Furt la drumul mare

Aici puteţi purta discuții generale despre Guild Wars 2

Furt la drumul mare

Mesajde tinfoil » 03 Mai 2012, 02:15

Ma numesc Daniel Dociu, sint directorul artistic al NCsoft West, al filialei acesteia, Arenanet, precum si al proiectelor Guild Wars (toate campaniile) si Guild Wars 2.
Fac apel la comunitatea GW din Romania pentru a expune frauda comisa de un asa-zis artist Constantean pe nume Iani Papadopol care si-a insusit fara consimtamint un numar de lucrari aflate in proprietatea Arenanet/Ncsoft, le-a tiparit in format mare si le-a expus prin intermediul unei galerii din Constanta cu intentia de a le comercializa. Restul lucrarilor din expozitie apartin altor artisti cunoscuti in industria noastra, printre care Craig Mullins, unul din pionierii artelor digitale dar toate sint expuse ca find creatiile originale ale lui Papadopol.

Va cer o favoare: Va rog sa faceti tot ce va sta in putinta folosindu-va de numarul mare de fani ai GW in Romania,precum si de contactele pe care sint sigur ca le aveti in toate canalele mass-media pentru a demasca si discredita acest act fraudulos.


Doar citeva din lucrarile furate:

http://www.tinfoilgames.com/gallery.php ... &itemid=68

http://www.tinfoilgames.com/gallery.php ... &itemid=52

http://www.tinfoilgames.com/gallery.php ... &itemid=80


Articol:

http://www.reporterntv.ro/stire/update- ... -papadopol

http://mesagerdeconstanta.ro/vernisajul ... nstanteni/

Poster:
http://mesagerdeconstanta.ro/wp-content ... is-A41.jpg

Facebook:
http://www.facebook.com/WildArtGallery

Va multumesc anticipat tuturor, astept sa declansati un veritabil Guild War impotriva acestui act blatant de plagiatura.

Dan Dociu
tinfoil
Gladium
 
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mai 2012, 02:14

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Tudy » 03 Mai 2012, 02:39

Bine ai venit pe forum, Daniel!

Ne bucurăm să te avem prin zonă, chiar dacă prezența ta aici nu are loc în cele mai fericite circumstanțe. Cunoaștem deja acest aspect, se discuta pe un alt thread - viewtopic.php?f=15&t=361

Vom face și noi tot posibilul să ne asigurăm că informația asta ajunge în comunitatea fanilor GW/GW2, în mass-media și la autorități, pentru a se lua măsurile cuvenite.
-------
I want to live forever. So far, so good.
GW2 Official Wiki - GW2 Wiki FAQ
Imagine
Avatar utilizator
Tudy
GW2.ro staff
 
Mesaje: 1401
Membru din: 14 Feb 2011, 17:07
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Tudy
Zona de interes: World vs World

Re: Furt la drumul mare

Mesajde speeder » 03 Mai 2012, 02:51

Kotaki ne'a anuntat pe facebook si la randul nostru ne-am anuntat pritenii ceea ce mi s-a parut foarte ciudat este ca la un canal de televiziune "normal" nu a fost data stirea ci doar la televiziunea aceea din Constanta. Oricum cred ca multa lume care iti cunoaste lucrarile le'ar fi recunoscut, mie unul mi s-a intamplat de mai multe ori sa iti recunosc lucrarile.

Multumim mult de informare si stai linistit o sa facem tot posibilul sa afle toata lumea.
Imagine

Imagine
Avatar utilizator
speeder
Gladium
 
Mesaje: 6
Membru din: 13 Apr 2012, 19:17
Nume caracter: Rihanna Blade

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Valky » 03 Mai 2012, 02:53

Sprijin acest demers impotriva unui act de plagiat. Inteleg sa preiei munca cuiva pentru a o admira in tacere atunci cand este gratuita, dar nu sa o comercializezi pe ascuns in scopuri proprii privand creatorul de rezultatele binemeritate ale munci sale. Urat gest din partea unui roman. Suntem alaturi de tine, Daniel.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Khasar » 03 Mai 2012, 08:52

Daca unii concetateni ne fac sa fim mandrii ca suntem romani, altii nu fac altceva decat sa intareasca ceea ce gandesc strainii despre noi, ca suntem niste hoti ordinari.
SPRIJIN ACEST DEMERS impotriva acestui furt, ca plagiat nu mai este.

P.S.: Nu cunoaste nimeni pe cineva la PRO TV?
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Furt la drumul mare

Mesajde catgov » 03 Mai 2012, 09:11

Legionnaires scrie:
Daca unii concetateni ne fac sa fim mandrii ca suntem romani, altii nu fac altceva decat sa intareasca ceea ce gandesc strainii despre noi, ca suntem niste hoti ordinari.
SPRIJIN ACEST DEMERS impotriva acestui furt, ca plagiat nu mai este.

P.S.: Nu cunoaste nimeni pe cineva la PRO TV?

Cel mai bine este dai informatia mai departe si sa o faci cunoscuta pentru cat mai multe persoane. Eu cel putin asta intentionez sa fac. Nu ma indoiesc insa ca respectivul va primi ceea ce merita, este mult prea penibil pentru a nu fi observat.
Prepare to experience your new obsession!
We will live and see...
Avatar utilizator
catgov
Gladium
 
Mesaje: 20
Membru din: 10 Apr 2012, 03:36
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Potaissa Moranya

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Xander » 03 Mai 2012, 09:39

Furtul intelectual intra sub incidenta Legii 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, textul complet al legii poate fi gasit in link-ul urmator http://www.cdep.ro/pls/legis/legis_pck. ... ?idt=10396

Art. 142. - Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă de la 700.000 lei la 7 milioane lei, dacă nu constituie o infracţiune mai gravă, fapta persoanei care, fără a avea consimţământul titularului drepturilor recunoscute prin prezenta lege:
c) importă, în vederea comercializării pe teritoriul României, copii de pe o operă;
Avatar utilizator
Xander
Legio Gemina [XIII]
 
Mesaje: 13
Membru din: 08 Aug 2011, 19:35
Localitate: Arad
Nume caracter: Xander Ftl

Re: Furt la drumul mare

Mesajde B3aT » 03 Mai 2012, 09:47

Din pacate evenimentul a fost deja, dar sper sa ajunga in presa iar...
Avatar utilizator
B3aT
Legionar
 
Mesaje: 224
Membru din: 12 Apr 2012, 12:17
Localitate: Bucharesti
Nume caracter: Bèat
Zona de interes: General PvE (dungeons, farming, etc)

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Khasar » 03 Mai 2012, 10:08

Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Markus Clouser » 03 Mai 2012, 10:11

Văd că o pagină nu mai există. Și mă bucur.
Am început să dau in ei pe toate fronturile și poate reușesc să pun asta si la TV.

Scriu asta cu pielea de găină, Daniel. Ai tot respectul meu și sper ca printr-o întamplare miraculoasă să te pot cunoaște în persoană la un moment dat.

Edit: Aparent am un amic care il cunoaste pe tipul asta.
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Anaky » 03 Mai 2012, 10:53

Cum e posibil sa faci asa ceva? Oare ce sa gandit respectivul "las' ca ala e in America si nu vede" :lol:
Imagine
Avatar utilizator
Anaky
Gladium
 
Mesaje: 82
Membru din: 28 Iul 2011, 09:31
Localitate: Ploiesti
Nume caracter: Anaky Ryu

Re: Furt la drumul mare

Mesajde WildArt » 03 Mai 2012, 11:34

ssss

Tudy: Mesajul inițial în care cei de la WildArt își cereau scuze și se menționa că expoziția va fi închisă cât mai curând posibil a fost modificat de către utilizatorul WildArt la un simplu ”ssss”. Gestul în sine este unul care nu mai necesită vreun comentariu. Contul a fost dezactivat pentru încălcarea regulamentului forumului.
Ultima oară modificat de WildArt pe 03 Mai 2012, 22:56, modificat 1 dată în total.
WildArt
Gladium
 
Mesaje: 1
Membru din: 03 Mai 2012, 11:29

Re: Furt la drumul mare

Mesajde EchoLife » 03 Mai 2012, 11:47

Fiecare artist are un stil propriu un "touch" personal pe care il imprima lucrarilor sale. Cum de nu si-a dat nimeni seama (dintre cei care au organizat/vizitat expozitia), de diferentele dintre "creatiile" sale prezentate publicului, lucru care reiese si numai privind lucrarile de pe afisul expozitiei.

PS nu as vrea sa fiu in pielea lui cand ma gandesc ca cei de la Ncsoft au demarat deja actiuni judiciare impotriva lui
Imagine
Avatar utilizator
EchoLife
Gladium
 
Mesaje: 46
Membru din: 01 Apr 2012, 09:02
Localitate: Cluj Napoca
Nume caracter: EchoLife

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Markus Clouser » 03 Mai 2012, 11:56

Mulțumim pentru răspuns, WildArt.

Data viitoare, măcar un Google by Image. :)
Avatar utilizator
Markus Clouser
Legionar
 
Mesaje: 374
Membru din: 10 Apr 2012, 10:48
Localitate: Bucuresti
Nume caracter: Markus Clouser

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Floppy » 03 Mai 2012, 14:05

Din pacate articolul: http://www.reporterntv.ro/stire/update-3d-loading-cea-mai-noua-expozitie-de-grafica-semnata-de-iani-papadopol este inca disponibil dar sunt destul de multe persoane care iau atitudine cu privire la acest reportaj.

Multumim pentru increderea acordata acestei comunitati!
Imagine Never mistake motion for action.
Avatar utilizator
Floppy
Gladium
 
Mesaje: 53
Membru din: 27 Apr 2012, 13:26
Localitate: Bilbao
Nume caracter: Flopy

Re: Furt la drumul mare

Mesajde tinfoil » 03 Mai 2012, 18:34

Va multumesc tuturor celor care ne sprijiniti pe toti cei afectati de acest act de sarlatanie ieftina. tocmai am dat o declaratie canalului de televiziune care a promovat expozitia cu pricina. Astept sa vad ce actiuni concrete vor lua pentru a remedia ce se mai poate remedia. Am cerut ca papadopol sa isi ceara scuze intr-un forum public de larga circulatie, atit fata de mine si a celorlalti artist cit mai ales fata de NCsoft/Arenanet care sint proprietarii de drept ai lucrarilor mele.

Inca o data, multe multumiri.

Wildart, astept sa anuntati inchiderea imediata a expozitiei.

d.
tinfoil
Gladium
 
Mesaje: 3
Membru din: 03 Mai 2012, 02:14

Re: Furt la drumul mare

Mesajde cokybv » 03 Mai 2012, 19:25

Dupa cum am mentionat, personal, cel mai enervat sunt de faptul ca nici criticii de arta, nici organizatorii de expozitie si nici jurnalistii nu si-au pus nici un semn de intrebare.
Ma gandesc ca daca as vrea sa fiu critic sau organizator de expozitie ar fi cazul sa studiez ceva arta din lume (zic si eu).
Am cunostiinte la Facultatea de Jurnalism, UBB Cluj si sa vad daca profesorii (majoritatea tineri si gameri) au cunostiinte la ziare + alte surse.
Omul asta face ca artistul de maine cu lucrari originale sa fie pus pe Hold de Americani, deoarece o sa devina sceptici in ceea ce priveste poporul nostru.

Desigur nu tratati parerea mea ca o ofensa. Doresc doar rezolvarea cat mai rapida a acestui lucru, lasand (sa speram) prestigiul romanesc intact.
Avatar utilizator
cokybv
Guild Wars 2 Fanatic
 
Mesaje: 60
Membru din: 28 Ian 2012, 04:26
Localitate: Cluj-Napoca
Nume caracter: Lilith Luna

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Valky » 03 Mai 2012, 20:06

La orele 19.50, Neptun TV a difuzat materialul despre plagiat si interviul cu domnul Dociu http://www.reporterntv.ro/stire/update- ... de-plagiat
Ultima oară modificat de Valky pe 03 Mai 2012, 20:41, modificat de 2 ori în total.
Be most excellent to each other and fear not this night, you will not go astray. Though shadows fall still the stars find their way.
Avatar utilizator
Valky
Centurion
 
Mesaje: 976
Membru din: 06 Feb 2012, 00:18
Zona de interes: World vs World

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Khasar » 03 Mai 2012, 20:27

Unde-i inregistrarea ca vrem sa o vedem si noi :)
Avatar utilizator
Khasar
Legionar
 
Mesaje: 193
Membru din: 12 Apr 2012, 12:26
Localitate: Targoviste
Nume caracter: Khasar Legionarus

Re: Furt la drumul mare

Mesajde Loa » 03 Mai 2012, 20:35

Poate ca defapt asta a fost scopul lui, sa se faca cunoscut pe urma unui scandal. Asa incep majoritatea. Nu as vrea sa stiu prin ce trece un artist daca-si vede lucrarile plagiate. Lucrez in domeniul asta si stiu ce inseamna protocolul pe care ti-l impune firma ce te 'sponsorizeaza'. Totul cade pe tine si esti vinovat.
The art of being feminine.
Avatar utilizator
Loa
Legionar
 
Mesaje: 227
Membru din: 17 Feb 2012, 23:51
Nume caracter: Le Loa

Următorul

Înapoi la Discuţii generale despre joc

cron
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] şi 11 vizitatori