De ce as alege Guild Wars 2?

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Asky » 24 Oct 2011, 10:32

In multe jocuri chiar si in wow poti lua 1 shot de la playeri cu gear maxim, iar orice joc in care poti veni cu un gear superior inainte de a incepe un meci nu va fii esport niciodata, de aceea gearu este limitat sau sa poata fii obtinut in timpu meciului complet egal, fara a favoriza pe nimeni, ala ii esport iar din parerea mea este si directia in care anet doreste sa ajunga gw2
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde stevecelrau » 24 Oct 2011, 14:54

Eu sustin ideea ca pentru PvP gear-ul sa fie la fel pentru toti, diferenta facandu-se la skill-ul individual/echipa, modificare atribute si trait-uri. Nu cred ca o sa vedeti in fotbalul american de exemplu un jucator imbracat intr-un costum de Iron Man ce nu poate fi oprit doar pentru ca el are relatii la Stark Industries :D
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Cronos » 24 Oct 2011, 21:35

Trebuie sa recunosti Tigros ca macar iti da un sentiment de "egalitate" atunci cand sti ca ala nu are 2 capete si chest armor farmat in vacanta de vara :) Cat despre Esport, eu raman de parere ca face parte doar din acele vorbe "de a promova produsul" Cel putin la momentul actual nu il vad compatibil cu asa ceva si o cale mult prea lunga pana ce o sa reusesti sa faci un MMOG/RPG joc de turnee. La nivel mic,sure, dar pe scara mai larga cu premii consiste,WCG, Ligi in US si EU ..e vis
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tigros » 25 Oct 2011, 10:18

Sa nu credeti ca sunt pro gear based games. Chiar deloc. E unul din motivele pentru care mi-a placut GW1, desi nu am fost cine stie ce competitive player.

Vroiam doar sa mentionez faptul ca gear > skill este o chestie un pic abuzata de multa lume ce vrea de fapt sa ascunda lipsa de abilitati dand vina pe faptul ca echipamentul creaza dezechilibre.

Cum ziceam mai devreme, ca echipamentul sa insemne intr-adevar ceva ar fi ca cei doi playeri sa aiba abilitati similare, conditii de joc similare si abia apoi sa zicem ca intra gear-ul in discutie.

Problema e ca rezultatul unei lupte poate fi influentat de atat de multi factori incat echipamentul are doar un mic rol in chestia asta (cel putin in jocurile ce le-am jucat eu, gen Aion, de ex). Ca WoW o fi dezechilibrat si un player bine echipat poate sa one shot un altul (de acelasi nivel) este alta poveste. Si in Aion se mai putea face chestia asta, dar in general existau si countere si practic depindea de abilitatea celuilalt sa supravietuiasca.

In Aion, de exemplu, totul depindea de fapt de abilitatea playerilor, de battle field awareness, sa stii ce player advers te are in target, sa ai activata optiunea de a vedea ce skill-uri casteaza adversarul, sa nu iti folosesti coold down-urile aiurea, etc.

De exemplu, Sorcerer-ul avea un fel de elite skill (se folosea cu DP - divine power) care putea sa omoare un squishie dintr-o lovitura teoretic (mai ales daca nu avea echipament de PvP sa aiba damage reduction). Cu toate astea insa, cam toate clasele aveau counter, de ex Ranger-ul avea Focused Evasion care nega acest skill total. Asasin-ul avea si el un skil. Casterii aveau un shield ce nega partial damage, si asa mai departe.

Totul de fapt depindea de abilitatea de a-ti alege target-ul astfel incat sa te asiguri ca skill-ul va lovi (de ex sa urmaresti un Ranger si sa-l lovesti dupa ce si-a folosit Focused Evasion pe alt skill) sau de partea cealalta sa vezi cine te are in target si sa ii urmaresti skill-urile pentru a te proteja la momentul oportun.

De ex, cu un Ranger imbracat in echipament de PvE am omorit un Ranger cu echipament full PvP. Random factor a fost mai puternic (cine da crit-uri, cine loveste cu stun shot primul, etc). La fel am luptat cu un Gladiator cu juma de echipament de PvP vs un Ranger fully geared. A fost o lupta lunga in care pana la urma a contat faptul ca am avut potiuni sa ma heal mai mult decat el si nu l-am lasat sa fuga. Daca mi-as fi folosit cooldown-urile aiurea nu puteam sa ii dau snare sau knock down cand trebuia ca sa il bat.

Sunt multe alte exemple pe care le pot da cand skill > gear in Aion, care a fost un joc bazat foarte mult pe gear. De exemplu, in World PvP era mai important sa ai o alianta care focusa un target foarte bine (leaderul aliantei de 24 de player era cel ce marca target-urile si le striga pe vent). Cand iei 20.000 damage pe secunda la o viata de 10.000 sa zicem, chiar cu 10-20% damage reduction de la echipamentul de PvP, diferenta nu mai conteaza. Dar e vorba de focused damage, adica group skill pana la urma.

Daca stai sa analizezi corect si onest, o sa vezi ca in majoritatea cazurilor e mai degraba skill-ul problema, nu gear-ul. Si nah, urmarind comportamentul userilor pe forumuri de jocuri de ceva ani de zile, pot sa-ti spun sincer ca parerea mea este ca majoritatea celor ce dau vina pe gear de fapt nu sunt suficienti de buni cat sa poata anula bonusurile date de echipament unui adversar.

Si mie mi se intampla sa dau vina pe echipament de multe ori cand iau bataie :) sau sa dam vina pe build cand jucam GvG in GW1 :). Desi de cele mai multe ori este vorba de modul in care joaca echipa, nu de build in sine.
Avatar utilizator
Tigros
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 137
Membru din: 24 Aug 2011, 14:56
Nume caracter: Tigros

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Cronos » 25 Oct 2011, 11:09

Absolut corect :)
Lumea era putin bulversata pentru ca se gandea la WoW unde echipamentul face o diferenta colosala atat in PvE cat si PvP. Eu unu nu am incercat Aion, dar in general la NCsoft echipamentul nu a facut o diferenta asa mare, doar mici tweakuri si perks care contau doar in meciurile mari cu echipe de acelasi nivel. Probabil ca si in GW daca esti bun poti intra in fundu gol prin arene si sa ii macelaresti :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde MPaul » 25 Oct 2011, 16:33

De wow nu pot zice nimic ca nam jucat dar Aion este un joc superb de cand am jucat pe serverul chinezesc mia placut la nebunie. De la PvP , PvE pana la PvPvE mi sa parut flawless . Nu inteleg de ce a scazut asa drastic populatia pe offi am auzit de la unii ca era prea pvp oriented altii ca Elyosii erau avantajati eu personal mam lasat ca toti RL-friends sau lasat dupa merge.


Mor de nerabdare sa vad cum o sa fie WvWvW in GW2, nimic nu imi incanta mai mult privirea decat un mass pvp.

Am inceput Trialu de la GW1 si am niste nelamuriri daca imi poate trimite cineva un pm cu un id de mess sa-mi explice unele lucruri apreciez
MPaul
Gladium
 
Mesaje: 8
Membru din: 15 Oct 2011, 16:46
Localitate: Oradea
Nume caracter: Naesse

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tudy » 25 Oct 2011, 16:45

Tales of Tyria #4: End Game
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tudy » 25 Oct 2011, 17:05

MPaul scrie:
Am inceput Trialu de la GW1 si am niste nelamuriri daca imi poate trimite cineva un pm cu un id de mess sa-mi explice unele lucruri apreciez

De obicei lumea intră după-masa/seara pe server-ul nostru de TeamSpeak.

Acolo îi poți întreba orice pe cei care joacă GW.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Asky » 26 Oct 2011, 10:23

nu poti zice in general ncsoft,,, sa nu imi zici ca Lineage2 nu ii gear based, oricum ar ajunge jocu la sfarsit cat timp mentin scalarea la max cand intri in competitive pvp ii bine, gearu poate fii si 90% dar sa primeasca toti aceleasi abilitati gear(per clasa binenteles), asta inseamna balansat
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Cronos » 26 Oct 2011, 14:18

Da, lineage nu am jucat asa ca acolo nu ma pot pronunta. Ma rog, pe vreamea cand auzisem eu de Lineage 1 era ceva de genul o varianta mai ieftina la WoW :)
Avatar utilizator
Cronos
Legionar
 
Mesaje: 277
Membru din: 05 Aug 2011, 16:36
Nume caracter: Cronos

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Asky » 26 Oct 2011, 16:26

lineage a aparut cand wow era o schita din creta :P
Asky
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 155
Membru din: 27 Iul 2011, 13:47
Nume caracter: Little Asky
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tudy » 01 Noi 2011, 16:27

Încă o serie de video-uri introductive legate de GW2, via Bonk! Studios:

Episode 1: Leveling


Episode 2: PVP


Episode 3: Dungeons


Episode 4: Crafting


Episode 5: Combat


Episode 6: Guild Wars 2 vs WoW


Episode 7: Necromancer
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tudy » 07 Noi 2011, 18:37

Episode 8: Guardian
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tudy » 14 Noi 2011, 11:31

Interview with Colin at the Guild Wars 2 studios
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Shob » 16 Noi 2011, 02:45

Guild Wars 2: Reasons to Play it

Stiu ca unele dintre motivele enumerate in video se regasesc si-n alte posturi, buuuuuut I'm subscribed to this chick :D
Herp. Derp.
Avatar utilizator
Shob
GW2.ro staff
 
Mesaje: 553
Membru din: 30 Ian 2011, 14:10
Localitate: Bucureşti
Nume caracter: Scufilicious
Zona de interes: PvX (câte puțin din toate)

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tudy » 29 Noi 2011, 06:19

Guild Wars 2 - Dynamic Events


Guild Wars 2 - Skills and Traits


Guild Wars 2 - Gear acquisition and progression


Guild Wars 2 - Dyes and gear customization


Guild Wars 2 - Dying and ressing


Guild Wars 2 - Endgame and scaling


Guild Wars 2 - Business Model


Guild Wars 2 - no more (un)holy trinity tank/healer/dps
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tudy » 29 Noi 2011, 21:47

Guild Wars 2 - Character Creation
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde stevecelrau » 13 Ian 2012, 10:04

Mai jos gasiti un link ce l-am descoperit pe computergames.ro (thx Raziel01) si contine un mic "rezumat" pentru GW2:
http://www.mmo-champion.com/threads/105 ... ninitiated

Spor la citit! :mrgreen:
I am valiant, boisterous, strong-willed and passionate. I am Norn.
Jormag, feel my wrath!
Avatar utilizator
stevecelrau
Legionar
 
Mesaje: 365
Membru din: 05 Aug 2011, 17:53
Nume caracter: Evren Khan / Alba Ca Zapada

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tudy » 21 Ian 2012, 12:41

Guild Wars 2 - Personal Story (getbonkd)


Guild Wars 2 - Capital Cities and Home Instance (getbonkd)


Guild Wars 2 - Achievements (getbonkd)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tudy » 15 Feb 2012, 11:12

Guild Wars 2 - Why the developers love it!
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 4 vizitatori