be very easy to do.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde RandomGuy » 23 Aug 2011, 21:35

Modificarea stats-urilor devine un topic delicat din moment ce nu exista holy trinity. Daca se face la un npc , daca este un scroll , daca se poate numai in oras , daca se poate folosi in combat daca este scroll , daca va fi relativ accesibil din punct de vedere economic.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Tudy » 24 Aug 2011, 10:55

Părerea mea e că influența majoră o vor avea skills și traits, attributes jucând doar un rol secundar. Au renunțat la cele 6 attributes anunțate inițial tocmai din acest motiv, iar acum au rămas doar 4 (două ofensive, două devensive). Detalii aici: http://wiki.guildwars2.com/wiki/Attribute - iar motivele din spatele schimbărilor aduse sunt detaliate aici: http://www.arena.net/blog/pax-east-prev ... -iteration

In-combat sigur nu se vor putea modifica attributes, iar din punct de vedere ”economic” nu cred că vor fi probleme cu modificarea lor out-of-combat, oricare ar fi soluția de ”re-spec” pe care ANet o va propune.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde MinD » 24 Aug 2011, 20:47

imi cer scuze ca nu am citit tot topic-ul. Am si eu o intrebare care cred ca va ajuta multa lume.

Daca, contul de Guild Wars 1 nu este "conectat" cu un Master Account de la NCSoft este posibil ca inca sa primim toate acele bonusuri pe care le avem in Hall Of Monument?

inca odata imi cer scuze daca nu m-am documentat mai mult dar nu prea am avut timp ....


Va Multumesc
Imagine
Avatar utilizator
MinD
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Aug 2011, 20:38
Localitate: Bucuresti/Romania
Nume caracter: Dang Im So Drunk

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Tudy » 24 Aug 2011, 21:05

Salut, și bine-ai venit pe forum! :)

Din câte știu eu, HoM nu are legătură cu Master Account de la NCSoft - vei "lega" direct un GW account de un GW2 account. Vezi link-urile de mai jos pentru detalii:

http://www.guildwars2guru.com/forum/sho ... stcount=26
http://wiki.guildwars2.com/wiki/Hall_of_monuments
http://hom.guildwars2.com/en/faq/
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde RandomGuy » 26 Aug 2011, 10:10

Eu inca raman la idea de stats si astfel am mai gasit inca doua intrebari .
1. Stim din moment ce numai exista auto atack si armele nu vor mai avea atack dmg si vor avea stats . Va fi un sistem gen wow [100 power, 200 vitality and so on ] sau va fi un sistem gen lineage bazat pe procentaj [10% power , 20% vitality]
2.Va exista un sistem de "double power" adica dupa un anumit punctaj de stats [1000 spre exemplu] urmatoarele puncte sa ofere putere dubla [sub 1000 1 punct de power da 3 dmg iar dupa 1000 1 punct de power da 6 dmg ]
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Tigros » 26 Aug 2011, 12:13

Sistemul este de genul:

Char: 100 power
Armor: +40 power
Weapon: +40 power
etc

Of course, numerele sunt puse la intamplare, dar range-ul pare sa fie de 1-1000 ptr char si 1-100 ptr armura/arme.

Nu stiu exact mecanica din spatele lor.
Avatar utilizator
Tigros
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 137
Membru din: 24 Aug 2011, 14:56
Nume caracter: Tigros

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde mahri726 » 29 Aug 2011, 14:14

ro- In acest joc vor fi obiecte sau creaturi de zbor de vanzare precum aripi sau dragon?Vor exista lupte aeriene?


eng In this game there would be flying items/creatures for sell like wings or dragons?There would be aerial combats?
mahri726
Gladium
 
Mesaje: 3
Membru din: 29 Aug 2011, 14:00
Nume caracter: Healing Awe

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Tudy » 29 Aug 2011, 14:37

Salut, și bine-ai venit pe forum! :)

S-a stabilit deja că nu vor fi mounts de nici un fel în momentul lansării, singurele flying machines sunt cele care se văd la finalul ultimului trailer (cel de la Gamescom), însă ANet au spus deja că deși acelea joacă un rol în personal story, nu vor fi human-controlled.

Legat de lupte, vor fi doar lupte subacvatice, care mi se par mult mai simpatice decat orice lupte aeriene am văzut prin alte jocuri.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde RandomGuy » 30 Aug 2011, 09:14

Au stabilit ca nu vor fi mounts la inceput dar ulterior le vor adauga. Idea cu lupte aeriene deja este prea folosita iar cele subacvatice sper sa nu fie ca zona de cataclism din wow ca doamne cat de enervanta era.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Tudy » 18 Sep 2011, 16:20

Bump! :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Cronos » 19 Sep 2011, 21:10

What a bunch of sad people :) Nimeni nu are intrebari ? :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Cosmo » 20 Sep 2011, 14:36

Cand apare Guild Wars 3? :D
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Tudy » 20 Sep 2011, 16:38

Cosmo scrie:
Cand apare Guild Wars 3? :D

"When it's done." :P
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Cosmo » 30 Sep 2011, 12:41

I got a question.. tocmai am vazut ca Ranger-ul poate sa stealth... Camouflage marog. Si practic o buna parte din dorinta mea de a juca Theif era ca avea exclusivitate pe skilluri de stealth. Acu intrebarea, ai vazut pe undeva ca mai multe GW2 characters sa poata fi linked cu acelasi caracter din GW1? Sau e doar one-to-one link?
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Tudy » 02 Oct 2011, 00:19

În ce sens ”linked”? Dacă te referi la treaba cu HoM, link-ul e one-to-one între conturi, nu între caractere.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Interviu ArenaNet - call to action

Mesajde Cosmo » 02 Oct 2011, 00:24

Era vorba de descendancy. Adica charu x din GW2 e din bloodline-ul charului y din GW1. Intreb daca doua caractere GW2 can share a single GW1 char acheivements.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori