SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Valky » 23 Apr 2013, 23:23

Dupa fiecare event de W3, puteti sa scrieti aici lucruri constructive, propuneri, sugestii, idei.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde lemonpowah » 23 Apr 2013, 23:47

Astăzi a fost un event reușit pot spune, aș dori și ca pe viitor să ne adunăm în număr atât de mare sau de ce nu, în număr mai mare de atât pentru că, fiind ~30 de oameni avem numeroase posibilități și putem adopta diferite strategii. Ce aș vrea să văd pe viitor e mai multă coordonare, dar desigur asta se câștigă în timp și prin practică.
O sugestie pe care o am și care am văzut că o practică mulți commanderi e următoarea: întotdeauna trebuie să încercăm pe cât posibil să stăm grupați, desigur că inevitabil se va forma acea coadă. În momentul în care coada e prea mare trebuie să ne oprim și să-i adunăm pe toți. Înainte de plecare ar trebui pus un static field pe jos și dat un blast în el pentru a ne lua toți speed și să nu rămânem în urmă, caci așa ne vom coordona mai bine. O numărătoare înainte de a o lua la pas ar fi minunată.
De altfel propun ca la guild training să vorbim în special de combo-urile pe care le putem face, pentru că mi se par a fi o parte vitală a jocului și a w3-ului totodată. Abia aștept sesiunea de training, cu cât vom fi mai mulți, cu atât mai bine !
lemonpowah
Gladium
 
Mesaje: 31
Membru din: 15 Sep 2012, 01:12
Localitate: Botoșani
Nume caracter: Sabeer

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Valky » 24 Apr 2013, 00:32

Da, si eu sper sa avem participare maxima Joi seara la training session, acolo putem raspunde la toate intrebarile celor noi in W3 si ne putem si antrena ca grup pe partea de coordonare, deplasare, speed-up constant, sa vorbim de gear, de support skills, de sieges, de emergency-calling, sa vedem scurtaturile si "secret"-places unde merita puse sieges pentru ninja, unde trebuie puse trebuchetele, sa inteleaga si cei noi configuratia hartii, etc.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Master » 26 Apr 2013, 02:22

Este destul de important sa stabilim si builduri pentru clase, pentru a fii mai eficienti in combat dupa ce se lamureste toata lumea cu combo fields si cu gruparea. 15 oameni cu builduri bine puse la punct (gear: arme, armura, rune etc., utility skills)si cordonare ca la carte pot bate linistiti 30 de francezi.
In the absence of light darkness prevails.
Avatar utilizator
Master
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 58
Membru din: 05 Aug 2011, 20:46
Localitate: Brasov
Nume caracter: Master Huricane
Zona de interes: World vs World

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Valky » 26 Apr 2013, 10:01

Din pacate, desi mi-am dorit, nu am putut participa la training session. Intentionam sa facem in primul rand o jumatate de ora de zerg-theorycraft, ca sa inteleaga toata lumea de ce in W3 sunt necesare alte builduri, armuri si skills si apoi sa exersam deplasarea si combat. Cati din Legio au participat la training-session? Din video inregistrat am sesizat din start foarte multe erori pe care le facem si exemplific doar cateva:
- nu toti au pe build sau nu folosesc cand trebuie fields si blast-finishers, drept urmare combo-urile sunt rare si haotice
- zerg-ul nostru se intindea ca un tren cu 20 de vagoane, trebuie exersata serios deplasarea ca grup
- unii inca joaca pe build de SPVP - single runner, nu pe build de support, ceea ce elimina din start eficienta grupului
- foarte multi continua sa faca greseala de a evita vitality si toughness ca atu-uri principale de W3 si mor prea repede si des
- cand se intra la impact in zona de combat, grupul se opreste si fiecare se duce pe tinte laterale, aleatorii, diminuand complet efectul concentrarii de dmg / heal, inregistrand si multe pierderi in oameni pentru ca se stationeaza in loc sa se iasa rapid din range. Secretul zerg-ului eficient consta in "teoria celor 20 secunde"
- sunt multe aspecte pe care trebuie sa le corectam, intr-un grup de raid ne trebuie cel putin 2 elementalisti, 2 gardieni si 2 mesmeri, dar daca ei nu au build corect si nu stiu ce job-uri de group-support au, nu rezolvam nimic
Promit sa explic, la urmatoarea sesiune de training, toate argumentele pentru care trebuie sa ne modificam radical buildurile, armurile si stilul de joc cand jucam W3 in grup. Voi explica, de asemenea, cum se face corect si eficient deplasarea in grup, deplasarea pentru combat si teoria celor 20 secunde, apoi le vom exersa impreuna. La sesiunile de antrenament, nu trebuie sa facem W3, caci nu vom invata mare lucru ci sa intelegem in primul rand teoria si mai ales sa o exersam, intai fara inamici pana stim ce avem de facut si abia apoi in confruntare. Pana la a fi eficienti ca grup in combat, mai avem mult de invatat dar mai ales de exersat. Voi face toate explicatiile necesare, inclusiv pe intelesul celor care n-au mai fost deloc in W3 sau care intra foarte rar. Doar sa participe toata lumea si sa aiba rabdare, lucrurile se vor lumina rapid si logic. Dar sincer, avem foarte multe de schimbat si exersat in abordarea W3 ca grup, inainte sa ne confruntam cu zerg-urile inamice. Capacitatea commanderului de a conduce grupul la succes contribuie cu maxim 20 %, restul tine de eficienta grupului, am sa explic de ce si am sa explic de ce de-a lungul timpului ati vazut commanderi cu care ati batut zerg-uri mai mari sau commanderi cu care ati dat wipe dupa wipe in fata unor zerguri mai mici. Si in mare masura nu este capacitatea sau incapacitatea lor de a conduce, ci componenta si eficienta grupului condus.
Multumesc lui Shob ca a facut inregistrarea, este foarte utila pentru a vedea si corecta anumite greseli, poate ar fi chiar util sa comentam impreuna intr-o zi acest video cu toata lumea.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Tulibone » 26 Apr 2013, 14:19

Eu cred ca o foarte mare parte din teorie s-a discutat deja in clipul de mai jos de 2 ore si 47 de min. Ca membru al [XIII], inainte sa pasesc in W3, am urmarit videoclipul.

Imagine
Avatar utilizator
Tulibone
Gladium
 
Mesaje: 7
Membru din: 21 Mar 2013, 21:27
Localitate: Iasi
Nume caracter: Tulibone

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Valky » 26 Apr 2013, 15:32

In acel episod s-au discutat aspectele generale de W3, geografie, strategie in abordarea obiectivelor, coordonarea in comunicarea in grup si alte detalii de basic knowledge pentru W3. Nu a fost abordata deloc partea de deplasare si combat in grup (zerg), aspecte pe care le vom discuta, intelege si exersa, alaturi de alte elemente de W3 prezentate in acel episod, pe timpul sesiunilor de training. :)
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Inwa » 27 Apr 2013, 18:33

Ce bine ca ai expus o mare parte din observatile pe care urmam sa le fac :P

As mai avea urmatoarele comentarii:
- consider ca sPvP-ul ajuta foarte mult daca vrei performanta. Chiar daca ai invatat cum se folosesc skills in pve este cu totul altceva cand te lupti cu cineva inteligent. Vei ajunge sa stapanesti semnificativ mai bine clasa ta si vei sti la ce sa te astepti din partea altora. Prin sPvP inteleg jocuri organizate, in turnee, nu cand intra 16 jucatori pe o harta incercand sa faca rank. Poate o parte din cei noi in WvW ati incercat ultima varianta si nu v-a placut. Diferenta in stil de joc este enorma cand ai 5 oameni in fiecare echipa care comunica si trebuie sa se sincronizeze pe o harta.

- la partea cu commander-ul nu prea sunt de acord cu Valky. Un commander bun stie cand sa atace si cand sa se retraga, cand sa incerce capturarea unui obiectiv cu rams sau trebuchet in functie de situatie, reuseste sa impulsioneze grupul care il respecta nu doar ca jucator ci, mai ales, ca lider. Degeaba jucatorii sunt buni daca nu exista cineva sa asigure coordonarea. Evident ca si reciproca este cat se poate de adevarata - nu poti conduce pe oricine :)

Sper ca pana incepem iar sa luptam pentru locul intai sa intre toata lumea cu caractere de level 80 + build corect.
Inwa
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Mai 2012, 14:44

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Valky » 28 Apr 2013, 04:28

Nu vreau sa fiu inteles gresit, sigur ca este o diferenta foarte mare intre un commander care stie ce trebuie facut si unul care nu stie, dar el este util doar din perspectiva strategiei. Din perspectiva eficientei grupului, commanderul este pe atat de bun pe cat este grupul pe care-l conduce. Poti sa ai super-commander, daca cei din grup nu au gear corespunzator, nu asculta comenzile sau nu stiu / nu vor / nu pot din cauza buildului sau armei sa foloseasca la timp skills cerute de commander, tot degeaba. Strategia este una, armata echipata si priceputa sau dezbracata si nefolositoare este alta. In orice razboi trebuie sa le ai pe amandoua ca sa invingi, mintea priceputa care sa gandeasca strategic si sa stie cand sa ceara anumite actiuni, dar si armata capabila sa execute acele actiuni. Altfel, strategia ramane doar pe hartie sau in capul commanderului. Nu poti sa te bati cu furci si coase conduse inteligent, impotriva laserelor conduse la fel de inteligent, ca sa zic asa. De multe ori lumea uita faptul ca si zergul inamic are in frunte un commander care stie ce face. Diferenta o fac, de cele mai multe ori, eficienta sau ineficienta grupurilor care se confrunta.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Wolfskin » 15 Mai 2013, 11:31

As dori sa-l felicit pe Wicked pentru modul in care a condus eventul de ieri 14.05.2013. Consider ca merita nota 10.
A avut o comunicare foarte buna cu grupul, indicatii clare, precise. Strategii foarte bune de atac si aparare. Asta sa si observant prin dominarea unor grupuri mult mai mari de inamici. E o placere sa mergi dupa un astfel de commander. Bravo inca o data.
Eu personal mi-am schimbat buildul pe necro special pentru momente de genu acesta, si a dat rezultate - am murit mai putin am avut mai multe kiluri, combo fieldurile mele consider ca au ajutat grupul, avand in vedere ca vedeam cum aparea pe ecran -- Life steal, area blindness, etc :).
Cred ca pregatirile anterioare au dat rezultate si ar trebui sa continuam pe linia aceasta. Deasemenea tin sa felicit si pentru organizarea celorlalte eventuri la care am participat- ce sa mai am avut chiar niste zile pline ca sa zic asa.
Propuneri : sa pregatim si alti commanderi, sau sa vedem pe forum niste guide pentru asa ceva ( desi cred ca asa ceva trebuie sa ai in sange, nu toti pot sau au capacitatea de a conduce , la fel ca si in IRL).


P.S Shob sper ca nu te superi ca nu am apreciat cum ai condus - dar cred ca nu erai 100% aseara pentru a conduce , mai aveai si alte treburi. :lol:
Wolf Taimer - Necromancer lvl 80
Wolverinx - Guardian lvl 80
Avatar utilizator
Wolfskin
Gladium
 
Mesaje: 15
Membru din: 02 Ian 2013, 23:54
Localitate: Sibiu
Nume caracter: Wolf Taimer

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Shob » 15 Mai 2013, 18:01

That was not my game last night, am avut o prezentare azi si inca nu o terminasem de pregatit :)
Am condus pentru ca nu era altcineva disponibil la momentul respectiv :)
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Valky » 16 Mai 2013, 15:34

@Wolfskin - pregatim toti commanderii din guilda, actuali si viitori, facem commanders-training (separat de training-session pentru guilda) cu ei saptamanal. Wicked este bun pentru ca este talentat, are o buna capacitate de analiza si decizie rapida, se documenteaza foarte mult, experimenteaza la fel de mult si participa la aceste sesiuni speciale de training pentru commanderi. Ne dorim ca toti commanderii din guilda sa fie cat mai buni.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: SUGESTIILE VOASTRE DUPA W3 EVENTS

Mesajde Abo » 19 Mai 2013, 18:27

da..deci in primul rand ne trebuie mult mai multi oameni din guilda pt w3..27 sau 30 nu sunt suficienti intro guilda de 250+..in al doilea rand nu avem comanderi in afara de valky si wicked..as dori ca sa nu se mai grabeasca lumea din guild sa devina commanderi asa de repede pt ca mai avem mult de invatat si multa experienta de facut.Treaba cu training sesions pt comanmderi e foarte buna..dar nu e pt toata lumea.In primul rand trebuie sa-ti placa wvw,sa participi la w3, nu doar cand se fac eventuri cu guilda.multe persoane din guilda vin in w3 doar din obligatie..sunt multi carora nu le plac dar vin in w3 doar pt a fi prezenti acolo si sa vada lumea din guild ca sunt si ei in w3 si ca ei joaca.acum or sa se supere pe mine multa lume dar eu cred ca asta e adevarul.as dori sa apreciez efortul lui valky de a face training sesions cu guilda..poate asa o sa invatam mai mult despre wvw si o sa fim vazuti cu ochi buni de guildele mari in w3.tot ce vreau de la guild e ca atunci cand suntem prezenti in w3 sa facem treaba buna si sa fim cat mai multi oameni..aa..si apreciez treaba care o face wicked in w3..pt mine el e commanderu guildei acum si face o treaba super bine..se vede ca stie multe despre w3.Cam atat am avut de spus..imi cer scuze daca am jignit pe cineva
Abo
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 09 Dec 2012, 14:15
Nume caracter: Aboromanu


Înapoi la WvW Events

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator