Gold farmers

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Gold farmers

Mesajde Valky » 09 Mai 2012, 00:17

Imi amintesc ca mai demult, intr-o emisiune GW2.ro, argumentam cu totii pe tema prezentei gold-farmerilor in GW2.
Se pare ca cei care traiesc din asta se pregatesc deja http://www.ig4t.com/_Account_Guild+Wars.html
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Gold farmers

Mesajde Cosmo » 09 Mai 2012, 00:35

E un stock page sa intre in google ranking repede.
Imagine
Avatar utilizator
Cosmo
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 05 Aug 2011, 16:41
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Neon Saida / Varseen Garda

Re: Gold farmers

Mesajde RandomGuy » 09 Mai 2012, 12:35

La fel cum sa discutat si pe emisiune de ce sa cumpar de la ei care sunt o firma dubioasa si sa nu cumpar de la Arena.net? Pana la urma care va fi diferenta de preturi ? 50 de centi ?
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Gold farmers

Mesajde Valky » 09 Mai 2012, 12:56

Desigur, doar ca problema cu ei consta in faptul ca sunt foarte deranjanti prin bot-spamming pe toate canalele de chat.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Gold farmers

Mesajde Life Snatcher » 09 Mai 2012, 14:20

Hmm, nu cred ca cei de la ArenaNet or sa dea voie la gold spammeri sa o "arda" in joc cum se intampla in modelele free2play. Pana la urma noi am cumparat acest joc tocmai ca sa nu avem parte de boti sau de un Cash Shop OP si pagina respectiva arata mai degraba ca una de scam si exact cum spune Cosmo, doar sa faca google rank. Eu personal nu cred ca or sa aiba viata lunga, si daca or sa avem parte de asa ceva dupa cateva plangeri si refund-uri or sa ii baneze.
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: Gold farmers

Mesajde Valky » 09 Mai 2012, 22:06

Black-farming-ul [care include gold-farming, power-leveling, accounts / items (illegal) selling] este o plaga mult mai serioasa in jocuri decat realizeaza jucatorii, iar companiile producatoare au destul de frecvent conferinte de lucru interne si sesiuni comune de informare si in circuit inchis pe tema asta, nu discutii la cafea. Cat timp se pot utiliza proxy si un numar virtual infinit de trial accounts, greu de pus pe "ignore" si greu tare de banat, au incercat companii mari sa elimine problema asta suparatoare din jocuri si n-au reusit.
Daca vanzarea de black-items poate fi reglata prin economia jocului, din pacate, gold-farming-ul si power-leveling-ul nu au absolut nicio legatura cu economia jocului si valoarea itemelor din shop, deoarece:
:arrow: - cuantumul de gold necesar / vandut se scaleaza proportional pentru jucatorul consumator / farmer raportat la dificultatea obtinerii lui. Un exemplu aleator: Daca poti obtine la un playing-rate normal 1 gold in 10 zile, farmerul il obtine in 5 zile si vei cumpara 1 gold cu XX centi. Daca poti obtine in joc 1 gold intr-o zi, farmerul il obtine in 12 ore si vei cumpara de data asta 10 gold cu aceiasi XX centi. Iar la viteza / strategia de farming se adauga si conturile hacked.
:arrow: intotdeauna vor exista jucatori care vor dori sa aiba mai repede / mai mult decat le permite timpul de level sau ranking / economia jocului si farmeri care sa acopere "cererea" pietei.
:arrow: - ne place sau nu, black-farming-ul exista si este o industrie underground mult prea profitabila si extrem de bine organizata, toti vorbesc de farmerii chinezi si nici nu se gandesc cati romani de exemplu se ocupa de fapt cu asa ceva si de multe ori nici nu-ti dai seama ca aproape o treime din itemele vandute la market sunt puse de farmeri, nu de guildies.
Singura modalitate de a elimina black-farming-ul este, exact ca in cazul drogurilor sau prostitutiei, fie sa-l legalizezi, fie sa nu ai deloc consumatori, ambele variante fiind ori dificil ori imposibil de implementat.
P.S. - sper ca nu supar pe nimeni ca am deschis acest topic, dar am un feeling ca o sa ne reamintim despre el la aproximativ 4 luni dupa lansare.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Gold farmers

Mesajde Markus Clouser » 09 Mai 2012, 23:42

Avem fermele noastre. Există tineri angajați să facă asta.

La un moment dat văzusem un reportaj cu unii din România care făceau power leveling pentru niste insi căsătorți din afară.

S-a dovedit a fi un $ucce$.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Gold farmers

Mesajde Life Snatcher » 10 Mai 2012, 00:36

Chiar este, cunosc un roman care la 3 zile dupa ce s-a facut lineage 2 free 2 play am primit mail de la un charr cu nume "cbctiertttt" cu 300 kk gold, am ramas plex :) Oricum in Gw2 e cu dus si-ntors, nu stiu cati gold farmers or sa-si permita sa cheltuie 60 de euro pe cont pentru un currency care de fapt nu e atat de "important". Oricum ramane de vazut ce or sa faca cei de la ArenaNet impotriva lor.
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher


Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori