Merita cumparat?

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Merita cumparat?

Mesajde Bogeko » 31 Iul 2012, 10:38

Salutare lume! Sunt nou de pe acest forum.
Am cautat prin search de acest forum si nu am gasit titlul similar.
Deci am intrat in ceata, ca nu mai inteleg nimic despre pre-purchase de pe http://www.emag.ro/jocuri-precomanda/joc-guild-wars-2-pentru-pc--pguildwars2, ca un prieten vrea sa cumpere jocul de acolo, in magazin si nu prin comanda.
Deci, vrea sa cumpere jocul ca nu mai are rabdare, haha!
Daca acolo, odata ce au cumparat, este numai pt beta weekend si sau primeste si joc complet fara sa si cumpere din nou jocul de la data lansarii?
Sau se pastreaza bonul unde au cumparat si cand au lansat jocul si ii da bonul aduce si jocul full, adica cu cd si manuale, etc numai la standard edition? Sau se mai astepte pana cand lanseaza jocul full? Ca doreste sa ia editia standard si nu editie de colectie.
Multumesc!
Avatar utilizator
Bogeko
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 31 Iul 2012, 10:17
Nume caracter: Cheng Ykuza

Re: Merita cumparat?

Mesajde Shob » 31 Iul 2012, 10:51

Daca prietenul tau face pre-purchase, va putea juca incepand cu data de 25 august. Personal nu am comandat de la e-mag jocuri pana acum, dar in mod normal iti va trimite in prima faza o cutie cu un key de-l bagi si-l folosesti pt a-ti inregistra jocul, iar la lansare vei primi free of charge alta cutie, jocul standard.
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: Merita cumparat?

Mesajde Sparks » 31 Iul 2012, 10:53

Poate sa cumpere de pe emag pentru ca e mai ieftin deocamdata decat e pe computergameshop de unde l-am cumparat eu (atunci era mai ieftin acolo:D). In legatura cu beta weekend, nu o sa se mai faca(cel putin asa au anuntat dar e posibil sa faca stress test de cam 4 ore). Primeste jocul complet pentru ca guildwars e 1 time pay nu o sa mai plateasca nimic. Presupun ca o sa primeasca in data de 28 carcasa cu jocul.
Daca vrea sa joace de pe 25 august, ii recomand sa precomande jocul digital astfel o sa aiba access cu 3 zile inainte cum avem majoritatea de aici. In romania inafara de http://shop.computergames.ro/ncsoft-games/ nu stiu alt site care sa aiba jocul digital. Sper ca ti-am raspuns la intrebari.
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: Merita cumparat?

Mesajde Sparks » 31 Iul 2012, 10:55

Shob precomanda la emag din cate stiu eu se refera mai mult in a rezerva jocul(varianta dvd) la ei in stoc, ca sa stie cate bucati sa aduca. Nu o sa primeasca key inainte, o sa primeasca carcasa in data de 28 . Daca gresesc sa ma corecteze cineva care a mai dat precomanda de la emag.
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: Merita cumparat?

Mesajde Bogeko » 31 Iul 2012, 11:13

Multumesc pt raspuns!
Hmm, eu nu cumpar de acolo pentru ca nu sunt hotarat ca s-ar putea ca cei de la emag nu o sa dea "free of charge", asa ca astept sa apara la finalul jocului!
Dar pentru el vrea sa fuga azi sa cumpere pentru ca in luna august se scumpesc pretul, hmm.
O mare dilema este ca la lansarea jocului poate sa contine si bonusuri cum ar fi "Summon mistfire wolf, golem banker, miniature rytlock, etc!" la editia standard?
De la Sparks am vazut ca ai primit si tu un post, daca astia aduce numai beta key weekend si ce facem? Sa anuleze si sa asteptam pana aduce varianta full O_o

Un mic offtopic: Eu si el suntem surzi, dar nu permitem sa facem comanda digitala de orice forma daca se face vreo smecherie si s-a dus cu banii, asa ca cea mai sigura este sa cumparam de la magazine si sa discut cu vanzatorii, legat de intrebare si probleme.
Avatar utilizator
Bogeko
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 31 Iul 2012, 10:17
Nume caracter: Cheng Ykuza

Re: Merita cumparat?

Mesajde Sparks » 31 Iul 2012, 11:17

Orice precomanda nu e numai pentru beta weekends, sau altceva, e si pentru beta si pentru full, adica daca comanzi de la emag ala o sa fie pretul + transport(gratis dacal iei din showroom). Poate nu m-am facut inteles. Varianta cu closed beta e si varianta full. Nu o sa mai platiti nimic in plus. Singurul avantaj la o comanda digitala este ca aveti access de pe 25. Nu credk o sa fie incluse acele bonusuri in editia standar, doar deluxe si collection.
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: Merita cumparat?

Mesajde Bogeko » 31 Iul 2012, 11:34

Ok! La standard edition pre-purchase nu contine dvd, ci numai cd-key.
https://www.youtube.com/watch?v=6dQlfN755mo

De asta am creat thread nou ca sa inteleg mai bine cum voi stiti mai bine legat de pre-purchase. Ca sa nu mai caut aiurea de pe forumuri straini, de la "guugal", ca ma doare capul! :)
Stiu ca la collector edition sigur aduce varianta full de pe emag, dar la standard edition nu stiu!
Sadly, posibil sa nu primeasca acele bonusuiri la standard edition, de care la guildwars 1 proph avea bonus, la standard si CE care are in plus, discuri alea care apare la dans si inca ceva in afara de lucruri fizice.

Vom astepta si vom vedea! Nu ma risc sa cumpar, dar pentru el da :|
Avatar utilizator
Bogeko
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 31 Iul 2012, 10:17
Nume caracter: Cheng Ykuza

Re: Merita cumparat?

Mesajde Sparks » 31 Iul 2012, 12:11

Daca ar fi fost cu key, ar fi fost comanda pur si simplu. Pentru ca sunt "available " key-urile, de asta nu cred ca e cu key ci mai degraba varianta standard dvd.Care o sa ajung o singura data pe 28. Asta e parerea mea. Dar sa stii ca oricum ai face prepurchase la un joc o sa ai acces full la el cand se lanseaza.
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: Merita cumparat?

Mesajde Tudy » 31 Iul 2012, 13:43

Cel mai simplu ar fi să sunați la eMag și întrebați-i pe ei ce conține acel produs, dacă e pre-purchase (3-day head start) sau pre-order (1-day head start), și dacă primiți acele keys în timp util. Poza zice ”Standard Edition Pre-Purchase”, dar e bine să confirmați că așa e... :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Merita cumparat?

Mesajde Ztepam » 31 Iul 2012, 13:54

La standard edition cu siguranta nu primesti acele bonusuri, doar la deluxe si collector's edition. Cat despre cei de la emag nu stiu sa-ti raspund ca nu m-am interesat.
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: Merita cumparat?

Mesajde Christy » 01 Aug 2012, 14:01

Nu dati comanda la emag. Astazi mi-am anulat si eu comanda de GW2 de la ei deoarece am aflat ca in ciuda imaginii de "pre-purchase" , o sa fiti contactati de emag abia pe data de 29 august in legatura cu data probabila in care o sa primiti jocul . Din cate am inteles astazi nu o sa beneficiati de "pre-purchase" si nici de "pre-order" deoarece ei o sa distribuie jocul doar cu DVD care o sa fie primit DUPA 29 august .

Exista deci posibilitatea ca jocul sa ajunga MAI TARZIU la ei decat pe 29 august , ei trebuind ca dupa lansare sa faca comanda la furnizor adica direct de la arena net ( care banuiesc ca o sa fie aglomerata ca doar nu pot trimite sute de mii de copii in aceeasi zi la toate magazinele care fac comanda, cine stie cate mii de magazine din NA si EU o sa comande) , ceea ce inseamna ca este o sansa destul de mare sa primiti jocul cu CATEVA ZILE/SAPTAMANI intarziere !
Imagine

Procesor Intel Core i7 2600K 3.40GHz box
Placa video Sapphire Radeon HD6970 2GB DDR5 256-bit Dual Fan Oc Edition
Memorie Kingston HyperX Blu 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel
Christy
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Iul 2012, 16:57

Re: Merita cumparat?

Mesajde Cronos » 01 Aug 2012, 14:40

Ati incercat si PC Garage sa vedeti ce oferta au ? Eu de acolo am comandat SC2 si tind minte ca l-au livrat din timp si in ziua lansarii mi-a ajuns de dimineata acasa. Ei parca inteleg mai bine mecanica jocurilor, pentru ca din pacate sunt multi care au magazin si cred ca totul se livreaza dupa lansare :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Merita cumparat?

Mesajde Sparks » 01 Aug 2012, 14:52

Totusi si emag a livrat Diablo 3 in ziua lansarii la 12:00, nu vad de ce nu ar face acelasi lucru cu guild wars 2 .
Sparks
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 125
Membru din: 24 Apr 2012, 08:51

Re: Merita cumparat?

Mesajde Christy » 01 Aug 2012, 15:05

Christy scrie:
Nu dati comanda la emag. Astazi mi-am anulat si eu comanda de GW2 de la ei deoarece am aflat ca in ciuda imaginii de "pre-purchase" , o sa fiti contactati de emag abia pe data de 29 august in legatura cu data probabila in care o sa primiti jocul . Din cate am inteles astazi nu o sa beneficiati de "pre-purchase" si nici de "pre-order" deoarece ei o sa distribuie jocul doar cu DVD care o sa fie primit DUPA 29 august .

Exista deci posibilitatea ca jocul sa ajunga MAI TARZIU la ei decat pe 29 august , ei trebuind ca dupa lansare sa faca comanda la furnizor adica direct de la arena net ( care banuiesc ca o sa fie aglomerata ca doar nu pot trimite sute de mii de copii in aceeasi zi la toate magazinele care fac comanda, cine stie cate mii de magazine din NA si EU o sa comande) , ceea ce inseamna ca este o sansa destul de mare sa primiti jocul cu CATEVA ZILE/SAPTAMANI intarziere !

Sparks scrie:
Totusi si emag a livrat Diablo 3 in ziua lansarii la 12:00, nu vad de ce nu ar face acelasi lucru cu guild wars 2 .


Ideea este ca tot ce am spus eu mai sus mi-a fost comunicat astazi prin telefon de catre un reprezentant emag . In cel mai rau caz (arena net nu face fata vanzarilor de dvd-uri/sunt mult prea multe cereri /etc) jocul poate intarzia mult . Gandeste-te ca ei dau comanda de la arena net pe data de 28 august pentru stocul emag , de aceea pe site spune asa : joc disponibil pe 28 august (la descrierea JOCULUI in partea de jos) si in partea dreapta scrie 29 august , care reprezinta data la care TEORETIC ajunge produsul la emag daca TOATE merg foarte bine , dar la cum este cerinta pentru acest joc , multa lume va vrea dvdul si nu cred ca arena net va putea face fata INTREGULUI SHIPPING pe data de 28 . De aceea poate intarzia jocul .

Oricum emag induce cumparatorul in eroare aratand ca imagine EDITIA PRE-PURCHASE cand tu ca utilizator vei primi standard edition si vei pierde prin aceasta toate avantajele care le ai prin pre-purchase (3 zile head start ) . Acesta e singurul motiv pentru care se merita un pre-purchase la gw2 altfel eu l-as fi luat din magazin ( parca e mai frumos sa ai un dvd in carcasa acasa decat un cod trimis prin mail ).
Imagine

Procesor Intel Core i7 2600K 3.40GHz box
Placa video Sapphire Radeon HD6970 2GB DDR5 256-bit Dual Fan Oc Edition
Memorie Kingston HyperX Blu 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel
Christy
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Iul 2012, 16:57

Re: Merita cumparat?

Mesajde Jebbadiah » 01 Aug 2012, 18:03

Intrebare: am cumparat un key de gw2 pe care l-am inregistrat, unde pot vedea ce fel de key este: standard, digital deluxe etc.. pe account management page am vazut ca nu imi spune
Avatar utilizator
Jebbadiah
Gladium
 
Mesaje: 5
Membru din: 30 Iul 2012, 17:55
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Jebbadiah

Re: Merita cumparat?

Mesajde Ronah » 01 Aug 2012, 19:33

O corectare.
E-mag nu va da comanda direct la A-net ci la Importatorul roman care se ocupa de distributia NCSoft http://www.tntgames.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=16

Daca GW2 va fi disponibil in Romania pe data de 28 August, va fi cu siguranta in Altex sau Diverta din Bucuresti la Bucursti Mall sau Plaza Mall.
Trebuie sa va interesati in magazin cu cca 1-2 saptamani inainte daca au acele casete "pre-order" asa cum au avut la diverse alte jocuri. S-ar putea sa nu fie disponibile.
In orice caz, nici un retailer din Romania nu ofera un pre-order autentic adica cu 1 zi Headstart.

Daca doriti sa incepeti sa jucati GW2 inainte de 28 August, singura solutie din Romania se pare ca este doar varianta digitala.
In plus, GW2 nu va fi disponibil (deocamdata) pe Steam.

Daca preferati jocul pe DvD, atunci il puteti comanda de oriunde, inlusiv E-mag dar il veti primi la cateva zile / saptamani dupa


@!Jebbadiah
Jebbadiah scrie:
Intrebare: am cumparat un key de gw2 pe care l-am inregistrat, unde pot vedea ce fel de key este: standard, digital deluxe etc.. pe account management page am vazut ca nu imi spune


in primul rand pretul pe care l-ai platit ar trebui sa fie un indiciu, daca nu, intreaba direct la [email protected] si iti vor raspunde ei cu siguranta
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: Merita cumparat?

Mesajde Christy » 01 Aug 2012, 19:56

Ronah scrie:
O corectare.
E-mag nu va da comanda direct la A-net ci la Importatorul roman care se ocupa de distributia NCSoft http://www.tntgames.ro/index.php?option=com_content&task=view&id=16

Daca GW2 va fi disponibil in Romania pe data de 28 August, va fi cu siguranta in Altex sau Diverta din Bucuresti la Bucursti Mall sau Plaza Mall.
Trebuie sa va interesati in magazin cu cca 1-2 saptamani inainte daca au acele casete "pre-order" asa cum au avut la diverse alte jocuri. S-ar putea sa nu fie disponibile.
In orice caz, nici un retailer din Romania nu ofera un pre-order autentic adica cu 1 zi Headstart.

Daca doriti sa incepeti sa jucati GW2 inainte de 28 August, singura solutie din Romania se pare ca este doar varianta digitala.
In plus, GW2 nu va fi disponibil (deocamdata) pe Steam.

Daca preferati jocul pe DvD, atunci il puteti comanda de oriunde, inlusiv E-mag dar il veti primi la cateva zile / saptamani dupa


@!Jebbadiah
Jebbadiah scrie:
Intrebare: am cumparat un key de gw2 pe care l-am inregistrat, unde pot vedea ce fel de key este: standard, digital deluxe etc.. pe account management page am vazut ca nu imi spune


in primul rand pretul pe care l-ai platit ar trebui sa fie un indiciu, daca nu, intreaba direct la [email protected] si iti vor raspunde ei cu siguranta



Cand am spus de la arena net nu am mentionat Importatorul roman deoarece nu stiam cum se cheama , oricum ramane valabil ce am spus , e posibil ca TNTGAMES sa nu poata primi exact numarul de copii pe care la cerut pe 28 , le poate primi cu intarziere si de aici rezulta ca si Diverta/Emag/PcGarage/etc or sa intarzie cu acele comenzi sau nu o sa poata sa le aduca la toti cei care au comandat in ziua de 28 .

Oricum cum ai spus si tu , cine vrea 1/3 zile headstart go Digital edition .
Imagine

Procesor Intel Core i7 2600K 3.40GHz box
Placa video Sapphire Radeon HD6970 2GB DDR5 256-bit Dual Fan Oc Edition
Memorie Kingston HyperX Blu 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel
Christy
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Iul 2012, 16:57

Re: Merita cumparat?

Mesajde DDracea » 02 Aug 2012, 20:37

Și-a cumpărat cineva jocul pre-purchase de pe computergames.ro? Am dat acuma comanda și-s curios cam în cât timp vor da key-ul prin mail. (mă interesează pentru a ști dacă am cum să joc în stress test azi)
Avatar utilizator
DDracea
Gladium
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Iul 2012, 17:46
Localitate: Brasov, Romania
Nume caracter: Lyssi Llusion

Re: Merita cumparat?

Mesajde rassallah » 02 Aug 2012, 20:44

DDracea scrie:
Și-a cumpărat cineva jocul pre-purchase de pe computergames.ro? Am dat acuma comanda și-s curios cam în cât timp vor da key-ul prin mail. (mă interesează pentru a ști dacă am cum să joc în stress test azi)


Primit in 30 minute, tot azi, dar mai la pranz. Am impresia ca tre sa fie un omulet sa iti accepte comanda.
Avatar utilizator
rassallah
Gladium
 
Mesaje: 33
Membru din: 05 Noi 2011, 20:32
Nume caracter: Doctorul Aumadoare

Re: Merita cumparat?

Mesajde DDracea » 02 Aug 2012, 22:34

Mda. N-am primit încă nimic. Cred că am dat comanda prea târziu și va fi acceptată abia mâine. Mersi!
Avatar utilizator
DDracea
Gladium
 
Mesaje: 17
Membru din: 23 Iul 2012, 17:46
Localitate: Brasov, Romania
Nume caracter: Lyssi Llusion

Următorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori