GW2.ro TV - Episodul 3

Aici puteți afla și discuta informații despre emisiunea noastră.

GW2.ro TV - Episodul 3

Mesajde Tudy » 10 Feb 2012, 10:57

Conform voturilor primite aici, tema emisiunii de săptămâna aceasta va fi Structured PvP & WvWvW.

Așa cum v-am obișnuit, emisiunea va fi transmisă LIVE duminică, 12 februarie, ora 19:00, pe http://live.guildwars2.ro (video-urile de pe Youtube vor fi înlocuite cu un live stream în momentul în care începem emisiunea).

La final vom avea o secțiune de Q&A, așa că vă așteptăm pe live chat.

Let your friends know! :)

Înregistrarea emsiunii:
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2.ro TV - Episodul 3

Mesajde Tudy » 16 Feb 2012, 19:09

O completare binevenită aici, un articol publicat azi:

http://www.arena.net/blog/mike-ferguson ... d-vs-world
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2.ro TV - Episodul 3

Mesajde stevecelrau » 17 Feb 2012, 10:19

Poate reluati intr-o zi discutia, cand mai apar informatii ;)
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: GW2.ro TV - Episodul 3

Mesajde Tudy » 17 Feb 2012, 11:39

Cu siguranta vom mai discuta despre asta, dupa ce acoperim toate celelalte teme. Oricum avem forumul plus sesiunile de Q&A dupa fiecare emisiune, daca lumea mai are intrebari. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2.ro TV - Episodul 3

Mesajde RandomGuy » 18 Feb 2012, 19:31

So... m-am uitat la episod si as vrea sa mai adaug si eu ceva. Din punct de vedere al balance-ului nu ii vor putea face balance 100% nici un joc nu poate fii considerat balance , singurul joc care poate avea titlul de balance este scbw caruia i-a luat 8 ani(sarputea sa ma insel) si care era axat pe 1v1 , singurul lucru care arena.net poate sa il faca este sa il balanseze pentru 5v5. Un balance care il face foarte bine arena.net este cel din punct de vedere al hardware-ului , in mmo-uri precum wow,lineage2,aion, etc facea o diferenta imensa perifericile. Cel mai bun exemplu care il pot da este naga storm razor care este un mouse cu 12 butoane pe lateral , iar in majoritatea mmo-urilor cel care poate sa spameze cele mai multe butoane castiga pvp-ul cel mai des. Arena.net balanseaza foarte bine asta deoarece nu are decat 8 skiluri precum gw1 si faptul ca nu ai potiuni de spamat. Precum ati zis si voi pe stream 3w (WvWvW) nu va fi balance dar cu siguranta in timp 5v5-ul va fi balance. La un moment ati ajuns sa discutati despre un pilon in wow care oferea un avantaj caruia care il foloseste. Diferenta dintre wow si starcraft2 la map balance este ca in wow pierzi 5 puncte si 5 minute din timpul tau datorita unui balance de harta , dar in stracraft 2 poti pierde suma x de $. Astfel daca Guild Wars 2 va fi vreodata un joc de esports acesta nu trebuie sa aiba asemenea "overpowered sides of the map".
Un alt punct care vreau sa il ating este cel de esports. Eu nu pot sa consider un joc material de esports daca acesta nu are un mod de spectator/refere cel putin decent. Un exemplu concret este battlefield bad company 2 care din punct de vedere al gameplay-ului poate fi un joc bun pentru esports dar nu are un mod de spectator. Un mod de spectator decent pentru esports-ul din ziua de azi este cel de la Starcraft 2 sau cel de la Heroes of Newerth. Acestea ii ofera comentatorului destule informatii incat acesta are despre ce sa vorbeasca si sa nu ajunga in momente in care sa spuna exact cea ce este pe ecran " playerul x care este warior foloseste skilul z pe playerul y ". Pe langa un mod de spectator decent eu consider ca mai este nevoie si de un replay viewer. La momentul actual consider ca Guild Wars 2 este la nivelul CS 1.6 din punct de vedere al modului de spectator si nu ca un joc din 2012.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: GW2.ro TV - Episodul 3

Mesajde Tudy » 19 Feb 2012, 00:13

RandomGuy scrie:
So... m-am uitat la episod si as vrea sa mai adaug si eu ceva. Din punct de vedere al balance-ului nu ii vor putea face balance 100% nici un joc nu poate fii considerat balance , singurul joc care poate avea titlul de balance este scbw caruia i-a luat 8 ani(sarputea sa ma insel) si care era axat pe 1v1 , singurul lucru care arena.net poate sa il faca este sa il balanseze pentru 5v5.

Am impresia că am vorbit despre asta în sesiunea de Q&A (care nu apare pe înregistrare, a fost doar live pe stream, după emisiune): ca să ai un joc balanced 100% ar trebui să ai o singură profesie cu un singur skill pe bară - altfel, e clar că nu vei ajunge să ai balancing 100% (Shob e cel care a făcut afirmația asta, dar sunt total de acord cu el). ArenaNet a făcut o treabă excelentă în Guild Wars 1 și sunt convins că se vor ridica la înălțimea așteptărilor și cu GW2. Nici nu aș vedea sensul să fie balanced pentru altceva decât 5v5. Legat de asta, îți recomand să urmărești interviul lui Isaiah 'Izzy' Cartwright cu XollFury de la Paradigm Shift.

Mai mult decât atât, vom discuta mai în detaliu despre skill balancing în emisiunea de mâine seară, așa că te așteptăm pe chat! ;)


RandomGuy scrie:
Un alt punct care vreau sa il ating este cel de esports. Eu nu pot sa consider un joc material de esports daca acesta nu are un mod de spectator/refere cel putin decent. Un exemplu concret este battlefield bad company 2 care din punct de vedere al gameplay-ului poate fi un joc bun pentru esports dar nu are un mod de spectator. Un mod de spectator decent pentru esports-ul din ziua de azi este cel de la Starcraft 2 sau cel de la Heroes of Newerth. Acestea ii ofera comentatorului destule informatii incat acesta are despre ce sa vorbeasca si sa nu ajunga in momente in care sa spuna exact cea ce este pe ecran " playerul x care este warior foloseste skilul z pe playerul y ". Pe langa un mod de spectator decent eu consider ca mai este nevoie si de un replay viewer. La momentul actual consider ca Guild Wars 2 este la nivelul CS 1.6 din punct de vedere al modului de spectator si nu ca un joc din 2012.


http://www.guildwars2guru.com/guild-war ... yan-scott/
Citat:
GW2Guru: You’ve talked about making spell/skill effects clearer in terms of demonstrating the actual effect, making the game more spectator friendly. Will we be seeing the return of something like ‘observer mode’ from Guild Wars?

Eric Flannum: It’s definitely a goal of ours to make PvP in Guild Wars 2 as spectator friendly as possible. We haven’t worked out all the details yet but you should see something comparable to observer mode at some point in Guild Wars 2.


Cei de la ArenaNet au spus-o în mai multe rânduri (mai sus ai doar unul din exemple) că Guild Wars 2 va avea toate instrumentele necesare pentru a putea deveni un e-sport (asta include evident și ”observer/replay mode” - GW1 are așa ceva, deci nu văd sensul să elimine asta în GW2).

Au mai spus de asemenea că vor anunța detaliile legat de asta la momentul potrivit - mai au timp până la lansare. E adevărat, ideal ar fi să avem așa ceva încă de la început și nu ca un update post-launch, dar rămâne să vedem ce anunță ArenaNet în direcția asta. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2.ro TV - Episodul 3

Mesajde RandomGuy » 19 Feb 2012, 11:30

Ca sa ai un mmo cat de cat balance trebuie ca toate clasele sa aiba aceleasi skiluri aproximativ cu nume diferit metin cred ca este asa , la un moment cred ca si wow a fost asa. Iar un mmo unbalance cred ca este lineage 2 unde classele au skilluri total diferite astfel clasele au roluri total diferite iar lineage 2 din parerea mea nu a fost niciodata balance(nu am testat godness of destruction).
Din ce am vazut la Pax si celelalte "targuri" era un observer mod (cred ca era modul de observer) destul de primitiv precum cel al CS 1.6. Numai tin minte exact observer/replay mode din Guild Wars 1 imi amintesc vad cum era si din cate tin minte iti oferea doar "ecranul" persoanei pe care esti(sarputea sa ma insel). Daca este asa cum imi aduc aminte si am precizat este un observer/replay mode destul de primitiv, este ok, isi va face datorie dar ar avea mai multe sanse pentru e-sports cu o interfata care ofera mai multe informatii. Pe o parte ma gandesc ca o interfata precum cea Hon ar merge cel mai bine , deoarece sunt multe informatii despre un team build care sunt nevoie dar de pe o parte interfata de la hon este destul de complicata si iar putea speria comentatori mai putin experientati sau noi.Tu ce parere ai ?
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: GW2.ro TV - Episodul 3

Mesajde Tudy » 19 Feb 2012, 12:52

Observer mode din GW1 era totuși puțin mai complex decât îl descrii tu (detalii aici și aici) și în același timp suficient de reușit pentru perioada când a apărut. Iar pentru un joc cu 10 profesii, 90 de combinații (primary + secondary) posibile între ele și peste 1200 PvP skills în total, Guild Wars a fost și incredibil de balanced. Acesta a fost și motivul pentru care am preferat să joc GvG atât de mult și totodată un motiv în plus să cred că și GW2 va avea cel puțin aceeași calitate când e vorba de skill balancing. Iar din moment ce vor să facă din GW2 un e-sport, sunt convins că și cei de la ArenaNet sunt perfect conștienți de tot ce implică acest lucru (balancing, observer mode, tournaments, etc).

Apropo, te-ai uitat la interviul de care ți-am spus? :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: GW2.ro TV - Episodul 3

Mesajde RandomGuy » 19 Feb 2012, 14:46

Ca si balance cred ca arena.net sunt singurii pe care ii cred ca vor spune ca va fi balance. Iti dau dreptate GW1 a fost un mmo balansat (nu am apucat inca sa il vad(interviul) dar promit ca ma uit la el inainte de emisie). Iar modul de observator/replay pentru GW1 a fost ok dar nu il pot considera un mod pentru e-sports. Adica este clar peste modul de observator/replay altor jocuri care pretind la esports (lol la inceput , bfbc2 , seria call of duty pana la implementarea Theater Mode ). Dar in GW1 nu aveau de gand sa faca din el un joc de e-sports , astfel aveau o scuza, in GW2 eu personal nu cred ca pot sa vina cu observator/replay mod-ul din GW1 si atat , ii trebuie clar o imbunatatire din punct de vedere al datelor care le ofera. Sa vezi ce gear are , ce traits foloseste, ce stats are. Inca ceva , crezi ca vor implementa un ladder pentru acele Pickup-uri ? Eu personal cred ca este putin brutal sa poti intalni un team din top10 world si tu esti cu 4 prieteni care ati cumparat jocul acum 2 ore si vreti sa jucati. Din experienta personal iti spun ca , cand jucam bloodline champions si intram intr-un turneu free si picam in primul meci cu "seeking perfection" (era un team cu 0 defeats de vreo 2 sezoane) ne pierea cheful de joc deoarece ne luam o bataie de credeam ca nu stim sa folosim tastatura iar un grup de prieteni cu care eram pe skype ajungeam pana in optimi ca picau numai cu echipe de nivelul lor.Ideea la care vroiam sa ajung este ca multi vor avea de pierdut daca ajung sa joace impotriva la top 10 cand ei vor doar un joc strans si amuzant.
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: GW2.ro TV - Episodul 3

Mesajde Tudy » 19 Feb 2012, 19:51

Cum spuneam și în post-ul anterior, din moment ce vor să facă din GW2 un e-sport, sunt convins că și cei de la ArenaNet sunt perfect conștienți de tot ce implică acest lucru (mă refer la toate aspectele pe care le-ai amintit). Încă nu se știe exact cum va funcționa sistemul de rating/ranks în PvP, sperăm să aflăm mai multe informații în curând.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World


Înapoi la GW2.ro TV

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori