Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Panda King » 13 Aug 2012, 17:21

Am facut precomandă la joc din prima zi când a fost disponibil digital. În fiecare beta am jucat și pvp și pvp, am încercat fiecare clasă. Mă gândesc că aș vrea să fac level maxim și să explorez tot jocul, dar și în pvp ar fi destul pentru a debloca toate itemele, etc.
Deoarece timpul meu este foarte limitat, m-am gândit că aș putea să imaprt timpul 50/50 și să le fac pe amandouă (thief pvp-ranger pve). Dar nici asta nu este o soluție bună deoarece nu cred că poți să le faci pe toate. :?

Voi cu ce începeți? Sau pe ce o să vă axați mai mult?
Panda King
Gladium
 
Mesaje: 5
Membru din: 10 Aug 2012, 21:16
Nume caracter: Panda King

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Christy » 13 Aug 2012, 17:29

Panda King scrie:
Am facut precomandă la joc din prima zi când a fost disponibil digital. În fiecare beta am jucat și pvp și pvp, am încercat fiecare clasă. Mă gândesc că aș vrea să fac level maxim și să explorez tot jocul, dar și în pvp ar fi destul pentru a debloca toate itemele, etc.
Deoarece timpul meu este foarte limitat, m-am gândit că aș putea să imaprt timpul 50/50 și să le fac pe amandouă (thief pvp-ranger pve). Dar nici asta nu este o soluție bună deoarece nu cred că poți să le faci pe toate. :?

Voi cu ce începeți? Sau pe ce o să vă axați mai mult?


Desi ar fi interesant sa ma bazez pe pvp la inceput , parca nu as mai avea aceeasi satisfactie sa vad zonele din joc cand sunt level mai mare , desi este sistemul de side-kick . Eu cel putin , doresc sa fac pve-ul cu un rost , un sentiment de progres si nu cred ca o sa ma tina rabdarea sa vad zonele si sa ascult toata povestea daca ma apuc din prima de pvp mai tare .

Probabil o sa combin mult pve si putin - foarte putin pvp , urmand ca pe masura ce fac level si incep sa imi invat abilitatile si imi fac un build bun si sunt sigur ca stiu 90% din ce poate clasa mea sa faca , balanta se va inclina spre favoarea pvp-ului .
Ultima oară modificat de Christy pe 13 Aug 2012, 17:46, modificat 1 dată în total.
Imagine

Procesor Intel Core i7 2600K 3.40GHz box
Placa video Sapphire Radeon HD6970 2GB DDR5 256-bit Dual Fan Oc Edition
Memorie Kingston HyperX Blu 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel
Christy
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Iul 2012, 16:57

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde fox » 13 Aug 2012, 17:30

Pve clar, combinat cu pvp din cand in cand ca sarea si piperul :D
Avatar utilizator
fox
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 42
Membru din: 01 Mai 2012, 08:51
Nume caracter: Le Fox

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde tetshukay » 13 Aug 2012, 17:50

PvPvE adica WvWvW :D faci repede lvl :X
Imagine
tetshukay
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iun 2012, 11:04
Nume caracter: .....LOADING

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde shaggy140 » 13 Aug 2012, 17:53

Personal as incepe cu pve, in special povestea caracterului, mi-a placut mult in bwe-uri. Dar nu va lipsi nici pvp-ul cu siguranta, cand nu voi avea chef de pve.
Cu toate ca sunt un fel de "pvp-addicted", pve-ul in jocul asta chiar m-a atras mult.
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Ztepam » 13 Aug 2012, 17:54

Cui ii pasa de lvl up? adica eu personal nu vad rostul in jocul asta... si cred ca multi sunt de aceeasi parere. Mai ales sa cresc in WvWvW doar ca sa fac repede lvl 80... no way for me. As prefera sa stai chiar si un an dar sa fac linistit fiecare zona incetul cu incetul.
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Phinto » 13 Aug 2012, 23:36

Yeap. Fiecare zona trebuie sa fie completata 100% ca sa trec la urmatoarea, gonna take my time.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Altceva » 13 Aug 2012, 23:50

Am sa incep cu PVE, cand voi auzi pe TS ca este loc de SPVP sau WvW voi lasa PVE si daca e posibil o sa ii urmez. Din 10-10 lvl am sa fac Strory, nu am dece sa ma grabescla lvl 80 asa ca am sa iau fiecare harta in parte. Bine inteles ca daca nu se for forma grupuri de SPVP si WvW voi rupe PVE in 2 :) dar imi este foarte greu sa cred :P. A era sa uit instantele le voi face la lvl lor.
Sigur m-ia scapat ceva ............. dar asta e, va pup :P
Imagine
Avatar utilizator
Altceva
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 20 Mai 2011, 20:58
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Altceva

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Tigros » 14 Aug 2012, 09:59

In general abordarea de game start e cam asa:
- lumea se arunca de la inceput in WvW ca sa captureze obiective cat mai repede posibil, pentru ca apoi sunt mai usor de aparat
- dupa WvW se incepe PvE-ul pentru level up, storyline, etc
- dupa ce se invata clasa/profesia in PvE, lumea incepe sa experimenteze si cu SPvP

Asta e un scenariu mix asa, pentru cei ce stiu cat de cat cu ce se mananca GW2 si nu sunt setati din start pe un anumit format.

Pentru incepatori, probabil majoritatea se va orienta spre PvE.

Pentru hardcore PvP, probabil majoritatea se va orienta spre PvP.

Depinde ce si cum iti doresti de la joc.
Avatar utilizator
Tigros
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 137
Membru din: 24 Aug 2011, 14:56
Nume caracter: Tigros

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Markus Clouser » 14 Aug 2012, 11:22

PvE.

Vreau să știu povestea rapid, max level, apoi o sa o iau de la capat. In tot timpul asta mega title hunting, fac TOT. Toate achievementurile posibile o sa le fac in primul pass, apoi imi reiau achievementurile ramase.

O sa fac si spvp ca-mi place prea mult conquest.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Postrof Blackwell » 14 Aug 2012, 12:24

O sa joc PVE in marea parte a timpului. Cum s-a mai zis nu am sa parasesc nici o zona pana nu iau cutiuta pentru final de harta.
O alte mare partea timpului o voi dedica SPVP si in proportie de 20% WvWvW( numai daca o sa am cu cine merge ). Nu in ultimul rand imi voi dedica o partea a timpului crafting-ului - trading-ului.
Imagine
Avatar utilizator
Postrof Blackwell
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 161
Membru din: 02 Mai 2012, 08:25
Localitate: Galati
Nume caracter: Postrof Blackwell

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde daniels » 14 Aug 2012, 19:17

PvE asa in detaliu fiecare zona si apoi WvWvW.
daniels
Gladium
 
Mesaje: 22
Membru din: 03 Mai 2012, 11:22
Nume caracter: daniels

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Valky » 14 Aug 2012, 19:38

- Din punct de vedere personal, voi incepe cu PvE si desigur, voi raspunde oricaror soliciftari ale guildei pentru orice aspect, pve & pvp alike. In opinia mea, goana dupa leveling nu-si are sensul in acest joc, mai ales pentru pvp. Slow and easy, ideea este sa ne bucuram de joc, nu sa ne rupem tastele pentru lvl 80, mai ales ca mobii din zonele mici fac scaling-up la lvl nostru.
- Din punct de vedere al guildei, cred ca tot PvE este recomandat pentru start. Cat timp suntem online si facem orice event, achievment, dungeon, whatever, guilda primeste influence si asta conteaza cel mai mult. Deci tot slow and easy ar fi cea mai buna abordare, personal story-line, achievements si discovery din plin pentru influence, cel putin in primele 2-3 saptamani. In plus, pentru a face WvW eficient, trebuie sa ai MULTI bani pentru blueprints si pentru reparatii frecvente. Iar banii se fac in pve.
- Cu siguranta, dupa ce toata lumea va capata un pic de experienta cu jocul, va intelege toate mecanismele, va descoperi si va cunoaste cat de cat harta, guildele vor organiza activitati planificate pentru membrii (dungeons mai dificile si in special WvW). Important este sa facem gaming-ul cat mai placut, deopotriva prin prezenta celor alesi sa faca parte din guilde, prin atitudine si prin dorinta de fun civilizat.
Just my opinion
Cheers
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Floppy » 15 Aug 2012, 20:26

Am de gand sa ma bucur de joc nu doar sa alerg sa fac lvl si sa urmaresc bara de xp, exact cum zice Valky:"goana dupa leveling nu-si are sensul in acest joc".
O sa experimentez PVE la inceput pentru a invata mai multe despre joc si despre caracterul ales. WvWvW o sa joc cu fiecare ocazie pe care o sa o am, intr-un cadru organizat, daca nu ai un party bun nu ai ce sa faci aici. Deasemenea SPvP-ul imi place mai mult sa joc cu party, in tournaments, pentru ca ne putem organiza mai bine, la random am intalnit foarte multi pana acum care nu aveau nici o treaba cu jocul.

All in all, it's about fun.
Imagine Never mistake motion for action.
Avatar utilizator
Floppy
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 27 Apr 2012, 13:26
Localitate: Bilbao
Nume caracter: Flopy

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Lumânare » 19 Aug 2012, 17:05

Desi in toate BWE si strestest-uri am inceput cu PVE spre finalul serii se ajungea inevitabil la WvW. Interesant ar fi sa urmezi povestea personajului pana ajungi LVL80 ca apoi sa intri in WvW si PVP. Dar eu unul nu o sa pot. Asa ca in fiecare seara va fi putin lvl-up in povestea charcterului, culminand cu WvW si poate dc nu si PvP
Life is short, make it count!
Imagine
Avatar utilizator
Lumânare
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 164
Membru din: 09 Aug 2012, 15:28
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Lumânare
Zona de interes: World vs World

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Ronah » 19 Aug 2012, 17:17

PVE cu primul personaj, PVE cu al doilea personaj... PVE cu al n-lea personaj. PvP abia cand incepe campania pentru GW3 HoM bonuses
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde vaporeanu » 19 Aug 2012, 18:01

Exact cum a spus si valky , la inceput vreau sa ma relaxez in pve si sa caut cat mai multe jumping puzzle, next urmeaza prioritatile guildei unde o sa fiu solicitat acolo daca se si poate o sa fiu prezent.
vaporeanu
Legionar
 
Mesaje: 110
Membru din: 27 Mar 2012, 10:34
Localitate: Campina
Nume caracter: Kykw
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Sapun » 22 Aug 2012, 07:53

E parca trebuie sa aleg una din doua. Ma bag la ambele cand am chief. Din cate spun ei ca sa intrii in PVP e simplu de la bun inceput.
Sapun
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 22 Aug 2012, 07:48
Nume caracter: Sapun

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde Cronos » 23 Aug 2012, 12:18

Drept sa fiu, in GW 1, prima campanie care am dus-o pana la sfarsit a fost cea din Nightfall, si aia pentru ca m-au ajutat cativa prieteni din guild sa o termin :)) Practic eram asa de prins de GvG si PvP in general incat nu am simtit nici o lipsa ca nu am caracter cu ultima armura etc. De-abia mai tarziu prin orele libere de non pvp am mai facut misiuni si ceva farming.
In principal cred ca asta o sa fac si acuma. Problema o sa fie ca mai putina lume o sa bage PvP la inceput, nu o sa fie asa bine stabilizata treaba, asa ca se merita sa cresc repede in timpul asta un lvl 80, pentru a face mai usor ulterior misiuni sau farming in timpul liber cand nu voi fi pvp :)
WvW nu ma atrage momentan, si chiar de ar fi, imi merge groaznic asa ca zic pas
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Cu ce începeți jocul: PVP sau PVE?

Mesajde flencheastef » 27 Aug 2012, 23:59

O intrebare,lvlul care l faci in pve te ajuta in pvp? ca am inteles ca te da cu full iteme si full skils sau ma insel??
flencheastef
Gladium
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Aug 2012, 08:12
Nume caracter: NoName

Următorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori