Nu am jucat Guild Wars dar...

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 21 Iul 2012, 20:15

Revin. Pe PC la specificatiile de mai sus, jocul functioneaza...doar "functioneaza" pentru ca la 3-4 fraps la 2-3 secunde nu cred ca joaca nimeni :P

Pe notebook am instalat CPUID HWMonitor la sugestia lui Floopy si temperatura imi ajunge la 100 grade C. Cei cu procesoare Intel am facut urmatorul lucru Start --> Control Panel --> Hardware and Sound --> Power Options --> (eu pe planul High Performance) Click Change Plan Settings --> Change Advanced Power Settings --> Processor Power Management --> Minimum 5% (Iar la maxim am scazut de la cat era default (70% parca) la (60%). Am redus astfel temperatura de la 100C la 78-80C iar dupa aproximativ 5-6 ore de joc (a crescut progresiv temperatura) a ajuns la 89-90C. Jocul merge excelent in low graphics.

Ma gandesc sa imi cumpar un Cooler mai performant si sa incerc sa il tin sub 80C. De asemenea am sa incerc sa curat coolerul de la procesor, poate am noroc si mai reduc. Daca ajung sa il joc cu 75 sunt extrem de multumit.

Partea jocului: este primul beta pe care apuc sa joc mai mult :D (am jucat in ultimul stress test 2 ore si in primul beta 1-2 ore). Se pare ca Personal Story se opreste in BWE, continuarea fiind posibila doar dupa release-ul oficial. Destul de bun ranger-ul dar parca am observat o diferenta mai mare de dificultate intre quest-urile din BWE3 fata de BWE1 si StressTest. (mai greu fiind in BWE3). Voi ce parere aveti? :)


Imagine
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Postrof Blackwell » 23 Iul 2012, 10:58

Eu folosesc un laptop Dell N5010 cu placa video Mobility Radeon 5650, proc. I5 460M si acest stand/cooler: http://www.evomag.ro/galerie.php?produs_id=64017
Pot sa zic ca nu am avut probleme in nici unu din beta eventuri cu detaliile date la mediu iar temperatura citita de CPUIDHD MONITOR nu a sarit de 70 C. Nu am avut probleme nici macar in zonele super aglomerate. Este un cooler foarte usor de curatat, nu se incalzeste si nu mentine temperatura datorita lemnului din care este confectionat si diametrul ventilatorului este foarte mare. Daca esti interesat de un cooler care sa-ti faca fata, cu amplasarea ventilatoarelor in dreptul gaurii laptopului de tras aer, ti-l recomand din toata inima.
Imagine
Avatar utilizator
Postrof Blackwell
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 161
Membru din: 02 Mai 2012, 08:25
Localitate: Galati
Nume caracter: Postrof Blackwell

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Floppy » 23 Iul 2012, 12:50

Eu de asemenea am schimat planul la High Performance, am un laptop cu placa video Ati Radeon HD 5650 si un procesor i5, iar temperatura a fost in timpul jocului undeva intre 60-70 C cu o medie de 60% de utilizare a procesorului. Nu folosesc nici un fel de cooler.
Random Guy si Postrof Blackwel au dreptate, trebuie folosit un cooler care sa fie pozitionat pe gaurile de ventilare ale laptopului, astfel incat fluxul aditional de aer sa ajunga direct la coolerul procesorului.
Imagine Never mistake motion for action.
Avatar utilizator
Floppy
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 27 Apr 2012, 13:26
Localitate: Bilbao
Nume caracter: Flopy

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Life Snatcher » 23 Iul 2012, 17:20

Eu sunt mai nefericit, am un laptop HP Pavilion dv6 i3, si mi-am luat o mare teapa, se pare ca laptopurile de la HP au cele mai mari probleme cu caldura :) Mi-am luat un cooler la circa 100 lei si problema rezolvata, imi sta in 70-80 C iar jocul imi merge pe medium chiar bine. Daca dau setarile la minim, abia de la 100 de playeri in sus incepe sa imi sacadeze f putin. Pentru cei cu laptopuri un cooler cu 2 ventilatoare ar trebui sa rezolve problema, ah, sa nu uit, un procesor dual core peste 2.2 Ghz si o placa video decenta :)
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Ronah » 23 Iul 2012, 18:12

Laptop-urile sunt pentru Word ,Excel, Sype si Solitare :) Desktop-ul este de baza pentru jocuri. Nu mai aruncati banii pe ele doar din comoditatea de a va juca din pat. Scuze pentru sarcasm, nu am vrut sa ofensez pe nimeni.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde shaggy140 » 23 Iul 2012, 18:34

Am observat in ultima vreme ca multa lume s-a "dat pe laptopuri" :-) Personal, ma multumesc cu un desktop pentru jocuri. Dar presupun ca la fiecare isi are utilitatea lui, nu cred ca iti iei laptop doar pentru ca "e la moda" ;-)
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Postrof Blackwell » 23 Iul 2012, 18:53

Ronah scrie:
Laptop-urile sunt pentru Word ,Excel, Sype si Solitare :) Desktop-ul este de baza pentru jocuri. Nu mai aruncati banii pe ele doar din comoditatea de a va juca din pat. Scuze pentru sarcasm, nu am vrut sa ofensez pe nimeni.

Sunt partial de acord cu tine. Sunt laptopuri pe care se poate face gaming destul de bine. Si nu toata lumea le ia din comoditate( a nu se intelege ca m-ai ofensat cu ceva doar exprim un punct de vedere) altii chiar au nevoie de ele din prisma mobilitatii lor. De exemplu eu 30% din timp sunt la munca, 30% din timpul de la munca e supraveghere restul e timp pierdut degeaba.Iti poti da seama singur ce fac in restul de 70% din timp. Si sunt convins ca nu sunt singurul intr-o situatie din asta. Personal sunt mai mult decat multumit de performantele laptopului meu si doar faptul ca nu pot vedea jocurile la detalii max ci doar medii(nu low, medii) nu ma afecteaza cu absolut nimic.

shaggy140 scrie:
Am observat in ultima vreme ca multa lume s-a "dat pe laptopuri" :-) Personal, ma multumesc cu un desktop pentru jocuri. Dar presupun ca la fiecare isi are utilitatea lui, nu cred ca iti iei laptop doar pentru ca "e la moda" ;-)

Asta am observat si eu. O parte din ei chiar neavand nevoie de un laptop ci doar de un desktop(cel mult). Dar ce e la moda, e la moda ;)
Imagine
Avatar utilizator
Postrof Blackwell
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 161
Membru din: 02 Mai 2012, 08:25
Localitate: Galati
Nume caracter: Postrof Blackwell

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde lucifix » 23 Iul 2012, 19:04

Ronah scrie:
Laptop-urile sunt pentru Word ,Excel, Sype si Solitare :) Desktop-ul este de baza pentru jocuri. Nu mai aruncati banii pe ele doar din comoditatea de a va juca din pat. Scuze pentru sarcasm, nu am vrut sa ofensez pe nimeni.

Nu toata lumea isi cumpara laptopuri pentru comoditate. Iar ce e si mai important e ca laptopurile nu sunt doar pentru Office sau un Solitare.Multi sunt pusi in situatia de a alege, cum a fost si cazul meu, intre un laptop si un PC. Am ales un laptop care timp de 3 ani de zile a facut fata cu brio la aproape toate jocurile (nu cu setari la hiw ci la medium). Puteam de aceeasi bani sa imi iau si laptop si PC dar nu as fi rezolvat nimic pentru ca impartind banii nici unul nu ar fi fost suficient de bun.
Am ales laptop pentru ca fac facultatea in alt judet,nu m-as fi putut plimba cu unitatea dupa mine de fiecare data cand mergeam acasa, si pentru ca il folosesc de multe ori in afara casei. Cel mai bun exemplu e ca il folosesc foarte des la facultate.
Imagine
Avatar utilizator
lucifix
Legionar
 
Mesaje: 123
Membru din: 05 Iul 2012, 00:21
Localitate: Iasi
Nume caracter: Luci Fix

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 23 Iul 2012, 21:39

Eu l-am luat datorita faptului ca mai tot timpul sunt plecat. Asta si faptul ca l-am prins la 15 mil:).
Recunosc ca nu l-am luat pentru jocuri ci in special pentru web development si design, programare si filme, seriale. :P Dar cum am vrut sa joc GW2 este singurul meu device care il suporta, inafara de PC care doar il "suporta" :)

Am sa imi caut un cooler, cel postat de Postrof Blackwell pare interesant. Arunc o privire pe el.
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Life Snatcher » 23 Iul 2012, 23:59

Eh, si eu sunt in aceasi situatie, la munca ma plictisesc extrem, prefer un laptop decat un desktop, oricum in curand o sa imi iau si un desktop high-end :) Orice player de mmo-uri/jocuri in general stie ca desktopurile sunt baza.
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Valky » 02 Aug 2012, 17:54

Sigur ca un sistem desktop poate fi lejer mult mai puternic decat un laptop, datorita spatiului disponibil pentru solutiile extreme de racire (cand folosesti CPU o/c si 2-3 placi grafice cuplate SLI sau Crossfire), dar exista si laptopuri dedicate pentru gaming, desigur astronomice deopotriva la performanta si pret (Alienware conduce in topul "celebritatilor" in domeniu) si este foarte bine pentru ca foarte multi gameri prefera sa mearga la un lan-party sau la o cafenea cu laptopul. Portabilitatea, insa, de obicei, inseamna miniaturizare si inovatii tehnice, adica bani mai multi pentru aceeasi performanta etalon. Orice ar fi insa, portabil sau nu, de top sau de casierie, cu CPU slab sau bestie o/c, cel mai important reper in gaming este GPU / placa grafica. Celelalte vin dupa. In alta ordine de idei, probabil ca abia la lansare vom avea conditiile finale de optimizare grafica ale jocului si vom vedea cum ruleaza pe diferite sisteme.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 25 Aug 2012, 18:26

Sunt nou in partea de Crafting a mmo-urilor, inteleg ca adunand anumite materiale, cu anumite unelte, se pot realiza anumite arme, armuri mai bune etc, iar in GW2 poti detine doar 2 pentru crafting.
Totusi, sperand ca ce am scris mai sus este corect, se pot face longbows?
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Handel » 25 Aug 2012, 18:29

Stefan scrie:
Sunt nou in partea de Crafting a mmo-urilor, inteleg ca adunand anumite materiale, cu anumite unelte, se pot realiza anumite arme, armuri mai bune etc, iar in GW2 poti detine doar 2 pentru crafting.
Totusi, sperand ca ce am scris mai sus este corect, se pot face longbows?

Uite un link cu Huntsman, profesia care-ți permite să craftezi rifle, bow etc.
http://www.gw2db.com/recipes/huntsman
Avatar utilizator
Handel
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Aug 2012, 16:31
Nume caracter: Handal The Shadow

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 25 Aug 2012, 18:33

Handel scrie:
Stefan scrie:
Sunt nou in partea de Crafting a mmo-urilor, inteleg ca adunand anumite materiale, cu anumite unelte, se pot realiza anumite arme, armuri mai bune etc, iar in GW2 poti detine doar 2 pentru crafting.
Totusi, sperand ca ce am scris mai sus este corect, se pot face longbows?

Uite un link cu Huntsman, profesia care-ți permite să craftezi rifle, bow etc.
http://www.gw2db.com/recipes/huntsman


Multumesc, credeam ca se fac la Weaponsmith. :oops:
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Handel » 25 Aug 2012, 18:37

Stefan scrie:
Handel scrie:
Stefan scrie:
Sunt nou in partea de Crafting a mmo-urilor, inteleg ca adunand anumite materiale, cu anumite unelte, se pot realiza anumite arme, armuri mai bune etc, iar in GW2 poti detine doar 2 pentru crafting.
Totusi, sperand ca ce am scris mai sus este corect, se pot face longbows?

Uite un link cu Huntsman, profesia care-ți permite să craftezi rifle, bow etc.
http://www.gw2db.com/recipes/huntsman


Multumesc, credeam ca se fac la Weaponsmith. :oops:

Și eu am fost în aceeași situație până m-am uitat pe database. :D
Avatar utilizator
Handel
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 09 Aug 2012, 16:31
Nume caracter: Handal The Shadow

Re: Nu am jucat Guild Wars dar...

Mesajde Stefan » 25 Aug 2012, 19:06

Si inca o intrebare daca se poate: Cum activez Hunters Call si Call of the Wind? In combinatie cu ce arma sau cum? :cry:
Leluo - Legio Gemina [XIII] - Human Ranger - lvl 80
Notable achievements:
- World Completion
- Dungeon Master
- Liadri the Concealing Darkness
Stefan
Gladium
 
Mesaje: 85
Membru din: 15 Apr 2012, 19:31
Nume caracter: Leluo
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Anterior

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori