De ce as alege Guild Wars 2?

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tudy » 07 Iun 2012, 22:49

volvoxaureus scrie:
Deocamdata nu stie nimeni cum e endgame-ul.

http://bit.ly/Lp3tCM
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Ztepam » 07 Iun 2012, 22:54

How to not love Tudy for his answers?:) Mereu bine venite :lol:
Imagine
Avatar utilizator
Ztepam
Legionar
 
Mesaje: 258
Membru din: 02 Feb 2012, 17:32
Localitate: Iasi
Nume caracter: Ztepam

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Warden » 23 Iun 2012, 18:46

Little Things that make Guild Wars 2 Special :

The Absence of Evidence is not the Evidence of Absence!
Avatar utilizator
Warden
Legionar
 
Mesaje: 337
Membru din: 21 Mar 2012, 01:15
Nume caracter: Warden

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Phinto » 24 Iun 2012, 07:25

La chestia cu "npc seems alive" se mai putea lucra. Un exemplu ar fi pietele din Assassins Creed. Doar pentru simplul fapt ca un npc are 2-3 animatii nu-l face "alive" chiar atat de mult. Bineinteles nu poti umple orasul de npc-uri dar probabil se poate scala. Cu cati mai multi playeri cu atat mai putine npc-uri si invers, 2-3 playeri, piata plina de cumparatori si etc..
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Ronah » 24 Iun 2012, 08:15

Phinto scrie:
Un exemplu ar fi pietele din Assassins Creed.

Ai dreptate, ar fi trebuit sa faca mai multe NPC-uri in orase, pentru ca ele nu vor fi asa de populate de jucatori deaorece nici o mecanica automata de joc nu te aduce obigatoriu in oras.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Markus Clouser » 24 Iun 2012, 10:30

Singura problemă care apare este una serioasă. Se numește optimizare. Dacă sunt prea multe assets intr-o anumită locație, șansele sunt foarte mari ca required specs să nu ducă zona respectivă => proastă optimizare.

Ca să explic mai în detaliu, nu doar polycount-ul este important, ci și renderizarea lor și chiar sunetul. Ideea cu să dispară NPC-uri când apar playeri e ok, dar cum faci asta? Dispar ei pur și simplu sau faci o animație care-i bagă într-o casă. Nu e chiar ușor.

@Ronah, personal story te aduce obligatoriu în oraș.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Tudy » 24 Iun 2012, 10:32

Pe lângă asta, doar în orașe ai crafting stations, bank, etc. :)
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Phinto » 24 Iun 2012, 12:09

Eu am dat un exemplu, acuma nu trebuie sa-mi sariti in cap cu polycount si rendereizare, wtf.
Avatar utilizator
Phinto
Legionar
 
Mesaje: 230
Membru din: 15 Dec 2011, 13:24
Nume caracter: Phinto

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Markus Clouser » 24 Iun 2012, 12:22

Nu ți-am sărit în cap, stai liniștit. Eu am zis că mi se pare că ar fi greu de implementat într-un joc gen GW2 cu specsuri asemănătoare și am argumentat.

Uite o bere Imagine
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde tetshukay » 24 Iun 2012, 16:07

ca sa revin la subiect ,, de ce as alege guld wars 2 '' sau de ce am ales guild wars 2 .. sincer am ramas fascinat de tot , gameplay , pvp , WvW , dinamica jocului , consider ca asta e un joc bine gandit din toate punctele de vedere
Imagine
tetshukay
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iun 2012, 11:04
Nume caracter: .....LOADING

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Ronah » 28 Iun 2012, 07:35

Ronah scrie:
Ai dreptate, ar fi trebuit sa faca mai multe NPC-uri in orase, pentru ca ele nu vor fi asa de populate de jucatori deaorece nici o mecanica automata de joc nu te aduce obigatoriu in oras.


Revin la mesajul anterior... ieri in Stress test nu am facut altceva decat sa stau in Divinity reach si sa alerg de colo-colo intre bank, trating house, crafters, trainers, palace, home instance, etc. Evident, am facut asta pentru a admira peisajul orasului, si din pacate ce am scris mai sus a fost chiar adevarat: Nu am intalnit jucatori prea multi. In total am vazut vreo 15-17, in nici un caz 20. De data asta nici macar la iesirea din oras, la Dwayna Waypoint nu mai asteptau multi. La banka erau 2 jucatori care cred ca erau AFK pentru ca i-am intalnit acolo si mai tarziu cand m-am intors.
Am vorbit in /map si abia mi-a raspuns cineva asa din poilitete...In rest, orasul este superb.
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Altceva » 28 Iun 2012, 20:02

Trebuie sa alegeti GW2 Pentru ca este GATA 28.08.2012 !!!!!!!!! :D Nu mai ezitati va garantez ca nu aruncati bani pe fereastra :D
Imagine
Avatar utilizator
Altceva
Legionar
 
Mesaje: 190
Membru din: 20 Mai 2011, 20:58
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Altceva

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde boydrek » 29 Iun 2012, 09:13

Ronah scrie:
Revin la mesajul anterior... ieri in Stress test nu am facut altceva decat sa stau in Divinity reach si sa alerg de colo-colo intre bank, trating house, crafters, trainers, palace, home instance, etc. Evident, am facut asta pentru a admira peisajul orasului, si din pacate ce am scris mai sus a fost chiar adevarat: Nu am intalnit jucatori prea multi. In total am vazut vreo 15-17, in nici un caz 20. De data asta nici macar la iesirea din oras, la Dwayna Waypoint nu mai asteptau multi. La banka erau 2 jucatori care cred ca erau AFK pentru ca i-am intalnit acolo si mai tarziu cand m-am intors.
Am vorbit in /map si abia mi-a raspuns cineva asa din poilitete...In rest, orasul este superb.


Give it some time until after the game kicks off...Dupa cum zicea si Tudy, orasele sunt hub-uri pentru multe activitati, si de bine de rau tot ajungi pe-acolo...fie ca e parte din storyline, fie ca iti place sa admiri orasu si sa te plimbi, fie ca ai cutreierat campiile trecand tot prin foc si sabie/dagger/mace/staff/scepter/etc. si acum ai o groaza de materiale de pe care vrei sa scoti ceva malai(nu la propriu) prin ceva crafting care (in mod normal) le sporeste valoarea...

Pot sa dau un exemplu din EVE Online, unde trade-hub-urile sunt pline ochi de players, cel mai popular dintre ele (those who know will easily recognize Jita) avand 2000+ players cam tot timpu (si merge tot timpu pe hardware mult mai puternic decat restu sistemelor ca sa poata tine pasu cu nr de jucatori/ingame actions). Daca exemplul asta nu e destul, uita-te la GW1 :) Nu prea aveai cum sa intalnesti players in afara oraselor, dar cu siguranta nu erau goale orasele...

Sunt destul de sigur ca numarul de jucatori care au participat la BWE / stress tests e MULT mai redus decat cati jucatori o sa 'participe la aventura GW' dupa ce se lanseaza...and then towns should feel a bit more cosy ;)
Imagine
Avatar utilizator
boydrek
Gladium
 
Mesaje: 81
Membru din: 14 Mai 2012, 10:13
Nume caracter: Azadrea

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde vaporeanu » 07 Iul 2012, 14:35

http://www.youtube.com/watch?v=vpBzLzZy ... ure=g-vrec

uite inca un motiv pentru care am ales GuildWars2
vaporeanu
Legionar
 
Mesaje: 110
Membru din: 27 Mar 2012, 10:34
Localitate: Campina
Nume caracter: Kykw
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde DegX » 07 Iul 2012, 19:09

vaporeanu scrie:
http://www.youtube.com/watch?v=vpBzLzZyaSQ&feature=g-vrec

uite inca un motiv pentru care am ales GuildWars2


Foarte frumos video se vede că a muncit la el.Pentru ce ArenaNet chiar merită respecte este grafica apei care este uimitoare,mai bună chiar şi decât în Skyrim.
Imagine
Avatar utilizator
DegX
Gladium
 
Mesaje: 19
Membru din: 01 Iul 2012, 20:06
Nume caracter: DegX

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Warden » 07 Iul 2012, 22:02

Leveling Up in Guild Wars 2 :
The Absence of Evidence is not the Evidence of Absence!
Avatar utilizator
Warden
Legionar
 
Mesaje: 337
Membru din: 21 Mar 2012, 01:15
Nume caracter: Warden

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde wisdome » 09 Iul 2012, 01:17

as alege guild wars 2 pt ca m.am saturat de obligatia de a pierde mult din timpul personal in wow pt a farma cu guilda mult in pve,,sau a farma in pvp o groaza pt a incepe sa fac arene.as alege gw2 pt ca arata super,,desi cu siguranta nu totul e nou asa cum zic ei si mai e si putin marketing al mijloc,,jocul va fi diferit si in bine si in rau,dar cred ca.si merita banii no mnthy fee rullz.am o singura teama pt kre nu as lua jocul,,cerintele de sistem! (am 1 intel dual core e6750 4g ddr3,gts 450 video)dak nu imi merge macar la medium nu am de gand sa ma jok la low..dak cineva are un sistem asemanator si a jucat sa.mi zica si mie cum merge pls.si maine l.as cumpara..eu chiar am sperat din prima zi cand am vazut filmulete sa devina cel mai fun mmo si de top,,asa sper sa fie..va salut pe toti!
wisdome
Gladium
 
Mesaje: 10
Membru din: 11 Apr 2012, 18:59

Re: De ce as alege Guild Wars 2?

Mesajde Ronah » 09 Iul 2012, 06:24

wisdome scrie:
(am 1 intel dual core e6750 4g ddr3,gts 450 video)


cred ca PC-ul iti merge foarte bine dar incearca si aici http://www.systemrequirementslab.com/cyri/intro.aspx pentru mai multa siguranta
Imagine
Avatar utilizator
Ronah
Centurion
 
Mesaje: 806
Membru din: 16 Dec 2011, 13:11
Nume caracter: Ronah Haght Akan

Anterior

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori