character name

Discuții despre Guild Wars 1

character name

Mesajde B3aT » 20 Apr 2012, 22:58

Nu stiu de cand au bagat security question de nume de char, dar nemai jucand de multi ani l-am uitat desigur...cel mai tare a fost cand am cerut support si...

Citat:
We can assist you with your character name. However, we do need to confirm some of the account's information. Please provide as much of this information as you can:

- What first and last name did you use when you created the account?
- What street address did you use when you created the account? (Please provide the complete address including city and state)
- What date of birth did you use when you created the account?
- What are all the retail access keys currently registered to your Guild Wars game account? (Please include the retail access keys from each campaign)
- What are the last 4 digits of the credit/debit card used to make any Guild Wars purchases online from us? (if applicable)
- Can you recall any partial names for your characters?

Once our Guild Wars senior staff members have reviewed the information that you've provided, one of them will contact you as soon as possible.


Sunt intrebarile standard din domeniu..dar totusi ma simt de parca fac credit la casa ...
Am avut noroc ca am gasit niste screenshots de unde aflat numele caracterelor :))

BTW am gasit in lista de friends pe Tudy si alti romani, tin minte ca am fost intro guilda..dar numai tin minte ce si cum ...
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: character name

Mesajde Markus Clouser » 20 Apr 2012, 23:09

Incă un motiv pentru care am 2-3 DVD-uri numai cu screenshots!
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: character name

Mesajde Valky » 21 Apr 2012, 00:30

Intrebarile, asa cum spui si tu, sunt firesti si sunt menite sa te protejeze pe tine in calitate de client impotriva unui eventual hacking, altfel oricine ar putea scrie la support@ si cere schimbarea parolei sau alte modificari, pe motiv ca are numele contului sau mail-ul aferent.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: character name

Mesajde B3aT » 21 Apr 2012, 02:46

Ideea era ca toate acele intrebari hard core le poti "sari" cu un screenshot ...care poate ai sansa sa si il gasesti pe vreun site/in semnatura la un forum etc ..

Un alt exemplu stupid este EA care nu permite resetarea parolei a contului ingame warhamme online, dar asta e alta poveste :))
Sau sa nu te lase sa raspunzi la intrebarile astea decat prin telefon ...din motive de securitate :))

Clientii nu sunt protejati asa, ci doar impinsi sa renunte la serviciu/suport. Adica eu am furat contul de GW, iam furat emailul (ca am resetat parola), si pentru un nume de caracter iti cere adresa si cartea de credit ? O aberatie..
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: character name

Mesajde RandomGuy » 21 Apr 2012, 10:23

De ce este o aberatie? Nu ma deranjeaza daca imi pune asemenea intrebari atat timp cat ma ajuta sa imi returneze contul si iti face viata unui hacker dificila.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: character name

Mesajde Cosmo » 21 Apr 2012, 16:46

Am trecut si eu prin asta cu NCSoft master account. Le-am trimis o poza cu toate DVD-urile si keysurile fizice si s-a rezolvat.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: character name

Mesajde shaggy140 » 13 Mai 2012, 21:44

Salutare la toti!
Acum cateva zile am inceput si eu sa joc guild wars 1 (chiar acum cand au inceput beta la 2 :) )si am avut o problema asemanatoare

"Nu stiu de cand au bagat security question de nume de char, dar nemai jucand de multi ani l-am uitat desigur..."

Eu imi facusem demult un cont trial acela de 8 ore sau cate erau si aia e, nu ma gandisem ca o sa cumpar candva asta...
Ideea e ca acum dupa ce l-am luat am avut problema ca uitasem pana si numele de utilizator, habar nu mai aveam de el, nicidecum si numele caracterului...
Noroc ca am dat peste "live help" (sau cum o fi denumit) - chat cu persoana de la serviciul de "support", a trebuit sa ii precizez doar adresa de mail cu care m-am inregistrat atunci si sa ii confirm data nasterii, apoi mi-au dat ei numele de utilizator care trebuia folosit precum si numele caracterului.
Am mai fost un pic "noob" in ceea ce privea resetarea parolei, dar am rezolvat-o usor...
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu


Înapoi la Guild Wars 1

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator