Collectors edition

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Collectors edition

Mesajde pacificat0r » 08 Aug 2012, 18:13

Salutare,

In curand se va lansa si GW2 si am zis sa fac un efort si sa imi iau collectors edition ( daca tot apare exact de ziua mea am zis sa imi fac un cadou :) ).
Ei bine, problema e ca in romania nu imi dau seama unde as putea sa gasesc asa ceva. Nici nu prea imi vine sa astept pt ca vreau sa il joc de pe 28 de cand apare pt ca am rabdat destul pana acum :P.
Singura varianta pare emag.ro cu pretul exorbitant de 850 lei, ceea ce mi se pare cam innacceptabil.
gameshop.ro sper sa dea faliment sincer. Nu au reusit sa aduca nici diablo3, se pare ca nu au nicio treaba cu gw2-ul.
Altex si Mediagalaxy nu zic nimic se pare despre collectors.
gamestore.ro ma indoisc ca il aduc, am comandat d3 collectors de la ei si surpriza, ma suna cu o zi inainte de lansare ( desi eu comandasem cu 4 luni inainte ) ca nu mai pot sa il aduca.

Daca mai stiti si alte surse please share :).

Alex.
pacificat0r
Gladium
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Aug 2012, 18:04

Re: Collectors edition

Mesajde Vespasian » 08 Aug 2012, 18:34

Putin probabil sa il gasesti la noi, dar mult succes. Big Box
Imagine
You should never be in the company of anyone with whom you would not want to die.
Avatar utilizator
Vespasian
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 65
Membru din: 07 Iun 2012, 19:36
Nume caracter: Vespasyan
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Collectors edition

Mesajde Khasar » 08 Aug 2012, 19:24

Risc sa spun cu deplina convingere, ca nu ai sa gasesti pana cand se lanseaza jocul. Cel putin nu in Romania. Daca ai vre-un prieten prin tari mai calde sufleteste, poti sa-l rogi sa-l caute, sa-l cumpere, si sa ti-l trimita iar tu sa-i dai banii pe el. Cam singura varianta la care ma gandesc momentan.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Collectors edition

Mesajde boydrek » 08 Aug 2012, 19:49

poate te-ajuta Tudy, daca bine tin minte el si-a facut rost din Anglia(?) prin ceva filiera franceza (sau alt sistem de tras sfori) :lol:
Imagine
Avatar utilizator
boydrek
Gladium
 
Mesaje: 81
Membru din: 14 Mai 2012, 10:13
Nume caracter: Azadrea

Re: Collectors edition

Mesajde Floppy » 08 Aug 2012, 20:08

In Spania cel mai ieftin am gasit Collectors Edition la 150 eur, aproximativ 680 ron.
http://www.game.es/Product/Default.aspx?SKU=084142
Pe amazon Spania nu l-am gasit. Am vazut ca e pe amazon Anglia dar nu are pretul pus, iar pre-purchase standard edition e 80 de lire, 460 de ron mi se pare destul de mult.
E cam ciudat, "pre-purchase standard" 80 de lire iar "standard" 35 lire....
Nu se poate comanda de pe http://www.amazon.co.uk din Romania?
Imagine Never mistake motion for action.
Avatar utilizator
Floppy
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 27 Apr 2012, 13:26
Localitate: Bilbao
Nume caracter: Flopy

Re: Collectors edition

Mesajde Tudy » 08 Aug 2012, 22:06

Legat de CE, eu l-am luat de pe Zavvi.com, însă intre timp ei și-au sistat livrările către România o perioadă, dar mi-au confirmat însă că îmi vor livra comanda deoarece a fost realizată înainte să-și schimbe ei politica de livrare. Acum văd că fac din nou livrări în România, însă CE e sold-out.

https://buy.guildwars2.com/en/retailers e o listă unde îi găsiți pe toți cei care comercializează CE.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Collectors edition

Mesajde Valky » 08 Aug 2012, 22:21

Pe undeva, ma doare cand vad in lista ca bulgarii au 7 retailers si noi niciunul, pacat ca in Romania gaming-ul este tratat precum irigatiile in agricultura, asteptam ploaia...
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Collectors edition

Mesajde dem0 » 08 Aug 2012, 22:30

Din pacate nu doar gaming-ul este tratat astfel in Romania.

The Collector’s Edition is Extremely Limited... asteptam si vedem.
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.
Avatar utilizator
dem0
Legionar
 
Mesaje: 173
Membru din: 24 Sep 2011, 19:14
Nume caracter: sQzz

Re: Collectors edition

Mesajde Cronos » 08 Aug 2012, 22:31

Simt cumva Valky ca ai legatura cu agricultura ? :)) Eu am vazut oameni sapand 5 m adancime pentru vechi conducte ca sa vanda la vesnica magazie de fier vechi. Cu gaming e cam la fel, potential gramada dar multi samsari care vor sa aranjeze ceva. Sunt o gramada de magazine care habar nu au ca pot livra jocul mai devreme ca sa poti beneficia de head start...trist....asteptam ploaia :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Collectors edition

Mesajde Valky » 08 Aug 2012, 22:33

off-topic@ Cronos
lol, no, era doar un exemplu random :lol:
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Collectors edition

Mesajde dem0 » 08 Aug 2012, 22:35

off-topic
Bun exemplul oricum :)
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.
Avatar utilizator
dem0
Legionar
 
Mesaje: 173
Membru din: 24 Sep 2011, 19:14
Nume caracter: sQzz

Re: Collectors edition

Mesajde Markus Clouser » 08 Aug 2012, 23:18

Valky scrie:
Pe undeva, ma doare cand vad in lista ca bulgarii au 7 retailers si noi niciunul, pacat ca in Romania gaming-ul este tratat precum irigatiile in agricultura, asteptam ploaia...

Suntem o natie de pirati cand vine vorba de jocuri. Abia in ultimul timp am inceput si noi sa mai cumparam (noi, aici fiind o generalizare).

Cand o sa scapam de "Moamă, mi l-am luat cum a apărut" "Hai să jucam multiplayer" "Stai că nu pot, că e de la băjeți" atunci poate o să primim și noi mai multe. Să fim serioși, în afară de evenimentele de marketing pentru jocuri precum WoW și Diablo unde fanboismul e dus la extrem cu orgasmele date de fiecare swipe de card cu jocul în mână sau competițiile pe care le mai avem din an în paște ... prea multe nu primim. Am stat să verific în aprilie peste tot ca să fiu sigur că nu-mi iau țeapă de la ComputerGames.

/endrant



O să mi-l iau și eu de pe ebay când apare, sans Rytlock.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Collectors edition

Mesajde Ronah » 08 Aug 2012, 23:45

Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Collectors edition

Mesajde pacificat0r » 09 Aug 2012, 11:13

Multumesc de raspunsuri, din pacate va trebui sa astept pana in ziua respectiva.
Daca am noroc poate il gasesc pe la un MediaGalaxy/Altex din gresala, daca nu ramane amazon.co.uk. Speram macar ca pana imi ajunge cutia sa imi trimita macar cdley-ul.
Doar era vorba ca cei care au preorder la collectors pot juca cu 3 zile inainte.
L-am gasit aici la un pret relativ ok. Din pacate nu livreaza in ro.(desi livreaza in Vatican ca sa se joace papa).
O sa incerc sa gasesc pe cineva in uk care are timp si de "prostiile" astea :)
http://www.play.com/Games/PC/4-/3112303 ... tails.html

In cazul in care nu gasesc pe nimeni, ramane sa il comand de pe amazon.co.uk. oricum nu platesc nimic in plus la vama. Doar ca mai astept 2 saptamani aproximativ, dar asta e.

In fine, nu sunt deacord cu :
Citat:
Suntem o natie de pirati cand vine vorba de jocuri. Abia in ultimul timp am inceput si noi sa mai cumparam (noi, aici fiind o generalizare).
Cand o sa scapam de "Moamă, mi l-am luat cum a apărut" "Hai să jucam multiplayer" "Stai că nu pot, că e de la băjeți" atunci poate o să primim și noi mai multe.
[...]


Asa se zice si despre rusi, dar cand Steam-ul a inceput sa le dea jocuri la preturi decente pentru ei, au inceput rusii sa cumpere in draci. Acum serios cand salariul mediu in bucuresti e de 500 euro (si asta e maximul pe tara), mi se pare norml sa nu iti vina sa dai 50 de euro din el pe un joc (10%). Iar de collectors nu mai zic...800 lei da-o-n fasole. Pai normal ca iti plesnesti copilu' daca vine si iti cere 10% din salariu, poate chiar mai mult ca sa ii iei nutiuce joc( la care de multe ori mai apar si addon-uri de cate 15-20 de euro si o sa planga ca le vrea).

Desi lucrez in gaming ca programator (deci am un interes ca un joc sa se vanda bine si in ro sau oriunde altundeva) mi se pare ca asta cu pirateria e o scuza penibila inventata de lacomii aia care pun acelasi pret indiferent de tara. Sunt penibili, mai ales la versiunile digitale unde nu platesc taxe de raft, nu platesc scriere cd-ului, etc.
Culmea ipocriziei, vezi firme gen Ubisoft sau EA care se plang ca sunt distrusi de piraterie si dupa aia vin cu porcarii gen always online care iti enerveaza tocmai oamenii care cumpare jocul.
Asta in loc sa investeasca sumele alea enorme in research pentru altceva ( prototipuri de jocuri, grafica, AI, orice altceva), nu protectie. Parerea mea e ca o merita din plin.
pacificat0r
Gladium
 
Mesaje: 2
Membru din: 08 Aug 2012, 18:04

Re: Collectors edition

Mesajde Markus Clouser » 09 Aug 2012, 12:28

Eu am generalizat, am și specificat.

Și eu lucrez tot in industrie de câțiva ani dar chiar și înainte de asta tot reușeam să-mi iau cam un joc / lună pe Steam, Origin, GoG, etc. Dacă vrei, sigur se poate. Am câteva sute de jocuri acum, cumpărate toate și la fel, am prieteni care-și cumpără. Dar Ion Mediocru, Petru Piratu, Tony Torent și prietenii lor preferă să dea banii pe șaorma cu de toate decât pe un joc la -75%.

Am făcut mult off-topic dar am vrut să clarific.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori