Anunț important pentru toți membrii Legio Gemina [XIII]

Zonă dedicată membrilor ghildei și activităților organizate în cadrul ghildei

Anunț important pentru toți membrii Legio Gemina [XIII]

Mesajde Tudy » 15 Iul 2013, 23:03

Prin intermediul acestui mesaj aș dori să tratez câteva din evenimentele recente și eventualele nelămuriri pe care acestea au potențialul să le genereze. Acest mesaj se adresează tuturor celor care fac parte din Legio Gemina [XIII].

Încă din momentul în care ați depus Guild Application și ați venit la acea discuție inițială (”interviu”), fiecare dintre voi a fost întrebat dacă a citit, dacă a înțeles și dacă e de acord să respecte regulamentului ghildei, regulamentului server-ului de TS și regulamentului forumului. Toți, fără excepție, ați spus ”da”. Însă evenimentele și acțiunile ulterioare ale unor membri indică din păcate contrariul, așa că un prim aspect pe care aș dori să-l subliniez e că necunoașterea sau ignorarea intenționată a acestor regulamente nu constituie o justificare pentru încălcarea lor, iar încălcarea principiilor care constituie fundamentul acestei ghilde/comunități va genera o evaluare a situației și poate aduce cu sine chiar și sancțiuni atunci când situația o cere.

Acestea fiind spuse, în ultima perioadă conducerea ghildei a remarcat un val de ”nemulțumiți” care au decis să părăsească ghilda din varii motive (unele dezvăluite, altele nu). Singurul lucru de care ghilda a avut parte a fost un simplu mesaj postat pe forum în genul ”a fost bine cât a fost, însă acum nu mai e bine așa că eu plec”, de multe ori fără nici un fel de detalii suplimentare în legătură cu motivul real al acestei alegeri și fără ca acea persoană să fi avut vreo discuție cu cei aflați la conducerea ghildei (ex. Council Members) în prealabil.

La o lectură atentă a acelui set de valori și reguli pe care ghilda încearcă să le promoveze, toți membrii ghildei ar fi trebuit să înțeleagă că bunul simț le cerea o abordare pe cât de pragmatică, pe atât de simplă - aș da aici câteva exemple bazate pe evenimente și cazuri întâlnite în ultimele luni, pentru a mă face mai bine înțeles:
  • Ai identificat un aspect al organizării evenimentelor de ghildă care de deranjează? Discută cu un Council Member înainte să pleci din ghildă. Sunt șanse să se poată face ceva pentru ca situația să se rezolve.
  • Ți-ai dezvoltat o animozitate față de unul dintre ceilalți membri ai ghildei? Discută în privat cu acea persoană și încercați să vă lămuriți și rezolvați divergențele în mod pașnic înainte să pleci din ghildă. Sunt șanse să se poată rezolva situația pe cale amiabilă.
  • Ți-ai dezvoltat o animozitate față de unul dintre ceilalți membri ai ghildei pe care n-o poți rezolva cu o discuție în privat cu acea persoană? Apelează la o un membru de rang superior (Mentor, Ofițer, Council Member, Leader) care să ia rol de mediator în conflictul vostru înainte să pleci din ghildă. Sunt șanse să se poată rezolva situația pe cale amiabilă.
  • Ai orice fel de alte nemulțumiri față de modul în care ghilda funcționează? Discută cu un Council Member înainte să pleci din ghildă. Sunt șanse să se poată face ceva pentru ca situația să se rezolve.
...iar lista ar putea continua. Din păcate, o majoritate covârșitoare a celor care au părăsit ghilda au ignorat complet pașii de mai sus, deși toți ar fi putut beneficia de cel puțin una dintre aceste opțiuni. Ba mai mult, în spiritul valorilor pe care ghilda încearcă să le promoveze, ar fi fost chiar recomandat să o facă.

O decizie pe care am luat-o în privința persoanelor care părăsesc ghilda este aceea de a nu discuta public (pe forum) motivele din spatele deciziei lor. Dacă am lăsa acele thread-uri ”lacrimogene” în care fiecare își povestește drama proprie iar ceilalți vin și ei și își dau cu părerea, nu am realiza nimic constructiv, asta mai ales în contextul în care lumea care părăsește ghilda o face așa cum am menționat mai sus, fără a fi încercat să rezolve orice nemulțumiri ar avea înainte de a pleca.

Personal, de-a lungul timpului am sesizat că spălatul rufelor în public face parte din tradițiile păstrate cu strășnicie de poporul român. Iar a te uita la altcineva cum își spală rufele în public e o altă preocupare extrem de pitorească. Niciodată nu am susținut aceste adevărate ”telenovele” generate de conflictele, acuzațiile, scandalurile, șușotelile, plecările, bârfele sau excluderile care apar inevitabil în ciclul de viață al oricărei comunități, fie ea și una de gameri. Iar în contextul în care un thread postat pe forum de către persoanele care au plecat nu are cum să acopere decât o parte a situației de fapt, continuarea unor astfel de discuții/thread-uri e total contraproductivă. Dacă totuși există persoane interesate de motivele plecării anumitor membri și legătura acelei plecări cu alte activități sau persoane, vă invit să luați legătura direct cu mine, iar eu voi încerca pe cât posibil să vă satisfac curiozitatea.

Un alt subiect din ce în ce mai des discutat este acela al exclusivității ghildei noastre. Așa cum este menționat în primul punct al regulamentului ghildei:
Citat:
1. Have fun while playing! Fiecare membru e liber sa joace cu cine, când și cum îi place. În cazuri excepționale, nu vom cere exclusivitate din partea membrilor în privința ghildelor din care fac parte, însă e important de menționat că fiecare membru va fi evaluat strict pe baza nivelului de implicare în ghilda noastră și în comunitatea pe care dorim s-o formăm în spatele ei.

Încă de la început am avut o politică de recrutare clară, ținând cont că prin prezența noastră pe acest forum facem parte dintr-o comunitate de ghilde românești, unde fiecare ghildă are criteriile proprii de selecție și recrutare a membrilor săi. Pe scurt, noi nu dorim și nu am dorit niciodată să atragem persoane din alte ghilde și să facem recrutări active (sau pe ascuns) printre membrii aceleiași comunități, chiar dacă aceștia fac parte dintr-o altă ghildă. Acele cazuri excepționale la care se referă regulamentul prin care unei persoane din Legio Gemina [XIII] i se aprobă prezența în altă ghildă se discută în prealabil cu Leaders & Guild Council. Un exemplu de ”caz excepțional” ar fi prezența unui Liaison/PR officer într-o ghildă cu care avem o colaborare mai strânsă, pentru a ușura comunicarea cu cei din conducerea ghildei respective.

Mai mult decât atât, ținând cont că în ghilda noastră s-au organizat și se vor mai organiza activități de tot felul (Guild Missions, PvE, SPvP, WvW, Jumping Puzzles, loterii, etc), practic ghilda neavând o anumită orientare (PvE/SPvP/WvW), Legio Gemina [XIII] are și o cerință simplă de exclusivitate față de membrii săi, deoarece pentru noi cel mai mult contează să vedem implicarea fiecărui membru în bunul mers al întregii ghilde. Asta înseamnă, printre altele:
  • Respectarea regulamentului și a valorilor ghildei
  • Apartenența la o singură ghildă - Legio Gemina [XIII]
  • ”Guild Represent” activ tot timpul, pe toate caracterele, aspect valabil inclusiv pentru recruți
  • Prezența pe TS atunci când sunteți și în joc
  • Participarea la activitățile organizate de ghildă (dacă sunteți online în acel moment și dacă acea activitate e una care vă atrage)
  • Implicarea în ghildă prin orice alte metode vă sunt la îndemână (organizare de activități, donații în Guild Bank, implicare activă pe forum, etc)
Toate acestea nu fac decât să confirme dorința voastră de a face parte din această ghildă/comunitate.

La rândul ei, conducerea ghildei s-a angajat să ofere un mediu cât mai plăcut pentru ca membrii ghildei să se poată bucura de farmecul jocului și de prezența celorlalți membri. Acest angajament a luat mai multe forme, precum:
  • Stabilirea clară a unui set de valori comune (și de bun simț) pe care toți cei care doresc să devină membri trebuie să îl respecte și publicarea acestuia pe site-ul ghildei
  • Implementarea unei politici de recrutare care să asigure filtrarea candidaților pe baza acelui set de valori definit anterior
  • Utilizarea unei ierarhii și a unui sistem de responsabilități și obligații care să asigure buna funcționare a tuturor proceselor interne ale ghildei (recrutare, promovări, activități, relații cu alte ghilde, etc)
  • Punerea la dispoziția ghildei a unor canale eficiente și utile de comunicare (forum, server de TeamSpeak) gratuit pentru toți membrii ghildei/comunității
  • Organizarea de activități care să acopere cât mai bine preferințele membrilor ghildei (Guild Missions, PvE/Dungeons, SPvP, WvW, Jumping Puzzles, training sessions, etc)
  • Utilizarea cât mai eficientă a Guild Influence-ului generat de membri pentru a păstra active Guild Upgrades cât mai mult posibil.
În acest context, nu considerăm și nu am considerat niciodată că prezența unui membru în mai multe ghilde poate fi utilă sau benefică în vreun fel pentru ghilda noastră. Din acest motiv, dacă un membru consideră că ghilda nu mai corespunde cu cerințele sale și că valorile pe care ghilda dorește să le promoveze nu se mai suprapun cu propria filosofie de viață, iar după o discuție cu conducerea ghildei (Council Members sau Leader) ajunge la concluzia că nici nu se poate face nimic pentru a schimba situația, acel membru este liber să părăsească ghilda.

Iar asta mă aduce la un alt aspect destul de controversat pe care l-am remarcat în ultima vreme: am întâlnit situații în care unii dintre foștii membri ai ghildei încearcă să-i ”recruteze” activ pe membrii existenți (prin ingame whispers, discuții pe TS, etc), în baza unor promisiuni sau argumente legate de motivele plecării lor din ghildă, însă care nu sunt întotdeauna în concordanță cu realitatea, din moment ce plecarea lor s-a realizat fără parcurgerea etapelor pe care le-am sugerat anterior. Astfel de cazuri vor fi tratate cât se poate de tranșant: ținând cont că persoanele care au părăsit ghilda sunt în general și persoane care au încălcat într-un fel sau altul valorile pe care ghilda încearcă să le promoveze, orice alt membru care va da curs invitațiilor de a face parte dintr-o altă ghildă (în special cele formate de membrii proaspăt plecați sau eliminați din ghildă) și implicit se va asocia opiniilor sau motivațiilor celor plecați riscă să fie la rândul lor excluși din Legio Gemina [XIII].

Ca să nu existe dubii aici, asta nu înseamnă că este interzisă în vreun fel interacțiunea cu membrii care au plecat, referirea se face doar la membrii care acceptă invitații și în alte ghilde pe lângă Legio Gemina [XIII], în special ghilde formate din persoane care au plecat sau au fost excluse din Legio Gemina [XIII] și care fac ”recrutări” din rândul membrilor ghildei noastre prin ingame whispers sau pe TS.

Acest thread va rămâne închis. Pentru orice remarci, sugestii, critici, completări, lămuriri suplimentare etc. sunteți rugați să luați legătura pe TeamSpeak, ingame sau pe forum (prin PM) direct cu mine.


Vă mulțumesc pentru răbdarea de a lectura acest mesaj în întregime,

Tudy, Lider al Legio Gemina [XIII]
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Înapoi la Discuții interne și evenimente

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator