Collectors Edition și Pre-Purchase

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Tudy » 14 Mar 2012, 19:30

De acord - eu oricum mă gândesc să-mi iau CE, dar aștept totuși să comunice exact lista magazinelor retail de unde se va putea face comandă. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Immer » 15 Mar 2012, 06:31

pentru cei care vreti sa luati varianta digitala.
v-as sfatui ca mai intai sa vedeti ce preturi gasiti prin magazine, ca e foarte posibil ca pe siteul oficial sa gasiti preturi mai mari pentru versiunile digitale decat ar cere magazinele pe versiunile fizice.
pe site nu prea veti gasi oferte si nici nu vor face reducere timp destul de lung, pe cand intr-un magazin normal chair din prima zi pot fi preturi un pic mai mici, sau la scurt timp sa inceapa sa faca.

as vrea si eu CE dar n-o sa dau 150€ pe ea.
cred ca ori voi lua versiunea normala fizica la inceput ori o sa astept pana le scade pretul.
Avatar utilizator
Immer
Gladium
 
Mesaje: 27
Membru din: 31 Iul 2011, 01:33
Nume caracter: Immer Noch Verliebt

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Loa » 15 Mar 2012, 12:31

Immer scrie:
pentru cei care vreti sa luati varianta digitala.
v-as sfatui ca mai intai sa vedeti ce preturi gasiti prin magazine, ca e foarte posibil ca pe siteul oficial sa gasiti preturi mai mari pentru versiunile digitale decat ar cere magazinele pe versiunile fizice.
pe site nu prea veti gasi oferte si nici nu vor face reducere timp destul de lung, pe cand intr-un magazin normal chair din prima zi pot fi preturi un pic mai mici, sau la scurt timp sa inceapa sa faca.

as vrea si eu CE dar n-o sa dau 150€ pe ea.
cred ca ori voi lua versiunea normala fizica la inceput ori o sa astept pana le scade pretul.



Principalul motiv pentru care lumea ia de pe site-ul lor este ca ai acces cu 3 zile inainte + acces garantat in beta. Nu e destul de rezonabil pentru 5-10 euro in plus? I though so.
The art of being feminine.
Avatar utilizator
Loa
Legionar
 
Mesaje: 227
Membru din: 17 Feb 2012, 23:51
Nume caracter: Le Loa

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Phinto » 15 Mar 2012, 15:55

Pai cu toate versiunile o sa ai acces cu 3 zile inainte. Si probabil o sa poti face pre-purchase si de pe alte site-uri inainte de marea lansare, deci cele 3 zile bonus tot o sa le primesti. Corectati-ma daca am gresit.

De exemplu eu sunt curios daca o sa apara pe computer games si steam, dat fiind faptul ca Aion a fost pe cg o perioada.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Stalker » 15 Mar 2012, 16:19

Cred ca pe steam va fi valabil jocul ... adica primul GW este. Cand o sa poti sa dai pre-oder in 10 aprilie check out "Coming Soon" pe Steam ca in mod normal puteai sa dai pre-oder si de la ei. Oricum ma indoiesc ca pretul va fi diferit.
Life is short when reflecting on how long you will be dead.
Imagine
Avatar utilizator
Stalker
Gladium
 
Mesaje: 32
Membru din: 08 Mar 2012, 18:43
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Stalker Firstborn

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Tudy » 15 Mar 2012, 16:34

Phinto scrie:
Pai cu toate versiunile o sa ai acces cu 3 zile inainte. Si probabil o sa poti face pre-purchase si de pe alte site-uri inainte de marea lansare, deci cele 3 zile bonus tot o sa le primesti. Corectati-ma daca am gresit.

Cei care vor face pre-order, nu pre-purchase, vor avea doar 1-day-head-start. E menționat în FAQ-ul ce l-am publicat în urmă cu câteva post-uri.
Citat:
What if I don’t want to pay in full in advance?
In addition to Pre-Purchase, a number of our retail partners are offering a Pre-Order program. Customers who pre-order will receive one-day Headstart Access to the final game.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Cronos » 15 Mar 2012, 18:31

Mi se pare stupid, tot aia e. Cu ce ii afecteaza daca primesc banii cu 3 zile inainte de lansare si nu cu o luna inainte ?
Sunt de aceasi parte cu Immer, varianta digitala mereu e mai scumpa in EU. Cel putin in cazul Steam ei nu inteleg ca dolarul nu este egal cu euro.
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Stalker » 15 Mar 2012, 18:36

Well pe mine cel putin ma atrage factorul de "comoditate". Adica dai un click si ai jocul legat de un cont care il poti accesa de pe orice PC/laptop, il downloadezi si its all good to go. Si cum am mai spus preturile chiar nu sunt asa scumpe pentru un MMO fara taxa lunara.
Life is short when reflecting on how long you will be dead.
Imagine
Avatar utilizator
Stalker
Gladium
 
Mesaje: 32
Membru din: 08 Mar 2012, 18:43
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Stalker Firstborn

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Tudy » 15 Mar 2012, 19:01

Și pentru mine e important factorul de ”comoditate” - cele câteva sute de jocuri pe care le am pe Steam cred că atestă acest lucru.

În cazul GW2 intenționez totuși să fac o excepție și voi lua CE deoarece consider că ArenaNet merită asta pentru efortul pe care l-au făcut să dezvolte un joc atăt de cool. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Stalker » 15 Mar 2012, 19:04

Sincer si eu as lua CE daaaar .... PC-ul meu are probleme cu CD-ROM-ul si nu vrea sa mearga nici cum ... l-am schimbat de cateva ori si tot acelasi lucru. So i choose to take the safe digital path :D
Life is short when reflecting on how long you will be dead.
Imagine
Avatar utilizator
Stalker
Gladium
 
Mesaje: 32
Membru din: 08 Mar 2012, 18:43
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Stalker Firstborn

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Tudy » 15 Mar 2012, 19:15

Sunt convins că vei putea lua CE și să folosești varianta online de downloader (care presupun că va fi oricum disponibilă pentru toată lumea, indiferent dacă are cont sau nu, ca și în GW1). În fond, te interesează doar product key-ul. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Stalker » 15 Mar 2012, 19:20

Daca o sa puna client-ul la free download as face asa ... dar pana nu se stie sigur nu ma risc, im too scared :?
Life is short when reflecting on how long you will be dead.
Imagine
Avatar utilizator
Stalker
Gladium
 
Mesaje: 32
Membru din: 08 Mar 2012, 18:43
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Stalker Firstborn

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Tudy » 15 Mar 2012, 19:24

Nu văd de ce n-ar face-o, la GW1 așa a fost dintotdeauna: http://www.guildwars.com/support/downloadclient/

În fond, tot ai nevoie de un cont valid pentru login, degeaba îți downloadezi jocul. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Tudy » 15 Mar 2012, 19:31

De pe Twitter - https://twitter.com/#!/GuildWars2/statu ... 6415704064

Citat:
We will give you a list of retailers that will do pre-purchase once we have it. ^MK
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Valky » 16 Mar 2012, 00:48

- Este firesc ca varianta CE sa aiba un pret mai mare, chiar mi se pare mic pretul, raportat la versiunile normale. Se adreseaza colectionarilor, care vor pastra mereu cu mandrie ambalajul original al jocului, cartile cu "making of" si figurina de 25 cm. Cunosc pasionati de asa ceva, care ar da un pret triplu, iar daca s-ar putea sa existe doar 10 bucati de "Special Unique CE", ar plati de 20 ori pretul ca sa fie intre cei 10 posesori. Colectionarii au lumea lor, cu regulile, cutumele si patternul comportamental specific, deci nimic anormal la pretul de 150 USD.
__________
- Cat despre variantele DE si DDE, cred ca au un pret corect, accesibil si echitabil raportat la valoarea de productie a unui mmo slefuit pentru 2012 si cu B2P only.
__________
- Multumesc si apreciez efortul facut de Tudy & Co pentru a ne tine la curent cu noutatile, ca si promptitudinea cu care au portat informatia despre upcomming pre-sales aici pe forum, uneori nu am timp sa mai verific si pe alte sites informatii relevante despre joc.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Cosmo » 16 Mar 2012, 22:44

Citat:
. *A pre-order is not the same thing as a pre-purchase.* A pre-purchase beginning April 10th is the only way to receive the items and access listed above.


Tl;dr, prepurchase means only digital?
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Tudy » 16 Mar 2012, 22:48

Cosmo scrie:
Citat:
. *A pre-order is not the same thing as a pre-purchase.* A pre-purchase beginning April 10th is the only way to receive the items and access listed above.


Tl;dr, prepurchase means only digital?

http://www.guildwars2.com/en/the-game/g ... orty-three
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Cosmo » 17 Mar 2012, 09:03

Right.. deci suntem la square 1. Select retailers.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde Kenzo » 17 Mar 2012, 20:22

@ Cosmo
Deoarece in Romania nu exista un numar foarte mare de retaileri care vor avea in stoc guild wars 2 cel mai indicat este sa cumperi direct versiunea digitala fie ea cea standard sau digital deluxe de la ncsoft.
Site-uri precum Gamestop / Amazon / Computergames nu iti vor garanta acel avantaj de 3 zile si posibil nici acele ingame items care sunt asociate cu pachetele respective.
Legat de asteptarea jocului deoarece zilele trecute am auzit '' they will sleep on our money and can release the game on 31.12.2012 if they want to'' , ceea ce trebuie sa stim este ca noi cumparam ce este in contractul de cumparare care contine : 3 days headstart , heroes band si accesul la beta weekends in lunile ce vor urma si '' when it's ready and polished enought for even the most exigent player '' jocul .
Putem considera acest pre-purchase ca un proiect kickstarter in termenii finali.
Imagine
Avatar utilizator
Kenzo
Gladium
 
Mesaje: 89
Membru din: 10 Noi 2011, 22:04
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Kenzo Firefist

Re: Collectors Edition și Pre-Purchase

Mesajde movi » 18 Mar 2012, 11:07

eu sunt curios : va fi vreun mod sa cumpar din magazin/ sa comand online versiunea boxed si sa primesc aceste bonusuri ? pentru ca sincer pentru mine sa am jocu' in mana si sa primesc si acces in beta e cel mai important, si m-am gandit sa nu iau ce pentru ca nu as avea cum sa strang suficienti bani pana in 15 mai sa iau si diablo...

chiar as vrea sa pot da pre purchase la boxed version si sa primesc si acces la beta
movi
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 52
Membru din: 11 Feb 2012, 11:54
Nume caracter: Movaa

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori