Extragere loterie si sedinta pe luna Iulie

Zonă dedicată membrilor ghildei și activităților organizate în cadrul ghildei

Extragere loterie si sedinta pe luna Iulie

Mesajde Shob » 15 Iul 2013, 18:13

Hello again!

Cateva anunturi:

1) pe data de 20.07.2013 (Sambata) la ora 20 vom face extragerea la loteria de vara. Inscrierile se vor inchide la ora 19:00. Daca vreti sa va inscrieti, accesati acest link: http://www.guildwars2.ro/forum/viewtopic.php?f=80&t=1535. Nu uitati sa cititi regulile first!

2) tot pe data de 20.07.2013 (Sambata) la ora 20:30 organizam sedinta cu guilda pe luna iulie. Avem cateva anunturi importante de facut, precum si cateva lucruri de votat. Recomand sa veniti, e in interesul vostru.
Mentori/Ofiteri/GCouncil, noi ne vedem la ora 18:00
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Extragere loterie si sedinta pe luna Iulie

Mesajde lemonpowah » 15 Iul 2013, 20:50

Din păcate voi lipsi căci în perioada 18-26 iulie voi umbla bezmetic prin Cluj cu dosarul pentru facultate. Poate totuși merge ts-ul ăla pe telefon și mă voi alătura vouă ^^
lemonpowah
Gladium
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Sep 2012, 01:12
Localitate: Botoșani
Nume caracter: Sabeer

Re: Extragere loterie si sedinta pe luna Iulie

Mesajde Yami » 16 Iul 2013, 10:52

La fel si eu >.>
Yami
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 15
Membru din: 25 Iul 2012, 19:20
Localitate: Valenii de Munte-Prahova
Nume caracter: Yumi Azumy

Re: Extragere loterie si sedinta pe luna Iulie

Mesajde ebe » 19 Iul 2013, 15:49

Salutare

Inca de la inceput am remarcat ca XIII se doreste un loc in care fiecare poate gasi orice aspect pe care jocul poate sa-l ofere unui jucator. Cine este pasionat de WvW poat face asta cine este pasionat de dungeons si pve gaseste destul de usor parteneri pentru a face asta, smdp.
Nu stau sa dezvolt foarte mult pentru ca acum sunt in timpul programului de munca si am foarte multa treba, motiv pentru care ma uit pe forum, dar simt nevoia sa fac o propunere avand in vedere ca maine este posibil sa ajung ca de obicei la sedinta cu intarziere sau chiar deloc.

Cred ca in acest moment XIII a ajuns intr-un moment de impas organizatoric.

Spun asta si incerc sa atentionez asupra a doua aspecte remarcate de mine in cele aprox 4 ore zilnic pentrecute in joc

1 Am senzatia de la o vreme ca o serie de membrii, in special cei care au pasiune pentru WvW se simt trasi in spate de membrii care nu au o pasiune constanta pentru WvW
2. iar pe de alta membrii noi si mai mult sau mai putin incepatori in joc care au nevoie sa parcurga anumite trepte de evolutie atat in joc cat si in XIII se simt putin dati la o parte.

Motivele sunt destul de simple si naturale pana la urma, dar cred ca liderii actuali ai XIII ar trebui sa tina cont de curba de evolutie a nevoilor guildei care este destul de schimbata pe de o parte datorita faptului ca in timpul verii o parte din jucatori au diversificat preocuparile IRL si pe de alta parte pentru ca o parte din mentorii care se ocupau de aceste aspect au parasit XIII.

Ca sa nu o mai lungesc si recunosc ca am un talent deosebit sa spun multe cuvinte fara sa zic nimic concret, as propune ca ca fiecare membru activ sa-si aleaga sau sa fie alocat unei echipe/responsabil/mentor/sef direct/coordonator/capitan cu care sa interactioneze direct, cu care sa imparta aceeleasi nevoi/pasiuni/activitati din joc fara a fi limitati la echipa respectiva atat membrii cat si capitanii. gen Echipa Rosie, Echipa Verde smdp
Desi la prima vedere pare o divizare, sa nu uitam ca desi suntem la fel fiecare este diferit si de fapt acest lucru ar duce la o intelegere a activitatilor si nevoilor fiecaruia in mod mai direct si ar trebui sa duca si la disparitia frustrarile nespuse si brusc rebufnite pe forum care sunt alarmant de dese
Stiu ca in regulament si in postul lui Tudy este spus ca oricand un om poate sa intre pe TS si sa vorbeasca cu un coordonator dar uite ca in realitate acest lucru nu prea se intampla.
Propunerea mea vine din experienta proprie atat cu alt guild cu care am jucat si care era organizata in acest fel si iata ca dupa 7 ani in acest moment au peste 400 de membrii atat IRL in care am remarcat ca oamenii au nevoie sa raporteze in special unui om anume dacat unui staff sau departament in general.

Ar mai fi multe de spus pe tema aceasta si sunt sigur ca oricare sunt deciziile voastre de viitoar intr-un fel sau altul va fi ok.

Spor ma intorc la ... hmm ... treaba
ebe
Gladium
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Apr 2013, 23:02
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Extragere loterie si sedinta pe luna Iulie

Mesajde Tudy » 19 Iul 2013, 22:39

Problemele ridicate de tine se numără printre cele pe care le vom discuta la ședința de mâine. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Extragere loterie si sedinta pe luna Iulie

Mesajde Wicked » 19 Iul 2013, 23:11

Problema pe care o vad eu este ca lumea tinde sa formeze bisericute chiar daca nu se doreste acest lucru. Un membru nu poate face pve-w3-spvp in acelasi timp, asta din cauza ca modurile de joc din GW2 se simt ca 3 lucruri total diferite. De exemplu, eu m-am dedicat spvp-ului timp de multe luni insa am interactionat doar cu cativa membri din ghilda care isi dadeau interesul si intrau zilnic, practic erau oamenii cu care ma cunosteam, restul de 99% din membri ii auzeam din intamplare pe ts/chat. Asta nu e o problema grava pentru mine, dar pentru altii e ca o blasfemie sa stea cu cineva in ghilda care nu face ce ii place lui. Dat hate :D

Parerea mea este ca ne intindem prea mult pentru cat poate jocul momentan, care este divizat intre general pve/farming/w3/spvp/jp/minigames. Unii cer ceva mai serios/provocator, altii poate vor doar sa se relaxeze cateva ore pe saptamana.

Ideea ta suna bine, dar aici intervine problema liderilor. Fiecare e sef pe o activitate, are un % din membrii ghildei si ca orice om vrea sa faca din ce in ce mai multe pentru acestia. Poate ca nu vrea ca Gigel care face numai pve sa poarte steagul victoriei in WvW sau renumele echipei X formata din gladiatorii Z(btw nu se poate crea un nume de echipa, locul e luat de numele ghildei), asa ca isi ia turma dupa el si face o noua fundatie. Am pacatuit si eu cu gandul asta :)
Avatar utilizator
Wicked
Legionar
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Feb 2012, 20:34
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Zarroc Wickedblade
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Extragere loterie si sedinta pe luna Iulie

Mesajde ebe » 19 Iul 2013, 23:29

Problema este ca nu prea am pus virgule :)
ebe
Gladium
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Apr 2013, 23:02
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Extragere loterie si sedinta pe luna Iulie

Mesajde wildrose » 20 Iul 2013, 11:07

Wicked scrie:
Poate ca nu vrea ca Gigel care face numai pve sa poarte steagul victoriei in WvW sau renumele echipei X formata din gladiatorii Z(btw nu se poate crea un nume de echipa, locul e luat de numele ghildei), asa ca isi ia turma dupa el si face o noua fundatie. Am pacatuit si eu cu gandul asta :)



Ceea ce descrieti voi mai sus functioneaza foarte eficient in Lineage2, sub numele de Constant Party. Este ideal pentru ca fiecare isi invata rolul in joc si in echipa, se creeaza o relatie de colaborare foarte stransa (and people learn to play together like a well oiled machine), astfel apar mai putine faild-uri, mai putina frustrare, si oricum exista certitudinea pentru fiecare membru ca atunci cand intra in joc va avea cu cine sa faca un party si va gasi ceva interesant de facut(fara sa se "uite prin jur" jumatate de ora daca ar avea cineva nevoie de el si sa fii nevoit sa te bage, timid, in seama - nu toata lumea e dezimvolta ca Sami, you know! ;) ).

Un alt avantaj pentru guilda e ca gradul de "distractie" / "satisfactie" al membrilor creste, si, de obicei, micile problemele nu escaladeaza, fiind rezolvate rapid de liderul CP-ului. On the flipside, uneori apar probleme despre care liderul guildei nici nu aude pana cand nu iese din guilda/clan CP-ul cu totul. Inteleg ca asta este si temerea, insa daca liderii CP-urilor sunt dintre Mentorii si Ofiterii guildei, iar comunicarea este eficienta si constanta intre ei si liderii guildei, ar trebui sa functioneze.

Inca ceva : va creste prezenta pe TS, prezenta la evenimente si aproape sigur prezenta in W3, pentru ca membrii isi vor urma liderii de CP.

Pe de alta parte, care e criteriul pentru formarea echipelor? In L2 erau simpatiile personale, jocul fiind mult mai uniform, nu atat diferentiat pe activitati si zone de interes.

As putea continua cu sugestii si argumente, dar sunt sigura ca stiti despre ce e vorba si se pot gasi solutii daca se doreste asta. Doar ca...nu poti refuza progresul, nu poti respinge o idee cu macar putin potential de a eficientiza functionarea ghildei, pentru toti membrii ei, de teama ca cineva isi va lua "turma dupa el si va face o noua fundatie". Echipe, de un fel sau altul, tot se formeaza ...si tot pleaca turma si face o noua fundatie, doar ca, de exemplu, ultima turma a fost dintre Mentori. Dar n-o sa suspinam de acum cu gandul la drobul de sare!

Scuze pentru "wall of text". Am prostul obicei de a ma baga unde nu-mi fierbe oala si m-am trezit sambata dimineata cu chef de vorba-n buricele degetelor ;)
wildrose
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 18 Apr 2012, 15:20
Nume caracter: WildRose

Re: Extragere loterie si sedinta pe luna Iulie

Mesajde Shob » 21 Iul 2013, 19:11

Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Extragere loterie si sedinta pe luna Iulie

Mesajde ebe » 22 Iul 2013, 13:13

wildrose a pus virgule si a venit si cu exemple concrete. Multumesc ca ai spalat imaginea unei ideei
ebe
Gladium
 
Mesaje: 84
Membru din: 10 Apr 2013, 23:02
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)


Înapoi la Discuții interne și evenimente

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator