Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta aici

Tot ce ține de PvP in Guild Wars 2.

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde Khasar » 22 Aug 2012, 08:13

WvW o sa fie strategie pura. Pe langa capacitatea individuala a fiecaruia de a lupta, care va conta si asta foarte mult, o sa conteze enorm lucrul in echipa si strategia folosita.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde stevecelrau » 22 Aug 2012, 09:38

Exact. Strategia o sa conteze foarte mult. Anumite puncte din fortarete pot fi aparate de oameni putini, gen tunele, porti, etc. Acolo un zerg se poticneste, si in timpul asta cateva echipe bine organizate pot lua lejer alte obiective.

Pe masura ce lumea o sa se obisnuiasca tot mai mult cu mecanicile de joc se va vedea si importanta comunicarii intre guilde. WvWvW promite foarte mult. :D
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde Sapun » 23 Aug 2012, 10:11

Legionnaires scrie:
WvW o sa fie strategie pura. Pe langa capacitatea individuala a fiecaruia de a lupta, care va conta si asta foarte mult, o sa conteze enorm lucrul in echipa si strategia folosita.


Asa o fi, da nu cred ca o sa vezi multa strategie pe acolo. Eu sunt mare fan PVP in WoW, SWTOR, Rift si asa mai departe si singurul lucru pe care il au in comun este faptul ca multi si-o cam baga in strategie si alearga ca tampii. Nu ma-as baza mult pe stragegie in World vs World decat daca ai mai multe ghilde care intra in joc in numere mari, astfel incat majoritatea sunt fortati sa intre intr-o strategie formata de aceste grupuri sau sa fie arsi de grupuri inamice mari. Altfel nu vad sa joace majoritatea pentru echipa.
Sapun
Gladium
 
Mesaje: 9
Membru din: 22 Aug 2012, 07:48
Nume caracter: Sapun

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde RandomGuy » 23 Aug 2012, 10:17

Suntem pe un server cu o alianta mare, vor avea o strategie si astfel o sa ajungem in top 3 in europa si iar celelalte doua servere vor avea la fel o strategie. In concluzie nu o sa functioneze "mergem ca nebunii singuri"
Imagine
Avatar utilizator
RandomGuy
Legionar
 
Mesaje: 332
Membru din: 23 Aug 2011, 09:43

Re: Dezamagit de PVP in GW2 in comparatie cu GW1 - discuta a

Mesajde Khasar » 23 Aug 2012, 10:26

Nu te contrazic Sapun. Dar sunt solutii. De exemplu, eu sunt recruit in Legio Gemina. Cu putina bafta, o sa fiu membru. Okey, nu despre asta este vorba asa ca am sa merg putin mai departe. La randul ei, Legio Gemina va face parte dintr-o alianta. Toti cei din Legio Gemina suntem(sau ar trebui sa fim) pe TS3 in timpul unui siege. Daca nu esti pe TS3, din punctul meu de vedere nu ai ce cauta la o actiune la care comunicarea verbala este absolut necesara. Cei care conduc lupta, stabilesc o strategie bine definita. Mergand pe principiul militar de plutoane sa spunem, fiecare pluton sau unitate sau cum vrei tu sa-i spui, va avea cel mai probabil un rol bine definit atat in cazul unui atac cat si in caz de aparare. Din ce am observat pana acum, in GW2 te poti folosii de spatii inchise, de teren de ce vrei astfel incat in anumite situatii, este foarte posibil ca zergul sa fie useless. Poti tine pe loc sau intarzia un numar mare de jucatori, macar pana iti vin intariri sau celelalte plutoane/unitati fac altceva.
Eu unul sunt foarte entuziasmat de WvW pentru ca imi da posibilitatea de a face niscaiva siege-uri epocale, asemanatoare oarecum cu ce se intampla in Lineage 2 (best game so far for me). Eu unul prefer o armata de zombie venind spre mine si oamenii alaturi de care lupt, strigand Allah Al Ackbar (fara a avea intentia de a jignii musulmanii, pe care-i respect in foarte mare masura), decat sa vad ca vine un grup mic, dar bine organizat stiind exact fiecare ce are de facut. WvW va fi castigat de acea Guilda respectiv Alianta care va stii sa foloseasca la maxim fiecare persoana din cadrul ei. Dar va fi nevoie de foarte multa munca in echipa, oameni capabili sa dezvolte anumite strategii (nu una singura pentru ca situatia pe campul de lupta se poate schimba oricand), si cel mai important oameni sa le puna in aplicare. Eu unul am fost si sunt un fanatic al strategiei militare, si dupa L2 chiar cautam un joc unde sa-mi pot razui putinii neuroni disponibili in incercarea de a debita ceva strategie. Modul WvW a fost principalul motiv pentru care am cumparat acest joc. Da-mi o harta, spune-mi ce oameni am, si-ti abramburesc o mica strategie fie ea defensiva sau ofensiva. Ca exemplu, in Lineage 2 pregateam strategiile pentru siege-uri chiar si cate 2 zile inainte de lupta, mereu tineam oamenii dupa mine, sau macar liderii unitatilor pentru a testa, verifica si intelege fiecare ce are de facut. Am pierdut un singur siege, in atac, si asta ca ne-am dus singuri (10 oameni) impotriva armatei a 14-a, doar pentru a ne face un nume ca suntem nebuni cu capul.
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Anterior

Înapoi la Zona PvP

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori