Armorsmith

Tot ce ține de PvE în Guild Wars 2.
Reguli forum
Atenție! Când scrieți un subiect, vă rugăm să respectați următoarele reguli de numire: Utilizați etichete la începutul redactării subiectului! [Dungeon], [Zona], [Event], [JP] (Jumping puzzle), [Build], [Ghid] (de farm, crafting, leveling, etc), [Story] (Personal story, side story).
Ex: Doresc să scriu despre Ascalonian Catacombs, prin urmare subiectul se va numi [Dungeon] Ascalonian Catacombs. Alte exemple: [Zonă] Cursed Shore, [Event] Claw of Jormag, [Build] Warrior Arah Build, etc

Armorsmith

Mesajde stevecelrau » 16 Sep 2012, 07:56

O meserie scumpica daca cumperi materialele/ingredientele. Plus ca rezultatul se vinde foarte ieftin la nivele mici, spre deosebire de Jewels. Ca sfaturi, ca si la celelalte meserii: faceti refining pana nu mai castigati experienta si pe urma discovery pe fiecare parte din armura + insignia.

In alta ordine de idei am ajuns azi dimineata la 400 armorsmith si daca vreti sa va craftez armuri mai jos este linkul pentru armurile ce sa pot face prin crafting precum si materialele aferente:
http://www.guildhead.com/discipline/1/a ... qrating,id
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Armorsmith

Mesajde Cronos » 16 Sep 2012, 14:02

Intradevar, datorita la drop rate si posibilitati de farmare cum ar fi CoF, armorsmith nu aduce mare venit. Eu personal nu am reusit sa vand nici o armura so far, iar la jewelcrafting sincer sa fiu nici nu m-am obosit sa pun ceva pe AH.
Ca mici sfaturi ce as putea adauga pentru cineva care urmareste armorsmithing 0-400 ar fi urmatoarele

-Insigniile sunt partea cea mai costisitoare pentru ca necesita cateva bucati din seria venom/scale/fang/claw/totem/bone care pica destul de greu. Eu personal nu am avut rabdare sa farmez toate lighioanele pentru claw sau ce imi mai trebuia asa ca mereu m-am uitat atent ce insignii pot face cu materialele mele, si ce insignii as putea face si imi mai trebuie o bucata. In felul asta economisiti timp si puteti sa progresati intr-o zona de lvl mai mare fara sa va faceti griji ca ati ramas in urma cu armorsmithingul. Nu e necesar sa folositi toate insigniile ca sa progresati.

-Discovery faceti prima data pe boots,pauldrons, gauntlets (uneori pe helm) pentru ca adesea acestea sunt cele care necesita cele mai putine materiale. Astfel daca aveti destule venom sacs de ex pentru 3 insignii, faceti discovery pe fiecare piesa in parte

-Daca dispuneti de metal si textile dar nu aveti small claw/fang etc si vreti sa cumparati de la AH materiale, cumparati gama cea mai ieftina. De ex: Totemurile au preturi foarte mari, pe cand la jumatate de pret, se poate cumpara Venom sac, si astfel iesiti mai ieftin cu material pentru 3-4 insignii decat pentru una singura pe baza de totem

-Nu va grabiti sa dati buy. De obicei daca faceti order iesiti mai ieftin cu 20-30 cooper, si vin la fel de repede materialele. De asemenea exista perioade (de obicei seara) cand acestea ating preturi ceva mai mari

-Pe baza de karma puteti cumpara de la armorsmith retete pentru insignii mai complexe ce necesita 15 toteme/fang etc. Nu recomand sa va obositi sa le luati sau sa le faceti decat pe cele de la in sus 375. Nu se vand, necesita mult material si cheltuiala. Ganditi-va ca acel set de armura util la lvel 40 de ex, e foarte repede depasit de cel 50, iar majoritatea fac foarte repede acea diferenta de lvling sa isi echipeze armura mai buna si mai ieftina.

-Daca aveti ca secundara Jewelcraftingul, adunati mai mult cooper si mithril intrucat e folosit de ambele meserii. In rest silver si gold nu sunt necesare pentru armorsmithing. (Orichalcum e deasemenea necesar in ambele profesii, dar fiind mai rar intra in alta categorie de discutie)

-Pe net exista unele retete pentru a crafta anumite rune pe baza de shard/pille of + steel/darsteel si daca dispuneti de acel shard, e o sursa in plus discovery xp. Nu uitati ca aceste materiale nu sunt transferate la comanda "deposit collectables"

-Always salvage light armor. Regula de baza

-Exista sansa minora ca la Trading post sa gasiti insignii mai ieftine decat materialele necesare adunate la un loc. Nu mai primiti acel xp minor cand craftati insignia, dar economisiti bani si castigati pe un discovery. Dar ca regula, mai bine craftati din materia primara cumparata de la Trading Post decat sa o cumparati deja "preparata" in bolt of jute de ex.

Sper ca e de vreun ajutor :D
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: Armorsmith

Mesajde vasilekitrosu » 17 Sep 2012, 14:44

stevee..bretenu meu la betie ...si la bogatie..te caut sa imi faci armura, izmene blindate pt iarna...
Imagine
Avatar utilizator
vasilekitrosu
Gladium
 
Mesaje: 20
Membru din: 09 Sep 2012, 08:53
Nume caracter: vasile kitrosu


Înapoi la Zona PvE

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori