Mesmeri, Iluzii si alte cele

Tot ce ține de PvE în Guild Wars 2.
Reguli forum
Atenție! Când scrieți un subiect, vă rugăm să respectați următoarele reguli de numire: Utilizați etichete la începutul redactării subiectului! [Dungeon], [Zona], [Event], [JP] (Jumping puzzle), [Build], [Ghid] (de farm, crafting, leveling, etc), [Story] (Personal story, side story).
Ex: Doresc să scriu despre Ascalonian Catacombs, prin urmare subiectul se va numi [Dungeon] Ascalonian Catacombs. Alte exemple: [Zonă] Cursed Shore, [Event] Claw of Jormag, [Build] Warrior Arah Build, etc

Mesmeri, Iluzii si alte cele

Mesajde Silverarrow » 12 Oct 2012, 12:42

Nu am vazut un thread legat de Mesmeri si build-uri de PvE, asa ca am decis sa vorbesc de ce folosesc eu.

In principiu, prefer sa folosesc staff (pt mobilitate, AoE si conditii) si greatsword (pt damage mai mare pe o singura tinta, dmg ranged, ceva AoE si iluzii care dau damage mare). Pentru celelalte skill-uri, folosesc Mantra of Pain (pentru 3x runde de damage si heal la sfarsit de cast), Decoy (sa pot scapa de mobi cand vreau sa fug/sa pot da healuri) sau Null field (impotriva conditiilor), si Feedback (impotriva atacurilor ranged). Ca si heal folosesc ether feast, deoarece da heal mai mare in functie de nr de iluzii active (tot din traits, am setat ca de fiecare data cand sparg iluzii, in genere cu Mind Wrack sau Cry of Frustration, sa ma vindec) iar ca si elite folosesc Summon Mystfire Wolf.

Legat de celelalte traits, am +15% damage la iluzii, +50 power cu greatsword, + hp pt iluzii si altele care acuma nu mi le amintesc (revin cu un post in viitorul apropiat!).
As fi curios sa stiu daca ceilalti mesmeri din comunitate folosesc build-uri cu mult diferite.

Succes prin Tyria,
Dragos/Arryn.
Imagine
Avatar utilizator
Silverarrow
Gladium
 
Mesaje: 14
Membru din: 01 Oct 2012, 19:58
Localitate: Cluj-Napoca, RO / Manchester, UK
Nume caracter: Arryn Silvermask

Re: Mesmeri, Iluzii si alte cele

Mesajde boydrek » 12 Oct 2012, 14:15

Si eu ma bazez pe staff dar second set e scepter/pistol desi ma gandesc sa schimb pe sword/pistol(confusion-ul de pe scepter e nice da overall parca nu e la fel de util ca un sword).

La heal am si eu Ether Feast, am cochetat cu Healing Seed(sylvari) o vreme dar n-o sa discut de el fiindca e racial skill. Mantra de heal e must daca-ti bazezi build-u pe mantre(este trait care are efect mai puternic in functie de cate mantre ai)

La utility skills am Mirror Images (iti faci usor un set full de iluzii cu el si ce ai pe staff, si ai si backup daca una e distrusa din start), signet-ul de extra health pt iluzii si signet-ul pentru extra condition dmg.

La elite folosesc un racial de sylvari, Grow Roots. In afara de asta am folosit si Mistfire Wolf dar ma deranjeaza cooldown-ul f mare si faptul ca lupul da ground area AoE, am patit cu multi mobi sa fuga pur si simplu din zona si sa evite o parte buna din dmg.
Imagine
Avatar utilizator
boydrek
Gladium
 
Mesaje: 81
Membru din: 14 Mai 2012, 10:13
Nume caracter: Azadrea

Re: Mesmeri, Iluzii si alte cele

Mesajde Tudy » 12 Oct 2012, 16:30

Asta e ce joc eu (Greatsword & Staff):
http://www.gw2db.com/skills/calc/mesmer ... 788|48788|

Ca echipament am Knight's Exalted Set (power, precision, toughness) crafted cu Tailoring pe care am pus setul complet de Rune of the Centaur. Joc PvP/WvW în marea parte a timpului - ca și utility skills, Decoy și Blink te scot cam din orice încurcătură, iar Signet of Domination ajută mult când vrei să ții mai mult pe loc un inamic dacă vrea să fugă. Ca elită, Mass Invisibility e extrem de util în WvW.

Pentru PvE, schimb elita cu Hounds of Balthazar, iar la utility skills joc des cu Null Field și/sau Illusion of Life pe bară (mai ales în dungeons).
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Mesmeri, Iluzii si alte cele

Mesajde Floppy » 16 Oct 2012, 14:06

Eu folosesc ca si main weapon greatsword, ca si secondary weapons le folosesc cam pe toate, sceptru si pistol 1v1 ranged, 1v1 melee sword si pistol, pentru 1vX folosesc in offhand focus pentru speed si aoe, daca nu am nevoie de speed folosesc torch pentru reflect damage (sa vezi ca un inamic isi da singur damage, priceless).

http://www.gw2db.com/skills/calc/mesmer#7|0|2647|4089|4357|12684|4514|20|1750|1744|0|15|1759|0|0|0|0|0|0|25|1782|1822|0|10|1775|0|0|7|17|0|28028|28038|49960|49960|49960|49960|49960|25790|21080|21080|21080|21080|21080|

Buildul este bazat de damageul de la iluzii, pentru asta am ales Empowered Illusions (Illusions inflict 15% more damage), phantasmal strenght (phantasms do 15% more damage ).
Bazandu-ma pe acest tip de damage am pus 10 puncte in illusions pentru a obtine un recharge rapid al skilurilor ce sumoneaza iluzii si un boost damage de 9% cand am sumonate 3 iluzii

Ca si set de armura folosesc Knight (power, precision, toughness - la recomandare lui Tudy), ca si set de bijuterii folosesc berseker pentru a compensa cele 25 de puncte puse in traitul de inspiration.
Deocamdata sunt multumit de acest build avand in vedere damage, versatilitate, toughness si vitality (20000 hp)

Utility skills : Decoy, Signet of domination (pt stun si condition damage - ilussions inflict bleed on critical hit), iar al 3-lea Signet of Illusions (Grants more health to your illusion)
Ca si elita in folosesc Mass Invisibility iar in instante folosesc Time Warp.

O sa revin cu detalii legate de statusurile exacte ale acestui build.
Imagine Never mistake motion for action.
Avatar utilizator
Floppy
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 27 Apr 2012, 13:26
Localitate: Bilbao
Nume caracter: Flopy

Re: Mesmeri, Iluzii si alte cele

Mesajde boydrek » 17 Oct 2012, 14:24

Am schimbat recent pe greatsword si tre sa recunosc, e interesant de jucat...

Imi ia mai mult timp ca sa dobor un oponent, pt ca:
1) greatsword face dmg mai mic daca oponentul e aproape, la staff nu este limitarea asta
2) se bazeaza mult mai putin pe conditii (doar cripple si vulnerability), are ZERO damage over time

Dar...

Imi place plusul de CC pe care il aduce si 'sacrificiile' pe care trebuie sa le faci. De ex.:
- Mirror Blade va lovi oponentul o singura data daca stai la distanta pt extra damage de la Spatial Surge
dar
- daca sacrifici o parte din dmg de la SS ca sa te apropii, mirror blade o sa sara de la oponent la tine si inapoi la oponent si inapoi la tine, aplicand pe tine Might, ceea ce inseamna more damage output, iar pe oponent aplica vulnerability, adica defense decreased. Adunate, posibil sa-ti dea chiar mai mult dmg decat daca stai la max range cu Spatial Surge. Pe deasupra, la 20 de puncte in Illusion poti sa alegi un trait care iti da 1 extra bounce per attack. Asta inseamna ca Mirror Blade va lovi oponentul inca o data dupa ce te loveste pe tine a doua oara, aplicand si mai mult vulnerability.

De-asemenea, cu trait-ul de extra bounce, Mirror Blade devine un anti-crowd destul de bun, cu un maxim de 5 adversari loviti, toti atinsi de vulnerability, iar pe langa mai este si Mind Stab care poate sa ajute cu un target area AoE.

Recent am incercat o combinatie de Greatsword ca main si Staff ca second. Staff-ul e de back-up pentru cand lupta e la distanta mai mica, cu Chaos Armor pentru defense in caz de oponenti mai dificili/multi plus Chaos Storm pentru defense/offense. M-am plimbat un pic cu combinatia asta si imi place destul de mult, ma scoate bine din situatii de over-aggro sau in luptele cu veterans/champions.
Imagine
Avatar utilizator
boydrek
Gladium
 
Mesaje: 81
Membru din: 14 Mai 2012, 10:13
Nume caracter: Azadrea


Înapoi la Zona PvE

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori