Hoarderi și mules în GW2

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Hoarderi și mules în GW2

Mesajde Markus Clouser » 05 Mai 2012, 21:34

Eu am o mică mare problemă. Sunt hoarder în Guild Wars.

În traducere, tot ce-mi pică, păstrez pentru mai târziu. Totul a început când l-au introdus pe Nicholas și mi-am mai cumpărat încă un cont (cu toate campaniile, mind you) doar pentru a păstra trophy items pentru Nick.

Mi s-a părut proastă ideea de a cumpăra Xunlai Panes și/sau Character slots când pentru MULT mai puțini bani mi-am luat 8 caractere și incă un cont.

Bun, acum că am făcut indroducerea cu GW hai să vedem ce facem în GW2.

1. Fiecare character slot este o investiție ce trece pe profit la 1 an (birthday presents)
2. 20+70 max inventory slots pe character (cu condiția de a cumpăra unlock bags din gem store)
3. Poți juca cu caracterul respectiv
4. Un char slot va costa undeva la ~9€ (dacă luăm ca exemplu GW1) fiecare char slot
5. Poți să ai maxim 35 de chars (dacă luam ca exemplu GW1) 9*35=315€ | un cont vine cu 5 deci valoarea doar a sloturilor este de 9*5 45€ (200 RON), jocul base este 180 RON in pre-purchase, deci un joc nou e mai ieftin decât 5 sloturi => irelevant câte sloturi poți să ai max
6. Nu știm dacă va funcționa GWmultilaunch (teoretic va merge din ce am auzit)

Eu aș prefera să imi iau alt cont decât să-mi cumpăr char slots. Voi?
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Hoarderi și mules în GW2

Mesajde stevecelrau » 05 Mai 2012, 22:53

Probleme cu inventarul am avut in orice joc, mai ales in GW1 unde am niste colectii de arme destul de mari. Eu am 2 conturi de GW1 si pot spune sincer ca am jucat la un moment dat DOAR pe un singur cont. Asa ca in GW2 cred ca o sa joc doar pe un singur cont, prefer sa imi cumpar niste char slots suplimentare, macar caracterele respective pot ajuta la achievments pe acelasi cont. De exemplu daca in GW1 nu aveam 2 conturi in loc sa fiu Hero rank 4 pe 2 conturi acum eram rank 5 sau 6 si avem acces la emote-ul cu lup. Sau aveam Champion rank 1... de asta imi pare cel mai rau ca nu l-am atins :(
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Hoarderi și mules în GW2

Mesajde Ronah » 06 Mai 2012, 08:38

Varianta spusa de Markus este una profitabila atunci cand vine vorba de "inventory slots". Multi au procedat la fel in GW1.
Totusi, pentru alte lucruri - costumes, unlock skill packs, pet unlock packs ( in GW1) - nu este rentabila varianta cu mai multe conturi,
Acum fiecare isi va alege varianta care ii convine in functie de banii disponibili, motivele care il fac sa joace un joc, etc.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Hoarderi și mules în GW2

Mesajde Googsy » 06 Mai 2012, 08:52

Isi are sens daca vrei sa scoti ceva aur. Si eu am caractere de 6 ani in pre-searing in GW1 doar pentru minis. Insa pentru titluri, asa cum ai spus, tot un singur cont este baza! Iar ca inventar... eu cred ca-i destul de mare iar daca nu este... ghinion... va trebui sa pastram doar ce este important!
Imagine
Love me or hate me! I don't care. Your end is the same!
Avatar utilizator
Googsy
Gladium
 
Mesaje: 78
Membru din: 16 Oct 2011, 11:12
Nume caracter: Holly Fire Rain

Re: Hoarderi și mules în GW2

Mesajde Life Snatcher » 06 Mai 2012, 16:33

Stiu ca am luat drop un pouch verde, 7 slooturi. Daca imi aduc bine aminte armele si armurile sunt de 5 feluri, white/blue/green/purple/gold, asa ca e posibil sa ne trezim cu pouch-uri gold cu 10-15 slot-uri, x5 = 50 de slot-uri in plus. Nu cred ca o sa avem probleme de inventar.
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: Hoarderi și mules în GW2

Mesajde Markus Clouser » 07 Mai 2012, 01:19

De 10 sunt sigur.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Hoarderi și mules în GW2

Mesajde Valky » 07 Mai 2012, 01:25

Deocamdata stim ca tailor-ul poate face bags de 10 slots, deci clar vor fi bags de 10 cel putin, vedem ce decizie finala va avea ANet la lansare http://wiki.guildwars2.com/wiki/Tailor
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Hoarderi și mules în GW2

Mesajde Life Snatcher » 07 Mai 2012, 13:45

Si daca noi putem sa craftam blue inseamna ca vom avea la drop purple/gold. Din punctul meu de vedere, doamne ajuta ...
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: Hoarderi și mules în GW2

Mesajde Ztepam » 07 Mai 2012, 14:18

A postat cineva la utilitare Craft tool si am vazut ca se pot face saci de 20 de sloturi, avnd in vedere ca e inca beta deci probabil vom aveam chiar si mai mare de 20:

Imagine

Acum nu stiu daca trebuie sa ai lvl 65 la caracter sau ca leatherworker
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: Hoarderi și mules în GW2

Mesajde Markus Clouser » 24 Mai 2012, 20:12

Ghid pentru inventory management: guildwars2hub.com
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori