SPVP kills count after BWE2

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

SPVP kills count after BWE2

Mesajde B3aT » 11 Iun 2012, 13:11

O mare dezamagire dea mea in structured PVP este ca daca joci ca ranged se intampla de multe ori ca sa fac cel mai mult dmg unui inamic si cand pica, se duce un altul si baga steagul in el, si se pune drept kill-ul lui.
Avand in vedere ca scorul este direct proportional cu rasplata in puncte, care puncte le cheltui pe gear de PVP ... treaba este foarte naspa

Am avut si eu timp cateva ore sa joc duminica cu engineerul si m-am trezit ca am la un moment dat 5 kills count, si nu omorasem decat 1 inamic.
Acum nu sunt sigur daca am omorat inca 4 facand mult damage cand era downed (cu toate ca am vazut ca este greu sa faci asta dar oi fi prins criticals) sau au schimbat sistemul de Kills count.

Din pacate nu am avut timp sa ma uit pe ultimele schimbari, daca stie cineva ceva... 8-)
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Ztepam » 11 Iun 2012, 14:53

B3aT scrie:
O mare dezamagire dea mea in structured PVP este ca daca joci ca ranged se intampla de multe ori ca sa fac cel mai mult dmg unui inamic si cand pica, se duce un altul si baga steagul in el, si se pune drept kill-ul lui.
Avand in vedere ca scorul este direct proportional cu rasplata in puncte, care puncte le cheltui pe gear de PVP ... treaba este foarte naspa

Am avut si eu timp cateva ore sa joc duminica cu engineerul si m-am trezit ca am la un moment dat 5 kills count, si nu omorasem decat 1 inamic.
Acum nu sunt sigur daca am omorat inca 4 facand mult damage cand era downed (cu toate ca am vazut ca este greu sa faci asta dar oi fi prins criticals) sau au schimbat sistemul de Kills count.

Din pacate nu am avut timp sa ma uit pe ultimele schimbari, daca stie cineva ceva... 8-)

Eu personal nici nu prea ma uit la scorul fiecaruia, in SPVP sunt direct interesat de ce face echipa mea, cel cu cele mai putine puncte poate fi cel care a tras balanta in favoarea propriei echipe cel mai mult. Dar desigur, fiecare simte jocul altfel si sunt sigur ca ANet va face ceva ca sa-i multumeasca pe toti jucatorii, adica eu personal nu as avea nici o problema sa ia kill cel care a facut cel mai mult dmg, si probabil sunt multi care cred asta. La fel de multi sunt cei care vor ceea ce vrei si tu, asa ca nu cred ca ar fi o problema sa schimbe daca multi gandesc ca mine.
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde nea Caisa » 11 Iun 2012, 15:16

mie mi se pare ca nu conteaza prea mult killul in sPvP
nea Caisa
Gladium
 
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mai 2012, 01:19
Nume caracter: Nanct

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Sylviu » 11 Iun 2012, 15:54

B3aT scrie:
O mare dezamagire dea mea in structured PVP este ca daca joci ca ranged se intampla de multe ori ca sa fac cel mai mult dmg unui inamic si cand pica, se duce un altul si baga steagul in el, si se pune drept kill-ul lui.


Nu este adevarat, cel care il pune ultimul jos are kill-ul, nu am vazut sa fi fost punctat cel care baga steagul in el, chiar m-am uitat atent la faza asta.

Ce nu-mi place sau nu am descoperit, daca intram un grup in SPVP, nu ne pastreaza grupul si ne distribuie random.
Imagine
Avatar utilizator
Sylviu
Romanian Spirits [SoR]
 
Mesaje: 25
Membru din: 27 Apr 2012, 14:34
Nume caracter: Sylviu Vanatorul

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde B3aT » 11 Iun 2012, 16:13

Sylviu scrie:
B3aT scrie:
O mare dezamagire dea mea in structured PVP este ca daca joci ca ranged se intampla de multe ori ca sa fac cel mai mult dmg unui inamic si cand pica, se duce un altul si baga steagul in el, si se pune drept kill-ul lui.


Nu este adevarat, cel care il pune ultimul jos are kill-ul, nu am vazut sa fi fost punctat cel care baga steagul in el, chiar m-am uitat atent la faza asta.

Ce nu-mi place sau nu am descoperit, daca intram un grup in SPVP, nu ne pastreaza grupul si ne distribuie random.


Vrei sa zici ca e ultimul hit si nu steagul ? Ca sa il omori, cand e in starea downed, trebuie ori sa faci f mult dmg ori sa bagi steagul, numai apoi scrie fragul si se puncteaza drept kill count.

Nu prea ma intereseaza ca scrie acolo kills count, ci tare mie ca rewardul in currencies este in functie de scorul acela ...deci si rewardurile din currency. Acum totul e gratuit dar veti vedea ca toata lumea se va opri sa dea killul.

Faza cu grupul ar trebui sa fi fost reparata in weekendul asta, eu cel putin am intrat random si timp de 4 meciuri amjucat tot cu ei, si cam tot cu aceeasi adversari. Ca sa scap de ei a trebuit sa ies si sa dau join game iar.

Cu party nu am intrat deci nu stiu ..
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Life Snatcher » 11 Iun 2012, 16:14

Greseala, in SPVP primii 3 care au cele mai multe killuri primesc un reward, blueprints/iteme, nu stiu exact, dar stiu ca aseara pe TS se lauda cineva ca a primit reward ca a fost in primii 3.
Use search before acting stupid ...
Imagine
Avatar utilizator
Life Snatcher
Legionar
 
Mesaje: 159
Membru din: 13 Apr 2012, 21:01
Localitate: Behind you...
Nume caracter: Life Snatcher

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde nea Caisa » 11 Iun 2012, 16:19

plus ca asa-zisele assisturi sunt punctate tot cu 5 puncte, la fel ca lovitura finala. in plus, cuceritul punctelor strategice da 15 puncte pentru toti care participa(aici eu vad o problema deoarece toti jucatorii tind sa stea la punctul cel mai apropait de baza sa ia punctele usor, abia apoi merg toti spre mid). deci nu prea vad de unde atata frustrare din cauza kill stealurilor, cand sunt atatea moduri de a lua puncte usor.
nea Caisa
Gladium
 
Mesaje: 54
Membru din: 18 Mai 2012, 01:19
Nume caracter: Nanct

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Tormentor » 11 Iun 2012, 16:21

din ce am observat eu se pune si daca ai facut tu mult damage tintei si se pune si celui care infige steagul
Avatar utilizator
Tormentor
Gladium
 
Mesaje: 41
Membru din: 25 Apr 2012, 20:12
Nume caracter: Tormentor

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Sylviu » 11 Iun 2012, 16:28

B3aT scrie:
Vrei sa zici ca e ultimul hit si nu steagul ? Ca sa il omori, cand e in starea downed, trebuie ori sa faci f mult dmg ori sa bagi steagul, numai apoi scrie fragul si se puncteaza drept kill count.


Ultimul hit pana in starea downed acela am observat ca este punctat drept kill sau eventual cel care ii da cel mai mare dmg.
Referitor la aparitia fragului ai dreptate dar nu este punctat cel care baga steagul.
Imagine
Avatar utilizator
Sylviu
Romanian Spirits [SoR]
 
Mesaje: 25
Membru din: 27 Apr 2012, 14:34
Nume caracter: Sylviu Vanatorul

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Warden » 11 Iun 2012, 17:42

Din experienta mea in spvp cand faci lvl up la pvp rank (cu glory) primesti 1 gold pvp chest (dai click dreapta , use) si primesti rewards care pot fi gasite si la Glory vendor. Aceste rewards pot fi arme sau armuri de pvp cu aceleasi stats(aproximativ) dar cu alta infatisare fata de cele initiale care le primesti cand mergi in the Mist.
Daca participi la tournament si ajungi in sa fi pe locul 1,2 sau 3 atunci primesti gold, silver sau bronze pvp tournament chest din care poti primi random rewards ca de exemplu glory booster timp de 30 min, dye-uri speciale si bineinteles armuri si arme de pvp cu aceleasi staturi ca si cele default dar care arata mult mai bine.

In rest in legatura cu cat de mult glory primesti in spvp, am observat ca primesti puncte pentru :
- iei un obiectiv
- omori cei doi mobi pe harta Forest ....(ultimul hit conteaza deci se merita sa mergi la kill steal)
- omori un oponent si infigi steagul in el
- faci assist la un kill peste un anumit procent (nu stiu exact cat); daca i dai doar o bucata si altul i face 95 % din dmg nu cred ca esti punctat
- daca mai multi playeri fac damage(aproximativ egal) la acelasi oponent toti sunt punctati
- de preferat ca luptele sa se faca pe obiectiv, se iau puncte pentru assault si pentru defend al obiectivului

Daca nu faci damage la un oponent si doar infigi steagul in el nu esti punctat.
The Absence of Evidence is not the Evidence of Absence!
Avatar utilizator
Warden
Legionar
 
Mesaje: 337
Membru din: 21 Mar 2012, 01:15
Nume caracter: Warden

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde LorD_PSYCHO » 11 Iun 2012, 18:57

Am observat si eu chestia asta dar apoi mi-am dat seama ce se intampla:

Daca 2 jucatori ataca un al 3-lea si il omoara ( il lasa in downed state ), ambii jucatori iau player kill, si implicit cele 5 puncte doar ca numai cel care a luat lasthit-ul e trecut in log.

In momentul in care ii dai finish, mai iei 15 puncte ( 10 sau 15 era ).

Am observat asta cand am jucat mult cu necro-ul... aveam o tona de bleeding pe inamici, dar altcineva lua kill-ul, dar dupa 1-2 secunde imi aparea si mie, player kill, desi nu eram trecut in log-ul din dreapta.
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Warden » 11 Iun 2012, 19:38

LorD_PSYCHO scrie:
Am observat si eu chestia asta dar apoi mi-am dat seama ce se intampla:

Daca 2 jucatori ataca un al 3-lea si il omoara ( il lasa in downed state ), ambii jucatori iau player kill, si implicit cele 5 puncte doar ca numai cel care a luat lasthit-ul e trecut in log.

In momentul in care ii dai finish, mai iei 15 puncte ( 10 sau 15 era ).

Am observat asta cand am jucat mult cu necro-ul... aveam o tona de bleeding pe inamici, dar altcineva lua kill-ul, dar dupa 1-2 secunde imi aparea si mie, player kill, desi nu eram trecut in log-ul din dreapta.


Cand i dai finish la un player in down state iei 5 puncte si se puncteaza ca si kill , daca tu sau altcineva nu i dai finish nu iei nici un punct. Daca esti pe un obiectiv mai iei inca 10.

Ca si exemplu de meci de tournament si de rewards la sfarsit : http://youtu.be/XS1vEiL2mco
The Absence of Evidence is not the Evidence of Absence!
Avatar utilizator
Warden
Legionar
 
Mesaje: 337
Membru din: 21 Mar 2012, 01:15
Nume caracter: Warden

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde B3aT » 11 Iun 2012, 20:31

Din ce ziceti totul e bine atunci, oricum in ultimele meciuri am iesit mereu in primele 3 locuri, oi fi devenit eu mai bun ..si eu care credeam ca au schimbat sistemul de reward / hit :twisted: :))

Mi se pare corect ca daca nu baga nimeni steagul in el ..sa nu ia nimeni puncte :)
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Indurin » 11 Iun 2012, 21:42

In Mist sunt niste vendori pe glory in functie de cat glory ai. Primul incepe de pe la 1000 de glory parca si am vazut ca cel mai tare vrea 3 milioane, daca nu ma insel. Am luat doar de la primul niste chesturi cu random rewards. Intrebarea mea este, merita sa strang glory pana ma pot duce la ala de vrea 3 milioane? Ce naiba o vinde nehalitul ala?
Indurin
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 09 Apr 2012, 12:53
Localitate: Campina
Nume caracter: Indu

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde shaggy140 » 11 Iun 2012, 21:48

:) ceva tot in aceeasi masura cu ce vinde si cel pentru rank 1 de exempu (cel cu 1000 glory sau cat o fi). Aici ma refer la cat de bune sunt itemurile comparativ cu nivelul jucatorului. La 3 mil glory cred eu ca deja esti in lvl maxim sau pe aproape si vei afea echipament/arme foarte bune.
Asta primul, cu random rewards, sunt ceva pe care am cam cheltuit glory degeaba :) Abia 1 item l-am putut folosi din 3 chest-uri.
Daca mentin acest "raport", nu ma astept la cine stie ce "awesome equipment". Indiferent de rank, vendor, glory, etc...
Imagine
Avatar utilizator
shaggy140
Legionar
 
Mesaje: 201
Membru din: 13 Mai 2012, 20:43
Localitate: Braila
Nume caracter: Liviu

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Ztepam » 11 Iun 2012, 21:55

shaggy140 scrie:
:) ceva tot in aceeasi masura cu ce vinde si cel pentru rank 1 de exempu (cel cu 1000 glory sau cat o fi). Aici ma refer la cat de bune sunt itemurile comparativ cu nivelul jucatorului. La 3 mil glory cred eu ca deja esti in lvl maxim sau pe aproape si vei afea echipament/arme foarte bune.
Asta primul, cu random rewards, sunt ceva pe care am cam cheltuit glory degeaba :) Abia 1 item l-am putut folosi din 3 chest-uri.
Daca mentin acest "raport", nu ma astept la cine stie ce "awesome equipment". Indiferent de rank, vendor, glory, etc...

Eu sunt sigur ca orice set de armuri/arme ai lua cu glory vor fi toate la fel dpdv performant, vor diferi doar ca aspect.

Iar tot ce puteam lua de la merchants in Mists pe gratis, la lansare vor costa glory toate, deci va fi de munca pentru a-ti schimba echipamentul in functie de preferinte(pe power, defence, critical, conditions, healing, etc)
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde LorD_PSYCHO » 11 Iun 2012, 22:00

Itemurile din Spvp sunt toate la fel din punct de vedere al stats-urilor, rank-urile 2-7 nu ofera nici un fel de stats in plus ci difera dpdv al aspectului.
Avatar utilizator
LorD_PSYCHO
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 153
Membru din: 03 Mar 2012, 14:19
Nume caracter: LorD PSYCHO

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Warden » 11 Iun 2012, 22:13

LorD_PSYCHO scrie:
Itemurile din Spvp sunt toate la fel din punct de vedere al stats-urilor, rank-urile 2-7 nu ofera nici un fel de stats in plus ci difera dpdv al aspectului.

Nu sunt exact la fel chiar toate itemele de aia am scris mai sus, unele iteme(probabil putine) difera la stats. Un exemplu un shield luat din box cu glory avea stats mai slabe decat cel default.

Ztepam scrie:
shaggy140 scrie:
:) ceva tot in aceeasi masura cu ce vinde si cel pentru rank 1 de exempu (cel cu 1000 glory sau cat o fi). Aici ma refer la cat de bune sunt itemurile comparativ cu nivelul jucatorului. La 3 mil glory cred eu ca deja esti in lvl maxim sau pe aproape si vei afea echipament/arme foarte bune.
Asta primul, cu random rewards, sunt ceva pe care am cam cheltuit glory degeaba :) Abia 1 item l-am putut folosi din 3 chest-uri.
Daca mentin acest "raport", nu ma astept la cine stie ce "awesome equipment". Indiferent de rank, vendor, glory, etc...

Eu sunt sigur ca orice set de armuri/arme ai lua cu glory vor fi toate la fel dpdv performant, vor diferi doar ca aspect.

Iar tot ce puteam lua de la merchants in Mists pe gratis, la lansare vor costa glory toate, deci va fi de munca pentru a-ti schimba echipamentul in functie de preferinte(pe power, defence, critical, conditions, healing, etc)


De unde stii ca itemele ce puteam lua de la merchants in Mists pe gratis, la lansare vor costa glory toate ?
The Absence of Evidence is not the Evidence of Absence!
Avatar utilizator
Warden
Legionar
 
Mesaje: 337
Membru din: 21 Mar 2012, 01:15
Nume caracter: Warden

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Ztepam » 11 Iun 2012, 22:21

Warden scrie:
De unde stii ca itemele ce puteam lua de la merchants in Mists pe gratis, la lansare vor costa glory toate ?

Nu am gasit nici o sursa dar mi se pare normal si atata timp cat arata ca se iau cu glory ma face sa cred asta. Intradevar costa 0 glory toate, dar suntem in beta si trebuie sa le testam, daca nu armele si armurile de baza, tind sa cred ca macar accesoriile si gemurile vor costa glory si astea sunt cele mai importante, s-a vazut amuleta ce mult stats dadea. Acum na... si mie mi-ar place sa fie gratis, dar nu prea cred.
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: SPVP kills count after BWE2

Mesajde Warden » 11 Iun 2012, 22:30

Mi se pare prea restrictiv si aiurea sa joci cu armele si buildul care il primesti default cand nu ai glory deloc ....
The Absence of Evidence is not the Evidence of Absence!
Avatar utilizator
Warden
Legionar
 
Mesaje: 337
Membru din: 21 Mar 2012, 01:15
Nume caracter: Warden

Următorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori