De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde zero4infinitives » 04 Aug 2012, 16:30

Buna .Sunt nou pe forum .Am jucat guild wars 1 multa vreme si abia astept sa vina guild wars 2 .Singura mea problema la momentul acesta este ca nu am reusit sa intru in beta ptr ca am un sistem vechi si nu avea nici un rost sa fac preorder ptr ca nici macar nu aveam unde sa il incerc .Ideea sta asa in felul urmator ,am citit pe net de la tot felul de oameni care l-au incercat ca au probleme cu optimizarea cei de la ArenaNet si chiar si pe sisteme ft puternice merge cam impiedicat .Nu stiu daca e adevarat ,daca nu dar intre timp mi-am schimbat rasnita veche (Am un I5 2500k ,16 GB DDR3 ,un GTX 560 1Gb DDR5(4200 Mhz)/256 Bit DirectCU II OC 950 Mhz de la Asus si etc) .As juca cu acest sistem pe high in full HD (1920x1080 ptr cei care nu stiu) la un minim 35-40 fps ? Se mai pot face eventual modificari in sistem .Multumesc anticipat .
zero4infinitives
Gladium
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Aug 2012, 10:37

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Tormentor » 04 Aug 2012, 16:41

eu am un sistem asemanator cu al tau si jocul mi se misca foarte bine.
Avatar utilizator
Tormentor
Gladium
 
Mesaje: 41
Membru din: 25 Apr 2012, 20:12
Nume caracter: Tormentor

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Ronah » 04 Aug 2012, 17:02

Diferenta intre medium si high este mult prea nesemnificativa din puncul meu de vedere. Adica, la medium lucrurile arata natural in timp ce la high se aplica o stralucire artificila care strica din realism. Cel mai bine este un custom settings intre medium si high. Si da, cred ca iti merge cu 35 FPS la max dar poate sa scada si la 28 dupa in functie de aglomeratia de pe ecran dupa cum am vazut pana acum in BWE-uri.



Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Life Snatcher » 04 Aug 2012, 17:15

Daca intalnesti ca mine intr-o zona peste 100 de playeri la un singur event atunci niciun avion nu te salveaza, scazi undeva la 15-20 de FPS-uri, dar per total sistemul tau este foarte bun, nu ai de ce sa iti fac griji pentru setarile high.
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Khasar » 04 Aug 2012, 17:35

Am acelasi procesor ca tine, dar doar 8Gb DDR3(mai mult decat suficient din punctul meu de vedere) si GTX 460 OC de la Leadtek, si nu am avut probleme cu grafica in nici un BWE. Si am mers cu toate la blana. In ultimul BWE, am facut un custom settings, cu anumite setari la medium, si s-a vazut perfect. Asa cum zicea si Ronah, cu totul High, parca este o stralucire un pic cam artificiala.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde zero4infinitives » 04 Aug 2012, 17:38

Arata fenomenal pe max intr-adevar . Al doilea video cred ca e cea mai buna comparatie pe care am vazut-o pana acum ,foarte oke facuta .Speram ca in timp vor mai optimiza ceva la el .In rest ce parere aveti de joc ?Quest-urile sunt oke ? Bataliile nu sunt unpic overwhelming ,in sensul ca se intampla prea prea multe odata pe ecran ?
zero4infinitives
Gladium
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Aug 2012, 10:37

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde tetshukay » 04 Aug 2012, 17:50

sunt de acord cu Ronah high-ul strica tot , medium combinat cu high descoperi partea grafica a jocului :
testat de mine cu un pc : AMD Phenom II X4 B55 3.3GHz , 4 Gb Ram DDR3 1600 , GT 220 1gb 128mb pot sa spun ca la medium-high in WvWvW scot ~45 fps in siege-uri , pvp se misca ffffff bine , iar pve incredibil nu cred ca iti trebuie un high - end Pc pentru a juca acest joc un medium pc e mai mult ca perfect
Imagine
tetshukay
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iun 2012, 11:04
Nume caracter: .....LOADING

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Ronah » 04 Aug 2012, 18:25

zero4infinitives scrie:
.In rest ce parere aveti de joc ?Quest-urile sunt oke ? Bataliile nu sunt unpic overwhelming ,in sensul ca se intampla prea prea multe odata pe ecran ?

o nota personala 9.2 din 10
liti trebuie cca 50 de ore de joc pentru a te obisnui intr-adevar cu el. Este foarte diferit de ceea ce este pe piata pana acum si teritoriile sunt foarte mari. Daca nu ai jucat nici un pic pana acum, uite cum va fi (probabil) experinta ta:
1) la inceput ti se va parea haotic si fara sens (0-15 ore)
2) apoi vei incepe sa "te calmezi" si vei intelege ca nu trebuie sa participi tot ce se intampla.(15-50 ore)
3) te vei obisnui cu mecanica jocului si va incepe sa iti placa (peste 50 ore)
Enjoy!
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Christy » 04 Aug 2012, 20:18

Pc-ul tau este cu mult peste configuratia necesara pentru GW2 , il joci linisitit high .
Imagine

Procesor Intel Core i7 2600K 3.40GHz box
Placa video Sapphire Radeon HD6970 2GB DDR5 256-bit Dual Fan Oc Edition
Memorie Kingston HyperX Blu 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel
Christy
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Iul 2012, 16:57

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde L3gi0naru » 05 Aug 2012, 19:53

Salut uite eu iti pot da un raspuns in legatura cu nelamurirea ta , am aproape acelasi sistem ca al tau : i5 3570K 3.4GHz box, GA-Z77X-D3H- placa de baza pe pce3, 8GB DDR3 1600MHz , GTX 560 DirectCU II Top 1GB DDR5 256-bit
Vreau sa iti spun asa cu totul la maxim in ultimul stress test - facut caracter nou - asura aveam in mare circa 60fps , la un event , multi playeri pe langa mine agitatie nebunie se ducea undeva la 38-41
dar nu sacada nu bruia nu nimic mergea lin . poti sta linistit si incerca sa dai absolut totul la ultra high .
eu nu am incercat sa fac setari medii cum s`a sugerat . depinde de gusturi.
L3gi0naru
Gladium
 
Mesaje: 45
Membru din: 30 Apr 2012, 20:25
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Angelium

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Christy » 05 Aug 2012, 20:08

L3gi0naru scrie:
Salut uite eu iti pot da un raspuns in legatura cu nelamurirea ta , am aproape acelasi sistem ca al tau : i5 3570K 3.4GHz box, GA-Z77X-D3H- placa de baza pe pce3, 8GB DDR3 1600MHz , GTX 560 DirectCU II Top 1GB DDR5 256-bit
Vreau sa iti spun asa cu totul la maxim in ultimul stress test - facut caracter nou - asura aveam in mare circa 60fps , la un event , multi playeri pe langa mine agitatie nebunie se ducea undeva la 38-41
dar nu sacada nu bruia nu nimic mergea lin . poti sta linistit si incerca sa dai absolut totul la ultra high .
eu nu am incercat sa fac setari medii cum s`a sugerat . depinde de gusturi.


Sistemul lui , ca si al tau e MULT mai mult decat cere jocul . Framerate-ul depinde de multe (rezolutie/zoom in/out / procese din fundal / etc) , ideea de baza este ca la un joc pe dx 9 singura problema care poate exista ca FRAME-uri ar fi in wvwvw desi destul de mica si in cazul conexiunii de net umpic mai aglomerate , desi jocul are o mecanica cu care sa combata asta , daca primeste mult prea multe date de la server in un interval mic de timp, este posibil sa iti pice frameul dar asta tine de mecanicile pe care cei de la NCsoft le vor implementa ca sa reduca chestia asta .

Lasati grijile , multe vor functiona foarte bine la release si abia atunci chiar ne putem da cu parerea cam ce configuratie iti trebuie pentru a juca jocul la rezolutii astronimice (full hd) si ultra ++ settings .
Imagine

Procesor Intel Core i7 2600K 3.40GHz box
Placa video Sapphire Radeon HD6970 2GB DDR5 256-bit Dual Fan Oc Edition
Memorie Kingston HyperX Blu 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel
Christy
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Iul 2012, 16:57

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde swatforce » 05 Aug 2012, 22:34

Jocul va functiona cu DX 9?
Pentru 2012 m-i se pare cam nasol.
Avatar utilizator
swatforce
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 21 Feb 2012, 23:36
Nume caracter: FlameOfUdunKills

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Valky » 05 Aug 2012, 22:37

Da, si eu am strambat din nas vazand ca ramane engine-ul grafic optimizat pentru DX9, dar este o modalitate fireasca pentru companie de a-si asigura mai multi clienti, nu toti au computere state of the art ca noi.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Valisimo » 05 Aug 2012, 22:49

Am un I5-3.30Ghz , Video Ati HD4870 la 1024,8gb ddr3 1600 si a rulat foarte bine jocul. Si sunt convins ca vor continua sa lucreze la optimizare. De asemenea mergea perfect pe mediu la tatal meu cu un Core2duo la 2.66, 4gb ddr3,1333 si un Ati HD5670 la 1024.
Valisimo
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 14 Iul 2012, 02:15
Nume caracter: Valisimo

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Christy » 06 Aug 2012, 00:43

Valky scrie:
Da, si eu am strambat din nas vazand ca ramane engine-ul grafic optimizat pentru DX9, dar este o modalitate fireasca pentru companie de a-si asigura mai multi clienti, nu toti au computere state of the art ca noi.
swatforce scrie:
Jocul va functiona cu DX 9?
Pentru 2012 m-i se pare cam nasol.


Si pe dx 9 se poate face artwork frumos , doar ca iti lipsesc niste elemente foarte interesante din dx10 si 11 .

Ideea e ca un joc full dx11 nu este posibil momentan . Orice joc care are asa numitul dx 11 contine doar cateva elemente de tessellation si cateva efecte mai speciale . Platformele pentru clasa mijlocie ( pentru care se creeaza jocurile ca doar nu ar face aplicatii pentru care nu au majoritatea oamenilor pc pe care sa le ruleze) nu pot suporta INCA un tesellation la absolut orice textura , de aceea , efectele astea frumoase care iti "taie respiratia" sunt adaugate doar la anumite texturi . Dupa o anumita perioada vine un joc gen Crysis 1 / Just Cause 2 / Battlefield 3 / ce exemple care va trec prin cap la ora asta , care imping umpic cerintele "recomandate" pentru acel joc .

Dar sar de la ideea de baza , jocul arata frumos si promite efecte frumoase . Ganditi-va totusi ca daca ar fi alt dx 10/11 si ar fi atatea efecte cate sunt acum , la cata memorie video/ram/cpu mananca efectele de pe directx-urile mai noi , nu cred ca ar fi fost posibil un MASS PVP cum este in plan in gw 2 . Chiar si cu dx9 tot vor fi anumite probleme care vor necesita rezolvare.
Imagine

Procesor Intel Core i7 2600K 3.40GHz box
Placa video Sapphire Radeon HD6970 2GB DDR5 256-bit Dual Fan Oc Edition
Memorie Kingston HyperX Blu 8GB DDR3 1600MHz CL9 Dual Channel
Christy
Gladium
 
Mesaje: 30
Membru din: 22 Iul 2012, 16:57

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde fox » 11 Aug 2012, 17:22

Am un gtx 250 , phenom 4 core la 2,8 si 8 gb ram la 800 si fata de beta 1 unde "agata" pe mediu, ultimele stresstests au rulat pe high fara probleme chiar am incercat cat mai multe efecte pe ecran sa il fac sa agate si nu am reusit. A mai observat careva + sau - ?
Avatar utilizator
fox
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 42
Membru din: 01 Mai 2012, 08:51
Nume caracter: Le Fox

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde shaggy140 » 11 Aug 2012, 18:20

De la primul beta pana acum au lucrat mult la partea de optimizare daca nu ma insel, deci e de asteptat sa merga din ce in ce mai bine...
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde stevecelrau » 17 Aug 2012, 13:39

Azi ma duc sa-mi ridic o parte din calculator:
- i5 3570K + AsRock Z77 Pro4
- 8GB ram Corsair Vengeance LP 1.50V
- Fractal Design MidiTower
Pe langa astea mai am o sursa Seasonic de vreo 600W si un monitor de 23".

Inca nu m-am hotarat ce placa video sa iau... vom vedea, mai dureaza pana se lanseaza, nu? Sunt placut impresionat de performantele noului 660TI, dar nu si de pretul din Romania :roll:
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde Wicked » 17 Aug 2012, 17:10

Din pacate, Nvidia a inceput sa scoata placi din segmentul mainstream la peste 300 de euro. Ar fi fost bun un gtx 650, dar o sa apara mult prea tarziu.

Chiar daca rulez jocul la high fara probleme pe un 560ti, nu l-as putea recomanda pentru ca diferenta de performanta intre 5xx-6xx/7xxx este enorma, iar pretul generatiei anterioare de placi video a ramas acelasi. Ai putea sa te interesezi de niste placi AMD 7xxx mainstream, pretul ar trebui sa coboare dupa hype-ul asta facut de 660ti.
Avatar utilizator
Wicked
Legionar
 
Mesaje: 194
Membru din: 14 Feb 2012, 20:34
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Zarroc Wickedblade
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: De ce configuratie as avea nevoie ptr GW2?

Mesajde stevecelrau » 22 Aug 2012, 04:16

stevecelrau scrie:
Inca nu m-am hotarat ce placa video sa iau... vom vedea, mai dureaza pana se lanseaza, nu? Sunt placut impresionat de performantele noului 660TI, dar nu si de pretul din Romania :roll:


Mda, din cauza stress-test-ului din seara asta nu am rezistat, am spart pusculita si mi-am luat placa video :) Vroiam un 560TI second hand dar cum nu am gasit nimic in timp util am luat un Asus Radeon HD6870 DirectCU. Sunt foarte multumit de cum ruleaza, cu totul la maxim am 50-60 fps la rezolutia de 1920x1080. Inca nu am prins batalii mai mari, vom vedea...

Am o nelamurire, la TEXTURES nu puteam sa aleg decat intre LOW si MEDIUM, nu exista optiunea HIGH... nu e disponibila sau nu imi apare mie? :?:
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Următorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori