Guild Bank - modus operandi

Zonă dedicată membrilor ghildei și activităților organizate în cadrul ghildei

Guild Bank - modus operandi

Mesajde rassallah » 31 Aug 2012, 12:13

As vrea sa stabilim criteriile de operare al Guild Bank-ului. Veniti cu propuneri fiecare, mai jos sunt propunerile mele:

- In GB sa fie pastrate doar iteme rare (minim verzi), de nivel mare.
- Cine are nevoie de un item sa il ceara prin intermediul forumului, un thread special pentru acest lucru (pentru moment threadul deschis de stevecelrau - http://www.guildwars2.ro/forum/viewtopic.php?f=24&t=775 ).
- Daca sunt depuse iteme de nivel mai mic sau fara valoare ele sa fie date pentru salvage catre departamentul de crafting.
- Daca nu pot fi salvageate sa fie vandute si banii depusi inapoi in GB.
- Daca cineva vrea sa depuna chestii de la distanta, sa trimita itemele pe mail catre un Treasury Officer.
- Pe viitor, dupa ce trecem de perioada de acomodare si dupa ce Anet deschide accesul extern la joc, poate facem o schema de tip torrent, in care sa calculam ratio depus vs cerut in functie de valoarea de baza a itemului.

Limita GB in acest moment este de 50 iteme, urmeaza sa fie 100 cu un maxim de 250, deci ar trebui sa limitam cumva numarul itemelor depuse.
Avatar utilizator
rassallah
Gladium
 
Mesaje: 33
Membru din: 05 Noi 2011, 20:32
Nume caracter: Doctorul Aumadoare

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde Valky » 31 Aug 2012, 17:42

Propunerile sunt foarte bune. Si noi gandisem ceva similar. Ne coordonam deseara pe TS, daca ai timp si disponibilitate (see viewtopic.php?f=24&t=810&p=9791#p9791)
Multumesc
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde rassallah » 31 Aug 2012, 19:53

Din păcate plec spre munte, așa ca luați voi o decizie si mă conformez.

Edit: poate ar trebui mutat la discuții interne sa fie văzut doar de membri?
Avatar utilizator
rassallah
Gladium
 
Mesaje: 33
Membru din: 05 Noi 2011, 20:32
Nume caracter: Doctorul Aumadoare

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde rassallah » 01 Sep 2012, 07:43

Am incercat aseara sa intru pe TS de pe telefon dar nu mergea sa mut canalul :) Ce s-a hotarat pana la urma? Guild bank-ul se umple destul de repede :D

Referitor la iteme, nu are rost sa tinem iteme de lvl mic deoarece, exemplu, ieri am trimis un arc cuiva care a cerut pe forum cu o zi inainte arc de lvl 32+. Numai ca intre timp respectivul a facut 41 si probabil a gasit si arma mai buna. E mult prea usor sa faci lvl, respectiv sa iti gasesti arme pentru lvlup la nivele mici.
Avatar utilizator
rassallah
Gladium
 
Mesaje: 33
Membru din: 05 Noi 2011, 20:32
Nume caracter: Doctorul Aumadoare

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde Valky » 01 Sep 2012, 16:26

Banca trebuie curatata oricum, n-au ce sa caute albastre acolo, si daca ma intrebi pe mine nici verzi. O sa cumparam sloturi suplimentare. Oricum, trebuie sa vorbim amandoi cand ai timp :)
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde MinD » 02 Sep 2012, 10:48

Sunt de acord cu aceste propuneri. Sincer nici mie nu imi place sa vad GB plin de iteme care nu au valoare.
Cum zice si Valky nici eu nu cred ca are rost items-urile verzi dar pana cand o sa devenim "bogati" cred ca este o optiune buna.

Cat despre Treasury Officer ar trebui sa fie cineva cu calitati adminstrative.

Ai mai zis de salvage items si bani pentru guilda sincer eu zic ca o donatie din partea membrilor nu ar strica oricat de mica este ea(avem nevoie de un buget).
Cu acei bani se poate cumpara usor Siege Weaponds, Tower/Keep Upgrades nu mai zic de Commander(care costa 100gold), Lideri/Ofiteri chiar si membri cu ajutorul acelor bani pot cumpara Gems pe care le pot folosi pe Tournament Tokens( pentru PvP) si multe altele asa ca ma opresc aici.
Imagine
Avatar utilizator
MinD
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Aug 2011, 20:38
Localitate: Bucuresti/Romania
Nume caracter: Dang Im So Drunk

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde rassallah » 02 Sep 2012, 14:36

Pai in cazul asta ce facem cu ce avem deja? Salvage sau vandute si banii depusi in banca?
Avatar utilizator
rassallah
Gladium
 
Mesaje: 33
Membru din: 05 Noi 2011, 20:32
Nume caracter: Doctorul Aumadoare

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde MinD » 02 Sep 2012, 15:24

Salvage nu are rost, zic mai bine vandute si bani pusi in banca.
Imagine
Avatar utilizator
MinD
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Aug 2011, 20:38
Localitate: Bucuresti/Romania
Nume caracter: Dang Im So Drunk

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde Valky » 02 Sep 2012, 15:37

:arrow: Optiunile generale in ordinea avantajului oferit:
1) salvage si mats puse pe Trading Post, banii obtinuti in banca (asta presupune salvage cu kit superior si preturi bune la Auction House)
2) direct sale to vendor, banii obtinuti in banca (easieast way)
Pana se stabilizeaza preturile la Trading, dispare si bug-ul si incepe lumea sa-si faca si al 2 lea sau al 3 lea caracter de lvl 80, propun direct sale, dupa aceea ar fi de preferat mats la Auction-House, vedem cum evolueaza, in principiu chiar daca creste numarul de mats la AH creste si numarul de jucatori, iar cei care-si vor face al 3 lea caracter de lvl 80 nu vor mai avea rabdare sa farmeze, vor avea bani si disponibilitate sa cumpere tone de mats de la AH.
:arrow: Avem nevoie de o sectiune speciala cu 7 sub-sectiuni sau 7 threads speciale pentru fiecare ofiter / domeniu, in care sa discutam cu totii orice aspect legat de administrare / organizare, fara lore, build-uri si opinii despre cat de fain e un engineer sau cat de mare un norn:
- GUILD PvE
- GUILD SPvP
- GUILD WvWvW
- GUILD Treasury
- GUILD Crafting
- GUILD Recruiting
- GUILD PR
:arrow: O sa avem curand o "sedinta" pe TS cu toti ofiterii ca sa discutam niste detalii
:arrow: Referitor la donatii, eu propusesem stabilirea unei sume lunare intr-un cuantum rezonabil (20 - 30 silver), bani pe care ii poti produce in cateva zile, deocamdata s-a decis ca ramanem doar cu donatii voluntare pana isi stabilizeaza fiecare jucator propria economie, deci propun sa punem un anunt care sa incurajeze donatiile in bani si iteme la "Message of the Day", eu am scris si pe /gchat aseara. Oricum, este de preferat ca itemele sa fie trimise pe mail la Crafting Officer si banii pe mail la Treasury Officer sau la ajutoarele lor (fiecare ofiter va avea doi helping-members) asa se poate tine mai bine evidenta si nu se mai deplaseaza toata lumea la banca. Orice ar fi, ofiterul care se ocupa cu Crafting si cel care se ocupa cu Treasury vor trebui sa colaboreze des si sa-si dezvolte un pic skill-ul de broker pentru licitatiile de pe Trading Post pentru ce se va intampla peste 3 luni cand apar ALTS de lvl 80, din trading licitat vin cei mai frumosi bani in toate mmo-urile.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde Phinto » 02 Sep 2012, 18:17

20-30 silver este o suma foarte mica in comparatie cu ce se poate produce la lvl mare, si aici ma refer la lvl 40+. In Caudecus Manor, dungeon care o faci in 15~30 minute (15 cu necrosu lu' xtrim, acum sper sa fie de la necros atata OP si nu de la xtrim, ca apoi ne alearga pe toti) la sfarsit primesti pe langa o tona de exp si 15 silver. 15 silver in 15, hai 20 de minute i'd say this is awesome. Sunt de acord ca pentru cateva luni sa dam cate 20-30 de silver. Cum a spus si Valk, dupa ce se vor linistii apele as sugera ca fiecare sa dea cat poate si cat are, si nu s fie constransi de faptul ca trebuie sa joace sa produca bani pentru LG, cu toate ca suma este infima.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde MinD » 02 Sep 2012, 19:00

De ce am zis Donatii, deoarece am intalnit aceasta problema in Aion cand cei din Legiune trebuia sa dea o suma de bani lunar deja stabilita. Chestia asta a generat discutii cum zice si Phinto, si am fost catalogati drept comunisti. In fine aici trebuie o discutie pe TS. Sper sa fiu si eu de fata cand se vorbeste.
Imagine
Avatar utilizator
MinD
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Aug 2011, 20:38
Localitate: Bucuresti/Romania
Nume caracter: Dang Im So Drunk

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde Tze » 02 Sep 2012, 19:02

În Legio Gemina NU vor exista niciodată cotizații. Tot ce se pune în Guild Bank va fi sub formă de donații.
Avatar utilizator
Tze
Legionar
 
Mesaje: 132
Membru din: 27 Iul 2011, 20:31
Localitate: București
Nume caracter: Tze Loves Loa

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde Phinto » 02 Sep 2012, 19:11

Propun ca ofiterul de treasury sa tina evidenta( asta o va face oricum) si in acelasi timp sa faca un log/posteze undeva ce si cum face cu banii. Aici ma refer la banii investiti in crafting si WvWvW ca sa nu existe apoi discutii gen: De unde are X si Y arme exotice sau mai stiu eu ce. Numa' zic...
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde MinD » 02 Sep 2012, 19:13

Tze scrie:
În Legio Gemina NU vor exista niciodată cotizații. Tot ce se pune în Guild Bank va fi sub formă de donații.


Says the wise man whit nice smelling hair.


Scuze de off-topic nu ma puteam abtine
Imagine
Avatar utilizator
MinD
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 70
Membru din: 24 Aug 2011, 20:38
Localitate: Bucuresti/Romania
Nume caracter: Dang Im So Drunk

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde Valky » 03 Sep 2012, 09:28

Perfect. Atunci sa incurajam donatiile. Blueprints, influence si vreo 3 carti de commander on target ?
Ultima oară modificat de Valky pe 03 Sep 2012, 09:35, modificat 1 dată în total.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Guild Bank - modus operandi

Mesajde Tudy » 03 Sep 2012, 09:36

Situația cu guild storage-ul se modifică în modul următor:

Guild Stash (50 slots) va deveni o locație cu acces nerestricționat pentru toți Membrii ghildei (toți cei din ghildă, cu excepția recruților). Asta va permite transferul liber și facil de obiecte mai puțin necesare/valoroase către alți membri ai ghildei, fără a fi nevoie ca ”intermedierea” transferurilor respective să fie făcută de un Treasury Officer.

Guild Treasure Trove (100 slots inițial, upgradabil la 200 slots ulterior) va deveni noua locație unde obiectele valoroase și donațiile pentru ghildă vor fi trimise/ținute. De asemenea, va rămâne în continuare responsabilitatea celor care au roluri de Council Members sau Treasury Officers să intermedieze și să distribuirea orice items/materiale din Treasure Trove la nivelul ghildei, într-un mod cât mai echitabil. Cel mai probabil vom impune limitări în ceea ce privește raritatea/valoarea obiectelor puse aici, iar orice e ”mai puțin valoros” va fi fie mutat în Guild Stash, fie vândut (la Trading Post sau Merchants), câștigul fiind depus în Treasure Trove pentru a fi utilizat la activități comune ale ghildei (de ex. achiziția de blueprints/upgrades în WvW).
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World


Înapoi la Discuții interne și evenimente

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator