PVP rewards

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

PVP rewards

Mesajde larry200ro » 19 Iul 2012, 23:14

Salutare,

Imi poate spune cineva, va rog, care sunt recompensele pt PVP? din cate am inteles poti face experienta pentru charul din PVE si chiar poti avea chiar dropuri. Am mai vazut intr-un filmulet ca spuneau ca in WvWvW gasesti materiale pentru a construi diverse chestii (pereti, catapulte).

Poate nu cunosc suficient de mult jocul si poate ma insel cu urmatoarea afirmatie : daca PVP-ul influenteaza caracterul din PVE asta nu ar insemna ca pot pierde din contentul de PVE din cauza ca as putea fi overleveled pentru content?

In legaura cu WvWvw am inteles ca principalul scop e de a cuceri teritoriu...ok..si, daca cuceresc tot, de acolo ce? am vreon avantaj ceva? Cu cat ai mai mult teritoriu cu atat ai mai multe materiale ceea ce inseamna ca iti poti face o aparare aproape de perfecta, ceea ce impinge celelalte doua servere spre a se alia sa-l poata da jos pe cel puternic. Dupa ce il da jos pe cel puternic acele 2 servere pot "convietui" impreuna pe acelasi teritoriu? daca da, ce sansa mai are al 3-lea sa isi recucereasca terenul ?

Nu incerc sa aduc nici o insulta acestui joc, mi se pare ca are un potential enorm, ci doar vreau sa inteleg mai multe despre el.
larry200ro
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 16 Iul 2012, 13:54
Nume caracter: Ardas

Re: PVP rewards

Mesajde Tudy » 19 Iul 2012, 23:20

-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: PVP rewards

Mesajde shaggy140 » 19 Iul 2012, 23:23

Cel putin referitor la:

"asta nu ar insemna ca pot pierde din contentul de PVE din cauza ca as putea fi overleveled pentru content?"

Nu prea poti pierde din content decat daca nu vrei tu sa te duci intr-o zona anume. Indiferent de nivelul cerut in acea zona, daca ai lvl mai mare vei fi automat scalat la lvl necesar acelei zone. Daca ai lvl maxim poti intra in zona de start si puterea abilitatilor tale va fi pentru nivelul corespunzator zonei. Sper sa nu gresesc.

Referitor la WvW, linkul asta cred ca te va lamuri. Sper ca intelegi engleza :-)
http://wiki.guildwars2.com/wiki/World_versus_World
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: PVP rewards

Mesajde larry200ro » 19 Iul 2012, 23:27

Okay, mersi pentru raspunsuri, ma apuc de citit si am sa revin cu pareri.
larry200ro
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 16 Iul 2012, 13:54
Nume caracter: Ardas

Re: PVP rewards

Mesajde lucifix » 19 Iul 2012, 23:51

@larry200ro: ar trebui sa iti faci timp sa urmaresti emisiunile de aici http://live.guildwars2.ro/emisiuni.php. Sunt sigur ca o sa intelegi mult mai multe. :D
Imagine
Avatar utilizator
lucifix
Legionar
 
Mesaje: 123
Membru din: 05 Iul 2012, 00:21
Localitate: Iasi
Nume caracter: Luci Fix

Re: PVP rewards

Mesajde larry200ro » 20 Iul 2012, 00:03

Am terminat de citit...sunt chestii impresionante...interesant cum WvWvW o sa dureze 2 saptamani...interesant cum rewardul este unul cosmetic.
In legatura cu partea cosmetica a gearului , problema e destul de relativa... unei persoane ar putea sa i se para Tier 1/2 mult mai frumos decat celelalte "superioare"
Sunt curios (nu am jucat inca beta) daca combatul e atat de complex si necesita chiar atat de mult skill incat sa tina oamenii interesati. (dpdv al PVP-ului)
PVE - ok, daca mobii scaleaza odata cu tine e destul de dubios - 1. Nu poti merge intr-o zona cu mobi care sa fie de lvl mai mare pentru xp mai mult.
2. se incurajeaza boting de tip AutoIt care este nedetectabil.
3. daca faci party cu un prieten de lvl mai mare ce se intampla?
larry200ro
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 16 Iul 2012, 13:54
Nume caracter: Ardas

Re: PVP rewards

Mesajde daniels » 20 Iul 2012, 00:28

larry200ro scrie:
2. se incurajeaza boting de tip AutoIt care este nedetectabil.


Ce-i ala "boting de tip AutoIt"? AutoIt e un limbaj de programare nu un "tip de boting". Si ce faci in AutoIt poti face si in C++, C#, Python, etc... Ca si cum ai zice copaci de tip lemn.
daniels
Gladium
 
Mesaje: 22
Membru din: 03 Mai 2012, 11:22
Nume caracter: daniels

Re: PVP rewards

Mesajde lucifix » 20 Iul 2012, 00:28

In primu rand se face scalarea jucatorului. Daca vine un prieten de lvl 80 intr-o zona de 15-20 el o sa fie scalat la lvl20. Iar tu de lvl 10 daca mergi intr-o zona de 40-45 o sa ti se intample acelasi lucru.
Imagine
Avatar utilizator
lucifix
Legionar
 
Mesaje: 123
Membru din: 05 Iul 2012, 00:21
Localitate: Iasi
Nume caracter: Luci Fix

Re: PVP rewards

Mesajde Ztepam » 20 Iul 2012, 00:30

larry200ro scrie:
3. daca faci party cu un prieten de lvl mai mare ce se intampla?

Absolut nimic... depinde in ce zona te duci, daca el vine in zona de nivelul tau, cum s-a mai spus el va fi scalat la nivelul respectiv... daca tu te duci in zona de nivel mare... nu stiu ce sa zic... in primul rand nu merita efortul tau pentru ca nu conteaza sa faci lvl maxim... daca joci hardcore poti face si intr-o saptamana lvl maxim fara ajutor, iar in al 2 lea rand.... tu nu iei exp decat daca dai cateva lovituri intr-un mob.... indiferent ca esti lvl mai mare sau mai mic, deci tu daca faci party cu un prieten cu 20 de nivele mai mare ca tine si va duceti in zona corespunzatoare nivelului prietenului tau... el chiar daca omoara tot ce prinde tu s-ar putea sa nu primesti deloc exp.... nu stiu daca exista conceptul de power lvl in gw2... nu am incercat si nu cred ca a incercat nimeni... pt. ca sincer.... Nu conteaza si Nu merita efortul, pierzi mult din content si din environment si din lore care e spectaculos!!!
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: PVP rewards

Mesajde EchoLife » 20 Iul 2012, 07:50

lucifix scrie:
In primu rand se face scalarea jucatorului. Daca vine un prieten de lvl 80 intr-o zona de 15-20 el o sa fie scalat la lvl20. Iar tu de lvl 10 daca mergi intr-o zona de 40-45 o sa ti se intample acelasi lucru.

Este valabila doar prima parte a afirmatiei tale. Scalarea se poate face doar in jos deci daca esti lvl 10 poti merge intr-o zona de 40-45 dar ramai la lvl 10 din pacate. :)
Imagine
Avatar utilizator
EchoLife
Gladium
 
Mesaje: 46
Membru din: 01 Apr 2012, 09:02
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: EchoLife

Re: PVP rewards

Mesajde larry200ro » 20 Iul 2012, 08:42

daniels scrie:
larry200ro scrie:
2. se incurajeaza boting de tip AutoIt care este nedetectabil.


Ce-i ala "boting de tip AutoIt"? AutoIt e un limbaj de programare nu un "tip de boting". Si ce faci in AutoIt poti face si in C++, C#, Python, etc... Ca si cum ai zice copaci de tip lemn.



Exact asa se cheama "boting AutoIt". Se creeaza un script care iti simuleaza miscarea mouseului pe ecran in functie de coordonate si detectare de culori ceea ce poate duce la power level/gold farmind/item farming
larry200ro
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 16 Iul 2012, 13:54
Nume caracter: Ardas

Re: PVP rewards

Mesajde RandomGuy » 20 Iul 2012, 09:00

Nu vad sa fiu sincer o problema cu asta. Adica cat crezi ca va farma intr-o astfel de metoda ? Nu este un mmo normal in care daca faci grind faci ceva productiv. Gw2 este mai complex, nu vei omora acelasi mob in acelasi mod mereu.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: PVP rewards

Mesajde daniels » 20 Iul 2012, 10:29

larry200ro scrie:
daniels scrie:
Se creeaza un script care iti simuleaza miscarea mouseului pe ecran in functie de coordonate si detectare de culori ceea ce poate duce la power level/gold farmind/item farming


Nu cred ca e cazul cu GW2. Mecanica jocului e total diferita fata de alte MMO-uri.
Un farmer (cu sau fara script din asta care-i automatizeaza farm-ul) care sta intr-un loc sa tot bata mobii 1 zi intreaga probabil ca ajunge abia la 20-30% din xp-ul care il face alt player care joca normal si face diferite questuri si eventuri.
daniels
Gladium
 
Mesaje: 22
Membru din: 03 Mai 2012, 11:22
Nume caracter: daniels


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori