Nu am jucat Guild Wars dar...

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 15 Apr 2012, 20:05

Salutare! Vin pe aceasta comunitate cu cateva remarci si intrebari despre Guild Wars 2. Dar intai vreau sa ma prezint, ma numesc Stefan, am 18 ani. Sunt pasionat de gaming, am jucat zeci de jocuri pe PC (deobicei preferam single-playeruri), incepand cu seriile NFS, Prince of Persia, AOE, COD, Return to castle Wolfenstein etc. (in general prefer action/adventure, shootere, racing)

Am trecut pe online (la inceput jocuri browser, aproape un an de triburile), pe urma am trecut sa incerc MMORPG-urile (cred ca am incercat zeci, dar toate aveau acelasi gameplay stupid (click and..click), iar pe marea majoritate nici nu puteai sa te apropii de "decent" fara sa investesti ceva bani). Nu sunt genul care da bani pentru avantaje in jocuri, dar nu cred ca este important acest aspect.

In aceasta goana spre ceva nou, am dat de trial-urile la WOW si Guild Wars. Primul a fost WOW, care l-am dezinstalat aproape dupa 1-2 ore (poate sunt dintr-o categorie aparte, dar nu mi-a placut deloc WOW-ul); intr-adevar, am jucat putin, dar suficient cat sa imi fac o impresie. Nu inteleg ce vede atata lume la el.

Apoi am incercat Guild Wars-ul (tot trial-ul); am ramas uluit. Mi se parea pe departe printre cele mai bune jocuri pe care le-am incercat vreodata. Nu mai tin bine minte, insa trial-ul cred ca era de vreo 10 ore :( Cred ca am incercat trial-ul pe putin de 2-3 ori. Asi fi achizitionat jocul daca nu asi fi aflat ca GW2-ul era in lucru. Mi-am zis ca mai bine astept sa apara 2-ul intrucat eram hotarat sa il achizitionez si la fel sunt si acum :P

Am urmarit evolutia jocului (incepand cu profesiile, pana la gameplay-urile de la gamescop si pax) (pana prin 2010). Daca ar fi sa imi spun si o mica parere despre profesiile preferate, pot spune ca ador Ranger-ul cu Necromancer. Sunt sigur ca nu am avut parte de nici macar de o "bucatica" din ce inseamna Guild Wars, dar vreau sa am parte din plin de GW2. :D

Am observat ca s-a scos Digital edition (presupun ca iti ofera doar un serial, pe care dupa ce il inregistrezi poti descarca jocul); sunt curios daca va aparea si o versiune pe CD/DVD (inafara de cel din Collector's Edition) la un pret asemanator cu Digital? Intrucat exista in collectors ma intreb daca pe viitor, va fi putea fi vanduta si prin reselleri (emag etc.)

Jocul am sa il achizitionez in primele zile cand se da start-ul oficial. Sper sa cunosc si alti jucatori romani, atat aici, cat si in joc. Nu am citit regulamentul desi sper sa nu contina lucruri de genul "nu sunt acceptate reclame aduse altor jocuri inafara de Guild Wars..etc".

Multumesc.
Stefan

Ca un later edit:) un calduros "Hristos a inviat".
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Frenn » 15 Apr 2012, 21:14

Odata cu lansarea jocului SIGUR vei avea carcasa cu DVD :) pentru ca 25GB e destul de mult de descarcat
Frenn
Gladium
 
Mesaje: 22
Membru din: 10 Apr 2012, 22:34

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Ronah » 15 Apr 2012, 21:43

Daca GW2 va fi conceput in acelasi fel ca GW1 privind dowload-ul, atunci nu cred ca vor fi mai mult de 10 Gb download. Restul vor veni pe masura ce intrii in zone noi. Trial-ul de GW1 are de downloadat 400 Mb si apoi se updateaza pana la 1Gb. Restul pana la 4 Gb va fi downloadat doar daca ajungi in diverse zone. Pana si la Age of Conan nu dowloadezi toti cei 30+ Gb odata.

Stefan, versiunea DvD a jocului la lansare va fi standard si CE. CE-ul va fi in jur de 600 Ron iar standardul pe la 200 la fel ca si digitalul. Cred ca tu vei opta pentru un standard, deci ai putea sa il cumperi acum si mai ai si acces la beta. Astfel poti sa vezi daca PC-ul iti ruleaza jocul asa cum doresti, iar daca nu, pana la lansare ti-l poti upgrada. Nu este nevoie sa cumperi direct Digital Deluxe, versiunea standard va putea fii upgradata la Deluxe dupa lansarea jocului

Inca ceva, daca vrei poti sa iti iei si GW1 si sa il joci in pauzele dintre beta eventurile GW2. Poate obtii ceva puncte care sa iti deblocheze unele bonusuri pentru GW2.

http://wiki.guildwars2.com/wiki/Hall_of_Monuments

iar aici cum le obtii

http://wiki.guildwars.com/wiki/Guide_to_earning_Hall_of_Monuments_rewards
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 15 Apr 2012, 22:09

Multumesc de raspunsuri, voi achizitiona DVD-ul imediat cum va fi pus in vanzare (sper ca si in romania).

Jocul cred ca va merge:) Am un Tower PC cu AMD Athlon 64 Processor 3500+, 2211 Mhz, 1 Core, 2GB Ram, 1gb placa video si un Notebook i5 -2430 - 4gb ram, 1gb placa video. Sper sa mearga pe PC caci laptop-ul se cam "incinge" in regim de gaming.
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Ronah » 15 Apr 2012, 22:20

Citez de pe siteul oficial: https://buy.guildwars2.com/

Minimum System Requirements
- Windows® XP Service Pack 2 or better
- Intel® Core™ 2 Duo 2.0 GHz, Core i3, AMD Athlon™ 64 X2 or better
- 2 GB RAM
- NVIDIA GeForce 7800, ATI Radeon X1800, Intel HD 3000 or better, 256 MB video RAM and shader model 3.0 or better
- 25 GB available HDD space
- Broadband Internet Connection
- Keyboard and mouse

si tot ca un later edit :) Adevart A Inviat !
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 16 Apr 2012, 10:14

Credeti ca atunci cand va fi lansat official jocul va fi si un trial ca in Guild Wars? (cred ca e ocazia perfecta sa testez pc si notebook-ul)
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Markus Clouser » 16 Apr 2012, 11:05

Bine ai venit!
Stefan scrie:
WOW, pe care l-am dezinstalat aproape dupa 1-2 ore (poate sunt dintr-o categorie aparte, dar nu mi-a placut deloc WOW-ul)

Si eu sunt in aceasi categorie! Ma simt special acum :)
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde RandomGuy » 16 Apr 2012, 11:57

Ronah scrie:
Stefan, versiunea DvD a jocului la lansare va fi standard si CE.
De unde stii asta? Din cate stiu eu veriunea de CE nici macar nu are DVD-uri cu jocul ( http://www.youtube.com/watch?v=IUd_bZm7j5 ), toti o sa il downloadam iar Tudy a dat un link acum ceva timp in care scrie ca versiunea standard a jocului va fi un box cu key si instructiuni ce sa faci cu acel key nimic mai mult. Recomandarea mea este sa faci Pre-Purchase sunt 3 zile in avans pentru nume plus acel band care te ajuta la inceput plsu acces in 3 beta test-uri sigur
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Ronah » 16 Apr 2012, 13:34

@RandomGuy

Pe langa faptul ca link-ul pe care il dai a fost scos de Youtube pentru ca prezinta informatii inexacte - poti verifica singur - nu ai inteles nici ce inseamana Pre-purchse si nici ce inseamna CE.
Daca, Tudy a facut pre-purchase la CE, Tzavvi ii va trimite prin posta acum o "cutituta" care contine un card cu codul de acess pentru a-si inregistra jocul. Voi care ati cumparat codul online il aveti deja, Tudy s-ar putea sa il mai astepte prin posta inca. Peste cateva luni, cand jocul va fi lansat pe piata, tot Tzavvi ii vor trimite o noua "cutie" mai mare care contine ce vezi in acest clip



Daca presupunem ca Anet va aduce si pe piata la lansarea jocului versiunea CE nu doar standard, chiar crezi ca un magazin va vinde oamenilor o cutie de 150E care contine doar un cod?
:lol: asta a fost cea mai buna poanta pe ziua de azi :lol:

Expl. Toate jocurile GW1 de pe piata la ora actuala ( vezi Diverta ) au CD + card cu cod razuibil.
GW1 este downloadabil de pe site si cumparabil online 8-)

EDIT:
De ce in clip apare doar un CD (cel negru) cu soundtrack-ul iar in poza de mai jos inca un CD alb?

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Valky » 16 Apr 2012, 14:49

La finalul videoclipului de promo apar ambele CD-uri, exact ca in poza. Probabil ca 1 CD contine sound-tracks, iar celalalt interviurile cu dev-team, care sunt redate si in cartea din cutie.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde RandomGuy » 16 Apr 2012, 14:57

@Rohan
1. Link-ul care l-am dat nu a fost scos de youtube pentru ca prezinta informatii inexacte(youtube nu face asa ceva) l-am pus eu gresit, este exact acelas link care l-ai dat si tu.
2. Versiunea care costa 150 euro nu este cea standard este CE in care primesti cea ce se vede in video.
3. Gw1 nu este Gw2 si nu te poti baza pe idea daca gw1 a avut si gw2 va avea.
4. Gw2 va avea 25 gb instalat iar din alte surse am aflat ca kit-ul care il downloadezi in beta/stress test este de 12gb deci in final GW2 daca ar veni pe dvd-uri ar veni pe doua (cea ce ar costa ceva bani) iar dupa ce instalezi guild wars o sa mai stai sa faci update-urile care vor fi multe deoarece au spus ca la lansare nu va fi toate feature anuntate.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Ronah » 16 Apr 2012, 15:01

Ok, baieti, vorbim din presupuneri, si eu si voi. Sper ca la aparitia pe piata a jocului sa avem curajul sa recunoastem ca am gresit sau am avut dreptate.
Poate chiar Tudy va confirma / infirma aceste discutii la primirea CE la lansarea jocului

Stima!
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Markus Clouser » 16 Apr 2012, 16:23

Faza cu DVD case-ul cu un cod este pe bune.

Doar ca! Asta au primit unii din afara cand au dat pre-purchase. Ulterior, ei vor putea primi, cu dovada plații, varianta finala a GW2.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Ronah » 16 Apr 2012, 18:08

Sa vedem ce spun unele siteuri de unde se poate cumpara GW2 Collector's Edition:

Africa de Sud - http://www.takealot.com/gaming/mmorpg/guild-wars-2-collector-s-edition-pc-dvd-rom-this-is-not-the-pre,11010800
"Guild Wars 2 Collector's Edition (PC DVD-ROM) This is not the pre-purchase edition but the day 1 pre-order edition"

Portugalia - http://www.fnac.pt/Guild-Wars-2-Collector-s-Edition-PC-Jogo-PC/a566487?OrderInSession=1&Mn=-1&Mu=-13&SID=ef083133-2233-e874-6cda-76cee5563484&Origin=FnacAff&Ra=-4&To=0&Nu=2&UID=04C921439-A8C9-64B9-2608-8D776D6646E2&Fr=0
"■ Game Media – 1 disco e o codigo de acesso" adica 1 Disc si un cod de acces

Australia - http://www.ebgames.com.au/pc-157066-Guild-Wars-2-Collectors-Edition-PC
"Best of Guild Wars 2 Soundtrack CD & Guild Wars 2 game"

Finlanda - http://www.gigantti.fi/product/pelit-ja-konsolit/pc-ja-mac-pelit/PCCDGUILDW2PC/guild-wars-2-collector-s-edition-pre-purchase
"Best of Guild Wars 2 Soundtrack CD-levy ja Guild Wars 2 -peli" adica CD cu Soundtrack si GW2 jocul
si
Danemarca - http://www.elgiganten.dk/product/spil-konsol/spil-pc-mac/PCCDGUILDW2PC/guild-wars-2-collector-s-edition-forhandskob-pc
"Best of Guild Wars 2 Soundtrack CD & Guild Wars 2 spil" adica CD cu Soundtrack si GW2 jocul

USA - http://www.gamestop.com/pc/games/guild-wars-2-collectors-edition/100452#productDetails
"Best of Guild Wars 2 Soundtrack CD and Guild Wars 2 Game"

Bulgaria - https://www.ozone.bg/games/product/pc/guild_wars_2_collector_s_edition_pc
"Носител: DVD" - Suport DVD


:lol: Cel putin nu sunt singurul care "viseaza" GW2 DVD in Collector's Edition :lol:
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde RandomGuy » 16 Apr 2012, 21:10

Nu spera la joc poate fi cum au facut jocul cum a spus si valky. Parerea mea este ca este o alegere proasta din partea arena.net sa ofere jocul pe dvd deoarece costa destul sa faci atatea dvd-uri si vei sta la update-uri
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Ronah » 16 Apr 2012, 22:01

Singurul lucru care m-ar face sa cred ca aveti dreptate, Valky si RandomGuy, este ca in GW2 System Requierments nu este specificat un DVD-Drive,
asa cum pentru SW:TOR este specificat "DVD-ROM drive – 8x speed or better (required for installation from physical editions only)"

Dar in afara ce acest motiv, chestia ca ar costa prea mult si ca nu se merita sa faca atatea DVD-uri este doar o abureala. Anet si NCsoft nu fac jocuri doar pentru Romania.
De ce credeti ca nu s-a bagat nici un magazin din tara sa faca prepurchase sau pre-order pentru editile fizice ale jocului?
Pentru ca la varianta fizica nu s-ar fi putut face discount ca la cea digitala de pe Computergames iar Collector's Edition ar costa 640 RON la care poate mai adaugam si TVA-ul
Orcim, daca la noi il va importa cineva, vor fi cei de la TNTGames si se vor gasi in magazinele Altex si Diverta sau va fi adus direct din strainatate pe comanda de GameSore la preturi fara discount.

Seara buna tuturor!

Tot nu am gasit un raspuns valanbil pentru intrebarea:
Ce reprezinta cel de-al 2-lea CD/DVD din Collector's Edition?

Daca ar fi fost un DVD cu interviuri, atunci nu cred ca Anet ar fi omis sa specifice acest lucru atata timp cat a specificat numarul de pagini din carte si ca ezista "Best of GW2 Soundtrack" CD
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 17 Apr 2012, 13:27

Nu cred ca se va putea instala jocul cu acelasi cd key pe 2 pc-uri diferite, asa-i? Sau este posibil atata timp cat elimin jocul de pe unul?


Referitor la download, cel mai probabil de aici se va descarca jocul (in digital): http://download.guildwars2.com

Acum nu functioneaza, dar din moment ce este http://beta.guildwars2.com, http://buy.guildwars2.com, http://register.guildwars2.com, http://support.guildwars2.com/ am dat cu presupusul :)
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde movi » 17 Apr 2012, 13:54

Stefan scrie:
Nu cred ca se va putea instala jocul cu acelasi cd key pe 2 pc-uri diferite, asa-i? Sau este posibil atata timp cat elimin jocul de pe unul?


cred ca nu e nici o problema pentru ca cd-key nu-ti trebe la instalare (asa ar fi logic) ... singura lui utilizare ar fi sa creezi contu'

daca ceea ce am spus este corect cu placere... daca nu scuze de dezinformare

Movi.
movi
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 52
Membru din: 11 Feb 2012, 11:54
Nume caracter: Movaa

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Villager Ezekiel » 17 Apr 2012, 14:10

Stefan scrie:
Nu cred ca se va putea instala jocul cu acelasi cd key pe 2 pc-uri diferite, asa-i? Sau este posibil atata timp cat elimin jocul de pe unul?



Teoretic, dupa ce ai folosit cd-key-ul la crearea contului, nu mai ai nevoie de el. Jocul va putea fi instalat fara probleme si fara cd-key, doar ca o sa ai nevoie de cont ca sa te loghezi. Si da, vei putea instala pe ambele pc-uri, doar ca nu vei putea fi logat cu acelasi cont pe ambele pc-uri in acelasi timp. Asa ar fi logic. :D


EDIT: Scuze Movi, trebuia sa dau un refresh inainte, sa vad ca deja ai raspuns tu. >.>

Si tin sa mai editez ca sunt constient de faptul ca cd-key-ul nu e useless dupa ce l-ai folosit la crearea contului, dar presupunand ca nu o sa ai absolut nici o problema account-related mai tarziu, nu mai ai nevoie de el.
Ultima oară modificat de Villager Ezekiel pe 17 Apr 2012, 14:13, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Villager Ezekiel
Gladium
 
Mesaje: 7
Membru din: 17 Apr 2012, 10:43
Nume caracter: Toru Sirion

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 17 Apr 2012, 14:11

movi scrie:
Stefan scrie:
Nu cred ca se va putea instala jocul cu acelasi cd key pe 2 pc-uri diferite, asa-i? Sau este posibil atata timp cat elimin jocul de pe unul?


cred ca nu e nici o problema pentru ca cd-key nu-ti trebe la instalare (asa ar fi logic) ... singura lui utilizare ar fi sa creezi contu'

daca ceea ce am spus este corect cu placere... daca nu scuze de dezinformare

Movi.


Asa este, Movi. Daca stau mai bine sa ma gandesc, asa ar fi corect. Ma gandesc ca ai sa poti juca oriunde Guild Wars 2 cu contul tau. Nu ai sa fii lipit de scaunul pc-ului tau:)
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Următorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori