Alfa & Omega = Inceputul si Sfarsitul in W3

Zonă dedicată membrilor ghildei și activităților organizate în cadrul ghildei

Alfa & Omega = Inceputul si Sfarsitul in W3

Mesajde Valky » 19 Oct 2012, 18:33

- In urma evenimentului de sambata trecuta in care am pierdut extrem de repede garrison-ul claimed de guilda noastra, mi-am amintit de un video mai vechi destul de interesant, post-lansare, in care 22 de ALFA siege golems trec de ambele seturi de porti reinforced, omoara Castle Lord (guild claimer NPC) si cuceresc Stonemist in aproximativ 3 minute. Merita revazut acest video.
- Ma intreb cat de rapid ar fi daca s-ar utiliza coordonat 10-15 OMEGA siege golems care au HP dublu (260 k fata de doar 130 k la ALFA), aoe si damage mai mare (40 % mai mult), inclusiv range, fiind mai eficienti si impotriva playerilor spre deosebire de ALFA, cu mentiunea ca un golem OMEGA costa ceva mai mult decat 5 golemi ALFA ca investitie (http://wiki.guildwars2.com/wiki/Siege_Masters_Guide) si evident un numar de supplies cu 20% mai mare (daca nu gresesc) pentru constructie. Practic, costurile de achizitie sunt mai mari, dar raportul de eficienta este excelent (200% HP si 40% damage in plus pentru 20% extra supplies).
- In alta ordine de idei, este interesant de luat in calcul si utilizarea unor Upgraded Trebuchet blueprints.
- Sigur, toate costa destul de mult gold, bani pe care ar trebui sa-i avem in banca guildei prin donatiile tuturor.

Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Alfa & Omega = Inceputul si Sfarsitul in W3

Mesajde Khasar » 21 Oct 2012, 20:05

Stiu prea bine declaratia oficiala si anume faptul ca a dona bani catre guilda este pe baza de voluntariat. Dar la fel de bine stiu ca atata timp cat ceva nu este obligatoriu, nici trezoreria guildei nu va fi ceva mai plina. Cred ca am mai spus odata parerea mea cum ca o "taxa" de 15-20 silver/zi nu mi se pare ceva imposibil de realizat. WvW consuma bani, care daca-mi aduc bine aminte in anumite ocazii au fost pusi de catre cei din Guild Council. Ne-a trebuit ceva timp pana sa avem primul comandant, nu stiu acum daca exista si al doilea pentru ca in ultima saptamana am fost out din game din motive personale. Un lucru care mi-a lasat un gust amar, a fost sambata trecuta, cand online erau peste 50 de oameni iar in WvW eram doar 25, in conditiile in care din punctul meu de vedere atunci cand se merge la razbel trebuie sa mearga toata lumea. Esti online, participi la lupta. Nu suntem in WvW prezenti zilnic, dar martea si sambata daca esti online..... ar trebui sa lasi totul de-oparte si sa lupti alaturi de toata guilda.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Alfa & Omega = Inceputul si Sfarsitul in W3

Mesajde SkyFallsInThunder » 22 Oct 2012, 18:38

Khasar scrie:
Stiu prea bine declaratia oficiala si anume faptul ca a dona bani catre guilda este pe baza de voluntariat. Dar la fel de bine stiu ca atata timp cat ceva nu este obligatoriu, nici trezoreria guildei nu va fi ceva mai plina. Cred ca am mai spus odata parerea mea cum ca o "taxa" de 15-20 silver/zi nu mi se pare ceva imposibil de realizat. WvW consuma bani, care daca-mi aduc bine aminte in anumite ocazii au fost pusi de catre cei din Guild Council. Ne-a trebuit ceva timp pana sa avem primul comandant, nu stiu acum daca exista si al doilea pentru ca in ultima saptamana am fost out din game din motive personale. Un lucru care mi-a lasat un gust amar, a fost sambata trecuta, cand online erau peste 50 de oameni iar in WvW eram doar 25, in conditiile in care din punctul meu de vedere atunci cand se merge la razbel trebuie sa mearga toata lumea. Esti online, participi la lupta. Nu suntem in WvW prezenti zilnic, dar martea si sambata daca esti online..... ar trebui sa lasi totul de-oparte si sa lupti alaturi de toata guilda.


Da-mi voie sa te indrum catre http://gemina.guildwars2.ro/, sectiunea "Activitati principale", primul paragraf. De asemenea, sectiunea "Regulamenul ghildei", punctul 1. In caz ca nu e evident, ma refer la urmatoarele:

"Legio Gemina [XIII] nu se vrea a fi o ghildă ”hardcore” (cu activități de PvP/PvE organizate în fiecare zi și/sau cu un nivel de prezență obligatorie), ci ne dorim să avem o abordare mult mai ”casual” în ceea ce privește acest joc. "

"Have fun while playing! Fiecare membru e liber sa joace cu cine, când și cum îi place."
Alone, we may be mighty. Together, we are invincible.
Avatar utilizator
SkyFallsInThunder
Gladium
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Sep 2012, 12:58
Localitate: Bucuresti.
Nume caracter: Qais Of The Many

Re: Alfa & Omega = Inceputul si Sfarsitul in W3

Mesajde stevecelrau » 22 Oct 2012, 19:02

Pe de alta parte, tot acolo scrie:

Citat:
Datorită intenției ArenaNet de a face din GW2 un e-sport, precum și ținând cont de “istoria” membrilor fondatori în ceea ce privește PvP-ul din GW1, ghilda va avea ca orientare principală PvP-ul competitiv.
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Alfa & Omega = Inceputul si Sfarsitul in W3

Mesajde SkyFallsInThunder » 22 Oct 2012, 20:05

Intr-adevar scrie. Pe de alta parte, e cale lunga intre "orientare principala" si donatii obligatorii si prezenta la fel de obligatorie in PvP, mai ales cand se specifica clar ca fiecare e liber sa joace cum vrea. Vezi tu, "a fi liber sa joci cum vrei" se cam bate cap in cap cu "trebuie sa donezi X zilnic si trebuie sa participi la Y activitate daca esti online".

Este un joc, nu un loc de munca.
Alone, we may be mighty. Together, we are invincible.
Avatar utilizator
SkyFallsInThunder
Gladium
 
Mesaje: 6
Membru din: 16 Sep 2012, 12:58
Localitate: Bucuresti.
Nume caracter: Qais Of The Many

Re: Alfa & Omega = Inceputul si Sfarsitul in W3

Mesajde Loa » 22 Oct 2012, 21:15

O orientare principală dar nu obligatorie. Deci dacă omul e online sâmbătă și vrea să faca PvE, asta va face. Noi recomandăm puternic participarea în WvW dar nu e o obligație. Dacă 5 oameni din 10 vor să își piardă vremea decât să meargă în WvW, atunci au cale liberă.



Cam atât am avut de zis.


P.S - Aprob tot ce a scris Sky mai sus.
The art of being feminine.
Avatar utilizator
Loa
Legionar
 
Mesaje: 227
Membru din: 17 Feb 2012, 23:51
Nume caracter: Le Loa

Re: Alfa & Omega = Inceputul si Sfarsitul in W3

Mesajde Phinto » 22 Oct 2012, 21:56

Asta tine si de respectul pe care-l porti pentru guilda si tot ceea ce inseamna ea.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Alfa & Omega = Inceputul si Sfarsitul in W3

Mesajde Tudy » 22 Oct 2012, 22:14

Confirm și eu că poziția oficială a ghildei este și va rămâne cea din regulament, cu lămuririle suplimentare aduse de Sky/Loa.

Vom lua câteva măsuri de ”popularizare” a WvW în viitorul apropiat, dar nu vom obliga pe nimeni să participe.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Alfa & Omega = Inceputul si Sfarsitul in W3

Mesajde Mightsmity » 26 Oct 2012, 15:07

*Disclaimer* nu ma taxati la gramatica, romana pentru mine este o limba semistraina

Eu tind natural catre WvW, de cand am inceput jocul am facut un singur dungeon, si ala a fost cu guilda...

Normal ca este un joc nu un loc de munca dar totusi, si cand alegi sa te relaxezi, trebuie sa alegi s-o faci cu oameni care au aceleasi interese... adica, de geaba vreau eu sa ma relaxez la o bere si un meci de fotbal la TV daca aleg sa stau intr-un grup de AA care se uita la cricket... if ya know what I mean.

De asemenea, cum am si zis la interviu, am fost in managemen de guilda de 7 spre 8 ani... si nu mai vreau, stiti de ce? Pentru ca ACEI oameni care incearca sa faca ceva pentru guilda... pentru EI devine un job si nu un relax. DPMDV cand este vorba de respect pentru guilda ma gandesc mai mult la respect pentru oameni care depun eforturi sa ne relaxam NOI... guild improvements? Ei pun bani pentru asta mostly, Valky zicea pe TS la un moemnt dat ca nu se foloseste de guild money pentru reparatii or something iara AX se ruga de el s-o faca... Raspunsul lui Valky a fost aproximativ "pana nu vad acel commander, nu ma ating de bani".

Itr-o alta discutie, din pacate nu stiu cu cine dar cred ca era de fata Valky, i-m spus ca desi directia unei guilde e decisa de "sefi" schimbarile se fac la nivel INDIVIDUAL... se plange plebea ca nu se face ceva? Atunci primul pas este SA FACA CEVA. Eu personal mi-am asumat responsabilitatea neprezentari MELE la toate zilele de W3 si am si zis ca EU ma voi stradui sa apar MACAR sambata...

oh da ^_^ am farmat 1 gold pentru guilda dar... nu stiu cum sa-l depun, de cand nu e nevoie sa te duci undeva pentru mail sau banking... nu am trebut pe langa guild bank... nici nu stiu unde este npc-ul :D

asa ca... cine vrea schimbari... sa inceapa in primul rand sa inteleaga ce inseamna acea schimbare pentru ei si mai ales de unde ar trebi sa se inceapa.

Kisses peace love affection and condoms ^_^
Imagine
Avatar utilizator
Mightsmity
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 10
Membru din: 11 Sep 2012, 09:34
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Akkumetsu


Înapoi la Discuții interne și evenimente

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator