Furt la drumul mare

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Tudy » 04 Mai 2012, 08:52

Legionnaires scrie:
Mda.... Si marmota......
De ce trebuie sa dea declaratie taica'su. De ce nu da el o declaratie oficiala. Sa recunoasca public ca a gresit, si poate scapa basma curata. Deja se da in culmea penibilului.

You missed the whole point: Iani ”este bolnav”.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Khasar » 04 Mai 2012, 08:59

Da, am prins ideea. Asa ca mai pun intrebarea retorica: Si marmota....?

Tipul deja tinde sa devina "vedeta". Articol publicat pe Kotaku.com
http://kotaku.com/5907581/famed-artist-actually-just-stole-video-game-images-printed-them-off
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Ceos » 04 Mai 2012, 09:14

A fost o greseala la printrare HA! Sigur dar la expozitie unde dadea interviu mister Iani n-a observat ca s-a produs o "greseala"? I call this BS.... chiar daca stiam de l bun inceput ca e bs
Imagine
<- Outlaw =))
Avatar utilizator
Ceos
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 28 Iul 2011, 13:17
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Ceos

Re: Furt la drumul mare

Mesajde stevecelrau » 04 Mai 2012, 09:36

croncitobraurus scrie:
Hei, n-ul urati prea tare, tipu e un om de treaba,desi o facut ceva foarte naspa, a incercat ceva disperat, nici situatia lui nu-i roz.


Nu toata lumea are o situatie "roz" in viata personala, dar asta nu inseamna ca iti da dreptul sa te apuci de furat...
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Markus Clouser » 04 Mai 2012, 10:18

FYI, WildArt mi-au sters commentul de pe pagina lor de Facebook in care le semnalam problema cu tot cu linkuri. Dupa commentul ala au aparut si ei aici cu raspuns.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Tudy » 04 Mai 2012, 11:03

Sincer, nu mă miră atitudinea lor, văzând cum s-au comportat și aici pe forum.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Furt la drumul mare

Mesajde speeder » 04 Mai 2012, 11:28

u missed another point.... taik'su i-a facut tot... nu asa zicea in mesaj?
Imagine

Imagine
Avatar utilizator
speeder
Gladium
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Apr 2012, 19:17
Nume caracter: Rihanna Blade

Re: Furt la drumul mare

Mesajde HariSeldon » 04 Mai 2012, 17:58

Citat:
He was quickly caught by alert online fans, not to mention some of the artists themselves - who were understandably a little surprised/concerned - but not before local art critics could hail "his" work as "giving shape to three-dimensional art".

To those local critics, you should really check out more video game concept art. There's a reason he stole it


Asta spune o multime de lucruri despre calitatea criticilor respectivi, nu doar a hotului. Lucrul acesta m-a intrigat de la bun inceput, cum naiba poate un individ care se preteaza a fi ''critic de arta'' sa nu realizeze ca lucrarile respective apartin mai multor autori in primul rand si fac pariu ca si printurile efective variaza ca rezolutie si implicit calitate in functie de ce a reusit moniseur Iani sa adune de pe internet(ma indoiesc ca a reusit sa faca rost de formate 300 DPI la dimensiunile printate - minim A3 din cate am vazut acolo)
Imagine
Avatar utilizator
HariSeldon
Gladium
 
Mesaje: 11
Membru din: 24 Feb 2012, 18:25
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Hari Seldon

Re: Furt la drumul mare

Mesajde EchoLife » 05 Mai 2012, 00:01

Imagine
Avatar utilizator
EchoLife
Gladium
 
Mesaje: 46
Membru din: 01 Apr 2012, 09:02
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: EchoLife

Re: Furt la drumul mare

Mesajde cokybv » 05 Mai 2012, 01:15

Tudy scrie:
Citat:
„Fiul meu este bolnav – nu vă pot spune de ce -, iar eu nu am avut acces la calculatorul lui. Am luat de pe laptop-ul meu folder-ul lui şi eu i-am făcut expoziţia. Dacă s-a strecurat ceva la imprimare, nu ştiu, dar el are schiţele la tot ceea ce a făcut el, schiţe premergătoare, în creion, apoi prelucrate pe calculator. Poate demonstra. O fi vreo eroare de imprimare, nu ştiu (…). În lumea aceasta, a informaţiilor, nu ştiu cine după cine s-a luat. Poate fi vreo similitudine de idei, nu ştiu”. „Părerea mea e că pe undeva s-a strecurat o greşeală. Poate am preluat eu ceva greşit, ceea ce nu trebuia. E o presupunere. În orice caz, nu este rea voinţă”, a mai spus Constantin Papadopol – tatăl.

Are you kidding me?! :shock:

Sursa: http://www.telegrafonline.ro/1336078800 ... agiat.html


putina simpatie... da-mi voie sa explic.

- Iani avea folder cu "wallpapers" si folder cu "ale mele"
- Fiind bolnav de boala nu a putut sa diferentieze cele doua si aici vina pica personalului de la xerox ca nu a printat ce trebuia
- Extensia bolii lui l-a facut incapabil sa isi dea seama ce poze erau puse in expozitie. Chiar daca se afla la expozitie, el 'nu era acolo' pt ca boala il afecteaza pe plan fizic: se numeste "geografico-replasar-ectomie mentala"

Zicea el ca deseneaza ce viseaza ... am gasit eu una din lucrarile lui: AICI


EDIT: Deci tot parca ma enerveaza mai mult 'expertii' decat ce a facut Iani. Adica oameni care fura sunt cat cuprinde, dar daca NUMAI DACA li se permite ajung departe. Pe mine ma enerveaza 1. Organizatorii, care ar fi trebuit sa STIE lucrari de arta mondiale daca tot au expozitii si se ocupa cu chestia asta (ca asa ma pun si eu sa repar instalatii de apa in casa omului) si 2. Criticii care il fac geniu si nu mai stiu cum fara sa stie ale cui sunt lucrarile (din asta rezulta ca nu stiu opere de arta, asa ca pot sa desenez si eu o pisica schioapa si sa-mi zica ca sunt talentat fiindca nu au cunostiinte sa ma compare cu altii fiindca NU CUNOSC lucrarile altora) si 3. Jurnalistii care nu se informeaza (chiar si dupa ce a luat Daniel legatura cu ei si le-a dat si SITE-ul lui MURA in GURA nu au putut sa zica bine de cat timp lucreaza in US).

Deci pe sistemul asta ajungi departe cu furtul ... sincer, asta trebuia sa se opreasca la usa Galeriei cand a sosit cu lucrarile. Sa-i zica organizatorul "dute acasa", ca sa nu mai zic de critici care ajung inaintea deschiderii ca sa nu stea inbulziti cand se gandesc la cat de faine sunt lucrarile 'lui' ... deci pot sa zica inainte sa vina jurnalistii.
Avatar utilizator
cokybv
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 60
Membru din: 28 Ian 2012, 04:26
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Lilith Luna

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Valky » 05 Mai 2012, 16:45

WildArt anunta ca a retras lucrarile incepand cu data de 3 Mai, pana la clarificarea situatiei, conform mesajului prezentat azi-dimineata:
http://www.ziuaconstanta.ro/stiri-calde ... 98294.html
http://www.presaonline.com/stiri/stiri- ... 00928.html
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Googsy » 05 Mai 2012, 18:06

Salut Daniel!

Multumim pentru tot ce faceti cu GW. Ma bucura ca un roman este acolo sa reprezinte tara noastra!

Referitor la cele intamplate, sunt in demers cu PRO TV. Cum aflu ceva o sa revin!

Merci,
Dragos

Valky scrie:
WildArt anunta ca a retras lucrarile incepand cu data de 3 Mai, pana la clarificarea situatiei, conform mesajului prezentat azi-dimineata:
http://www.ziuaconstanta.ro/stiri-calde ... 98294.html
http://www.presaonline.com/stiri/stiri- ... 00928.html


Perfect!!
Imagine
Love me or hate me! I don't care. Your end is the same!
Avatar utilizator
Googsy
Gladium
 
Mesaje: 78
Membru din: 16 Oct 2011, 11:12
Nume caracter: Holly Fire Rain

Re: Furt la drumul mare

Mesajde fox » 08 Mai 2012, 08:20

Cum a zis si taica-su e bolnav. Probabil sufera de neatentie si de greseli de printare.
Avatar utilizator
fox
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 42
Membru din: 01 Mai 2012, 08:51
Nume caracter: Le Fox

Re: Furt la drumul mare

Mesajde RandomGuy » 08 Mai 2012, 18:17

Eu din ce am vazut din acel afis criticul era de film si teatru in nici intr-un caz de arta plastica si mai ales de arta 3d. Majoritatea criticilor din Romania sunt profesori si au peste 40 de ani iar munca lui Dociu nu ii are in tinta plus ca din moment ce "expozitia" lui (la persoana lui Daniel Dociu ma refer ) este jocul Guild Wars 2 si nu o expozitie "normala" cum a incercat acest impostor le vine greu criticilor sa cunoasca toate capodoperele.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Loa » 08 Mai 2012, 18:36

RandomGuy scrie:
Eu din ce am vazut din acel afis criticul era de film si teatru in nici intr-un caz de arta plastica si mai ales de arta 3d. Majoritatea criticilor din Romania sunt profesori si au peste 40 de ani iar munca lui Dociu nu ii are in tinta plus ca din moment ce "expozitia" lui (la persoana lui Daniel Dociu ma refer ) este jocul Guild Wars 2 si nu o expozitie "normala" cum a incercat acest impostor le vine greu criticilor sa cunoasca toate capodoperele.



Nu este chiar atât de simplu precum zici. Fiecare artist are un stil și o educație in ale desenului. El s-a prezentat cu o expoziție de arhitectura, pictura, sketch si street draw. Toate bune și frumoase până când prezinți pe ce ești tu specializat celor care iți susțin cauza. Cei care i-au sponsorizat arta nu s-au interesat de cultura, educația și istoria prezentată de el? Tu aduci un critic de artă care nu are treaba cu cele menționate mai sus? Ce s-a expus acolo nu reprezintă doar arta din GW2 ci și lucrările de pe blog-ul personal al lui Daniel Dociu.
The art of being feminine.
Avatar utilizator
Loa
Legionar
 
Mesaje: 227
Membru din: 17 Feb 2012, 23:51
Nume caracter: Le Loa

Re: Furt la drumul mare

Mesajde RandomGuy » 08 Mai 2012, 18:52

Loa eu nu sunt de partea celor care au facut expozitia dar trebuie sa iei si in considerare si anumiti factori. Categoric ca este gresit ce au facut ei faptul ca nu au invitat un critic de arta 3d si faptul ca nu verificat statutul si validitatea acestui Papadopol cu Asociatia Artistilor ca sigur nu este la prima abatere. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa spanzuram toti criticii care au fost acolo deoarece pentru multi acesta nu este domeniul in care s-au specializat. Pune-ma in fata unui picturi impresioniste sau bizantine si o sa mananc "rahat" (scuze pentru limbaj) despre ea dar daca ma pui in fata unui desen din carbune sau un crochiu o sa imi fie greu sa iti spun ce este bine si ce nu.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Furt la drumul mare

Mesajde cokybv » 10 Mai 2012, 03:14

Pur si simplu titlul de "Critic" iti da anumite educatie in domeniu. Chiar daca nu stii ca lucrarea e plagiata, incepi sa-ti pui semne de intrebare cand Iani incepe sa spuna ca "le-a visat". Orice critic ar trebui sa stie ca e imposibil sa ai conceptele astea in cap si sa reusesti sa le realizezi asa bine fara sa vizitezi lumea
Avatar utilizator
cokybv
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 60
Membru din: 28 Ian 2012, 04:26
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Lilith Luna

Anterior

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori