Account hacked or what ?

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Account hacked or what ?

Mesajde lanaiba » 26 Sep 2012, 19:19

Imagine

Am incercat azi sa ma loggez si imi apare porcaria asta
Mentionez ca nu m`am logat de la nici un alt calculator/ip si am verificat mailul si nu exista nici un mail trimis de ei spre verificare

Any ideeas ?
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: Account hacked or what ?

Mesajde Love You » 26 Sep 2012, 20:21

Scuze ca ma bag dar din cate am inteles nu exista vre-un issue pt asa ceva.Asa ca merge sa joci depe 2 ip-uri diferite deoarece si eu joc dela servici si de acasa.Sun nou in domeniul de guild wars 2 si doar atat iti pot spune aceea fiind ca poti sa joci depe 2 ip-uri diferite.O seara buna.
Love You
Gladium
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Sep 2012, 11:19
Nume caracter: TERRA

Re: Account hacked or what ?

Mesajde Hadryel » 26 Sep 2012, 20:27

Defapt este "noul"(implementat de vreo 3 saptamani) sistem anti hack. Ce face dansul este ca iti trimite mail, la adresa de email cu care te loghezi sau pe care o ai atasata contului, in acel mail iti cere permisiune de a loga contul tau.Au fost cazuri in care
primeai mailuri sa autorizezi autentificari din China/Japonia care defapt erau hackeri/gold selleri.
Living life in peace !

Imagine
Avatar utilizator
Hadryel
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 27
Membru din: 20 Feb 2012, 22:43
Localitate: Timisoara
Nume caracter: Ingerul Hadryel
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Account hacked or what ?

Mesajde gabriel » 26 Sep 2012, 20:31

acelasi lucru m-i s-a intamplat si mie. Ieri a fost chestia cu autentificarea (la servici), seara am jucat de acasa dupa care astazi...blocat - mai mult nu imi mai recunoaste nici parola atat pe GW cat si pe GW2. Mai e careva si cu GW blocat? nu doar GW?
gabriel
Gladium
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Sep 2012, 19:24
Nume caracter: gabry w

Re: Account hacked or what ?

Mesajde lanaiba » 26 Sep 2012, 20:54

Hadryel dar eu acu 2 zile nu am avut nici o problema in a ma logga, daca e implementat de 3 saptamani nu ar fii trebuit sa am problema asta si acu 2 zile ?

Ma rog la mine s`a rezolvat am fost la http://en.support.guildwars2.com/app/an ... /a_id/9192 si am dat un click pe acolo, a trebuit sa introduc mail si pass si am inceput sa primesc "Authorize log-in attempt" pe mail, apoi am dat click pe un link de acolo, m`au trimit la un site si am dat allow network sau cam asa ceva.
Toate astea cu Game clientul deschis, apoi am observat ca butonul PLAY a devenit rosu
I'M A GAMER, not because i dont have a LIFE ... but because i choose to have MANY
Avatar utilizator
lanaiba
Legionar
 
Mesaje: 106
Membru din: 13 Aug 2012, 22:46
Localitate: Bucuresti

Re: Account hacked or what ?

Mesajde Inwa » 26 Sep 2012, 21:10

Probabil ai IP dinamic si s-a schimbat. Mi-a aparut si mie mesajul ala de 2 ori chiar daca joc doar de acasa. Ultima data retin ca au adaugat provider-ul in lista de retele admise, nu doar IP-ul.
Inwa
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Mai 2012, 14:44

Re: Account hacked or what ?

Mesajde shaggy140 » 26 Sep 2012, 21:26

Vezi ca in mail iti apare inclusiv locatia (orasul) si adresa de IP de unde s-a solicitat logarea in acel moment. Verifica sa corespunda IP-ul. La mine ca locatie imi aparea Bucuresti (cu toate ca sunt din Braila, conectat la RDS) dar IP-ul era cel din mail.
Daca vezi pe la oras Beijing sau alte orase fara nici o legatura, cum primisem si eu un mail "fantoma", nu da accept sub nici o forma...
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: Account hacked or what ?

Mesajde stevecelrau » 27 Sep 2012, 10:02

Iti cere sa te autentifici cand te loghezi de pe un alt IP decat cel de pe care joci de obicei. Astfel daca providerul de internet iti da alt IP, ArenaNet iti va trimite mail ca sa te autentifici. Daca ai IP dinamic iti va trimite mail de fiecare data. In link-ul de autentificare exista si optiunea "Remember this network" daca crezi ca nu ti se va mai schimba IP-ul pe viitor.
Eu m-am obisnuit cu asta deoarece ma loghez de la servici de pe un stick RDS si mereu imi cere sa ma autentific.

shaggy140 scrie:
Daca vezi pe la oras Beijing sau alte orase fara nici o legatura, cum primisem si eu un mail "fantoma", nu da accept sub nici o forma...


Daca primesti un astfel de mail si TU nu ai incercat sa te conectezi la joc e clar ca altcineva e de vina :mrgreen:
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Account hacked or what ?

Mesajde Valky » 27 Sep 2012, 17:02

Unii clienti de mail nu vad corect layer-ul, cand mai aveti situatii de acest gen pur si simplu dati REPLY la mail, asa o sa va apara textul complet. De acolo verificati daca este orasul si IP vostgru, selectati doar link-ul de confirmare fara alte eventuale semne de punctuatie care apar la Reply si dati paste in alta fereastra de browser, ENTER si gata, se face confirmarea. In situatia in care totusi primiti eroare pentru confirmare de la ANet, pe forumul lor de SUPPORT exista si rezolvarea (despre care vorbea si "lanaiba" mai sus) cu posibilitatea de a dezactiva mail-confirmation.
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World


Înapoi la Discuţii generale despre joc

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot], Google [Bot] şi 15 vizitatori