WvW All Call

WvW All Call

Mesajde AX of the Hunters » 24 Sep 2012, 01:48

Ca urmare a stabilirii WvW PVP-ului ca obiectiv de importanta pentru comunitatea noastra, si de altfel dupa cum puteti observa si in calendarul de evenimente propuse de conducerea comunitatii Legio Gemina, vom organiza 2 evenimente WvW saptamanal. Aceste evenimente se vor desfasura in home borderland pana la momentul cand vom anunta altceva. Motivul este lesne de inteles, majoritatea potentialilor participanti vor avea nevoie de timp pentru a putea accesa un borderland in ore de trafic maxim si au nevoie de o destinatie prestabilita in acest sens.

Zilele stabilite pentru desfasurarea acestor evenimente vor fi martea intre orele 19.00-23.00, respectiv sambata incepand cu ora 13:00.

Doresc sa precizez ca orele de incepere (19.00-marti si respectiv 13-sambata) sunt orele la care speram ca cei ce doresc sa participe se vor afla de preferinta deja in borderland astfel incat sa putem incepe imediat incursiunea in WvW impreuna. Daca la orele anuntate nu vom reusi sa adunam suficienti participanti, continuarea sau anularea evenimentului se va discuta la momentul respectiv.

Pentru orice informatii suplimentare puteti sa ma contactati in game (Preafericitul Ax) sau sa luati legatura cu orice alt ofiter online in absenta mea.
AX of the Hunters
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 30
Membru din: 03 Noi 2011, 18:22
Nume caracter: AX

Re: WvW All Call

Mesajde radubeni » 24 Sep 2012, 23:22

Abia asteptam 2 sesiuni de WvW! O sa fiu acolo:D:D!
radubeni
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 9
Membru din: 04 Sep 2012, 20:54
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Salbaticul

Re: WvW All Call

Mesajde darzu » 25 Sep 2012, 10:23

martea nu pot sa ajung ca sunt la concurs de darts, ramane doar sambata.
darzu
Gladium
 
Mesaje: 18
Membru din: 20 Mai 2012, 12:07
Nume caracter: Lg darzu

Re: WvW All Call

Mesajde Khasar » 29 Sep 2012, 13:24

Din pacate in acest week-end o sa fiu absent. Spor la casapit.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: WvW All Call

Mesajde Inwa » 29 Sep 2012, 18:09

Astazi in WvW :)
Fişiere ataşate
wvw_map.jpg
Harta wvw
wvw_map.jpg (483.92 KiB) Vizualizat de 2123 ori
Inwa
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 24
Membru din: 08 Mai 2012, 14:44

Re: WvW All Call

Mesajde Dragonzhunter » 18 Oct 2012, 14:13

Poate incepand de sambata 20.10.2012 vom incepe in a pune in aplicare TS whisper pt party-uri sa ne invatam cu el. Eu as propune un canal pt Commander+Leaderii Team-urilor si canalul care este deja Borderland. Pe Borderland vom fi toti jucatorii mai putin Commanderul si leaderii. Borderlandul sa fie mai mult pentru noile persoane care intra si au nevoie de a fi dirijate catre o echipa. Sa se faca niste reguli clare pt probleme sau cand anuntam ceva pe Borderland , restul doar pe Whisper. In alta ordine de idei, pe mine unul nu m-ar deranjeaza daca in fiecare party realizat jucatorii sa stranga o anumita suma de bani pentru a-i da leaderului pt construirea diverselor blueprinturi, asta in cazul in care unii dintre noi nu au deja cele necesare. Cu alte cuvinte sa incercam ca fiecare party sa aiba pentru orice eventualitate cateva blueprinturi. Eventual pt economisirea banilor, am putea realiza in din cand in cand run-uri cate 1 echipa la jumping puzzle.
Stiu ca poate pare enervant pentru unii, insa chiar daca ne repetam cred ca ar fi cel mai bine ca fiecare leader de party sa reaminteasca colegilor:
- modul in care se anunta un anumit eveniment, locatie, directie de atac, numar de atacanti cu numele serverului din care fac parte si nu in ultimul rand daca mai sunt sau nu aliati in zona (eventual numarul lor), pentru a putea fi estimat de catre leader/commander numarul necesar de ajutoare.
- sa aiba mereu la ei supply-uri (si ca acestea nu trebuie luate decat din supply camp) (acest lucru ar trebui mentionat din cand in cand si pe main chat pentru jucatorii random
Nu stiu daca s-au tinut sau nu discutii pe tema WvWvW pe TS, insa cred ca ar trebui ca in fiecare saptamana cei care sunt dornici sa mearga la WvWvW sa participe si la aceste discutii, pentru idei, pareri etc. In party-urile care se fac, pentru inceput ar trebui sa fie cate un jucator experimentat care sa cunoasca in primul rand punctele strategice pentru asezarea blueprinturilor, deoarece am observat ca foarte multi jucatori nu stiu unde si cum ar trebui sa fie puse acestea functie de raza lor de actiune si puterea de foc (sincer nici eu nu ma prea pricep in unele zone unde ar fi mai bine). Ar mai fi si altele de spus insa cred ca deja am ocupat prea mult din spatiu alocat :). Multumesc
"Drumul e greu, radacinile sunt amare, fructul insa este dulce"
Avatar utilizator
Dragonzhunter
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 02 Aug 2012, 23:33
Localitate: Botosani
Nume caracter: Dragonzhunter

Re: WvW All Call

Mesajde Chypers » 24 Oct 2012, 16:50

am si eu o nelamurire in privinta WvW .
inainte de toate vreau sa mentionez ca nu ma ridic la nivelul de joc al anumitor playeri care se dedica intru totul acestei parti a jocului, insa m-am documentat destul de mult in acest domeniu si am incercat pe cat posibil sa inteleg intro oarecare masura care e toata jmecheria si ce se petrece pe acolo .
nu inteleg cum s-au creat aceste 2 mari discrepante intre serverele de top si restul . cum ajungi in top 5-7 e jale . diferenta de scoruri e pur si simplu ridicola ( 200-300.000 fata de 20-30.000 ). sunt de acord ca diferenta asta se reflecta in tactica - skill levelul jucatorilor insa este prea de tot.
se punea problema la un moment dat ca se abuzeaza de diverse exploits si chiar in cazul nostru de 1-2 hits per kill . aici nu sunt de acord din simplul motiv ca am avut ocazia sa observ ca multi jucatori ( Inclusiv din ghilda noastra ) vin cu caractere de lvl 1 , neechipate sub deviza ca ""la gramada nu conteaza, aoe sa fie "" ,apai sa-mi fie cu iertare dar am luat un tower in 5 gardieni echipati beton si 2 golemi , in 3 minute cu 20 de defenderi in el, in fine, detalii.

a devenit frustrant ca , efectiv, dupa 3 nopti la rand pierdute ( 22:00 - 8:00 ) in care am jucat alaturi de alti prieteni pt a reduce diferente si a recupera intro oarecare masura cat s-a putut , sa intru intro zi pe la 12 si sa vad hartile 100% in culoarea inamicului. srsly ? numarul de jucatori este la fel pt fiecare server.
si acum apare problema ailalta, iarasi ridicola din punctu meu de vedere, sa stau in fundul clasamentului ca sa nu am queue si sa pot ""zice"" ca ma joc wvw fara sa astept 10 ore sa intru , sau sa am pretentia sa fiu in top 3 in ciuda faptului ca nu am nicio sansa sa prind un loc in queue sau in caz contrat , daca reusesc sa intru sa fiu nevoit sa joc 30 de ore ca sa ma satur ?!

nu mi se pare in regula ca toti jucatorii sa fie ""obligati"" sa intre in wvw pt a prelua tura, insa macar pt cei care merg ar fi in ok, dupa cum s-a mai sugerat, eventual, sa existe un poll in care fiecare sa zica cu o oarecare aproximatie si in limita bunului simt cand si cum poate prelua stafeta, crescand astfel efecienta ( in-guild cel putin ). eu personal ( si sunt convins ca e general valabil ) am un gust amar cand stau 6 ore in wvw sa dau toate upgradurile la keep pt ca in urmatoarele 5 min sa le pierd prosteste pt ca nu are cine sa dea un bolovan de pe ziduri.

s-o zic frank, as fi curios ca la un moment dat ( avand in vedere ca suntem 200 in ghilda, mai intotdeauna 50 online ) sa facem un wvw event care sa tina o sapt , respectiv o tura de wvw, in care toata lumea sa faca numai battlegrounds, 0 pve , si sa observ rezultatele.

in cele din urma vreau sa lamuresc ca cele mentionate mai sus nu reprezinta un repros membrilor din XIII si nu contin niciun fel de mesaj ofensator indreptat ghildei.
Imagine Imagine
Avatar utilizator
Chypers
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 79
Membru din: 15 Sep 2012, 19:48
Localitate: OprescuVille
Nume caracter: Chypers

Re: WvW All Call

Mesajde stevecelrau » 24 Oct 2012, 17:30

Serverele din top au foarte multi playeri care sunt dedicati WvW-ului si care numai asta fac. Sunt guilde intregi care nu fac PvE sau cand intra in WvW nu fac farm de centauri :roll:
Francezii de exemplu au pe serverul lor foarte multi canadieni si din cauza fusului orar diferit au mai toata ziua oameni care sa se lupte si sa mentina / cucereasca obiectivele.

Multi romani dintre cei care jucam WvW suntem oameni cu serviciu si din cauza asta suntem destul de vulnerabili in intervalul orar (6AM - 6PM).

Iti dau dreptate in legatura cu echipamentul, un caracter de level 80 imbracat in exotice se bate lejer cu caractere de level mici, dar problema asta se va rezolva in timp, dupa ce o crestem mari si ne vom echipa corespunzator. Eu cel putin mi-am terminat aseara setul de Knight si am intrat putin in WvW sa il verific si nu mai picam ca inainte, diferenta de tougness se simte :)

Pe de alta parte trebuie avut in vedere ca sunt 4 harti in WvW si trebuie oameni care sa lupte pe fiecare pentru a avea un punctaj cat mai mare. Pentru acest lucru trebuie oameni, multi oameni. Momentan jocul este inca la inceput si mi-am dat seama ca lumea este inca preocupata cu PvE-ul, cu dungeons si alte chestii. Cei care vor PvP joaca WvW, si vad ca ne adunam din ce in ce mai multi, un lucru imbucurator. Pe ceilalti trebuie sa gasim solutii sa ii atragem in WvW, sa le aratam o alta parte a jocului pe care nu au descoperit-o.

Am facut niste screenshot-uri de acum 2 zile cand toate hartile erau rosii si cand am recuperat diferenta de peste 20.000 de puncte si am trecut pe locul 2. Dar ai observat si tu, ca sa tii obiectivele ai nevoie de oameni, ca sa cuceresti obiectivele ai nevoie de oameni, WvW-ul este un efort colectiv. Un individ singur nu aduce un plus decat daca merge cu zerg-ul.

Dupa cum se vorbea si aseara pe TS, trebuie sa ne organizam, sa facem echipe cu o componenta bine stabilita ce pot face push, capping sau harass, depinde de ce avem nevoie. Si mai presus de toate trebuie sa invatam sa mergem organizat, nu sa ne imprastiem pe toata harta.

Avem mult de lucrat dar repet inca o data, faptul ca tot mai multi oameni isi dau interesul pentru WvW nu poate fi decat imbucurator si in curand sper ca vom avea un cuvant de spus in WvW. Si nu ma refer aici la [XIII], [SoR], [Boom] sau alta guilda. WvW-ul trebuie vazut ca un efort al tuturor romanilor, doar din cauza asta ne-am adunat pe acelasi server, sa mergem la razboi impreuna.

La arme!!!

:mrgreen:
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada


Înapoi la WvW Events

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator